2022. február 25., péntek

Túrógombóc cukorbetegeknek.

 


Cukorbetegként sem kell lemondani a túrógombócról, csak éppen a hozzávalókat kell a diétához igazítani. Így aztán a túróhoz zabpelyhet kevertem, melyet előtte kávédarálón daráltam le. A cukrot édesítővel helyettesítettem, és a zsemlemorzsa is teljes kiőrlésű zsemléből készült, melyet én magam szárítottam, majd daráltam le. Tálaláskor szintén édesítővel ízesített tejfölt kínáltam hozzá, melyet őrölt fahéjjal szórtam meg. A gombóc pedig pillekönnyű és nagyon finom....

 


 

Hozzávalók 8-9 db gombóchoz:

25 dkg túró

3 dkg zabpehely

1 db tojás (nagy)

csipet só

1/2 citrom reszelt héja

1 kk vaníliaaroma

édesítő (ízlés szerint)

pár ek teljes kiőrlésű liszt a beleforgatáshoz

 

A zabpelyhet kávédarálón daráljuk le.

A túrót villával törjük össze, majd adjuk hozzá a ledarált zabpelyhet, a sót, a vaníliaaromát, a reszelt citromhéjat, a tojássárgát, ízlés szerint édesítőszert, és keverjük össze.

A tojásfehérjét egy csipet sóval verjük fel habbá, majd keverjük hozzá a lisztes keverékhez.

Ezután takarjuk le folpack fóliával, és tegyük be pár órára vagy egész éjszakára a hűtőbe. (Én este kevertem össze, és másnap délelőttig a hűtőben pihent.)

Közvetlenül mielőtt kifőznénk a túrós masszát vegyük ki a hűtőből, és pl. egy fagyiskanállal adagoljuk ki a gombócokat.

Ezután forgassuk bele a lisztbe, majd formázzuk meg a gombócokat.

Egy edénybe öntsünk bőséges mennyiségű vizet, adjunk hozzá egy csipet sót, majd melegítsük forráspontig.

Amikor elkezd forrni, óvatosan tegyük bele a gombócokat, majd vegyük lejjebb a hőfokot, és gyöngyöző vízben főzzük kb. 5 percig, majd zárjuk el a gázt, és hagyjuk még 10 percig a vízben a gombócokat. (az edényt fedjük le, és úgy hagyjuk a vízben)

Ezután szűrőkanállal szedjük ki és csepegtessük le a gombócokat, majd forgassuk bele teljes kiőrlésű pirított zsemlemorzsába.

 


Pirított zsemlemorzsa hozzávalói:

kb. 4 ek teljes kiőrlésű zsemlemorzsa

2-3 ek olaj (v. vaj)
 
 
Az olajat hevítsük fel, adjuk hozzá a zsemlemorzsát és állandó kevergetés mellett pirítsuk aranybarnára. (arra figyeljünk, nehogy megégjen)

 


Tálaláskor ízlés szerint szórjuk meg a gombócokat édesítővel, és tejföllel meglocsolva kínáljuk. Én a tejfölt kevertem össze édesítővel, és azzal kínáltam.

 

2022. február 18., péntek

Kakaós kalács cukorbetegeknek.

 

 

Eddig is nagyon ritkán sütöttem kalácsot, de mióta kiderült hogy a cukorbetegek táborát erősítem, még gondolni sem akartam a kalácssütésre, sőt sütemény sütésére se nagyon. A napokban mégis megkívántam, és el is képzeltem hogy milyen finom is lenne egy szelet kakaós kalács. A gondolatot aztán tett követte, és el is készült a kalács, méghozzá teljes kiőrlésű liszttel, és finom mascarponés-kakaós krémmel. A tészta annak ellenére hogy teljes kiőrlésű liszttel készült, könnyű és finom, melyhez jól illik a kakaós mascarponekrém. Ezt az alaptésztát pedig ízlés szerint készíthetjük diós, vagy éppen mákos töltelékkel is.




Hozzávalók a tésztához:

30 dkg teljes kiőrlésű liszt

5 dkg búza finomliszt

3 dkg sikér

1 ek eritrit

5 dkg vaj

1 kk vaníliaaroma

1 db tojás

2,5 dkg élesztő

1 tk cukor

2 dl tej

csipet só


A cukrot keverjük hozzá 1 dl langyos tejhez, majd morzsoljuk bele az élesztőt és pár perc alatt futtassuk fel.

A kétféle lisztet keverjük össze, szitáljuk át, majd a szitában maradt tönkölyt is öntsük hozzá.

Ezután keverjük hozzá a sót, az eritritet, és a sikért.

Ezután csináljunk a liszt közepébe egy mélyedést, öntsük bele a felfuttatott élesztőt, adjuk hozzá a felvert egész tojást, öntsük hozzá a maradék tejet, majd kezdjük el dagasztani. 

Amikor a tészta már kezd elválni az edény falától, csorgassuk hozzá az előzőleg felolvasztott, és visszahűtött vajat, és úgy dagasszuk tovább. (Én robotgéppel dagasztottam meg a tésztát, majd kézzel is átdolgoztam mielőtt a kelesztőtálba tettem.)

A megdagasztott tésztát tegyük át egy lisztezett kelesztőtálba, majd langyos helyen kelesszük egy órán át.

Amikor a tészta megkelt, borítsuk ki lisztezett felületre, nyújtsuk ki vékonyra, és kenjük meg a kakaós krémmel.


 

 Kakaós mascarponekrém hozzávalói:

10 dkg mascarpone

eritrit (ízlés szerint)

1 ek holland kakaó (púpozott)

1 kk őrölt fahéj (el is hagyható)

1 tk vaníliaaroma

1-2 ek tej (annyi hogy könnyen kenhető legyen)


A mascarponéhoz adjuk hozzá az eritritet, a vaníliaaromát, és keverjük simára.

Ezután adjuk hozzá a kakaót, az őrölt fahéjat, és szintén keverjük simára. (keverés közben apránként adjunk hozzá annyi tejet, hogy könnyen kenhető legyen, de ne legyen túl lágy a krém)

Ezután a vékonyra nyújtott tésztára egyenletesen kenjük rá a kakaós krémet, majd szorosan tekerjük fel, úgy mint a bejglit.

A sütőformát béleljük ki sütőpapírral, helyezzük bele a megtöltött tésztát, majd takarjuk le konyharuhával, és szobahőmérsékleten kelesszük 30 percig. (Én 25x10x7 cm-es formába tettem bele a tésztát.)

Újrakelesztés után kenjük le a tésztát felvert egész tojással mielőtt betennénk a sütőbe.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd 200 fokon süssük 40-45 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 40 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk a formában hűlni, majd helyezzük rácsra és hűtsük ki teljesen.



Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk. A tésztája annak ellenére hogy teljes kiőrlésű liszttel készült, könnyű és finom, melyhez jól illik a kakaós mascarponekrém. Ízlés szerint pedig készíthetjük diós, vagy éppen mákos töltelékkel is.


2022. február 16., szerda

13. Blogszületésnap!

 


Tegnap volt éppen 13 éve, vagyis február 15.-én (még kimondani is sok) hogy útjára indítom a blogomat. A döntés megszületése után, már csak a névválasztás volt hátra, és kitudja hogy jól döntöttem-e hogy a Gizi-receptjei-t választottam 😏mert a hosszú évek során azért adódtak belőle bőven problémáim…. mivel a keresztnevem Éva, viszont a Gizi-hez is kötődöm, így a két név közül végül is a Gizit választottam. Persze azért az évek hosszú sora alatt, szép lassan mindenki tudja már, ha az Éva, vagy éppen a Gizi névvel osztom meg a receptjeimet, a személyem egy és ugyanaz.
 

Szeretném megköszönni minden kedves rendszeres olvasónak, látogatónak, és mindazoknak akik csak alkalmanként néznek be a blogba, hogy megtiszteltetek az elmúlt 13 évben a látogatásaikkal. Nélkületek ma nem ünnepelhetném a blogom születésnapját ilyen nagy örömmel, mint most teszem.... Még egyszer nagyon köszönöm Mindenkinek!

 

2009.február.15.-én az első bejegyzéssel útjára indult a blog, és 13 év távlatából visszanézve bizony elég kezdetlegesnek tűnnek az első receptleírások, és fotók, de mind-mind egytől egyig az enyémek, és ezt büszkén vállalom. Persze akkor még úgy gondoltam, és az volt fontos számomra, hogy egy helyen legyenek a receptjeim, és sejtelmem sem volt arról, hogy a hirtelen ötletből kitartó, és munkával teli évek lesznek. Igen, munkával teli, mert a blogírás azért nem egy egyszerű feladat. Akkor még elképzelni sem tudtam, hogy hosszú évekig tart majd a lelkesedésem, és nagyon örülök hogy az évek alatt nem adtam fel, nem szegte semmi sem a kedvem, és továbbra is öröm számomra a blogírás, a sütés-főzés mellett a receptjeim, tapasztalataim, megosztása másokkal. Nem volt egyszerű feladat mindenkinek, és minden kihívásnak megfelelni, de szép lassan beletanultam a blogolásba, és mára már minden egyes perc örömöt jelent számomra.

 

A hosszú évek során sok-sok kedves embert ismerhettem meg, tudhatok a mai napig barátomnak, még ha csak  virtuálisan is, és ezt külön-külön is köszönöm Mindegyiküknek. Volt szerencsém többekkel személyesen is találkozni, és ezek a találkozások, beszélgetések felejthetetlen élményt jelentenek számomra.
 
 
13 év igen hosszú idő, és mostanában bizony sokszor érzem úgy, hogy belefáradtam, a blogolásba, de akkor mindig ér valami öröm, egy-egy kedves szó, egy meglepetés ajándékcsomag, vagy éppen beszámoló arról hogy mennyire ízlett a családnak a blogból elkészített étel, sütemény. Ezek a visszajelzések persze mindig feltöltenek energiával, és új erőt adnak a folytatáshoz. 


Sajnos én is belekerültem a diabetes csapdájába, és ezzel egyidejűleg teljesen át kellett alakítani az étkezési szokásaimat. Ezzel pedig együtt jár, hogy a cukorbetegek diétáját kell követnem, így egyre több cukor, és szénhidrátmentes étel és sütemény recept kerül majd fel a blogba a többi recept közé. Ugyan még ismerkedek, és tanulgatom az új receptek elkészítését, de állítom hogy jó úton haladok..... és a mentes ételek, és sütemények is nagyon finomak, ha jól készítjük el őket.


Most pedig jöjjön egy kis statisztika, amely azért csakis is az Én számomra fontos, de szeretném megosztani Veletek is.
 
A 13 év alatt létrejött 2739 bejegyzés. Eddig 6.851098-an látogatták meg a blogot. A látogatók pedig 178 országból érkeztek a világ minden tájáról. "Rendszeres olvasó"-nak 1083-an jelentkeztek be, és Ők rendszeresen követik a blogot. Az összes oldalmegjelenítés pedig már elérte a 10.645194-et. A blog napi látogatottsága 2500-3000 körüli, ez persze az ünnepek előtti időszakban eléri a 10000 ezer körüli látogatószámot.

Továbbra is szeretettel várok Mindenkit, süssünk-főzzünk együtt az elkövetkezendő években is.


2022. február 11., péntek

Csokoládés keksz.

 



A kekszes doboz megint kiürült, így gondoltam feltöltöm egy finom csokoládés keksszel. Ez a keksz is elég gyorsan elkészíthető, csak össze kell keverni a hozzávalókat, majd kanállal a sütőpapírral kibélelt tepsire adagolni. Állítom amilyen gyorsan elkészül, olyan gyorsan el is fog majd fogyni, így érdemes rögtön dupla adaggal kezdeni. Sütés után a keksz kívül szinte ropogós, de a belseje finom puha.




Hozzávalók kb. 16 db kekszhez:

 20 dkg étcsokoládé

2 dkg holland kakaó

10 dkg liszt

2 db tojás (nagy)

8 dkg vaj

15 dkg porcukor

1 cs vaníliás cukor 

1/4 rumaroma

csipet só



A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, és a kakaóval.

A csokoládét tördeljük bele egy fém tálba, adjuk hozzá a felkockázott vajat, majd gőzfürdő fölött olvasszuk fel. 

Amikor teljesen felolvadt, vegyük le a gőzfürdőről, adjuk hozzá a rumaromát, és hagyjuk éppen csak langyosra hűlni. (a rumaroma el is hagyható)

A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot és az egész tojásokat, majd keverjük habosra.

Ezután keverjük hozzá az visszahűtött vajas csokoládét, majd szitáljuk hozzá a lisztes keveréket, és keverjük simára. (egy lágyabb masszát fogunk kapni)

A tepsit béleljük ki sütőpapírral, majd fagylaltos kanállal, egymástól távolabb, adagoljuk rá a csokis masszát. (bőven hagyjunk köztük helyet mert rögtön szétterül a massza) (nekem 2 tepsire fért el ez a mennyiség)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 15 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 15 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a tepsin hagyjuk kihűlni.




A keksz kívülről finom ropogós, a belseje viszont finom puha. Kekszes dobozban pár napig tárolhatjuk, persze ha addig kitart, mert nagyon finom a sok csokoládéval.



2022. február 4., péntek

Fánk narancsos mascarponekrémmel. (cukorbetegeknek)

 


Farsang van, és ilyenkor elmaradhatatlan a fánksütés, legyen az kelt tésztával készült, esetleg sütőporos fánk, vagy égetett tésztával készült. Az idei fánksütés azért nálam eltér az előző évekhez képest, mert a búzaliszttel készült, és porcukorba hempergetett fánkot sajnos nem ehetem meg. Így aztán a tészta barna rizsliszttel készült, porcukor helyett pedig cukormentes narancsos mascarponekrémet készítettem mellé. A fánk tésztája így is légiesen könnyű, és a narancsízű krém remekül illik hozzá...




Hozzávalók kb. 22-24 db fánkhoz:

7 dkg barna rizsliszt (vagy fehér rizsliszt)

1 dl víz

4 dkg Vénusz margarin

2 db tojás (kicsi)

1 kk eritrit

csipet só

étolaj a sütéshez



A vizet a margarinnal, az édesítővel és egy csipet sóval melegítsük forráspontig.

Amikor  már forr, állandó keverés mellett adjuk hozzá a lisztet, majd mérsékeljük a hőfokot, és pár percig kevergetve addig pirítsuk míg elválik az edény falától. (ezalatt az idő alatt teljesen elválik az edény falától, de nem ég meg a tészta)

Ezután vegyük le a tűzről, hagyjuk pár percig hűlni, majd egyesével adjuk hozzá a tojásokat, és mindegyikkel keverjük simára a tésztát. Egy csomómentes, sima masszát kell hogy kapjunk.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd egy kiskanál segítségével szaggassunk bele kisebb halmokat a tésztából. Sütés közben a tészta kb. a kétszeresére nő, így csak pár darabot szaggassunk bele. (a kanalat mártsuk bele a meleg olajba, akkor nem ragad majd rá a tészta)

Sütés közben többször fordítsuk át a tésztát, hogy egyenletesen süljön. (az első adagot nagyobb lángon süssük, majd mérsékeljük a hőfokot, és a maradék tésztát már úgy süssük meg, nehogy hirtelen süljön, és a közepe nyers maradjon)

Amikor a fánkocskák már szépen megnőttek, és aranybarnára sültek, szedjük ki az olajból és tegyük papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívja, majd tartsuk melegen tálalásig.


 

Narancsos mascarponekrém hozzávalói:

1 nagyobb narancs

0,5 dl víz

1 ek eritrit

1 kk vaníliaaroma

2 db szegfűszeg

késhegynyi őrölt fahéj

10 dkg mascarpone

1 dl habtejszín (cukormentes)


A narancs héját és a fehér részét távolítsuk el, szedjük gerezdekre, majd daraboljuk fel.

Ezután adjuk hozzá a vizet, egy teáskanál eritritet, a vaníliaaromát, a szegfűszeget és ízlés szerint őrölt fahéjat, majd főzzük pár percig.

Ezután hűtsük ki, majd botmixerrel pépesítsük.

A habtejszínt verjük fel kemény habbá, és tegyük félre.

A mascarponét keverjük simára a maradék eritrittel, majd adjuk hozzá a pépesített narancsot, és keverjük simára. (ízlés szerint több édesítőt is adhatunk hozzá)

Ezután két részletben keverjük hozzá a tejszínhabot.



Tálaláskor a fánkot a narancsos mascarponekrémmel kínáljuk, mely jól illik hozzá. Természetesen ízlés szerint megszórhatjuk a fánkot por édesítővel, és kínálhatunk mellé diabetikus lekvárt is.