2012. május 31., csütörtök

Diós kocka.



Régi családi recept alapján készítettem ezt a diós kockát. Emlékszem gyerekkoromba főként a téli időszakban sokszor sütötte a nagymama, vagy éppen az anyukám. Általában tejfölös krumplileves, vagy éppen gulyásleves kísérőjeként, mint második fogás. Mivel abban az időben is volt két nagy diófánk kint a szőlőhegyen, így a bőséges termésnek köszönhetően nem kellett a dióval spórolni. Most is szerencsésnek mondhatom magam, mert a bőségesen termő diófáinknak köszönhetően, nem kell az üzletbe megvennem drága pénzért. A régi családi receptet követve, most is zsírral készítettem el a linzertésztát. Persze aki ettől óckodik, na meg ha éppen nincs otthon saját sütésű sertészsír, akkor  én is csak azt tudom javasolni, hogy vajjal készítsük el a tésztát.  A süteményhez  saját főzésű cseresznyelekvárt használtam, így azzal sem spóroltam, sőt először azt hittem, hogy kissé túlzásba estem, és sok lekvárt kentem a tésztára, de mint végül kiderült, cseppet sem sokalltam el. A végeredmény egy igazán finom, omlós tészta lett, egy igencsak szaftos, habkönnyű diós réteggel.






Tészta hozzávalói 20 x 30 cm-es tepsihez:

25 dkg liszt
10 dkg zsír (v. 15 dkg vaj)
8 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
2 db tojássárgája
1/2 cs sütőpor
1 ek tejföl
reszelt citromhéj
csipet só



A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, a sütőporral, a reszelt citromhéjjal, majd adjuk hozzá a zsírt (v. vajat) és kezdjük el összemorzsolni. Amikor már kezd morzsalékos lenni, keverjük hozzá a porcukrot, és a vaníliás cukrot, majd adjuk hozzá a tojássárgáját, és a tejfölt. Ezután gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze. (ha túl száraz lenne a tészta, akkor még egy kevés tejfölt tehetünk hozzá)

Az összegyúrt tésztát nyújtsuk ki, majd helyezzük sütőpapírral kibélelt tepsibe. (én a sütőpapíron nyújtom ki, és azzal együtt emelem át a tepsibe)

Előmelegített sütőbe tegyük be, majd közepes hőfokon 15 perc alatt süssük elő a tésztát. Ezután vegyük ki a sütőből, majd kenjük meg lekvárral, és kenjük rá a diós tölteléket.






Diós töltelék:

20 dkg darált dió
10 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
2 tojásfehérje
őrölt fahéj
reszelt citromhéj

ízlés szerint lekvár az elősütött tészta megkenéséhez


A darált diót keverjük össze a porcukorral, a vaníliás cukorral, ízlés szerint őrölt fahéjjal, és a reszelt citromhéjjal.

A tojásfehérjéket egy csipet sóval, verjük kemény habbá, majd óvatosan, apránként keverjük hozzá a diós keverékhez.

Az elősütött tésztát kenjük meg ízlés szerint lekvárral, majd óvatosan kenjük a tetejére a diós-habos masszát.

Ezután tegyük vissza a sütőbe, majd közepes hőfokon kb. 15 perc alatt süssük szép aranybarnára. Ezután vegyük ki a sütőből, majd a tepsiben hagyjuk teljesen kihűlni.

Tálalás előtt a sütemény tetejét porcukorral szórjuk meg, majd ízlés szerint szeleteljük fel. Egy finom leves mellé, kitűnő második fogás. 


2012. május 30., szerda

Serpenyőbe sütött kukoricalepény.



A negyedik, és egyben az utolsó fordulóhoz érkezett a Krinsz-nél meghirdetett "Egészséghónap" játék. Ebben a fordulóban az egészséges hozzávalókból sütött "Kenyér" recepttel lehetett benevezni. Először úgy gondoltam, hogy a már jól bevált "paprikás  kukoricakenyér" receptemet küldöm el a játékra, de aztán a sors úgy hozta, hogy egy gyors reggelit kellett összehoznom, és kenyér sütögetésre már nem volt időm. Így született meg ennek a serpenyőben sütött, kukoricalepénynek az ötlete. Igaz ez nem kenyér, de azért gondolom Krinsz játékfelhívásának megfelel, mivel csakis egészséges hozzávalókat tartalmaz. Végül aztán úgy döntöttem, hogy mindkét recepttel benevezek az utolsó fordulóba. Ez a kukoricalepény nagyon gyorsan elkészül, így reggeli előtt kb. fél órára van szükség ahhoz, hogy frissen, langyosan tudjuk tálalni.




Hozzávalók:

10 dkg kukoricaliszt
1 dl tejföl
1 mk szódabikarbóna
0,5 dl olívaolaj


A kukoricalisztet keverjük össze ízlés szerint sóval, és a szódabikarbónával, majd adjuk hozzá a tejfölt és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze. 

Ezután kukoricaliszttel megszórt felületen nyújtsuk ki belőle kb. 1 cm vastagságú kört, majd vágjuk négyfelé.

Egy  serpenyőbe hevítsük fel az olívaolajat, majd ha már kellően felmelegedett tegyük bele a negyedekbe vágott tésztát. Ezután alacsony hőfokon, süssük szép aranybarnára az alsó felét, majd egy spatulával alányúlva, óvatosan fordítsuk meg, és süssük a másik felét is szép aranybarnára. (én a gáztűzhely legkisebb lángjára, lábasalátétet tettem, és így sütöttem készre)

Az aranybarnára sült kukoricalepényt rögöt tálalhatjuk, de teljesen kihűtve is nagyon finom.


2012. május 28., hétfő

Epres-mogyorós torta.



Pénteken megjelent a GoodFood magazin 4. száma, melyet rögtön be is szereztem, és már alig vártam hogy végiglapozhassam.  Most sem csalódtam, mert jobbnál, jobb recepteket tartalmaz. Legszívesebben mind az összes receptet elkészíteném, de persze azért csak néhányra kerül majd sor. A tegnapi "epres habcsóktorta" után, ma szintén egy epres finomságot sütöttem, méghozzá a  magazin receptje alapján. Már első látásra beleszerettem ebbe a tortába,  most pedig hogy elkészült, és meg is kóstoltam, hát csak annyit tudok mondani, hogy mennyei finom. A tésztája nagyon finom mogyorós, és omlós. A mascarponés-habos-eperkrém selymesen olvad szét a szánkba evés közben, a karamelles öntet pedig megkoronázza az egész tortát. Lehet ezt a tortát nem imádni??? Mi bizony imádtuk, és sűrűn vendég lesz a tényárunkon, nem csak eperrel, de különböző gyümölcsökkel elkészítve.





Tészta hozzávalói 24 cm-es formához:


15 dkg liszt
10 dkg vaj
5 dkg porcukor
5 dkg darált mogyoró
1 tojássárgája
1-2 ek hideg víz


A lisztet és a darált mogyorót tegyük bele egy keverőtálba, majd adjuk hozzá a kisebb darabokra felvágott vajat, és robotgéppel kezdjük el összekeverni. Amikor már kezd összeállni, kanalazzuk hozzá a cukrot, majd jó alaposan keverjük össze. Ezután adjuk hozzá a tojássárgáját, majd kanalanként a hideg vizet. (a tészta állagától függ, hogy mennyi vízre lesz szükség)  Ezután vegyük kisebb fordulatra a robotgépet, majd keverjük jól gyúrható tésztává.

Lisztezett felületen nyújtsuk ki a tésztát, majd béleljük ki vele a formát. (én belehelyeztem a tésztát a szilikonos formába, majd tenyérrel belelapogattam) Ezután tegyük a hűtőbe, és kb. 15 percig pihentessük.

A hűtőből kivéve, villával böködjük meg a tészta alját, majd helyezzünk bele egy sütőpapírt és töltsük meg nehezékkel. (pl. rizzsel, babbal....)

Melegítsük elő a sütőt, majd helyezzük be a formát, és közepes hőmérsékleten süssük 15 percig. Ezután vegyük ki a sütőből, távolítsuk el a sütőpapírt a nehezékkel együtt, majd helyezzük vissza a sütőbe. Süssük még kb. 10 percig, hogy a tészta szép aranybarnára süljön. Végül vegyük ki a sütőből, és hűtsük ki teljesen mielőtt megtöltenénk.





Karamellás öntet:

4 ek barna cukor
7 dk vaj
0,5 dl tejszín

Egy serpenyőbe kezdjük el karamellizálni a cukrot, majd amikor már felolvadt, és szép aranybarna színt kapott, vegyük le a tűzről, majd adjuk hozzá a vajat. Keverjük alaposan össze, majd állandó keverés mellett, öntsük hozzá a tejszínt és keverjük simára. Ezután tegyük vissza a tűzre és pár perc alatt, kevergetve főzzük sűrűbb, de még folyékony karamellé.

Az elkészült karamellt tegyük félre és hűtsük langyosra. (ha felhasználás előtt nagyon besűrűsödne, akkor tegyük vissza a tűzre, és kevergetve olvasszuk fel egy kicsit)


Krém hozzávalói:

25 dkg mascarpone
2-3 ek porcukor
2 cs vaníliás cukor
2 dl Hulala(v. habtejszín)
40 dkg eper

tetejére pirított mandulaforgács (v. mogyoró)


A mascarponét keverjük simára a porcukorral, és a vaníliás cukorral. (ízlés szerint tehetünk bele több porcukrot is)

Az epret alaposan mossuk meg, majd csepegtessük le. Több mint a felét botmixerrel pépesítsük, majd keverjük hozzá a mascarpone krémhez. 
A megmaradt eperszemeket vágjuk fel kisebb darabokra.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd apránként, óvatosan keverjük hozzá az epres-mascarponekrémhez. 

A teljesen kihűlt tészta aljába kanalazzuk bele a karamellás öntet kétharmad részét. Ezután töltsük meg a krémmel. Végül szórjuk rá a feldarabolt epret, és csorgassuk rá a maradék karamellt.
Tetejét szórjuk meg pörkölt mogyoróval, vagy  mandulaforgáccsal. (nekem csak mandulaforgácsom volt itthon, így azt pörköltem meg, és szórtam a torta tetejére.

Az elkészült tortát ízlés szerint szeleteljük fel, majd tálaljuk.


2012. május 27., vasárnap

Habcsóktorta mascarponés-eperkrémmel.




Habos, krémes, és a tojásfehérje felhasználásának egyik legfinomabb módja. Először Pavlovának indult, majd egy hirtelen ötlettől vezérelve, habcsóktorta sült ki belőle. Régebben hozzá sem mertem volna fogni egy Pavlova, vagy éppen habcsóktorta megsütéséhez, mert sokan úgy emlegették mint egy mumust, akitől félni kell, és csakis kiváltságosok tudják megsütni. Persze nem is én lettem volna, ha nem próbálkozom meg vele, és akkor bántam csak igazán, hogy nem előbb tettem. Szerintem Pavlovát, és habcsóktortát sütni nagyon egyszerű, és elronthatatlan, így aztán csakis azt tudom tanácsolni, hogy mindenki bátran fogjon csak hozzá. (eddig készült Pavlova receptek itt megtekinthetőek) A tojásfehérjét most is a megszokott módon, és hozzávalókkal vertem fel keményre, és csakis annyit változtattam, hogy most három 20 cm-es kört formázva sütöttem (szárítottam) készre. A krémhez pedig mascarponét, Hulalát és epret használtam fel. Az összeállított torta tetejét végül pedig olvasztott csokoládéval csorgattam meg. A torta pedig olyan jól sikerült, hogy pillanatok múlva már egy parányi habcsókdarabot sem lehetett a tányérokon találni.





Hozzávalók 20 cm-es tortához:

3 db tojásfehérje
20 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
1/2 ek kukoricakeményítő
1/2 tk ecet

A tojások fehérjét elkezdjük robotgéppel felverni. Amikor már kezd kifehéredni, habosodni, állandó keverés mellett, kanalanként adjuk hozzá a porcukrot és addig verjük, még majdnem teljesen kemény habot kapunk.
 
Ekkor először adjuk hozzá az ecetet, majd a kukoricakeményítőt, és verjük még 1-2 percig, hogy a hab teljesen kemény állagú legyen.

A tepsit béleljük ki sütőpapírral, majd három egyforma méretű kört formázzunk a keményre vert habból. (2 db tepsire lesz szükség a 3 tortalap sütéséhez)

Melegítsük elő a sütőt kb. 100 fokra, majd helyezzük be a tepsit, és 60 percig süssük (szárítsuk) a lapokat. Ezután kapcsoljuk ki a sütőt és hagyjuk még kb. 30 percig csukott ajtónál száradni. (Én légkeveréses sütőbe szárítottam meg a lapokat egyszerre betéve mindkét tepsit) Ezután vegyük ki, és hagyjuk teljesen kihűlni.





Krém hozzávalói:


 50 dkg eper
25 dkg mascarpone
2 cs vaníliás cukor
porcukor (ízlés szerint)
2 dl Hulala (v. habtejszín)

tetejére tortabevonó csokoládé


Az epret alaposan mossuk meg, majd csepegtessük le. Ezután botmixerrel pépesítsük, vagy ízlés szerint villával nyomkodjuk össze.

A mascarponét keverjük simára a vaníliás cukorral, és ízlés szerint porcukorral. Ezután keverjük hozzá a pépesített epret.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd apránként, óvatosan szintén keverjük hozzá  az epres-mascarponekrémhez.

Az egyik tortalapot helyezzük egy tálcára, majd kanalazzuk rá a krémet. Ezután helyezzük rá a második lapot, majd szintén kanalazzuk rá a krémet. 
Végül következik a harmadik habcsóklap, majd kanalazzuk rá a maradék krémet.

A tortabevonó csokoládét gőzfürdő fölött olvasszuk meg, majd csorgassuk rá a torta tetejére, és várjunk pár percet hogy megdermedjen.

Ezután a torta rögtön fogyasztható. Tálalás előtt, éles késsel ízlés szerint felszeletelve kínáljuk.


2012. május 26., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Párizsi szelet fokhagymával és petrezselyemzölddel ízesítve. .



Megint elérkezett a hétvége, méghozzá most a Pünkösdi ünnepeknek köszönhetően, hosszú hétvége következik. Csodálatos az idő, és reméljük ez így is marad. Gondolom mindenki szívesen tölti az egész napot kint a friss levegőn. Ilyenkor aki csak teheti,  kint a szabadban készíti el az ebédet is. Ehhez szeretnék most ajánlani, néhány bográcsban készült finomságot, a receptek itt megtekinthetőek. Persze azért vannak olyanok akiknek nincs rá lehetőségük, hogy kint főzőcskézzenek, így erre a hétvégére most ezt a fokhagymával, és petrezselyemzölddel ízesített párizsi szeletet tudnám ajánlani.  Nálunk nagy kedvenc ez a fajta hússzelet, mert a palacsintatésztának köszönhetően sütés után finom szaftos marad a hús. Most a tésztába belenyomtam néhány fokhagymagerezdet, és került bele még egy kisebb csokor apróra vágott petrezselyemzöld is. Így a hús nemcsak szaftos, de nagyon ízletes is lett. Tálaláskor petrezselymes újkrumplit, és tejfölös uborkasalátát kínáltam hozzá, de ezt mindenki ízlése szerint változtathatja.






Hozzávalók:

6 szelet karaj (v. csirkemell, pulykamell...)
3 gerezd fokhagyma
1 kisebb csokor petrezselyemzöld
őrölt fehérbors

tojás-liszt-tej a palacsintatésztához

bő olaj a hús sütéséhez


A hússzeletek szélét egy kicsit vágjuk be, majd enyhén mindkét oldalát klopfoljuk ki. Ezután enyhén sózzuk, és szórjuk meg őrölt fehérborssal, majd hagyjuk állni egy kicsit, hogy az ízek átjárják a húst.

A tojásból-lisztből-tejből keverjünk egy sűrűbb palacsintatésztát, majd nyomjuk bele a fokhagymagerezdeket, és adjuk hozzá az apróra felvágott petrezselyemzöldet. Ízlés szerint sózzuk, és keverjük alaposan össze.

Egy serpenyőbe forrósítsuk fel az olajat, majd a hússzeleteket először forgassuk bele lisztbe, majd a palacsintatésztába, ezután pedig óvatosan helyezzük bele az olajba. Fedjük le a serpenyőt, majd mérsékeljük a hőfokot, és süssük szép pirosra a hús egyik felét. Ezután fordítsuk át a húst, majd süssük szép pirosra a másik felét is. ( a hús átfordítása után, már nem kell lefedni a serpenyőt, és a hőfokot egy kicsit feljebb lehet venni)
Amikor a hús megsült jól  csepegtessük le, és helyezzük papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívja.

Tálaláskor ízlés szerint petrezselymes újkrumplit, rizst....., és salátát kínálhatunk mellé.


2012. május 25., péntek

Bulgur pirított zöldségekkel.




Ma igen rövid idő állt a rendelkezésemre ahhoz, hogy összehozzak egy ebédet.  Mivel már tegnap eldöntöttem, hogy bulgurt fogok készíteni pirított zöldségekkel, így az időhiány nem okozott gondot. Kb. fél óra alatt el is készült. A zöldségeket wok-ban pirítottam meg, és közben puhára főztem a bulgurt, majd pár perc együtt pirítás után már tálalhattam is. Az elkészült étel tetejére mozzarellát csipkedtem, mely pillanatok alatt szépen ráolvadt. Tálalás előtt  még megszórtam egy kevés frissen szedett korianderrel. Igaz ez egy húsmentes ebéd volt, de annak ellenére igen laktató, és bevallom most valahogy a hús nem is hiányzott.





Hozzávalók:

1-2 db sárgarépa
1 kisebb zeller
20 dkg zöldborsó (fagyasztott)
15 dkg bulgur
őrölt fehérbors
1 dl fehérbor
olívaolaj
mozzarella


A sárgarépát és a zellert megpucoljuk, majd ízlés szerint vékonyra felszeleteljük.

A wokot felforrósítjuk, majd beleöntjük az olajat, és hozzáadjuk a felszeletelt sárgarépát. Pár percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a felszeletelt zellert, ízlés szerint sózzuk, megszórjuk őrölt borssal, majd tovább pirítjuk. Ezután hozzáadjuk a zöldborsót, alaposan összekeverjük, majd felöntjük a borral. Addig pároljuk még a bor teljesen elpárolog. Ezalatt az idő alatt a zöldségek kellően megpuhulnak. 

Közben a bulgurt enyhén sós vízbe puhára főzzük, majd leszűrjük, és alaposan lecsepegtetjük. Ezután hozzáadjuk a roppanósra párolódott zöldségekhez, összekeverjük, majd 2-3 percig még tovább pirítjuk.
Végül rácsipkedjük a mozzarellát, és megvárjuk hogy szépen ráolvadjon.

Tálalás előtt az elkészült étel tetejét friss korianderrel, vagy petrezselyemzölddel, ízlés szerint megszórjuk.


2012. május 24., csütörtök

Cukkinis tészta.





A cukkini elkészítésének számtalan módja van, és ennek szerintem csakis a fantáziánk szabhat határt. A cukkinit vagy nagyon szereti valaki, vagy éppen rá sem tud nézni a belőle készült ételekre. Én az előző csoportba tartozom, és az egyik nagy kedvencem. Nyáron a frissen leszedett termésből, szívesen készítek salátát, különböző tésztás, húsos, és rakott ételeket. Persze télire mindig kerül néhány csomaggal a fagyasztóba, és abból már inkább csak levest, vagy főzeléket készítek. (cukkinis receptek itt megtekinthetőek) Most egy igen egyszerű, és kb. fél óra alatt elkészíthető tésztás receptet ajánlanék minden cukkini imádónak.  A tésztát gyúrhatjuk akár saját magunk is, mint én most,  de idő hiányában a készen vásárolt tésztával is remek ebédet, vagy éppen vacsorát készíthetünk.






Hozzávalók:

1 db zsenge cukkini
20 dkg tészta
2 dl főzőtejszín
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors
csipet szerecsendió (el is hagyható)
2 gerezd fokhagyma
1 ek olívaolaj
5 dkg vaj
reszelt sajt a tetejére






A cukkinit reszeljük le egy nagyobb lyukú reszelőn.
Egy serpenyőbe hevítsünk fel az olívaolajat és vajat, adjuk hozzá a lereszelt cukkinit, keverjük össze, majd kezdjük el párolni.

Pár perc után nyomjuk hozzá a fokhagymát, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és szórjuk meg szerecsendióval. Keverjük össze, majd pároljuk félpuhára a cukkinit.

Amikor már félpuhára  párolódott, öntsük hozzá a tejszínt, keverjük alaposan össze, és pároljuk puhára. (ha szükséges, még ízlés szerint fűszerezzük utána) Mire a cukkini készre párolódik, a tejszín is besűrűsödik.

Közben főzzük ki a tésztát enyhén sós vízbe, majd szűrjük, és csepegtessük le alaposan.
Végül óvatosan keverjük hozzá a készre párolódott cukkinihez, majd tálalásig tartsuk melegen. (legjobb, ha rögtön tálaljuk)

Tálaláskor szedjük a tésztát tányérra, majd ízlés szerint reszeljünk rá sajtot, és úgy kínáljuk. Az elkészült tésztát nemcsak sajttal megszórva fogyaszthatjuk, hanem pl. szaftos húsok mellé, köretként is kínálhatjuk.


2012. május 22., kedd

Bodzás-szilvalekváros pite.




Harmadik fordulójához érkezett  a Krinsz-nél meghirdetett "Egészséghónap" játék. Ebben a fordulóban "Desszert" recepttel lehetett nevezni. Megpróbáltam eleget tenni a játékfelhívásnak, és ebből a pitéből kihagytam a búzalisztet, és helyette kukoricalisztet használtam. A finomított cukrot felváltottam a saját magam készített pitypangmézzel. Mivel éppen most virágzik a bodza, így néhány bodzavirág is belekerült a pitetésztába. Sütés előtt pedig finom szilvalekvárt potyogtattam a tetejére. Sütés után a tészta nagyon finom szaftos, a bodzavirágtól és a szilvalekvártól pedig ízletes lett. A pite már magában is finom volt, de én még készítettem egy kis ízesített tejfölt, melyet tálalás előtt mellékanalaztam, és bizony nagyon jól illet hozzá. Most is csak reménykedni tudok abban, hogy a hozzávalókat illetően megfelel ez a sütemény Krinsz játékfelhívásának. Természetesen meglehet sütni ezt a pitét búzalisztből, és cukor hozzáadásával is, de mindenkit csakis biztatni tudok arra, hogy nyugodtan próbálja ki ezekkel a hozzávalókkal, és biztosan nem fog csalódni....






 Hozzávalók 24x24 cm-es formához:

10 dkg kukoricaliszt
1/2 cs sütőpor
1 tk vaníliaaroma
3 ek pitypangméz + egy pici édesítőszer
3 db tojás
2 dl tejszín
1 mk őrölt fahéj
3 nagyobb bodzavirág
pár kanál szilvalekvár


Ízesített tejföl hozzávalói:

2 dl  tejföl
édesítőszer (ízlés szerint)
2 cs vaníliás cukor
1 kk őrölt fahéj





Egy keverőtálba  beleütjük az egész tojásokat, majd hozzáadjuk a mézet, ízlés szerint édesítőszert, a vaníliaaromát, a fahéjat, és a tejszínt. Ezután kézi habverővel simára keverjük, majd hozzákeverjük a száráról lecsipkedett bodzavirágot.

A kukoricalisztet összekeverjük a sütőporral, majd szintén a keverékhez öntjük, és fakanállal összekeverjük. (egy lágyabb masszát fogunk kapni)

Egy sütőformát (v. tepsit) alaposan kikenünk vajjal, majd megszórjuk zsemlemorzsával. Ezután beleöntjük az előzőleg alaposan összekevert masszát.

Tetejére ízlés szerint keményebb lekvárt potyogtatunk. (szilvalekvárt, sárgabaracklekvárt, v. vegyes gyümölcslekvárt....)

Előmelegített sütőbe helyezzük, majd közepes hőmérsékleten 25-30 perc alatt készre sütjük. (Én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem)

A sütőből kivéve, a formában hagyjuk teljesen kihűlni.

Közben elkészíthetjük az ízesített tejfölt. A tejfölt simára keverjük az édesítőszerrel, a vaníliás cukorral, és az őrölt fahéjjal.

Tálaláskor a pitét ízlés szerint felszeleteljük, majd az ízesített tejföllel kínáljuk.


2012. május 21., hétfő

Spenótos-gombás tészta.



Sajnos a felmagzás előtti utolsó spenóttermést szedtem le, így nem is volt kétséges, hogy valami spenótos ebédet készítek. Mivel spenótimádók vagyunk, így  készült főzelék, természetesen a másik nagy kedvenccel a tükörtojással, és mivel a hétvégére vásárolt gombából is akadt még néhány fej, így gyorsan összedobtam ezt a finom tésztát. A metélt tésztát most is saját kezűleg gyúrtam, de boltban vásárolt házi tésztával is elkészíthető. A spenótos-gombás-tejszínes ragu röpke fél óra alatt elkészült, és ezalatt az idő alatt a tésztát is kifőztem. Tálaláskor a tetejére sajtot reszeltem, és már falatozhattunk is. Mivel nagyon gyorsan elkészül, így rövid idő alatt egy remek ételt tudunk az asztalra varázsolni.






Hozzávalók:


20 dkg tészta
30 dkg gomba
25-30 dkg spenót
3 gerezd fokhagyma
1.5-2 dl tejszín
őrölt fehérbors
Floriol olaj
reszelt sajt


A spenótból kisebb, zsengébb leveleket válogatunk. A gombát vékonyan felszeleteljük. 

Egy serpenyőbe olajat hevítünk, majd hozzáadjuk a gombát, jól összekeverjük, és elkezdjük párolni. Közben megszórjuk sóval, őrölt borssal, és hozzáadjuk az apróra felvágott fokhagymagerezdeket. Kb. 15 percig pároljuk, majd hozzáadjuk a spenótleveleket, és alaposan összekeverjük. Addig pároljuk, még a spenótlevelek kellően összeesnek. Ezután felöntjük a tejszínnel, és ha szükséges még utána ízesítünk. Néha megkeverve, összerázogatva, addig pároljuk, még a tejszín  kissé besűrűsödik.

Közben enyhén sós, forrásba lévő vízbe kifőzzük a tésztát. Amikor már kellően megpuhult leszűrjük, majd rögtön tálaljuk.

Tálaláskor a tésztát a tányérra halmozzuk, majd rákanalazzuk a spenótos-gombás ragut. Tetejére ízlés szerint sajtot reszelünk.


2012. május 20., vasárnap

Rigó Jancsi.



Napokkal ezelőtt elterveztem, hogy a hétvégére valami nagyon krémes süteményt fogok sütni. Persze azonkívül hogy nagyon krémes legyen, semmi konkrét ötletem nem volt. Mivel már érik az eper, és lépten-nyomon epres receptekkel találom szembe magamat, így elkezdtem a süteményes könyvembe epres receptek után kutatni. Aztán megláttam egy képet a "Rigó Jancsi"-ról, és rögtön tudtam, nekem ezt a süteményt most azonnal meg kell sütnöm. Persze azért nem azonnal, de végül elkészült ez a tömény csokoládés, nagyon krémes, boldogságbomba. Nagyon szeretem, mégis valahogy már elég régen nem sütöttem, most pedig nem tudok neki ellenállni.:))) Igaz az eperhez semmi köze, na de epres süteményt, majd sütök a jövőhéten.






 Hozzávalók kb. 20 db-hoz:

5 db tojás
5 ek liszt
5 ek porcukor
2 ek kakaó
1 cs sütőpor


Az egész tojásokat beleütjük egy keverőtálba, majd hozzáadjuk a porcukrot, és robotgéppel jó habosra (kb. háromszorosára) keverjük, majd hozzáadjuk a kakaót, és 1-2 percig még tovább keverjük.
Ezután beleszitáljuk a sütőporral elkevert lisztet, majd fakanállal óvatosan összekeverjük.

Egy gáztepsit kibélelünk sütőpapírral, majd ráöntjük a masszát, és a tetejét egyenletesen elsimítjuk.

Előmelegített sütőbe tesszük, majd közepes hőmérsékleten 25-30 perc alatt készre sütjük. (a sütőajtaját sütés közben nem szabad kinyitni, mert különben összeesik a piskóta)
A megsült piskótát pár percig a félig kinyitott sütőajtójú sütőben hagyjuk, majd ezután vesszük csak ki, és a tepsiben hagyjuk kihűlni. Végül a teljesen kihűlt piskótáról óvatosan lehúzzuk a sütőpapírt, majd félbevágjuk.





Krém hozzávalói:

20 dkg csokoládé (60 %-os)
4 dl Hulala (v. habtejszín)
2 cs vaníliás cukor
3-4 ek porcukor


Tetejére:

15 dkg tortabevonó csokoládé
1 ek étolaj


A csokoládét beletördeljük egy fém tálba, majd gőzfürdő fölött, kevergetve felolvasztjuk.

A Hulalát elkezdjük felverni, majd hozzáadjuk az ízlés szerinti mennyiségű porcukrot és a vaníliás cukrot, majd kemény habbá verjük. (habtejszínhez habfixet is kell adni, mert különben összeesik a hab)

Az olvasztott csokoládéhoz gyors mozdulatokkal, apránként hozzákeverjük a keményre felvert tejszínhabot.

Az egyik teljesen kihűlt piskótalapot egy tálcára helyezzük, majd rákanalazzuk a habos krémet. Tetejét egy spatulával egyenletesen elsimítjuk, majd ráhelyezzük a másik piskótalapot. 

A tortabevonó csokoládét egy fémtálba tördeljük, majd gőzfürdő fölött kevergetve felolvasztjuk. Amikor már teljesen felolvadt, hozzáadjuk az olajat, majd simára keverjük.
Végül ráöntjük a piskóta tetejére, és egyenletesen elsimítjuk. Pár percig hagyjuk, hogy a csokoládé megdermedjen, majd kb. 5 x 5 cm-es kockákra felszeleteljük.

A felszeletelt süteményt rögtön fogyaszthatjuk, vagy tálalásig hűtőszekrénybe tároljuk.


2012. május 19., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Spárgás-halas pite.



Erre a hétvégére megint egy spárgás receptet szeretnék ajánlani. Ez a pite nemcsak melegen, de hidegen is fogyasztható. Melegen főételként tálalhatjuk, hidegen felszeletelve, bedobozolva,  pedig akár a hétvégére betervezett kirándulásra is magunkkal vihetjük. Egyik kedvencem ez a pitetészta, sós pitékhez kiválóan alkalmas. A kukoricaliszt-búzaliszt-olaj keverékéből, némi szezámmag hozzáadásával, nem csak ízletes, de nagyon omlós tésztát kapunk. Tölteléknek most afrikai harcsafilé, spárga, és tejfölös-tojásos-sajtos szósz került az elősütött pitetésztára. Természetesen mindenki a saját ízlésének megfelelő halat választhat, vagy éppen lecserélheti csirkemellre.  Vegetáriánusok hús nélkül, zöldségekkel is elkészíthetik.






Tészta hozzávalói:

10 dkg kukoricaliszt
15 dkg búzaliszt
3 ek szezámmag
1 dl Floriol olaj
0,5 dl víz
1 tk só
1 tk sütőpor

Egy tálba tegyük bele a kukoricalisztet, a búzalisztet, a szezámmagot, sót, sütőport és keverjük alaposan össze. Ezután öntsük hozzá az étolajat, és a vizet, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze. 
Ezután nyújtsuk ki, és béleljük ki vele a piteformát. (én folpack fólia között nyújtom ki, úgy könnyebb bánni a tésztával, de akár tenyérrel is belelapogathatjuk a piteformába)

A piteformába lévő tészta tetejére helyezzünk sütőpapírt, majd töltsük fel nehezékkel. (pl. bab, rizs...)
Ezután helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes lángon süssük 15 percig. Ezután vegyük ki a sütőből, majd távolítsuk el a sütőpapírral együtt a nehezéket.
Kenjük le a tésztát felvert, egész tojással, majd tegyük vissza a sütőbe, és süssük még 5 percig. Végül vegyük ki a sütőből, és hagyjuk kicsit hűlni.


Töltelék hozzávalói:

1 cs zöld spárga
25 dkg harcsafilé (v. ízlés szerinti hal, csirkemell)
2 dl tejföl
4 db tojás
10 dkg reszelt sajt
őrölt bors
szerecsendió
citromlé


A harcsafilét vágjuk kisebb darabokra, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd csepegtessük meg citromlével. Ezután keverjük össze, és hagyjuk egy kicsit állni, hogy az ízek átjárják.

A spárga bimbós részét vágjuk le, majd a megmaradt szárrészt, vágjuk kisebb darabokra.(fehér spárga száráról előtte hámozzuk le a fás részt)
A spárga szárakat főzzük enyhén sós vízbe 5 percig, majd tegyük hozzá a bimbókat, és főzzük még 2-3 percig. Ezután szűrjük le, és hideg vízzel öblítsük le, majd alaposan csepegtessük le a spárgát.

Egy tálba tegyük bele a tejfölt, majd adjuk hozzá  az egész tojásokat, ízlés szerint sót, őrölt borsot, és szerecsendiót, majd kézi habverővel keverjük simára. Végül reszeljük hozzá a sajtot, majd fakanállal alaposan keverjük össze.

Az elősütött pitetésztára tegyük rá a befűszerezett haldarabokat, és a lecsepegtetett spárgaszárakat. Ezután óvatosan öntsük rá a tejfölös-tojásos-sajtos keveréket, majd helyezzük rá a spárgabimbókat.

Tegyük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 25-30 perc alatt süssük készre. (én légkeverésnél, 150 fokon 25 percig sütöttem)
A sütőből kivéve, hagyjuk kicsit hűlni, majd tálaljuk.

Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel. Kínálhatunk hozzá ízlés szerint salátát is. Melegen és hidegen, egyaránt nagyon finom.


2012. május 17., csütörtök

Fenyőmagos-kapros lazac párolt zöldségekkel.




Második fordulóhoz érkezett a Krinsz-nél meghirdetett "Egészséghónap" játék. Ebben a fordulóban Főétel(egytálétel), Főétel-körettel, receptekkel lehetett nevezni. Mivel az egészséges, vagy egészségesebb ételeket szeretné Krinsz ezzel a játékkal népszerűsíteni, így én mindenképpen csirkemellből, vagy halból készült ételt szerettem volna készíteni. Végül a hal, vagyis pontosabban a lazac mellett döntöttem, köretnek pedig az általunk igen kedvelt, párolt zöldségeket készítettem el. A lazacot sütés előtt, egy kapros-olívaolajos-fűszeres pácban hagytam kicsit pácolódni, hogy az ízek jól átjárják a halhúst. A pácnak köszönhetően sütés után egy finom, szaftos, és ízletes lazacszeletet kaptam, ropogós fenyőmaggal a tetején. Köretnek pedig fehérborban megpároltam a cukkinit, sárgarépát, gombát, és vöröshagymát. Így egy nagyon finom,  laktató ebédet tudtam feltálalni, és csakis  reménykedni tudok abban, hogy Krinsz játékfelhívásának is megfelel ez az étel.





Hozzávalók:

2 szelet lazac
2-3 gerezd fokhagyma
kapor
citromlé
őrölt színesbors
3-4 ek olívaolaj
fenyőmag


A lazacszeleteket ízlés szerint sózzuk, és megszórjuk őrölt borssal. 
Az olívaolajat összekeverjük a citromlével, az apróra vágott kaporral és fokhagymával, majd belehelyezzük a fűszerezett lazacszeleteket, és alaposan beleforgatjuk a pácba. Ezután kb. 30 percig állni hagyjuk, hogy az ízek jól átjárják. (minél tovább pácolódik, annál ízletesebb lesz)

A fenyőmagot egy teflon serpenyőbe, állandó keverés mellett, világos zsemleszínűre pirítjuk.

Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, majd ráhelyezzük a lazacszeleteket. Ezután a visszamaradt fűszeres pácot rákanalazzuk a tetejére, majd megszórjuk az előpirított fenyőmaggal.

Előmelegített sütőbe tesszük, majd közepes hőmérsékleten 20-25 perc alatt készre sütjük. Közben elkészítjük a köretet.



Párolt zöldségek hozzávalói:

1 db zsenge cukkini
1 nagyobb sárgarépa
20 dkg gomba
1 nagy vöröshagyma
őrölt fehérbors
kakukkfű
1 dl fehérbor
2 ek olívaolaj



A cukkinit, a sárgarépát, a vöröshagymát, és a gombát vékony csíkokra felvágjuk. 

Egy serpenyőbe felhevítjük az olajat, és először hozzáadjuk a vöröshagymát, majd a sárgarépát, és pár percig pároljuk. Ezután beletesszük a gombát, majd ízlés szerint sózzuk, és megszórjuk őrölt borssal, kakukkfűvel. Pár perc párolás után hozzáadjuk a cukkinit, majd alaposan összekeverjük, és felöntjük a borral. Ezután a serpenyőt félig lefedve, puhára pároljuk a zöldségeket. Párolódás közben néha óvatosan összeforgatjuk, vagy inkább csak összerázogatjuk.  (mire a zöldségek megpárolódnak a bor szinte teljesen elpárolog)

Tálaláskor a lazacszeleteket tányérra helyezzük, majd mellékanalazzuk a párolt zöldségeket.


2012. május 15., kedd

Spárgás-baconös frittata muffin formába.



Továbbra is tart a spárga őrületem, így ma a reggeli szintén spárgából készült. Igaz jobban szeretem a zöld spárgát, mint a fehéret, mert az zsengébb és biztosan nem fás, de sajnos most csak fehéret sikerült beszereznem. Kicsit óckodtam is tőle, de mivel előre elterveztem, hogy ma frittatát sütök, így  mégiscsak belekerült a kosaramba. Az alapötletet hogy muffin formába süssem meg, megint csak a GoodFood magazinból lestem el. Igaz a hozzávalókon a saját ízlésemre változtattam, de a végeredmény így is nagyon finom volt. Először is a spárgát vettem kezelésbe, és azzal kezdtem, hogy a bimbókat levágtam, majd a szárakat hámozóval kicsit vastagabban megtisztítottam.  Ennek köszönhetően a spárga egyáltalában nem maradt fás. (lehet e-nélkül sem maradt volna az, de biztosra akartam menni) Aztán szépen összeállítottam a kis muffinokat, és már mehettek is a sütőbe. Pikk-pakk  elkészültek, és már hozzá is láthattunk a falatozáshoz. Paradicsomsalátát készítettem hozzá, és így együtt igazán kedvemre való reggeli kerekedett belőle. Nem csak melegen, de hidegen is fogyasztható, így akár becsomagolhatjuk tízóraira, vagy éppen magunkkal vihetjük egy piknikezés alkalmával.





Hozzávalók 12 darabhoz:

12 szelet bacon
1 cs spárga 
1 db lila hagyma
5 db tojás
1 dl tejszín
10 dkg füstölt sajt
őrölt fehér bors
2 ek olívaolaj





A spárgát amennyiben fehéret sikerül beszereznünk, a bimbókat levágjuk, majd a szárakat hámozóval kicsit vastagabban megtisztítjuk nehogy fásak maradjanak. (A zöld spárga szárát nem kell meghámozni.)
 Ezután a bimbókat félretesszük, a szárakat pedig vékonyan felszeleteljük.

Egy serpenyőbe felhevítjük az olajat, majd hozzáadjuk az apróra felvágott lila hagymát és elkezdjük üvegesre párolni. Pár perc után hozzáadjuk a felszeletelt spárgát és kevergetve puhára pároljuk, majd levesszük a tűzről és hűlni hagyjuk.

A tojásokat beleütjük egy tálba, majd hozzáöntjük a tejszínt, belereszeljük a sajtot, és ízlés szerint sóval, őrölt borssal ízesítjük. Ezután alaposan összekeverjük.

A muffin formákat kibéleljük a szeletelt baconnel.(én félbevágtam a bacon szeleteket, és úgy béleltem ki vele a formákat)
 Ezután kanalazzuk bele a hagymás-spárgás keveréket úgy, hogy mindegyikbe egyformán kerüljön, majd a tejszínes-tojásos-sajtos keveréket öntsük rá.
Végül tegyünk mindegyik tetejére a félretett bimbókból, majd reszeljünk rá egy kevés sajtot.

Helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 20-25 perc alatt süssük szép aranybarnára. A sütőből kivéve a formában hagyjuk kicsit hűlni, majd óvatosan emeljük ki a formából.(én szilikonos formába sütöttem, és abból nagyon könnyen kitudtam emelni)

Tálaláskor ízlés szerint kínálhatjuk friss kenyérrel, péksüteménnyel, vagy éppen salátával. Melegen és hidegen egyaránt nagyon finom.


2012. május 14., hétfő

Aranygaluska.




A hűvös időnek köszönhetően már tegnap eldöntöttem, hogy ma aranygaluskát fogok sütni. Olyan régen sütöttem, hogy már nem is emlékszem rá, pedig nagyon szeretjük.  Ma reggel aztán még hidegebb, és esős reggelre ébredtem, így már alig vártam, hogy a sütő melegétől, kicsit a konyha  bemelegedjen. Persze az sem mellékes, hogy a meleggel együtt elárasztotta a konyhát a sütőből kiáramló, finom kalács illata. A tésztát kenyérsütőgépbe dagasztottam meg, majd a kelesztőtálba olyan gyönyörűen megkelt, hogy majdnem kicsordult belőle. Persze kézzel is bedagaszthatjuk, csak úgy munkaigényesebb, és az én kezeim sajnos ezt már nem nagyon bírják. A saját diótermésnek köszönhetően pedig a dióval sem kellett spórolnom, így jutott bőven a galuskák beleforgatásához. Került bele még mazsola is, ez persze kihagyható, de szerintem kár lenne, ha kimaradna. Tálaláskor langyos galuskára vaníliamártást csorgattam, majd úgy kínáltam.






Hozzávalók 26 cm-es tortaformához:

50 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
csipet só
3-4 ek porcukor
3 db tojássárgája
2,5 dl tej
6 dkg olvasztott vaj
reszelt citromhéj


darált dió
porcukor
vaníliás cukor
őrölt fahéj
mazsola

olvasztott vaj a tészta beleforgatásához


Az élesztőt futtassuk fel a fele mennyiségű cukros tejben.

A tojások sárgáját simára keverjük a porcukorral, és az olvasztott vajjal, majd beleöntjük a kenyérsütőgép üstjébe, és hozzáöntjük a felfuttatott élesztőt is.
Ezután rákanalazzuk a reszelt citromhéjjal, és a csipet sóval összekevert lisztet.
Ezután elindítjuk a dagasztó programot, majd megdagasztjuk a tésztát.

A megdagasztott tésztát ezután áttesszük egy kilisztezett kelesztőtálba, majd langyos helyen kb. 1 óra alatt a duplájára kelesztjük.

Ameddig a tészta kel, összekeverjük a darált diót, az ízlés szerinti mennyiségű porcukorral, a vaníliás cukorral,  a reszelt citromhéjjal, és az őrölt fahéjjal.  A vajat pedig felolvasztjuk.

A megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk, majd ujjnyi vastagra kinyújtjuk. Ezután közepes méretű szaggatóval, kiszaggatjuk.

Egy tortaformát kibélelünk sütőpapírral. A kiszaggatott tésztakorongokat először beleforgatjuk az olvasztott vajba, majd a diós keverékbe, ezután egymásmellé helyezzük a tortaformában.
 
Ezután ízlés szerint megszórjuk mazsolával, és még egy kevés diós keverékkel.(ez a szórás el is hagyható)
A megmaradt tésztakorongokat szintén beleforgatjuk az olvasztott vajba, majd a diós keverékbe, és befedjük vele az előző sor tésztát. A tetejére rászórjuk a maradék diós keveréket.
Konyharuhával letakarva, szobahőmérsékleten még kb. 30 percig kelesztjük.

Előmelegített, közepes hőmérsékletű sütőbe helyezzük a tortaformát, majd 40-45 perc alatt szép aranybarnára sütjük. (én a sütési idő felénél, sütőpapírral letakartam nehogy a tészta túlbarnuljon)
A sütőből kivéve a formában hagyjuk tálalás előtt langyosra hűlni.





Vaníliamártás hozzávalói:

 1 l tej
4 db tojássárga
10 dkg cukor
2 cs vaníliás cukor
1 cs vaníliás pudingpor (v. 1 ek liszt) 
2 dkg vaj


A tojássárgához adjuk hozzá a cukrot, a vaníliás cukrot, és keverjük habosra, majd adjuk hozzá a pudingport (v. lisztet) és keverjük csomómentesre. Ezután öntsünk hozzá egy kevés tejet, és keverjük simára.

A maradék tejet tegyük fel melegedni. Amikor már meleg, állandó keverés mellett, csorgassuk hozzá a tojásos-cukros keveréket, majd pár perc alatt sűrítsük be. (a tej csak jó meleg legyen, ne pedig forró, mert különben összekapja a tojássárgát)

Amikor kellően besűrűsödött, vegyük le a tűzről, és keverjük hozzá a vajat, majd hűtsük ki.





Tálalás előtt a galuska tetejét szórjuk meg porcukorral. Ízlés szerint vaníliasodóval, vagy lekvárral kínáljuk. Mindkettővel nagyon finom.


2012. május 13., vasárnap

Epres-rebarbarás linzer-pite.



Az eper és a rebarbara párosításával egy igazán finom íz-világot kapunk. Tavaly készítettem ezzel a gyümölcspárosítással morzsás süteményt, melyet fagylalttal tálaltam, és bizony nagy sikere volt.  Most egy új receptet próbáltam ki, melyhez szintén epret, és rebarbarát használtam, csak éppen nem vajas-lisztes morzsával szórtam meg a tetejét sütés előtt, hanem egy linzertésztát gyúrtam, majd pogácsaszaggatóval korongokat szúrtam ki, és úgy helyeztem a gyümölcsök tetejére. Tálaláskor a fagylalt helyett pedig citromos-mascarponekrémet kínáltam hozzá. Nagyon jó választásnak bizonyult, mint a linzertészta, mint pedig a citromos-mascarponekrém. A gyümölcsök édeskés-savanykás íze  a mandulás linzertésztával, és a citromos-mascarponekrémmel,  remekül kiegészítették egymást. Természetesen mindenki az ízlésének megfelelő gyümölcsökből készítheti el, viszont a siker biztosan garantált.





Hozzávalók 30 x 20 cm-es formához:

7 dkg búzaliszt
5 dkg kukoricaliszt
5 dkg darált mandula
5 dkg porcukor
1 kk sütőpor
1 cs vaníliás cukor
5 dkg vaj
0,5 dl tejszín


50 dkg eper
30 dkg rebarbara
8 dkg barna cukor
2 cs vaníliás cukor
1/2 cs vaníliás pudingpor (v. 1 ek liszt)
szárított reszelt narancshéj (el is hagyható)



Az eperszemeket folyó víz alatt alaposan mossuk meg, majd  csepegtessük le, és vágjuk félbe.
A rebarbara külső fás részét éles késsel vágjuk le, majd 2-3 cm-es darabokra vágjuk fel.

A barna cukrot keverjük össze a vaníliás cukorral, a pudingporral, és a narancshéjjal (ez el is hagyható) majd keverjük össze. 
Ezután a gyümölcsöket öntsük bele a piteformába, majd szórjuk rá a cukros keveréket, és óvatosan keverjük össze.

Egy tálba tegyük bele a kétféle lisztet és a hideg vajat, majd az ujjbegyünkkel kezdjük el összemorzsolni. Amikor már kezd morzsalékos lenni, adjuk hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, a sütőport, és a darált mandulát, majd alaposan morzsoljuk össze. Végül adjuk hozzá a tejszínt, majd gyors mozdulatokkal gyúrjunk belőle, jól nyújtható tésztát. (ha túl lágy lenne a tészta, akkor még egy kevés lisztet adhatunk hozzá)
 Ezután  lisztezett felületen nyújtsuk ki 1-1,5 cm vastagságúra, majd közepes méretű pogácsaszaggatóval szúrjunk ki belőle korongokat.

A formában lévő gyümölcsös keverék tetejét fedjük be a tésztakorongokkal úgy, hogy kisebb hézagok maradjanak ki közöttük.
Ezután a tésztakorongok tetejét kenjük le tejszínnel, majd ízlés szerint szórjuk meg mandulaforgáccsal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes lángon kb. 30 perc alatt süssük készre. (én a sütési idő felénél letakartam a tetejét sütőpapírral, hogy a tészta nehogy túlbarnuljon, viszont a gyümölcsök teljesen megpuhuljanak)

Tálalás előtt hagyjuk kicsit hűlni, majd porcukorral megszórva, ízlés szerint fagylalttal kínáljuk. Én citromos-mascarponekrémmet készítettem hozzá. 

A mascarponét simára kevertem porcukorral, vaníliás cukorral, citromlével, és reszelt citromhéjjal, majd tálaláskor a tányéron lévő desszert tetejére kanalaztam.


2012. május 12., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Tejszínes-spárgás csirkemell.



Hétvégére egy finom, szaftos csirkemell receptet hoztam, melyből természetesen a spárga sem hiányozhat. Mivel a spárgának éppen szezonja van, és sajnos csak elég rövid ideig lehet frissen beszerezni, ( konzerv spárgát pedig még soha nem vettem) így most megpróbálom minél több ételbe belecsempészni. Bevallom, akár minden nap megtudnám enni, és mivel az elkészítésének számtalan változata van, így számomra megunhatatlan. Minden spárgával elkészített étel, egy új íz-világgal ismertet meg. Most éppen csirkemellel, és egy  fűszeres-tejszínes szósszal együtt párolódott meg a spárga, és a végeredmény  nagyon finom lett. Én most köretként rizst kínáltam hozzá, de akár krumplipüré, vagy petrezselymes újburgonyával is tálalhatjuk.






Hozzávalók:

2 db csirkemellfilé
1 cs spárga (lehetőleg zöld)
1 db lilahagyma
1 ek kukoricaliszt
őrölt fehérbors
tárkony
1 db húsleveskocka
1 dl fehérbor
1,5 dl tejszín
1 ek olívaolaj
5 dkg vaj
sajt






A kukoricalisztet, sót, őrölt fehérborsot, összekeverni, majd beleforgatni a csirkemellfiléket. Ezután egy serpenyőbe felhevíteni az olívaolajat és a vajat, majd belehelyezni a fűszeres lisztbe beleforgatott melleket. Pár perc alatt mindkét oldalukat szép barnára sütni, majd kivenni a zsiradékból és félretenni.

A visszamaradt zsiradékba beletenni az apróra felvágott lilahagymát, majd üvegesre párolni. Ezután felönteni a borral és a tejszínnel, majd ízlés szerint fűszerezni a tárkonnyal, sóval, őrölt borssal, és a húsleveskockával. 2-3 perc alatt kiforralni, majd levenni a tűzről.

Egy sütőtálba belehelyezni az elősütött csirkemelleket, majd köré helyezni  a megtisztított, feldarabolt spárgát.
Ezután óvatosan ráönteni a tejszínes-hagymás szószt, majd alufóliával lefedni.

Előmelegített sütőbe tenni, majd közepes hőmérsékleten 20 percig, lefedve párolni.
Ezután a fóliát levenni, és ízlés szerint reszelt sajttal megszórni. Visszahelyezni a sütőbe, majd addig sütni, hogy a sajt szépen ráolvadjon, és  aranybarna színt kapjon.

Tálaláskor ízlés szerinti körettel kínálni. Én párolt rizzsel tálaltam, de jól illik hozzá a petrezselymes újburgonya, esetleg a krumplipüré is.


2012. május 11., péntek

Spárgakrémes tészta.



A medvehagyma és a spenót után itt van  a spárga, mely szintén nagy kedvencem. Általában zöld spárgát vásárolok, mert az biztosan nem fás. Szerencsére mára már könnyen beszerezhető a spárga, (emlékszem pár évvel ezelőtt, még bizony csak nagyobb üzletekben lehetett rálelni, és akkor is csak igen ritkán)  mivel egyre közkedveltebb. Mivel egy igen gyors ebéd elkészítésére volt csak időm, így erre a spárgakrémes tésztára esett a választásom. A receptre a GoodFood magazinban találtam rá, és némi változtatással, kb. 30 perc alatt, el is készült az ebéd. (saját készítésű tésztából, egy kicsivel több időt vesz igénybe, de megéri a fáradtságot) Annyit változtattam a recepten, hogy parmezán helyett, én mascarponét tettem a krémbe. Egy biztos, a mascarpone nem rontotta el, sőt nagyon finom, krémes állaga lett a szósznak.  Gyors, egyszerű, és nagyon finom, így minden spárgakedvelőnek bátran merem ajánlani.





Hozzávalók:

1 cs spárga (lehetőleg zöld)
15 dkg metélt tészta
1,5 dl tejszín
10 dkg mascarpone
2 gerezd fokhagyma
őrölt fehérbors
5 dkg sajt (pl. parmezán, gouda)


A spárga fás részeit levágni. (én kicsit meghajlítom, és a fás végénél elpattan) Ezután levágni a rügyeket, majd a megmaradt szárat kettévágni.

Egy edénybe beletenni a rügyeket, majd felönteni vízzel, és a forrástól számítva kb. 3 percig főzni. Ezután szűrőkanállal kiszedni, és hideg vízzel leöblíteni. Jól lecsepegtetni, és félretenni.

A megmaradt forró vízbe ezután beletenni a feldarabolt szárakat, majd kb. 5 percig főzni. Ezután leszűrni, és hideg vízzel leöblíteni, jól lecsepegtetni.

A tejszínt egy serpenyőbe önteni, majd belenyomni a fokhagymagerezdeket, és 1-2 percig kevergetve kiforralni, majd levenni a tűzről.
A fokhagymás tejszínhez hozzáadni a puhára főtt spárgaszárakat, és botmixerrel pépesíteni. Ezután hozzáadni a mascarponét, ízlés szerint sózni, megszórni őrölt borssal, majd állandó kevergetés mellett, pár perc alatt összefőzni. Végül hozzáadni a puhára főtt spárgarügyeket, majd óvatosan összekeverni, és kiforralni.

A tésztát enyhén sós vízbe puhára főzni, majd leszűrni, lecsepegtetni, és az elkészült spárgakémhez önteni. Óvatosan összekeverni, hogy a tésztát mindenhol befedje a krém.

Tálaláskor a tésztát tányérra szedni, majd a tetejét sajtforgáccsal (v. reszelt sajttal) megszórni.


2012. május 10., csütörtök

Citromos spenótleves polentával.



A spenót az egyik nagy kedvencem, főként a saját termésű, friss leveleknek nem tudok ellenállni. Hosszú ideig csakis főzeléknek készítettem el, na persze úgyis nagyon szerettem, akár melegen, akár hideg, feltéttel, vagy éppen csak magába elkanalazgatva. Mára viszont már számtalan különböző spenótos receptet elkészítettem, és mondhatom mindegyik nagyon finom. Nemrégiben "krinsz" megkeresett, és játékra hívott. A játék lényege, hogy próbáljunk meg minél egészségesebb ételeket elkészíteni, ezzel is felhívni a figyelmet az egészséges táplálkozásra. A részletek a játékról itt megtalálhatóak!!! Tudom, hogy az általam elkészített receptek nem mindegyike felel meg ennek a kritériumnak, de azért megpróbálkozom néha hasonló receptekkel. Az első étel, mellyel jelentkezem "krinsz"játékára, ez a finom spenótleves. Egyszerű az elkészítése, és a tejszíntől igazán krémes lesz, a citromtól pedig finom ízt kap. Levesbetétnek pirított polenta-kockákat készítettem, és a kettő együtt jól kiegészítette egymást. Spenótkedvelőknek (főként Barbinak) a figyelmébe ajánlom.






Hozzávalók 2 személyre:


20 dk spenót
1 nagyobb krumpli
1 kisebb lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
1/2 citrom leve
őrölt bors
szerecsendió
1,5 dl tejszín
2 ek olívaolaj


A hagymát apróra felvágni, majd a felhevített olajon elkezdeni  üvegesre párolni. Amikor már üveges, hozzáadni az apróra felvágott fokhagymát, és alaposan összekeverni. Ezután rögtön rátenni a kockára vágott krumplit, majd az apróra felvágott spenótot. Pár percig még kevergetve párolni, hogy a spenót kicsit összeessen.

Ezután felönteni annyi vízzel, hogy ellepje, majd ízlés szerint sózni, és megszórni a fűszerekkel. Kiforralni, majd mérsékelt hőfokon, puhára főzni.(kb. 20 percig főztem)
Amikor a krumpli és a spenót már puhára főtt, levenni a tűzről és botmixerrel pépesíteni.

Ezután visszahelyezni a tűzre, majd belefacsarni a citromlevet, és állandó keverés mellett, belecsorgatni a tejszínt. Állandó keverés mellett, pár perc alatt kiforralni, de főzni már nem kell.

Levesbetétnek én polentát készítettem, majd kisebb kockákra felvágva, pici olívaolajon megpirítottam. A polenta recept itt megtalálható!!!

Tálaláskor a levest tányérba merni, majd belekanalazni a pirított polenta-kockákat.