2019. augusztus 31., szombat

Paradicsomos penne.




A paradicsombokrok csak úgy roskadoznak a sok, érett paradicsomtól, így ugyan nem terveztem, de végül befőzés lett a vége. A friss, jó sűrű paradicsomból pedig rögtön készült is egy fűszeres paradicsomszósz, melyhez már csak a tésztát kellett kifőzni.... majd összekeverni, és füstölt sajttal megszórva elfogyasztani. Az egész nem tartott bő fél óránál tovább, és igaz húst nem tartalmaz (így a férfinép biztosan nem kér majd belőle :) ) mégis igazán laktató fogás.
 





Hozzávalók:

15 dkg penne (v. ízlés szerinti tészta)
2,5 dl sűrített paradicsom
1 csokor friss bazsalikom
2 csipet oreganó
1 db vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
csipet só
1 tk cukor
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 ek mascarpone
2 ek olívaolaj






A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. A bazsalikomot szintén vágjuk fel apróra. 

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olívaolajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát és bazsalikomot, pár pillanat múlva öntsük fel a sűrített paradicsommal, majd szórjuk meg egy csipet sóval, a cukorral, ízlés szerint őrölt színes borssal, és oreganóval. (ha nincs friss bazsalikom, akkor szárítottat is adhatunk hozzá)

Ezután kisebb hőfokon, többször megkeverve főzzük kb. 10 percig, majd vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a mascarponét, és botmixerrel pépesítsük vagy turmixoljuk le.

Közben a tésztát enyhén sós vízben főzzük ki, majd szűrjük le, adjuk hozzá a paradicsomszószhoz, és keverjük alaposan össze. 

Az elkészült paradicsomos tésztát szórjuk meg ízlés szerint füstölt sajttal, majd rögtön tálaljuk.


2019. augusztus 29., csütörtök

Marcato tésztagép.... az új segítségem a konyhában.




A házi tésztánál nincs is finomabb, és mivel soha nem volt nagy nehézség számomra, így mindig saját magam gyúrtam és gyúrom a mai napig. A régi időkben még hagyományosan, a kézzel meggyúrt tésztát sodrófával nyújtottam vékonyra, persze attól függően hogy milyen tésztát szerettem volna készíteni. Idővel a nyújtásban segítségemre volt szintén egy Marcato tésztagép, mellyel nyújtani lehetett a tésztát, de csak cérna és széles metéltre lehetett felvágni. A napokban viszont elkezdtem nézelődni az interneten, majd annyira megtetszett ez az új gép, hogy azonnal meg is rendeltem. Persze rögtön ki is próbáltam, és..... A régi gépem pedig visszakerült a dobozába, majd a kamra polcára, mert hátha szükségem lesz még rá......


A tészta nyújtását fokozatosan, több lépésben lehet elvégezni, mivel 9 állítási lehetőség van attól függően, hogy milyen vékonyra szeretnénk kinyújtani az előzőleg meggyúrt tésztát.




A tésztagéppel kinyújtott tésztát ízlés szerint felvághatjuk cérnametéltnek, széles metéltnek, valamit felszerelhetünk rá ravioli valamit spagetti készítéséhez való betétet. A spagetti tésztát eddig boltban vásároltam meg, de ennek most vége, mert már el tudom saját magam is készíteni, sőt  ravioli is rendszeres készül majd különböző töltelékekkel.....





Nagyon elégedett vagyok mint a Marcato márkával, mint pedig a tésztagéppel készített különböző tésztákkal, így csakis ajánlani tudom mindazoknak akik esetleg tésztagép vásárlás előtt állnak.


2019. augusztus 25., vasárnap

Nektarinos túrótorta.




Hétvége lévén, és a meleget kicselezve, reggel korán kevertem-kavartam, és már ki is sült ez az egyszerű túrótorta, melybe most éppen feldarabolt nektarin is került. Ízlés szerint másfajta gyümölccsel is megsüthetjük, sőt gyümölcs nélkül is, de szerintem kár lenne kihagyni.....






 Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

20 dkg liszt
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
1,5 tk sütőpor
0,5 dl étolaj
3 db tojás (nagy)
15 dkg tejföl
40 dkg túró
1 citrom reszelt héja
csipet só
2-3 db nektarin





A nektarint vágjuk fel cikkekre, majd vágjuk kisebb darabokra, és csepegtessük meg citromlével, hogy ne barnuljon meg.

A tojásfehérjét egy csipet sóval verjük fel kemény habbá, majd tegyük félre.

A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot és a tojások sárgáját, majd keverjük habosra.

Ezután adjuk hozzá a tejfölt, a túrót, az étolajat és a reszelt citromhéjat, majd keverjük alaposan össze.

A lisztet keverjük össze sütőporral, szitáljuk hozzá a masszához, és keverjük alaposan össze, majd keverjük hozzá a feldarabolt nektarint is.

Ezután apránként, óvatosan hogy a hab ne nagyon törjön keverjük hozzá a keményre felvert tojáshabot.

A tortaformát béleljük ki sütőpapírral, majd egyenletesen kanalazzuk bele a túrós-nektarinos masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 50-55 perc alatt süssük tűpróbáig, hogy teljesen átsüljön. (Én légkeverésnél170 fokon, 50 percig sütöttem)





A sütőből kivéve a tortaformában hagyjuk hűlni, majd helyezzük a sütőpapírral együtt rácsra, és hűtsük ki teljesen.

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, majd szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2019. augusztus 20., kedd

Áfonyás-citromos... pohárkrém.





A hosszú hétvége utolsó napja is kánikulával köszöntött ránk, így sütemény sütéséről szó sem lehet, mert Én bizony be nem kapcsolom a sütőt.... viszont egy finom pohárkrém biztosan jólesik majd ebéd utáni desszertnek. Mivel éppen volt itthon áfonya, a krémek elkészítése sem bonyolult, így áfonyás-citromos-vaníliás rétegeket kanalaztam a fagylaltos kelyhekbe. Persze ízlés szerint másfajta, éppen aktuális gyümölccsel is elkészíthetjük, melyek jól illenek a krémekhez. (pl. nektarin, szilva, őszibarack....)





Hozzávalók az áfonyához:

25 dkg áfonya
1 cs vaníliás cukor
1 kk őrölt fahéj


Az áfonyát tegyük egy tányérba, szórjuk meg a vaníliás cukorral és az őrölt fahéjjal, keverjük össze, majd tegyük be a mikróba, és pár perc alatt karamellizáljuk meg. (közben vegyük ki és óvatosan keverjük össze)

Ezután hűtsük ki egészen mielőtt krémekkel a poharakba rétegeznénk.




Citromos krém hozzávalói:

20 dkg mascarpone
10 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja és leve
1,5 dl Hulala (v. habtejszín)


A mascarponéhoz adjuk hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, és ízlés szerinti mennyiségű citromlevet, majd keverjük simára.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd apránként, óvatosan hogy a hab ne nagyon törjön, keverjük hozzá a krémhez.




Vaníliás krém hozzávalói:

1 cs vaníliás pudingpor
4 dl tej
3 ek barna cukor
2 cs vaníliás cukor
1,5 dl Hulala (v. habtejszín)


A pudingport keverjük simára egy kevés tejjel, majd adjuk hozzá a maradék tejet, a barna cukrot, a vaníliás cukrot, és állandó kevergetés mellett, főzzük sűrűre. 

Ezután hűtsük ki teljesen. (Én kevergetve hűtöm ki, akkor csomómentes, és szép sima lesz.)

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd apránként, óvatosan hogy a hab ne nagyon törjön, keverjük hozzá teljesen kihűlt pudinghoz.

Ezután az elkészült krémeket és az áfonyát váltakozva kanalazzuk a poharakba, majd tegyük be a hűtőbe, hogy a krémek kellően megdermedjenek, és az ízek jól összeérjenek.

Tálalás előtt kb. 10 perccel vegyük ki a pohárkrémet a hűtőből, hogy ne legyen vad hideg, majd úgy kínáljuk.


2019. augusztus 17., szombat

Morzsás-áfonyás túrós pite.




A hosszú hétvégén gondolom mindenkinek több ideje jut arra hogy a konyhában tevékenykedjen, így ennek a túrós pitének a sütése sem okozhat gondot, ha éppen valaki kedvet kapott hozzá. A tészta egyszerű, omlós linzertészta, melyre egy könnyű, habos túrótöltelék került, melyet bőven megszórtam áfonyával, és végül édes morzsával. Az édes morzsa sütés közben pedig jó ropogósra sült. Én most áfonyával szórtam meg, de ízlés szerint másfajta idénygyümölcsöt is választhatunk... pl. szilvát, ringlót, felkockázott nektarint.....






Tészta hozzávalói:

20 dkg liszt
15 dkg vaj (v. 10 dkg sertészsír)
5 dkg porcukor
1 db tojás 
2 tk sütőpor
csipet só


A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, majd adjuk hozzá a felkockázott, hideg vajat és kezdjük el összemorzsolni. 

Amikor már kellően morzsalékos keverjük hozzá a porcukrot, majd adjuk hozzá az egész tojást, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát.

Ezután lisztezett sütőpapíron nyújtsuk ki, béleljük ki vele a piteformát, majd tegyük be a hűtőbe ameddig elkészítjük a tölteléket.






Töltelék hozzávalói:

50 dkg túró
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
 1 cs vaníliás pudingpor (v. 2 ek étkezési keményítő)
1 ek tejföl
1 db tojás (nagy)
1 citrom reszelt héja
25 dkg áfonya


Az áfonyát folyó víz alatt mossuk meg, majd csepegtessük le, és papírtörlővel töröljük szárazra.

A túrót villával kicsit törjük össze, majd adjuk hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, a tejfölt, a reszelt citromhéjat, az egész tojást, és keverjük alaposan össze.

Ezután adjuk hozzá a pudingport (v. az étkezési keményítőt) majd szintén keverjük alaposan össze. 

Vegyük ki a hűtőből a tésztát, egyenletesen kanalazzuk rá a túrós tölteléket, majd szórjuk meg az áfonyával. 





Édes morzsa hozzávalói:

8 dkg liszt
5 dkg zabpehely
5 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
10 dkg vaj (puha)


A lisztet keverjük össze a zabpehellyel, a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd adjuk hozzá a puha vajat, és gyors mozdulatokkal morzsoljuk össze úgy, hogy darabos maradjon.

Ezután az édes morzsát szórjuk az áfonya tetejére.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 40-45 perc alatt süssük szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 170 fokon, 40 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a formában hagyjuk kihűlni. 

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg a pitét porcukorral, majd szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.
 

2019. augusztus 14., szerda

Marcipános-szilvás korongok.




A napokban csengetett a futár, és egy tésztákkal teli Tante Fanny-s ajándékcsomagot adott át, melyet ezúton is szeretnék még egyszer megköszöni. Nagyon szeretem a ezeket a tésztákat, mert amikor kevés az időm, csak előveszem a hűtőből, és rövid idő múlva már sülhetnek is a finomságok.... sütemények, pizzák, sós rudak.... Ma végre felfrissült az idő, a gyümölcsöskosárban ott várakozott pár szem szilva, a hűtőből előkerült a leveles tészta, és pikk-pakk össze is állítottam ezt a finom marcipános korongot, majd irány a sütő. Fél óra múlva pedig már az asztalon illatozott a ropogós tészta a közepén megbújó szaftos töltelékkel.






 Hozzávalók kb. 26 db-hoz:

13 db szilva
5 dkg marcipán
2 ek szilvalekvár
1 cs vaníliás cukor
1 ek porcukor
1/2 kk őrölt fahéj
2 tk rumaroma
1 db tojássárga + 1 ek tej



A szilvát vágjuk félbe, távolítsuk el a magot, majd tegyük félre.

A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot, a szilvalekvárt, az őrölt fahéjat, a rumaromát, és egy nagyobb lyukú reszelőn, reszeljük hozzá a marcipánt, majd keverjük alaposan össze. 

A leveles tésztát tekerjük ki a papírral együtt, majd az egyikből szúrjunk ki kb. 7 cm-es korongokat, és tegyünk rá egy-egy kiskanál marcipános masszát, és egy félbevágott szilvát.

A tojássárgát keverjük össze a tejjel, majd a szabadon maradt tészta szélét kenjük le vékonyan.

A másik tésztát is tekerjük ki, és szúrjunk ki kb. 11 cm-es korongokat, majd helyezzük a szilvára, és a széleket nyomkodjuk alaposan össze, hogy sütés közben ne nyíljon majd szét. (Én villával nyomkodtam le a tésztát, hogy kellően összeragadjon.)

Ezután helyezzük az elkészült korongokat egymástól kicsit távolabb, egy sütőpapírral bélelt tepsire, majd kenjük le a maradék tejes tojássárgával.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd 200 fokos sütőben süssük kb. 30 perc alatt szép pirosra, ropogósra. (Én légkeverésnél 170 fokon, 25 percig sütöttem.)
A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk kihűlni.





Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg a marcipános-szilvás korongokat porcukorral, majd úgy kínáljuk.


2019. augusztus 8., csütörtök

Diós-áfonyás pite.





A napokban a közeli város piacán jártam, és mondhatom a bőség zavarával találtam szembe magamat. (ugyanis az itthoni zöldségbolt árú kínálatához képest igazi felüdülés volt a piac látványa....) A szebbnél szebb, friss zöldségekkel és gyümölcsökkel teli asztalokon minden megtalálható volt. Így bukkantam rá az áfonyára, melyet igen kedvező áron tudtam megvásárolni.... Nem is várakoztattam sokáig, el is készült ez az egyszerű, ám annál finomabb pite. A tészta jó omlós, a fűszeres-diós töltelékhez pedig remekül illik az áfonya.






 Tészta hozzávalói:

20 dkg liszt
15 dkg vaj (v. 10 dkg sertészsír)
5 dkg porcukor
1 db tojás 
2 tk sütőpor
csipet só


A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, majd adjuk hozzá a felkockázott, hideg vajat és kezdjük el összemorzsolni. 


Amikor már kellően morzsalékos keverjük hozzá a porcukrot, majd adjuk hozzá az egész tojást, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát.


Ezután lisztezett sütőpapíron nyújtsuk ki, béleljük ki vele a piteformát, majd tegyük be a hűtőbe ameddig elkészítjük a tölteléket.





 Töltelék hozzávalói:

20 dkg darált dió
10 dkg vaj (puha)
1 dl habtejszín
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
2 db tojás (nagy)
1 cs vaníliás pudingpor (v. 6 dkg liszt)
1 kk őrölt fahéj
1 citrom reszelt héja
30 dkg áfonya



A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot és a puha vajat, majd keverjük simára.

Ezután adjuk hozzá az egész tojásokat, a habtejszínt, az őrölt fahéjat és a reszelt citromhéjat, majd szintén keverjük simára.

Ezután keverjük hozzá a darált diót és a pudingport (v. lisztet) is.

Az előzőleg elkészített tésztát vegyük ki a hűtőből, egyenletesen kanalazzuk rá a diós masszát, majd szórjuk meg az áfonyával.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 50-55 perc alatt süssük tűpróbáig. (Én légkeverésnél 170 fokon, 50 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve  a formában hagyjuk kihűlni. Amikor kivesszük a sütőből még kissé lágynak tűnik, de már nem ragad rá a fogpiszkálóra a töltelék, és mire kihűl, szépen lehet majd szeletelni.





Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg a pitét porcukorral, szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2019. augusztus 5., hétfő

Cukkini carbonara.





A veteményes kertbe idén is szép nagyra nőttek a cukkinibokrok, melyek ellátnak bő terméssel. A cukkini a kedvenceim közé tartozik, főként hogy ezerféleképpen el lehet készíteni. A napokban a Vidék íze receptmagazin nyári különszámát lapozgatva bukkantam erre a receptre, melyet azért a saját ízlésemre formálva készítettem el. A végeredmény pedig nagyon finomra, ízletesre sikerült, és az egész ebédkészítés nem tartott bő fél óránál tovább.






Hozzávalók:

10 dkg spagetti 
1 kisebb zöld cukkini
1 kisebb sárga cukkini
1 nagyobb vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
10 dkg császárszalonna
15 dkg füstölt sajt
1 kisebb csokor bazsalikom
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 dl főzőtejszín
1 ek olívaolaj






A cukkinit vágjuk fel vékony csíkokra. A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vékonyan szeleteljük fel. A fokhagymát szintén pucoljuk meg, és vágjuk fel apróra. A bazsalikomot szintén vágjuk fel apróra. A császárszalonnát vágjuk fel vékony csíkokra.

Az olajat és a felcsíkozott szalonnát tegyük egy wokba, (v. serpenyőbe) majd süssük pár percig.

Ezután adjuk hozzá a csíkokra vágott vöröshagymát és futtassuk meg, majd adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát és a bazsalikomot, végül pedig a felcsíkozott cukkinit, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és pároljuk pár percig, hogy roppanós maradjon.

Ezután öntsük fel a tejszínnel, és amikor már elkezd forrni, adjuk hozzá a reszelt füstölt sajtot, és addig főzzük míg a sajt teljesen beleolvad és kissé besűrűsödik.

Közben enyhén sós vízben főzzük ki a spagettit, majd szűrjük le, adjuk hozzá a raguhoz, és óvatosan keverjük, forgassuk össze, és rögtön tálaljuk.

Tálalás előtt az elkészült cukkinis carbonarat szedjük tányérra, és úgy kínáljuk.


2019. augusztus 2., péntek

Serpenyős kacsamáj.




A napokban sikerült szép kacsamájat vásárolnom, sajnos igen ritkán van rá lehetőség... persze azért ne hízott kacsamájra gondoljunk. Ez a máj jóval kisebb, viszont elkészítve nagyon finom. Készítettem már baconbe tekerve és úgy megsütve, de lecsósan is finom. (további kacsamájjal készült receptek itt megtalálhatóak) Mivel a kacsamájnak nem kell csak pár perc hogy kellően átsüljön, és ne száradjon ki, így a zöldségek párolásával kezdtem, majd a máj csak a végén került a serpenyőbe. Az egész ebédkészítés így sem tartott bő fél óránál tovább és már tálalhattam is. Cukorbetegeknek a krumplipüré helyett természetesen más köretet készítsünk!!!






 Hozzávalók:

50 dkg kacsamáj
50 dkg csiperke gomba
1 db sárgarépa (nagy)
1 db vöröshagyma (nagy)
só (ízlés szerint)
1 tk ételízesítő
1 tk őrölt majoránna
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 ek étolaj






A kacsamájat vágjuk fel nagyobb darabokra. A vöröshagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe, majd vékonyan szeleteljük fel. A gombát szintén vágjuk fel vékony csíkokra. (ha nagyobb a gombafej, akkor először vágjuk félbe, és utána vágjuk fel csíkokra) A sárgarépát pucoljuk meg, majd vágjuk fel vékony, kisebb kockákra.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd adjuk hozzá a vékonyra felszeletelt vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá a kisebb kockákra vágott sárgarépát, majd a serpenyőt résnyire lefedve, pároljuk pár percig.

Amikor a sárgarépa már félpuhára párolódott, adjuk hozzá a felszeletelt gombát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel és a majoránnával, majd pároljuk pár percig, hogy a zöldségek puhára párolódjanak.

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt kacsamájat, óvatosan hogy ne nagyon törjön keverjük, forgassuk össze, majd süssük pár percig, hogy a máj teljesen átsüljön. (közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána)

Közben készítsünk ízlés szerinti köretet. Én krumplipürét készítettem, mely jól illik a zöldséges kacsamájhoz.

Tálalás előtt tegyünk pár kanál krumplipürét a tányérra, majd kanalazzuk mellé a zöldséges kacsamájat, és úgy kínáljuk. Köret helyet tálalhatjuk pl. egy szelet friss kenyérrel is.....


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 229 kcal

Fehérje: 27 g

Zsír: 8 g

Szénhidrát: 13 g