2011. március 31., csütörtök

Meggyes-áfonyás párna.



Nem is olyan régen sütöttem almás párnát, és már akkor eldöntöttem, hogy másfajta gyümölccsel is elfogom készíteni. Most elérkezett az idő, és elkészült a meggyes-vörös áfonyás változat. A tészta maradt a jól bevált, finom túrós. Nem is tudom eldönteni, hogy melyik volt finomabb az almás, vagy pedig a mostani meggyes-áfonyás töltelékes. Vagyis igazából mindkettő nagyon finom!!! Langyosan egyszerűen nem lehet abbahagyni, annyira kínálja magát. Egy finom leves mellé kitűnő második fogás, de desszertként is megállja a helyét. Bátran merem ajánlani mindenkinek, mert biztos vele a siker.





Hozzávalók a tésztához:

30 dkg liszt
1 cs sütőpor
15 dkg túró
0,5 dl tej
5 ek olaj
10 dkg porcukor
reszelt citromhéj
csipet só
1 tojás


Töltelék hozzávalói:

1 üveg meggybefőtt
1/2 cs vörös áfonya
10 dk barna cukor
2 cs vaníliás cukor
1/2 cs vaníliás pudingpor
1 dl tejszín
cherry-brandy aroma
3 ek víz


Először a tölteléket kell elkészíteni, mivel kihűtve lehet a tésztába tölteni.
A meggyet egy szűrőbe önteni, és jól lecsepegtetni a levét.

Egy serpenyőbe beletenni a lecsepegtetett meggyet, az áfonyát, a cukrot, vaníliás cukrot, a tejszínt és az aromát, majd lassan kevergetve felforralni és 1-2 percig főzni.(ízlés szerint kerülhet bele több cukor is)
A pudingport simára keverni a vízzel, majd állandó keverés mellett ráönteni a gyümölcsre.
2-3 percig kevergetve sűrűre főzni. Végül a tűzről levéve teljesen kihűteni.

Egy tálba beletenni a túrót, a tejet, az olajat, a cukrot, a reszelt citromhéjat és egy csipet sót. Kézi habverővel jól elkeverni, majd hozzászitálni a sütőporral elkevert lisztet. Végül kézzel összegyúrni, hogy jól nyújtható tészta legyen belőle.

Lisztezett felületen kb. 30 x 50 cm-es nagyságúra kinyújtani, majd 10-12 részre elosztva felvágni a tésztát.
A tojást kettéválasztani, majd a fehérjét villával kicsit felverni, és megkenni vele körbe a tésztalapok szegélyét.

A tésztalapok egyik felére rákanalazni a kihűlt meggyes-áfonyás tölteléket, majd a szabadon maradt tésztarészt 2-3 helyen párhuzamosan bevágni.(ettől lesz rácsos a teteje)
Ezután a berácsozott tésztát ráhajtani a töltelékre és a széleit jól lenyomkodni.
Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, majd egymásmellé helyezni a párnácskákat. A tetejüket a megmaradt tojássárgájával lekenni.
Előmelegített sütőbe, közepes lángon 20-25 perc alatt készre sütni.(én légkeverésnél 160 fokon 20 percig sütöttem)

A sütőből kivéve langyosra hűteni, majd a tetejét porcukorral megszórva tálalni.


2011. március 30., szerda

Medvehagymás-sajtos omlett.






Folytatódik nálam a medvehagyma láz, szerencsére megint sikerült beszereznem egy csokrocskát. Mivel csodálatos tavaszi idő van, így már reggel elterveztem, hogy megint a szabadban töltöm a napot. Kertészkedni viszont üres gyomorral nem valami kellemes, így gyorsan készítettem egy finom medvehagymás-sajtos omlettet. Egy pohár gyümölcsteával, és a frissen illatozó péksüteménnyel igazán kiadós reggeli volt. Mindenkinek csakis ajánlani tudom, aki esetleg még nem próbálta omlett készítéséhez felhasználni a medvehagymát.






Hozzávalók:

3-4 db tojás
 medvehagyma (ízlés szerint)
1 dl tejszín
 1 db mozzarella (v. reszelt sajt)

1/2 ek olívaolaj






A medvehagymát vékonyra felvágni. A tojásokat felütni, majd a tejszínnel, és ízlés szerinti sóval, jó habosra keverni.

Egy serpenyőbe olívaolajat hevíteni, majd hozzáadni a vékonyra felvágott medvehagymát, és pár percig párolni, hogy kissé összeessen.

Ezután óvatosan ráönteni a tejszínes-tojást, majd rácsipkedni a mozzarellát. A lángot kisebbre véve, elkezdeni szép lassan sütni. (én pár percig sütöttem, majd pár percre betettem a meleg sütőbe, és ott sütöttem készre.

A sütőből kivéve a készre sült omlettet óvatosan összefordítani, majd óvatosan átcsúsztatni a tányérra.

Tálaláskor ízlés szerint friss péksüteményt, és gyümölcsteát kínálni hozzá.


2011. március 29., kedd

Tonhalas-paradicsomos spagetti.



Csodálatosan szép idő van, ragyogóan süt a nap, végre talán itt az igazi tavasz. Ki is használom ezt a gyönyörű időt és kertészkedek ezerrel. Na de azért valamit enni is kell, így gyorsan összedobtam ezt a tésztát. Szerencsére mindig van itthon hal, vagy éppen halkonzerv,(melyekből gyorsan elkészül az ebéd) mint most is, így valóban csak annyi időre volt szükségem, ameddig kifőztem a tésztát. Annak ellenére, hogy gyorsan elkészült , igen csak finomra sikerült. Vagy lehet, csak éppen én voltam farkas éhes, de nagyon jólesett. Friss bazsalikommal lett volna az igazi, de sajnos nekem csak szárított volt itthon, így azt tettem bele. (valahogy a cserépbe elvetett bazsalikom magok, nem akarnak kibújni a földből, de azért még reménykedem:))) A halat kedvelőknek, és a kevés idővel rendelkező háziasszonyok figyelmébe ajánlanám.





spagetti tészta
paradicsomos tonhal konzerv
fehér hagyma
bazsalikom
őrölt bors

olívaolaj
reszelt sajt

A spagettit enyhén sós vízbe kifőzni. Közben meglehet párolni a hagymát.

A hagymát nagyon apróra felvágni, majd egy serpenyőbe pici olívaolajat önteni és elkezdeni párolni. Ha már üveges, akkor a tészta főzőlevéből ráönteni egy keveset, és párperc alatt puhára főzni. Közben sózni, borsot őrölni rá, és megszórni ízlés szerint bazsalikommal.(friss bazsalikommal az igazi, de nekem sajnos csak szárított volt, így azzal szórtam meg)

A közben megfőtt tésztát leszűrni, majd a hagymához keverni. Ezután ráönteni a konzerv paradicsomos-tonhalat, majd jól összeforgatni.

Rögtön lehet tálalni, és a tetejére ízlés szerinti sajtot reszelni.

2011. március 28., hétfő

Medvehagyma krémleves.




Elérkezett a medvehagyma szezonja, ennek köszönhetően egyre több blogba lehet találkozni a legváltozatosabb receptekkel. Sokat hallani, és olvasni jótékony hatásáról, viszont sajnos csak bizonyos helyeken lehet fellelni. Igaz ott szinte beteríti az egész erdőt. Szerencsések akiknek éppen a közelében van a lelőhely, mert bizony a zöldségesnél vagy nem lehet kapni, vagy éppen jól megkérik az árát, ennek a különben ingyen szedhető növénynek. Mivel a közelemben nem terem a medvehagyma, így csakis abban bíztam, hogy a zöldségesünk idén is leleményes lesz, és beszerzi helyettem. Szerencsére ez így is történt, és még ennél is nagyobb szerencsém volt, mert éppen az utolsó csokor árválkodott a vödörben. Gyorsan le is csaptam rá :))) így ebédre egy egyszerű krémlevest készítettem belőle. Krumplival sűrítettem, került bele egy kevés fehérbor is, és a végén hozzáadott tejföltől kissé pikánsan savanykás volt.





Hozzávalók:

1 csokor medvehagyma
1 db vöröshagyma
1 nagyobb krumpli
1 tk ételízesítő

szerecsendió
őrölt bors
1 dl fehérbor
5 dl víz
2-3 ek tejföl
2 ek olívaolaj
reszelt sajt a tálaláshoz




A medvehagymát és a vöröshagymát vágjuk fel apróra. A krumplit pucoljuk meg és vágjuk kisebb kockákra.

Az olajat hevítsük fel, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, majd pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá az apróra vágott medvehagymát, és pároljuk tovább pár percig, majd adjuk hozzá a krumplit, sózzuk, borsozzuk, szórjuk  meg az ételízesítővel és öntsük fel a borral, és a vízzel.

Ezután addig főzzük míg a krumpli teljesen megpuhul, majd adjuk hozzá a tejfölt, és turmixoljuk össze, hogy jó krémes legyen a leves.

Tálaláskor szedjük tányérba a krémlevest, majd ízlés szerint reszeljünk rá sajtot, és úgy kínáljuk.


2011. március 27., vasárnap

Első MACARON próbálkozásom!!!



Igen kérem, hát elérkezett ez a nap is, hogy végre bátorságot gyűjtöttem, és én is megpróbálkoztam a MACARON sütéssel. Eddig csak ámulva nézelődtem, Colors in the Kitchen és Gabriella blogjában, mert ők bizony mesterei ennek a finomságnak. Már jó ideje készülök rá, hogy megpróbálkozom vele, de eddig túlságosan bonyolultnak találtam. A napokban viszont LATSIA megajándékozott bennünket egy remek recepttel, mely szerint nem mumus a macaron sütés, és nyugodtam bárki megpróbálkozhat vele. Na gondoltam akkor én most bizony ezt a receptet kipróbálom, hátha sikerem lesz. Mindenben az Ő utasítását követtem, és már a bekevert massza is elég biztatónak bizonyult. Igaz a nyomózsák és én nem vagyunk valami jó viszonyba egymással, ez látszik is a kissé esetlen formára sikerült kis korongokon. Aztán lehet egy picit előbb kellett volna kivenni a sütőből, de egyik pillanatban még túl haloványak voltak, a másikban pedig már kapkodva rántottam ki a sütőből. Ezért lettek kicsit barnábbak nekem, na meg az ételfestékem is irtózatosan erős piros színű. Legközelebb tehát lesz mire jobban odafigyelnem. Ennek ellenére, tényleg egyszerű és nem kell félni tőle. Narancsos-csokoládés-mascarponés krémmel ragasztottam össze, és mondhatom olyan finom, hogy egyszerűen nem lehet neki ellenállni. Reménykedem hogy a következő próbálkozásom már sokkal jobban sikerül majd. Mert hogy lesz következő, az már biztos.





12,5 dk mandula
25 dk porcukor
12,5 dk tojásfehérje(nálam 4 db)
8 dk kristálycukor
1 ek kakaó
piros ételfesték

A mandulát aprítóba tenni és finomra darálni, majd összekeverni a porcukorral és félretenni.

A tojások fehérjét egy csipet sóval elkezdeni habbá verni. Ha már majdnem elég kemény, keverés közben belekanalazni a kristálycukorral összekevert kakaót és az ételfestéket.

A habhoz óvatosan hozzákeverni a porcukros-mandulás keveréket. (én először a felével kevertem kicsit össze, majd hozzáöntöttem a maradékot is)

A masszát nyomózsákba tölteni, majd sütőpapírral bélelt tepsibe egymástól kicsit távolabb kb. egyforma korongokat nyomni.

30 percig szobahőmérsékleten hagyni száradni, majd előmelegített sütőbe közepes lángon 10-12 perc alatt készre sütni. (én légkeverésnél 150 fokon 9 percig sütöttem)

A sütőből kivéve kicsit hűlni hagyni, majd késsel alányúlva leemelni a sütőpapírról. (én a sütőből kivéve, rögtön lehúztam a sütőpapírral együtt a tepsiről, majd párpillanat múlva spatulával alányúltam és így könnyen letudtam szedni)


Mascarponés-csokoládékrém:

narancsos étcsokoládé
mascarpone
vaníliás cukor
porcukor

A csokoládét gőz fölött felolvasztani, majd picit hűlni hagyni. Ezután hozzákeverni a mascarponét, a vaníliás cukrot és az ízlés szerinti mennyiségű porcukrot.
Párperc alatt simára keverni, majd egy macaront megkenni és egy másikat hozzáilleszteni.

Összeragasztás után, rögtön fogyasztható!!!!!!

2011. március 26., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Csirkemell joghurtban pácolva, cornflakes bundába sütve.




Elérkezett a hétvége, és vele együtt az én receptajánlatom is. Megint megpróbálok egy gyorsan elkészíthető, ötletet adni a hétvégi ebéd elkészítéséhez. Már többször szerettem volna kukoricapelyhes bundába megsütni a csirkemellet, de valahogy mindig valami más került végül a tányérunkra. Most viszont már tántoríthatatlan voltam, és végre elkészült. A melleket fokhagymás joghurtba pácoltam be, majd beleforgattam a cornflakes-be, és végül a sütőben szép pirosra sütöttem. Ameddig a hús sült, elkészült a kukoricás-rizs és a csemegeuborkás-reteksaláta is. A hús nagyon finom omlós maradt, kívül pedig körülölelte a ropogós bunda. Most bánom csak igazán, hogy ennyi ideig halogattam az elkészítését ennek a szaftos húsnak. A salátához csemegeuborkát és retket öntöttem le, egy mézes-citromos dresszinggel, mely szintén finomra sikerült. Köretnek kukoricás-rizst kínáltam, de szerintem pl. a krumplipüré is illik hozzá. Mindenkinek bátran merem ajánlani, aki egy gyors, ám igen finom ebédet szeretne feltálalni a hétvégén.






Hozzávalók:

csirkemell
Corn Flakes (kukoricapehely)
natúr joghurt
fokhagyma

őrölt bors
olívaolaj



A joghurtot egy tálba önteni, majd belenyomni az ízlés szerinti mennyiségű fokhagymát, és jól összekeverni.

A csirkemelleket besózni, megszórni őrölt borssal, és jó alaposan beleforgatni a fokhagymás joghurtba. Ezután 1-2 órát állni hagyni, hogy az ízek jól összeérjenek. (akár egész éjszakára is a pácban maradhat)

A cornflakest mozsárban kicsit összetörni, de azért ne legyen túl morzsalékos.

Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, majd meglocsolni olívaolajjal.
A melleket kiemelni a joghurtból, majd beleforgatni a cornflakesbe, és a tepsibe egymásmellé helyezni. Tetejét kicsit megspriccelni szintén olívaolajjal.

Előmelegített sütőbe tenni, és közepes lángon kb. 25-30 perc alatt szép pirosra sütni.






Saláta hozzávalói:

csemegeuborka
retek
citrom
méz
mustár (magos-csípős)

olívaolaj



Az uborkát és a retket vékonyra felkarikázni.
A citromlevet, mézet, csipet sót, mustárt és az olívaolajat alaposan összekeverni, majd a salátára önteni. Kicsit állni hagyni, közben többször átkeverni, hogy az ízek jól összeérjenek.

Tálaláskor a csirkemellet kukoricás-rizzsel, és az uborkás-reteksalátával kínálni. Ízlés szerint, bármilyen salátát, vagy éppen krumplipürét is kínálhatunk hozzá.

2011. március 25., péntek

Diós-ananászos rakott kalács.



Már egy ideje várakozik a fagyasztóba egy darab fonott kalács. Amikor megsütöttem, kicsit soknak bizonyult, így felét lefagyasztottam, és kicsit meg is feledkeztem róla. Aztán a minap megláttam Citromhabnál az ő mákos-barackos kalácsát, és rögtön láttam is a szemeim előtt az ebédünket. Már indultam is a fagyasztóhoz, tehát a kalács már megvolt, csak éppen szembesülnöm kellett azzal a ténnyel, hogy elfogyott a barackbefőtt. Kis törpölés után aztán a választásom az ananászra esett. Viszont ahhoz én inkább a jó sok diót választottam a mák helyet. Így aztán elkészült az én diós-ananászos változatom, és mondhatom nagyon-nagyon finom volt. Mindenkinek bátran merem ajánlani, ha éppen van maradék kissé szikkadt kalácsa. A felhasználható gyümölcsnek, pedig csak a fantázia szabhat határt.





1 db fonott kalács
1 doboz ananász
darált dió + cukor
mazsola
4 tojás
4-5 dl tej
3-4 ek méz(v. cukor)
2 ek cukor
1 tk vanília aroma
2-3 ek őszibarack lekvár
reszelt citromhéj


Egy közepes méretű tepsit kivajazni.
A kalácsot nem túl vastag szeletekre felvágni, majd egy sort a tepsibe helyezni.

A tojások sárgáját a tejjel, a vanília aromával, a cukorral állandó keverés mellett felforralni, majd a felét rálocsolni a kalácsszeletek tetejére.

A darált diót összekeverni ízlés szerinti mennyiségű porcukorral, mazsolával és reszelt citromhéjjal, majd a felét rászórni a kalács tetejére. (én nem mértem a diót, jó sokat kevertem össze) Ezután rátenni az ananászt és megcsorgatni a mézzel.
Tetejét befedni a maradék kalácsszeletekkel, majd meglocsolni a maradék tejjel. Végül rászórni a megmaradt diós keveréket.

Előmelegített sütőbe, közepes lángon kb. 30 percig sütni.

Közben a tojások fehérjét egy csipet sóval és 2 ek porcukorral kemény habbá verni, majd hozzáadni a lekvárt és még párpillanatig tovább verni, hogy jól összekeveredjen.

A kalácsot kivenni a sütőből, majd egyenletesen a tetejére simítani a habot és visszahelyezni a sütőbe. Mérsékelni a lángot és 15-20 perc alatt készre sütni. (a hab inkább csak száradjon, mint süljön, akkor jó ha szép aranybarna színt kap.

Sütőből kivéve, kicsit hűlni hagyni, majd porcukorral megszórva tálalni.

2011. március 24., csütörtök

Rántott szelet sült őszibarackkal.



A napokban láttam ezt a receptet, már lassan lesem merem írni hogy hol, hát természetesen a Tv-Paprikán. A "jó szakács-rossz szakács" egyik adásában készítette el méghozzá az állítólagos "rossz szakács", igaz ő frissen szedett barackból, én viszont befőttből. Nevét onnan kapta, hogy egyáltalán nem törekszik arra, hogy minél egészségesebben főzzön, neki inkább az a fő, hogy számára finom legyen az étel. Nagyon megtetszett az őszibarack így megsütve és a hús mellé tálalva, így gondoltam mindenképpen én is kipróbálom. Aztán kicsit még nézelődtem, és rátaláltam egy blogra, (sajnos már nem emlékszem hol található) ahol éppen azt beszélték meg a lányok, kinek a nagymamája milyen ebédeket főzött gyerekkorukba. Akkor én is kicsit elmerengtem, és eszembe jutottak azok a vasárnapi ebédek, melyek elmaradhatatlan fogása volt a rántott hús. A nagybetűs rántott hús, melyet a kornak megfelelően, sertészsírban sütött ki a mama, és bizony milyen finom is volt. Lehet sokan most felsikítanak, de bizony most én is zsírban rántottam ki a húst, és lehet nem éppen egészséges, de annál finomabb lett. Megigézve a régi vasárnapi ebédek emlékét. Ehhez a finom rántott húshoz, nagyon jól illet a citromos-sült-őszibarack, köretként pedig a feltálalt rizs.





A rántani való húst kicsit kiklopfolni, majd besózni és egy kicsit állni hagyni.
Most duplán paníroztam be, hogy minél vastagabb legyen rajta a zsemlemorzsa.
Tehát először lisztbe-felvert tojásba-zsemlemorzsába, majd megint lisztbe-tojásba-zsemlemorzsába forgattam bele a hússzeleteket.

Ezután egy serpenyőbe sertészsírt hevítettem, majd belehelyezve a húst lefedve mindkét oldalát szép aranyszínűre sütöttem. Végül egy papírtörlővel bélelt jénaiba kiszedtem. (a hiedelemmel ellentétben, egyáltalán nem szívta magába a zsírt)


1 doboz őszibarack befőtt
kb. 5 dk vaj
1 db citrom
1 ek méz

Egy serpenyőbe felhevíteni a vajat, majd belehelyezni a lecsepegtetett őszibarackokat. Elkezdeni sütni, és közben rácsorgatni a mézet, ráreszelni a citrom héját és ráfacsarni fél citrom levét. Sütés közben többször óvatosan összerázogatni. Mindkét oldalát szép pirosra sütni.

Tálaláskor a rántott szelet mellé köretként kínálni a sült őszibarackot és a párolt rizst. Ízlés szerint kínálhatunk még hozzá krumplipürét is.

2011. március 23., szerda

Pangasius tejszínes zöldségkörettel.



Elég sokat hallani manapság arról, hogy kevés halat eszünk, pedig a szervezetünkre jótékony hatással van a hal. Csak éppen azt felejtik el hozzátenni, hogy nem is olyan olcsó , legyen az akár hazai, akár tengeri hal. Megfogadtam hogy hallgatok az érvekre, melyek a halfogyasztás mellett szólnak, és ha lehetséges minél többször készítek ezután ebédre. Szeretem a pontyot is, de bevallom a kedvenceim a tengeri halak. Most éppen pangasius szeleteket készítettem ebédre, és köretnek pedig tejszínes párolt zöldséget kínáltam. Nagyon ízletes volt mint a hal, mint pedig a zöldségköret. Egyszerű és gyors az elkészítése, így időhiányában is remek ebédet tudunk feltálalni.




2 db pangasius

őrölt színes bors
citrom
halfűszerkeverék
kakukkfű
1 dl olívaolaj

A halat tetszés szerinti méretűre felvágni, majd sózni, megszórni színes borssal és citromlevet csepegtetni rá. Kicsit állni hagyni.

Az olívaolajat összekeverni a halfűszerkeverékkel, a kakukkfűvel és szintén egy kicsit állni hagyni.

Egy serpenyőbe beleönteni a fűszerezett olívaolajat, majd felhevíteni. Belehelyezni a halszeleteket és mindkét oldalát 3-4 percig sütni. Ezután tálalásig melegen tartani.


Tejszínes zöldségköret:

mexikói zöldségkeverék

tejszín
a hal sütéséből visszamaradt olívaolaj


A mexikói zöldségkeveréket egy jénaiba tenni, kicsit megsózni, majd mikróba puhára párolni. Ezután a párolódás közben keletkezett levet leönteni róla.

A hal sütésénél visszamaradt fűszeres olívaolajat felmelegíteni, majd ráönteni a puhára párolt zöldséget. Jól összeforgatni, majd felönteni tejszínnel és kevergetve besűríteni. Ha szükséges még utána ízesíteni.

Tálaláskor a halszeletek mellé kínálni a tejszínes zöldségköretet.

2011. március 22., kedd

Citromos-mascarponés spagetti.



Megint egy Tv-Paprikán látott receptet próbáltam ki, melyet az "Egy párizsi konyhai titkai"-ból lestem el. Lehet első hallásra kicsit képtelennek tűnik ez az összeállítás, de mondhatom nagyon finom. Időt csak annyit vesz igénybe, ameddig a tésztát kifőzzük, és már lehet is tálalni. Annyit változtattam csak a recepten, hogy nem boltban vásárolt mascarponéval készítettem el, hanem saját magam készítettem. Már több bolgban találkoztam a tejfölből lecsepegtetéssel készített krémsajttal, melyet már jó ideje készültem kipróbálni, így most elérkezettnek találtam rá az időt. Valóban finom, krémes sajtot kaptam, igaz az íze valamivel intenzívebb mint az eredeti mascarponénak, de ehhez a tésztához éppen megfelelő volt. A reszelt citromhéj pedig igencsak jól illet ehhez a krémsajtos-sajtos tésztához. Bátran merem ajánlani mindenkinek kipróbálásra.





spagetti tészta
mascarpone (v. házi krémsajt)
reszelt sajt
reszelt citromhéj

őrölt bors

A tésztát enyhén sós vízbe kifőzni, majd jól lecsepegtetni.
Tányérra tenni és rögtön rákanalazni a mascarponét, ráreszelni az ízlés szerinti sajtot és a citromhéjat, majd sózni és jó alaposan összeforgatni. Tetejére borsot őrölni.
Rögtön tálalni, nehogy kihűljön a tészta.

Házi készítésű krémsajt:

Én egy nagy pohár tejfölt konyharuhával bélelt szűrőbe öntöttem, majd 24 órát állni hagytam, hogy a savó teljesen kicsöpögjön belőle. Ettől nagyon finom krémes lett.
Mascarpone helyett ezt a krémes sajtot kevertem össze a tésztával.

Ajándék Gizustól!!!!!


Elmondhatom, hogy ebben a hónap kegyeibe fogadott Fortuna, és ennek nagyon örülök. Először Vikinél szegődött mellém a szerencse, majd Gizusnak köszönhetően ért nagy öröm, és még nincs vége a szerencsesorozatomnak, na de erről majd később írok. Bevallom régebben soha nem jelentkeztem egyetlen játékra sem,(kitudja miért??) mostanság viszont nem tudok ellenállni a meghívásoknak. Így történt ez még februárban, amikor Gizus invitált meg egy játékra. Nagyon örültem a meghívásnak és szívesen versenybe szálltam én is azokért a csodás szappanokért amiket Ő ajánlott fel a nyerteseknek. Izgatottan vártam a sorsolást, és IGEN!!!!! Én lehettem az egyik szerencsés, akinek a nevét ROBIKA (ő Gizus kisfia, megsúgom négy gyönyörű gyermek édesanyja Gizus :)) kis kezecskéje kihúzta. Szombaton pedig meg is érkezett az ajándék. Egy különlegesen szép, nagyon finom illatos szappan. Eddig is csodáltam Gizust az ügyességéért, szívesen nézelődtem nála, és csakis elképzelni tudtam, milyen is lehet egy-egy szappan, na de most a kezemben is tarthatom, és érezhetem az illatát. Mindenkit csakis biztatni tudok, hogy kukkantson be a Gizus Szappan blogba, mert biztosan nem fogja megbánni, sok szépséggel találkozhat ott.


Kedves Gizus!!! Nagyon köszönöm, ezt a szép ajándékot!!!!!!!

2011. március 21., hétfő

Sajtos-fokhagymás krémleves baconnel.



Igen ritkán főzök levest, nem tudnám megmondani miért, pedig régebben nem múlhatott el nap, hogy ne kerüljön ebédnél az asztalra. Viszont nagyon szeretem a hagymaleveseket, köztük a fokhagymalevest, többféleképpen elkészítve. Most is éppen az előzőleg jól bevált recept szerint szerettem volna elkészíteni, amely itt található, ám miközben a hozzávalókat szedegettem össze, egy újabb verzió fogalmazódott meg bennem. Most tubusos krémsajt is került bele főzés közben, na meg egy kevés fehérbor is. Mondhatom egyik sem rontotta el, sőt inkább előnyére vált ennek az egyszerű levesnek. Éppen volt itthon egy darab mini szezámmagos bagettem, így egy kis olívaolajjal megspriccelve, és sajttal megszórva, azt sütöttem ropogósra mellé. Mindkettő nagyon finom volt külön-külön is, na de együtt........leírhatatlan. Mindenkinek csakis ajánlani tudom, és garantálom nem fog csalódni benne.






5-6 gerezd fokhagyma
15 dk bacon
1 tubusos krémsajt(pl. Mackó)
1 ek liszt
2 db húsleveskocka
szerecsendió
őrölt bors
majoranna

1-1,5 dl fehérbor
2 dl tejszín
1 l víz

A bacont felkockázni és zsírjára sütni. Ezután kiszedni a zsírból és félretenni.

A visszamaradt zsiradékba belenyomni a fokhagymagerezdeket, majd visszahelyezni a gázra és egy kicsit megfuttatni. Megszórni a liszttel és kevergetve világos zsemleszínűre pirítani.
Ezután felönteni a vízzel, hozzáönteni a bort, majd beletenni a húsleveskockát, ízlés szerinti mennyiségű fűszert és sót. Végül pedig belenyomni a tubusos sajtot. Jól kiforralni, majd lassú tűzön kb. 15 percig főzni.
Ezután botmixerrel pépesíteni, majd visszatenni a tűzre és állandó keverés mellett, belekeverni a tejszínt.
Végül hozzáadni az előzőleg kisütött bacont, jól kiforralni és 4-5 perc alatt készre főzni.


Sajtos-olívás bagett:

mini szezámmagos bagett
olívaolaj
Edami sajt

A bagettet vékonyra felszeletelni, majd egy pici olívaolajat csepegtetni minden szeletre. Ezután ízlés szerinti reszelt sajttal megszórni.
Egy tepsibe egymásmellé helyezni, majd előmelegített sütőben, közepes lángon szép pirosra sütni.

Ízlés szerint még megszórhatjuk a levest reszelt sajttal, és a ropogósra sült bagettel tálaljuk.

2011. március 20., vasárnap

Ajándék sütőforma Vikitől, és a vele készült pudingos-gyümölcsös finomság l!!!



Február végén hirdetett meg egy furfangos kérdéssel egybekötött játékot Viki, melyre én is jelentkeztem, és megpróbálkoztam a megfejtéssel. Bizony elégé furfangosnak, és számomra kicsit nehéznek is bizonyult a feltett kérdés, mármint mit is látni a képen. Napokig vissza-vissza jártam, nézegettem a képet, de LENIN apánkon kívül, mást nem sikerült beazonosítanom.:))) Aztán nagy meglepetésemre, és még nagyobb örömömre a sorsolásnál Fortuna, na meg Adrika (ő Viki unokája) szerencsés keze, éppen engem hozott ki az egyik nyertesnek. Ezúton is szeretném még egyszer megköszöni Vikinek, na és persze Adrikának is, ezt a hasznos ajándékot, mely nem más mint egy kagylóformájú ostyasütő. Pénteken meg is érkezett az ajándék, és már alig vártam, hogy kipróbálhassam. Ma aztán elérkezett a nagy pillanat, és elkészültek az első kagylóformájú ostyáim. Na jó, kicsit túlzok, mert bizony van még mit fejlődnöm, de mentségemre legyen mondva, még soha nem dolgoztam ilyen szerkentyűvel. Kereken 5 db-ot sütöttem, melyből az első még igen kezdetlegesre sikerült, de a többin azért már talán látszik, hogy fejlődőképes vagyok.:))

Vikikém nagyon köszönöm az ajándékot!!!!!




3 dl tej
1 dl szénsavas ásványvíz
2 cs vaníliás cukor
1 tk vanília aroma
liszt
csipet só




A hozzávalókból sűrű palacsintatésztát keverni.

Egy mélyebb edénybe olajat hevíteni, majd a formát belemártani a sűrű tésztába, és belehelyezni a forró olajba. Pár pillanat múlva, egy fakanál segítségével lecsúsztatni a formáról a tésztát és 1-2 perc alatt szép pirosra sütni. Végül papírtörlőre kiszedni, és teljesen kihűteni.






Töltelék:

1 cs vaníliás pudingpor
4 dl tej
1 tk vanília aroma
cukor(v. édesítőszer)
1 db tojás
őszibarack befőtt
tejszínhab

A pudingport, a cukrot, a vanília aromát és a tojás sárgáját egy kevés tejjel simára keverni.

A maradék tejet feltenni forrni, majd állandó keverés mellett belecsorgatni a pudingos keveréket, és 1-2 perc alatt sűrűre főzni.

A tojás fehérjét egy csipet sóval, kemény habbá verni, majd a forró pudingos masszához keverni.

Ezután hagyni teljesen kihűlni, majd az előzőleg kisütött ostyába tölteni. Tetejét megpakolni apróra vágott őszibarackkal, majd jó sok tejszínhabbal díszíteni.

Közvetlenül tálalás előtt töltöttem meg az ostyát, így nagyon finom ropogós maradt. A tölteléket pedig mindenki a saját ízlésének megfelelően készítheti el.

2011. március 19., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Gombás-tejfölös sertéspörkölt bulgurral.




Mostanság kissé szétszórt vagyok, így nemcsak a bulgurból készült köret készült a véletlennek köszönhetően, de még a pörkölt is erre a sorsra jutott. Eredetileg ugyanis gombás-tejfölös csirkecombot szerettem volna készíteni, de a fagyasztóba nem találtam meg a csirkecombot. (kitudja lehet nagyon fázott és túlságosan összehúzta magát, ezért nem találtam rá:)))) Viszont, mivel mindenképpen pörköltet szerettem volna főzni, méghozzá jó sok gombával, és tejföllel, így sertéscombot vettem elő. Végül már nem is bántam, mert bizony így összefőzve nagyon finomra sikerült. A körettel pedig egyszerűen nagyszerű volt. Bizony nem egy diétás ebéd, de ezt most cseppet sem bántam, hát jól be is laktam belőle. Igaz talán a köret kicsit kárpótolt a lelkiismeret furdalásért, na de diéta ide, diéta oda, néha lehet egy kicsit lazítani. Hétvégére ajánlanám mindenkinek, akár sertés, akár csirkehúsból elkészítve. A köret pedig mindenkinek a saját ízlése szerint készíthető hozzá. Azt azért halkan megjegyzem, hogy a zöldséges bulgur, nagyon finom, és mindenképpen megér egy próbát.






Hozzávalók:

60 dkg sertéscomb (v. csirkecomb)
50 dkg gomba
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma

ételízesítő
Erős Pista(paprikakrém)
pirospaprika
szerecsendió
őrölt bors
majoranna
bazsalikom
1 nagy tejföl
Floriol étolaj



A húst apróbb kockákra felvágni. A gombát megtisztítani, majd ízlés szerint feldarabolni.(én vékonyan felcsíkoztam) A vöröshagymát apróra felvágni.

Egy edénybe feltenni melegedni az olajat, majd hozzáadni az apróra vágott vöröshagymát és elkezdeni párolni. Ezután hozzáadni a vékonyan felszeletelt fokhagymát, jól összekeverni, majd rátenni a lecsepegtetett húst. Összeforgatni, és a hús kifehéredéséig párolni. Közben ízlés szerint megszórni a fűszerekkel.
Végül hozzáadni a csípős paprikakrémet és megszórni pirospaprikával. Alaposan összekeverni, majd felönteni egy kevés vízzel, és félpuhára főzni.(ne sok víz kerüljön alá, mert a gomba majd elég sok levet enged)

Amikor már félig megpuhult a hús, akkor hozzáadni a feldarabolt gombát, összeforgatni, majd lassú tűzön tovább főzni.(ekkor már nem kell alá folyadékot önteni, mert a gomba elég sok levet enged) Ha szükséges még utánaízesíteni.
Rövid ideig még főzni, majd belekeverni a tejfölt és teljesen készre főzni.

Tálaláskor ízlés szerinti köretet kínálhatunk mellé. Én zöldséges bulgurral tálaltam, és nagy jól illett hozzá.

2011. március 18., péntek

Bulgur zöldségekkel.



Ez a recept a véletlennek köszönhető, de most az egyszer igazán örülök, hogy ilyen figyelmetlen voltam. Úgy kezdődött, hogy már régen szerettem volna kipróbálni a kuszkuszt, de valahogy eddig még nem sikerült közelebbről megismerkednünk egymással. Éppen bevásárolni voltam, majd a polcon ahol a különböző rizsek sorakoznak, megláttam a bulgurt. Nagyon megörültem és gyorsan a kosaramba tettem. Aztán itthon jöttem rá, hogy nem is ezt akartam venni, csak éppen az u-betűk miatt kevertem össze a címkéket. Na gondoltam, hát kárba biztosan nem fog menni, majd kitalálom mit is készítsek belőle. Meg is született a recept, és nemcsak a fejembe, de a valóságban is, és ez volt az ebédhez a köret. Igaz olyan finom, csak így magában is, hogy mindenkinek, de főleg a vegetáriánusoknak a figyelmébe ajánlanám.





1 csésze bulgur(nagyobb szemű)
2 db sárgarépa
1 db paszternák(v.zöldség)
10 dk zöldborsó
őrölt bors

olívaolaj
víz

A zöldségeket megtisztítani, majd ízlés szerinti méretben zsülienre vágni.

Egy edénybe vizet önteni, felforralni, majd enyhén sózni. Beleönteni a bulgurt, és hozzáadni a zsülienre vágott zöldségeket és a zöldborsót. (én fagyasztott borsót használtam)
Kb. 10 perc alatt puhára főzni, majd tésztaszűrőbe önteni és jól lecsepegtetni.

Egy edénybe pici olajat önteni, kicsit felmelegíteni, majd ráönteni a lecsepegtetett zöldséges bulgurt. Ízlés szerint sózni, pici borsot őrölni rá, majd óvatosan összekeverni.

Tálalhatjuk húsok mellé köretként, de így magában is fogyasztható. Nagyon finom az összefőzött zöldségekkel.

2011. március 17., csütörtök

Túrós-krumplis pogácsa.




A tegnapi kolbászos krumplileves mellé sütöttem ezt a pogácsát. Először túrós pogácsának indult, de eszembe jutott, hogy van egy kevés maradék krumplipüré a hűtőbe, így gondoltam azt is belekeverem. Nagyon jót tett a tésztának, mert még ma is finom puha volt az a néhány darab pogi, amely tegnap kifogott rajtunk. Viszont így a maradék krumplipüré is felhasználásra került. Én most pl. margarin helyett, sertészsírt tettem bele, de természetesen margarinnal is készíthető, ez már ízlés dolga. Egyben rögtön kipróbáltam egy számomra új módját a pogácsahajtogatásnak, és nagyon elégedett vagyok vele. Nem kell félórákat pihentetni hajtogatás közben, ezzel jóval lerövidül a pogácsasütés ideje. A tetejére különböző magvakat szórtam, a megszokott sajt helyett. Mindenkinek bátran merem ajánlani, akár egy laktató leves mellé ebédre, de egy pohár finom teával reggelire is kitűnő.






Hozzávalók:

40 dkg liszt
30 dkg túró
20 dkg zsír
2-3 ek maradék krumplipüré
2 db tojás
2,5 dkg élesztő
1 dl tej
1 tk cukor
2-3 tk só
tökmag, szezámmag...., vagy sajt a tetejére







A tejet meglangyosítani, majd belekeverni a cukrot, belemorzsolni az élesztőt, és lefedve felfuttatni.

Egy tálba beletenni a lisztet, a túrót, a sót és a zsírt, majd jól összemorzsolni.
Ezután a közepébe kis mélyedést csinálni, majd beleütni egy egész tojást, és hozzáönteni a felfuttatott élesztőt. Jó alaposan összegyúrni. (addig gyúrni hogy már ne ragadjon se a tálhoz, sem pedig a kezünkhöz, ha szükséges még pici lisztet adni hozzá)

Vékonyra kinyújtani a tésztát, majd egy felvert tojással lekenni a felét. (én a bal oldalról kezdtem lekenni a feléig)
Ezután ráhajtani a másik felét és az összehajtott tésztát 90-fokkal elfordítani.
Megint lekenni a felét tojással , majd ráhajtani a tésztát és ismét elfordítani.
Végül harmadszor is lekenni, majd összehajtani. Így háromszor lett lekenve, és hajtogatva a tészta.

30 percig letakarva szobahőmérsékleten pihentetni kell a tésztát, majd ujjnyi vastagra kinyújtani és pogácsaszaggatóval kiszaggatni.
A két tenyér között egy kicsit megsodorni, majd egy sütőpapírral bélelt tepsibe, egymásmellé rakosgatni a pogácsákat.

Tetejüket a lekenésből visszamaradt felvert tojással megkenni, és ízlés szerint szezámmagot, tökmagot, köménymagot, esetleg reszelt sajtot szórni rá.
Addig pihentetni a tepsiben, még a sütő kellőképpen bemelegszik.

Előmelegített sütőbe, 200 fokon 20-25 perc alatt szép pirosra sütni. (én légkeverésnél 180 fokon, 20 percig sütöttem)

Kínálhatjuk ebédre egy finom leves mellé, vagy reggelire egy pohár teával, de baráti beszélgetéshez is kitűnő egy pohár finom bor társaságában.

2011. március 16., szerda

Füstölt kolbászos krumplileves.




Gyermekkoromra visszaemlékezve, bizony sokszor készült nálunk kolbászos krumplileves. Nagyon finom volt, főleg a saját házi készítésű füstölt kolbásszal. Ezzel meg is volt mindkét fogás, mivel a kolbász nem felkarikázva, hanem nagyobb darabokra felvágva került a levesbe. Amikor a leves elkészülte kiszedtük egy tányérra a főtt kolbászt, majd második fogásként, tormával és friss kenyérrel ettük meg. Bevallom, azóta nem is ettem olyan finomat, sőt már nem is emlékszem, én magam mikor főztem utoljára. Most is teljesen véletlenül jutott az eszembe, mivel volt egy félpohár joghurtom fokhagymával elkeverve, és azt szerettem volna elhasználni. Igaz annak idején joghurt nem került bele, de én most egy kicsit változtattam a recepten és belefőztem. Sőt a kolbász is felkarikázva került bele, és így pogácsát kínáltam mellé. Tálaláskor még külön tejfölt is lehet ízlés szerint tenni bele. Igen egyszerű, ám ízletes leves, így mindenkinek csakis ajánlani tudom.






Hozzávalók:

füstölt kolbász (ízlés szerint)
3-4 db krumpli
2 db sárgarépa
1 db zöldség (v. paszternák)
1 db vöröshagyma
1/2 zeller
2 dl joghurt
2 gerezd fokhagyma

5-6 db szemes fekete bors
2-3 db borókabogyó
2 db babérlevél
köménymag (ízlés szerint)
Erős Pista (ízlés szerint)
1 tk pirospaprika
1 ek Floriol étolaj



A zöldségeket és a krumplit megpucolni és ízlés szerint feldarabolni. A füstölt kolbászt karikára vágni.

Egy edénybe olajat önteni, majd elkezdeni párolni a zöldségeket. Pár perc után hozzáadni a felkarikázott kolbászt, jól összeforgatni és egy kicsit együtt párolni.

Ezután levenni a tűzről és hozzákeverni a pirospaprikát, majd felengedni vízzel. Ízlés szerint sózni, majd beletenni a szemes borsot, babérlevelet, köménymagot és 2-3 szem kicsit összenyomott borókabogyót.(én a fűszereket egy teatojásba teszem, és így kerülnek a levesbe)

Amikor már félpuhára főttek a zöldségek, hozzáadni a felkockázott krumplit és így főzni tovább.

Végül a joghurtba belenyomni a fokhagymát és állandó keverés mellett a levesbe csorgatni. Pár percig még főzni, majd elzárni a gázt és kicsit hűlni hagyni.

Friss kenyérrel, esetleg pogácsával, és tejföllel tálalni.

2011. március 15., kedd

Amarettos panna cotta.





Gyors, és egyszerű desszertet szerettem volna készíteni, így az első jól sikerült narancsos-mákos panna cotta után, elkészült ez az Amarettos változat. Azért még nem mondanám, hogy függő lettem, de ez csakis annak köszönhető, hogy megpróbálok uralkodni magamon.:)) Bizony mindennap eltudnám képzelni ebédutáni desszertnek. Most a mandulát hívtam segítségül, és így elég sok mandulalikőr került bele, na de ettől lett az igazi. A tetejére szeletelt mandulát pirítottam. A végeredmény pedig egy selymes-mandulaízű krém, a tetején a ropogós pirított mandulával, bizony nagyon finomra sikerült. Már alig vártam, hogy kellőképpen kihűljön, megdermedjen és eljöjjön a kóstolás ideje. Nem csalódtam benne, sőt még a dicséretet is bezsebeltem érte, mármint "húúúúú, de krémes, és milyen jól érződik a likőr íze, ilyet lehet gyakrabban kellene készítened"!!! Kell ennél több??? Szerintem nem, és bizonyíték még, hogy pillanatok alatt már csak az üresen kongó formákat láttam viszont. Mindenkinek bátran merem ajánlani.







Hozzávalók 6 db formához:

1 dl Amaretto (mandulalikőr)
2 tojás sárgája (nagy)
5 dkg barna cukor
1 tk vanília aroma
12 g zselatin
5 ek tej
2 dl tejszín (v. Hulala)
2-3 ek mandulaforgács


A tojások sárgáját a barna cukorral egy fémtálba tenni, majd gőz fölött, állandó keverés mellett sűrűre főzni.

Ezután levenni a gőzről és hozzákeverni a vanília aromát, a tejet, a tejszínt és a mandulalikőrt.
Visszahelyezni a gőzre, kevergetve felforralni, és párpillanatig még főzni.
Végül levenni, majd állandó keverés mellett hozzákeverni a zselatint. Addig kevergetni, még teljesen feloldódik.

Ezután a formákba, vagy poharakba kanalazni, majd hűlni hagyni. Végül hűtőbe tenni legalább egy órára, hogy teljesen lehűljön és megdermedjen.

Közben a mandulaforgácsot egy teflonserpenyőbe tenni, majd kevergetve, lassú tűzön, párpillanat alatt megpirítani. (vigyázni, mert nagyon hamar megég!!!)

Tálaláskor a krém tetejét megszórni a pirított mandulával.

2011. március 13., vasárnap

Almás párna.




Chef Vikinél leltem rá erre a finom almás párnára. Azóta többen is megsütötték, és a siker sehol sem maradt el. Én idáig halogattam, de végre nálunk is elkészült. Csak annyit mondhatok, hogy nagyon, nagyon finom!!!!! Langyosan, egyszerűen nem lehet ellenállni neki, úgy eteti magát. Csak egy picit változtattam az eredeti recepten, azt is a hozzávalóknál tettem. Nálam került bele mazsola is, és a tojáslikőr helyett, Amarettoval ízesítettem. Ebédutáni desszertnek ettük, de egy kiadós leves mellé második fogásként is megállja a helyét. Mindenkit csakis biztatni tudok, hogy süsse meg bátran, mert csalódni biztosan nem fog benne.






Hozzávalók a tésztához:

30 dkg liszt
15 dkg túró
1 cs sütőpor
0,5 dl tej
5 ek étolaj
10 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
csipet só
1 tojás a kenéshez


Töltelék hozzávalói:

50 dkg alma
1/2 citrom leve
5 dkg barna cukor
1 cs vaníliás cukor
1/2 cs mazsola
fahéj
1/2 cs vaníliás pudingpor
0,5 dl Amaretto(mandulalikőr)
0,5 dl tejszín
3 ek víz



Először a tölteléket kell elkészíteni, mert kihűtve lehet a tésztába tölteni.

Az almákat meghámozni, majd felnegyedelni. Ezután a magházat eltávolítani, és apróra darabolni. 1/2 citrom levét ráfacsarni, majd jól összekeverni.

Egy serpenyőbe tenni a feldarabolt almát, majd hozzáadni a mazsolát, a cukrot, vaníliás cukrot, a tejszínt, a mandulalikőrt és lassú tűzön kevergetve felforralni, 1-2 percig főzni.
A pudingport simára keverni a vízzel, majd állandó keverés mellett az almához önteni. 2-3 percig kevergetve besűríteni.
Végül teljesen kihűteni!!!!!!! Ameddig az almás töltelék kihűl, ellehet készíteni a tésztát.

Egy tálba beletenni a túrót, a tejet, az olajat, a cukrot, a reszelt citromhéjat és egy csipet sót. Kézi habverővel jól összekeverni, majd hozzászitálni a sütőporral elkevert lisztet. Ezután kézzel összegyúrni, hogy könnyen nyújtható tészta legyen.

Lisztezett felületen, kb. 28 x 48 cm-es nagyságúra kinyújtani, majd 10-12 egyenlő részre elosztani a tésztát.
A tojást kettéválasztani, majd a fehérjét kissé felverni, és megkenni vele a tésztalapok szélét.

A tésztalapok egyik felére kanalazni a kihűlt almás tölteléket, majd a szabadon maradt tésztát 3 helyen párhuzamosan bevágni.(ettől lesz rácsos a teteje) Ezután a berácsozott tésztát ráhajtani a töltelékre. A széleit jól lenyomkodni, majd sütőpapírral bélelt tepsibe egymásmellé helyezni a párnácskákat.
Tetejüket a megmaradt tojássárgájával lekenni.

Előmelegített sütőbe, közepes lángon kb. 20-25 perc alatt készre sütni. (én légkeverésnél, 160 fokon 20 percig sütöttem)

Tálalás előtt langyosra hűteni, majd a tetejét ízlés szerint porcukorral megszórva kínálni.

2011. március 12., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Halas-gombás rakottas krumplipüré alatt sütve.



A napokban láttam ezt az alapreceptet a Tv-Paprikán, de már nem is tudom ki készítette el. Viszont annyira megtetszett, hogy gondoltam ma nálunk is ez lesz az ebéd. Így is lett, és bizony nagy sikere volt. Bátran merem ajánlani mindenkinek a hétvégi asztalra. Az eredeti receptben, ha jól emlékszem tengeri halból készült, én viszont a harcsát választottam hozzá. Természetesen mindenki ízlésének megfelelő hallal készítheti el. Szerintem jól illik hozzá még a lazac, vagy éppen a pangasius filé is. A hal a gombás-tejszínes szósszal leöntve, majd az elkészített krumplipürét rákanalazva, került be a sütőbe, így külön köretről már nem kellett gondolkodni. A végeredmény pedig mint, látványra, mint ízre, magáért beszélt.





70 dk harcsa(v. ízlés szerinti szálkamentes hal)
40 dk gomba
2 db vöröshagyma

őrölt bors
ételízesítő
kakukkfű
1 tk dijoni mustár
2 dl fehérbor
5 dk vaj
2 dl tejszín

A halat nagyobb szeletekre felvágni, és enyhén sózni borsozni. A hagymát és a gombát megtisztítani, és vékonyra felszeletelni.

Egy serpenyőbe beletenni a vékonyra felszeletelt hagymát, majd ráhelyezni az enyhén befűszerezett halat. Ezután aláönteni a bort, és 8-10 percig lefedve lassú tűzön párolni. Ha letelt az idő, a halszeleteket kiszedni és egy tepsi tenni. A hagymát tovább párolni, hogy csak éppen egy kevés leve maradjon.

Egy másik serpenyőbe felhevíteni a vajat, majd beletenni a vékonyra felszeletelt gombát, enyhén sózni, borsozni és megszórni ízlés szerinti mennyiségű kakukkfűvel. Addig párolni, még teljesen elpárolog a leve. (nem kell alá folyadékot önteni, mert a gomba enged annyi levet, amiben megpárolódik)

A puhára párolódott hagymát felönteni a tejszínnel, majd hozzáadni a mustárt. Összekeverni, majd hozzákeverni a megpárolódott gombát is. Ha szükséges, még utána ízesíteni, majd kevergetve besűríteni.
Végül a tepsiben lévő halszeletek tetejére kanalazni. (közben ellehet készíteni a krumplipürét is)





50 dk krumpli
10 dk vaj
1 tojás sárgája
tej

szerecsendió

A krumplit megpucolni, felkockázni és enyhén sós vízben puhára főzni. Ha megfőtt leszűrni a főzőlevet, majd hozzáadni a vajat, a tojás sárgáját, pici szerecsendiót, és ízlés szerint sót, majd robotgéppel simára keverni. Ezután annyi tejet keverni hozzá, hogy ne legyen túl lágy.

A tepsiben lévő halas-gombás rakottas tetejére kanalazni az elkészített krumplipürét, majd előmelegített sütőbe, közepes lángon, kb. 20-25 perc alatt szép pirosra sütni.

Tálaláskor úgy helyezni a tányérra, hogy minden adag alatt legyen egy halszelet.

2011. március 11., péntek

Gombás-juhtúrós omlett reggelire.



Megint elérkezett a hétvége, sőt most éppen egy hosszú hétvége áll előttünk. Ilyenkor gondolom mindenkinek több ideje jut a reggeli elkészítésére, és a családdal együtt a közös elfogyasztására. Ehhez szeretnék most egy egyszerű, gyorsan elkészíthető, ám nagyon finom omlett recepttel ötletet adni. Én most hagymát-gombát-juhtúrót és fűszereket használtam fel az omlett készítéséhez. Persze mindenki a saját ízlésének megfelelően, sajtot, paprikát esetleg paradicsomot, spenótot és még számtalan sok finomságot tehet bele. Kukorica tortillát kínáltam mellé, de itt megint mindenki a saját ízlésére hagyatkozva, kínálhat mellé kenyeret, zsemlét, kiflit, bagettet......... Egy finom gyümölcstea kíséretében, egy kiadós reggelit tálalhatunk így fel. Mindenkinek csakis ajánlani tudom az elkészítését!!!!






2 db tojás
2 db gomba(nálam csiperke)
1/2 lilahagyma
6-8 dk juhtúró
petrezselyemzöld

őrölt bors
olívaolaj

A hagymát apróra felvágni, a gombát ízlés szerint felszeletelni. A tojásokat egy tányérba felütni, enyhén sózni, és alaposan felverni.

Egy serpenyőbe olajat hevíteni, majd beletenni a hagymát és elkezdeni párolni. Ezután hozzáadni a gombát, majd ízlés szerint fűszerezni és párpercig együtt párolni.
Ezután óvatosan ráönteni a felvert tojásokat és mérsékelt lángon elkezdeni sütni. Közben rámorzsolni a juhtúrót, és megszórni apróra vágott petrezselyemzölddel.
Ha már a tojás kellően átsült, spatula segítségével a felénél összefordítani. Így sütni még egy-két percig, majd óvatosan tányérra csúsztatni.

Kukorica tortillával, vagy friss péksüteménnyel rögtön tálalni.

A kukorica tortilla recept itt megtalálható, ha esetleg valaki saját kezűleg szeretné azt is elkészíteni.

2011. március 10., csütörtök

Paradicsomos füstölt hekk spagettivel.




A napokban bevásárlás közben egy ételkóstolóba futottam bele. Mégpedig halas finomságokat lehetett végigkóstolgatni. Na, én bizony nem kérettem magam, és szépen végigettem az egész kínálatot. Persze azért nem jöttem el vásárlás nélkül, és így egy-két finomság hazakísért. Nagyon ízlett például a füstölt hekk, így vettem is belőle. Akkor még nemvolt konkrét tervem, hogy mit is fogok belőle készíteni, de mára szépen összeállt ez a recept. A paradicsomos-boros szószban, kicsit megpárolt füstölt hal, nagyon jó párosításnak bizonyult. Sajnos nekem csak szárított bazsalikom volt itthon, így azzal fűszereztem, de frissel biztosan még finomabb lett volna. Spagetti tésztát főztem ki hozzá, és tálaláskor mozzarellát csipkedtem a tetejére. Egy fél óra alatt elkészült és már tálalhattam is az ebédet. Ajánlom minden halkedvelőnek, főleg ha csak kevés idő áll a főzéshez a rendelkezésére.




1 db füstölt hekk
1 doboz egész paradicsom
1 dl fehérbor
3 gerezd fokhagyma

őrölt bors
bazsalikom
olívaolaj

spagetti tészta
mozzarella


A paradicsomot egy kicsit lecsepegtetni, majd nagyobb darabokra felvágni.
A halat kifilézni és szintén feldarabolni. A fokhagymát apróra felvágni.

Egy serpenyőbe olajat hevíteni, majd beletenni a fokhagymát és párpillanatig kevergetve megfuttatni.(én levettem a gázról és úgy kevertem bele a fokhagymát, nehogy megégjen) Ezután hozzáadni a feldarabolt paradicsomot és óvatosan összekeverni. Ízlés szerint fűszerezni, majd aláönteni a bort és párpercig főzni, hogy besűrűsödjön. Ekkor beletenni a feldarabolt halat, majd óvatosan összeforgatni. 2-3 percig még főzni, majd a gázt elzárva, a serpenyőt lefedve még kicsit állni hagyni, hogy az ízek jól összeérjenek.




Közben enyhén sós vízbe kifőzni a spagetti tésztát, majd leszűrni, lecsepegtetni, és rögtön tálalni.

Tálalás előtt tányérra tenni a lecsepegtetett tésztát, rákanalazni a paradicsomos-halas ragut, majd mozzarellát csipkedni a tetejére.