2019. szeptember 26., csütörtök

Bacon alatt sült fokhagymás tarjaszelet gombás rizzsel.




A tarjaszelet már magában is egy szaftosabb, zsírosabb hús, de ezt még fokozhatjuk ha sütés előtt baconszeletekbe csomagoljuk, melytől még ízre is sokkal finomabb lesz. A hússzeleteket pár órára, vagy éppen egész éjszakára tegyük fokhagymás tejbe, ezért érdemes már előző este pár percet foglalatoskodni vele...... majd másnap szép pirosra sütni. A gombás rizst igen egyszerű elkészíteni, de ízlés szerint más körettel is tálalhatjuk, és a tojást is elhagyhatjuk, de kár lenne..... Nekünk nagyon ízlett tojással, és tojás nélkül is.






 Hozzávalók a húshoz:

8 szelet sertéstarja (kisebb szeletek)
1 nagy csomag bacon
3-4 gerezd fokhagyma
só (ízlés szerint)
2 tk ételízesítő
1 kk majoranna
1 kk kakukkfű
2-3 dl tej
2-3 ek olaj

Kell még 8 db tükörtojás a tálaláshoz.



A fokhagymát préseljük bele a tejbe. 

A hússzeleteket ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel és a fűszerekkel, majd öntsük fel a fokhagymás tejjel, és hagyjuk pár órát, vagy egy egész éjszakát állni a hűtőben. 

Sütés előtt vegyük ki a bepácolt húst a hűtőből, majd alaposan csepegtessük le, és minden szeletet csomagoljunk bele két szelet baconbe.

Egy nagyobb tepsit béleljünk ki sütőpapírral, locsoljuk meg az olajjal, majd helyezzük rá a baconbe csomagolt tarjaszeleteket. 

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük szép pirosra, és tálalásig tartsuk melegen. 

A tojásokat egy serpenyőben, kevés olajon, enyhén sózva ízlés szerint süssük meg. (Ízlés szerint süthetjük lágyabbra a sárgáját vagy éppen keményebbre. Én keményebbre sütöttem...)






 Gombás rizs hozzávalói:

1 cs előfőzött rizs
1 db konzerv csiperke gomba
1 db vöröshagyma
só (ízlés szerint)
1 kk ételízesítő
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 ek olaj


A gombát alaposan csepegtessük le, majd vágjuk kisebb darabokra. (Én egy kicsit ki is nyomkodom a levét, mielőtt elkezdem párolni.)

A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra.

Az olajat hevítsük fel, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, majd pároljuk üvegesre. 

Ezután adjuk hozzá a gombát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel, majd többször megkeverve, süssük együtt pár percig. (amikor a gombát hozzáadjuk érdemes lefedni a serpenyőt, mert pattogni fog a nedvességtől)

A rizst enyhén sós vízben főzzük puhára, csepegtessük le, majd keverjük hozzá a hagymás gombához. Közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána.





Tálaláskor kanalazzuk a gombás rizst a tányérra, tegyük mellé a tarjaszeletet, majd helyezzünk rá egy tojást, és úgy kínáljuk.


2019. szeptember 20., péntek

Szalonnás-babos sertéstarja.





Szeretjük a szaftosabb húsokat, így sertéstarját is sokszor vásárolok..... mivel a rántott hús már kissé kezd unalmassá válni (pedig imádom :) ) így megpróbálom minél többféleképpen elkészíteni. Az egyik receptes magazint lapozgatva találtam egy kedvemre való receptet, melyet azért a saját ízlésünkre formálva készítettem el. Pl. a szalonnás-babos ragu kissé átalakult, viszont a pároláshoz használt sört semmiképpen nem hagytam volna ki. Az elkészült, és szép pirosra sült hússzeletek pedig nagyon ízletesek lettek. Tálaláskor ízlés szerinti körettel kínálhatjuk, én pl. krumplipürét készítettem hozzá, de egy szelet friss kenyér is jól illik hozzá, mellyel a szaftot kedvünkre kitunkolhatjuk.






 Hozzávalók:

7-8 nagyobb szelet tarja 
 
25 dkg császárszalonna
 
1 db vöröshagyma
 
3 gerezd fokhagyma
 
1 db vörösbab konzerv (400g-os)
 
só (ízlés szerint)
 
1 tk ételízesítő 
 
2 ek kukoricaliszt
 
1 kk pirospaprika 
 
3 dl sör
 
1 ek étolaj






A tarjaszeleteket klopfoljuk ki, de arra figyeljünk hogy ne legyen túl vékony. Ezután ízlés szerint sózzuk, és hagyjuk állni, ameddig a babos ragut elkészítjük.

A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra.

A császárszalonnát vágjuk fel vékony csíkokra. A babot tegyük egy szűrőbe, majd öblítsük le, és csepegtessük le.

Egy serpenyőbe tegyük bele a felcsíkozott szalonnát, öntsük rá az olajat, majd süssük pár percig.

Ezután adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pár perc múlva amikor a hagyma kissé összeesett, adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, majd a lecsepegtetett babot is.

Ezután ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel, kevergetve pároljuk még 1-2 percig, majd hűtsük langyosra.

A kukoricalisztet keverjük össze a pirospaprikával, majd forgassuk bele a hússzeleteket.

Ezután a hússzelet egyik felére kanalazzuk rá a szalonnás-babos tölteléket, majd hajtsuk rá a szabadon maradt húsrészt. Mindegyik szelet hússal így járjunk el. (Én hústűvel átszúrtam, hogy sütés közben ne nyíljon szét a töltött hússzelet, de ezt el is hagyhatjuk.)

A megtöltött hússzeleteket helyezzük egymás mellé egy tepsibe, kanalazzuk mellé a kimaradt tölteléket, majd öntsük fel a sörrel, és fóliával fedjük le a tepsit.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten egy óra alatt pároljuk puhára a húst. (Én légkeverésnél 160 fokon, 60 percig pároltam)

Ezután vegyük le a fóliát, kicsit emeljünk a hőfokon, és süssük szép pirosra a húst.

Ameddig a hús sül, készítsünk mellé ízlés szerinti köretet.... jól illik hozzá pl. a krumplipüré.

Tálaláskor a szalonnás-babos tarjaszeleteket ízlés szerinti körettel, salátával, esetleg egy szelet friss kenyérrel kínáljuk.


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 421 kcal

Fehérje: 22 g

Zsír: 31 g

Szénhidrát: 12 g

2019. szeptember 15., vasárnap

Citromos-áfonyás álom.




A hűtőben várakozott még egy adag áfonya, és mivel semmi kedvem nem volt a sütéshez, így gondoltam készítek egy pohárkrémet... Az ötletet a citromos álom adta, melyet a karamellizált áfonyával rétegeztem a poharakba. Mivel szikrázóan süt a nap, és talán a mai az utolsó nyarat idéző délután, így a teraszon igazán jólesett elkanalazgatni ezt a finom, ebéd utáni desszertet.






 Hozzávalók a citromos krémhez:

1 cs mascarpone
2 dl Hulala (v. habtejszín)
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja és leve


A mascarponéhoz adjuk hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, és ízlés szerinti mennyiségű citromlevet, majd keverjük simára.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd apránként, óvatosan hogy a hab ne nagyon törjön, keverjük hozzá a citromos krémhez.






 Hozzávalók az áfonyához:

25 dkg áfonya
2 cs vaníliás cukor
1 kk őrölt fahéj


Az áfonyát folyó víz alatt mossuk meg, alaposan csepegtessük le, majd tegyük egy tányérba.

Ezután szórjuk meg a vaníliás cukorral és az őrölt fahéjjal, tegyük be a mikróba, és pár perc alatt karamellizáljuk meg, majd hűtsük ki egészen. (közben óvatosan keverjük össze)






A pohárkrém összeállításához kell még poharanként 4-4 db babapiskóta.

A poharak aljába morzsoljuk bele 2 db babapiskótát, és először kanalazzunk rá a citromos krémből, majd a teljesen kihűlt áfonyából.

Ezután szintén morzsoljunk rá 2 db babapiskótát, kanalazzuk rá a maradék citromos krémet, és az áfonyát, majd ízlés szerint díszítsük citromfűvel.

Az elkészült pohárkrémet összeállítás után rögtön tálaljuk, mert különben a ropogós babapiskóta felszívja a nedvességet....


2019. szeptember 12., csütörtök

Áfonyás-mandulás brownie.




A kedvenceim közé tartoznak a csokoládéval készült sütemények, és ebben a brownie-ban bizony került bőven. A tésztája egyszerű kevert tészta, így sok gondunk igazán nincs is vele.... a belekevert gyümölcsöt pedig ízlés szerint választhatjuk ki. Nekem még éppen volt itthon áfonya, így a pörkölt mandula mellett az került bele. A brownie sütésénél ügyeljünk arra, hogy tészta kívül már teljesen megsüljön, viszont a közepe még kissé szaftosabb, lágyabb legyen. Az elkészült süteményt tálalhatjuk pl. langyosan egy gombóc vaníliafagyival, esetleg egy kissé savanykásabb lekvárral, de ettől el is tekinthetünk, mert csak úgy magában is nagyon finom.






Hozzávalók 20x30 cm-es tepsihez:

30 dkg áfonya
7 dkg szeletelt mandula
35 dkg csokoládé (70%-os)
15 dkg vaj
2 db tojás (nagy)
10 dkg kristálycukor
2 cs vaníliás cukor
3 dkg étkezési keményítő
1 tk sütőpor (púpozott)
15 dkg liszt






Az áfonyát alaposan mossuk meg, csepegtessük le, majd papírtörlővel töröljük szárazra. (ízlés szerint fagyasztott áfonyát is használhatunk)

A felszeletelt mandulát tegyük egy serpenyőbe, majd állandó kevergetés mellett, pár pillanat alatt pörköljük világos zsemle színűre. Ezután öntsük ki egy tányérra, majd hűtsük ki teljesen. (vigyázzunk, mert nagyon hamar megég!!!)

A csokoládét vágjuk fel kisebb kockákra, majd tegyünk belőle félre 15 dkg-ot.

A maradék csokoládét a vajjal együtt tegyük egy serpenyőbe, és állandó kevergetés mellett olvasszuk fel, majd hűtsük vissza.

A keverőtálba tegyük bele a kristálycukrot és a vaníliás cukrot, majd adjuk hozzá az egész tojásokat, és robotgéppel keverjük jó habosra.

Ezután adjuk hozzá a visszahűtött csokoládés-vajas keveréket, és keverjük alaposan össze.

A lisztet keverjük össze a sütőporral és az étkezési keményítővel, majd szitáljuk hozzá a keverékhez, és szintén keverjük össze, hogy egy sima masszát kapjunk.

Ezután fakanállal először  keverjük hozzá az előzőleg megpörkölt mandulát és a félretett, apróra vágott 15 dkg csokoládét, majd az áfonyát is.

A tepsit béleljük ki sütőpapírral, majd egyenletesen kanalazzuk bele a masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 35-40 perc alatt addig süssük hogy a teteje már szépen megsüljön, a belseje viszont még egy kicsit puhább legyen. (Én légkeverésnél 170 fokon, 35 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a tepsiben hűlni, majd a sütőpapírral együtt emeljük át egy rácsra, és hűtsük ki teljesen.






Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk. Ízlés szerint kínálhatjuk langyosan is pl. egy gombóc vaníliafagyival, vagy egy kanál savanykásabb lekvárral.


2019. szeptember 7., szombat

Marcipános szilvás pite.




A piacon szinte egymást érték a szilvás standok, egyik szebb, és nagyobb volt mint a másik, így aztán ezen a hétvégén a szilváé a főszerep, mert persze hogy nem tudtam neki ellenállni. Végül úgy döntöttem, hogy egy egyszerű szilvás pitét sütök.... de, mivel volt itthon egy csomag marcipán, így azt reszeltem először a tésztára, majd kiraktam a felezett, ízesített szilvával, végül pedig édes morzsával szórtam meg. Sütés közben belengte a konyhát a fahéjas szilva illata, és alig vártam hogy kisüljön, na és persze hogy kihűljön. Az omlós tészta, a szaftos szilvás töltelékkel, és a ropogósra sült édes morzsával pedig nagyon, de nagyon finom......






 Hozzávalók a tésztához:

25 dkg liszt
15 dkg vaj (v. 10 dkg sertészsír)
5 dkg porcukor
1 db tojás (nagy)
2 tk sütőpor
csipet só
szükség esetén 1-2 ek hideg víz

A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, majd adjuk hozzá a felkockázott, hideg vajat és kezdjük el összemorzsolni.

Amikor már kellően morzsalékos keverjük hozzá a porcukrot, majd adjuk hozzá az egész tojást, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (ha túl száraz lenne, akkor szükség esetén adhatunk hozzá 1-2 ek hideg vizet)

Ezután lisztezett sütőpapíron nyújtsuk ki, béleljük ki vele a piteformát, majd tegyük be a hűtőbe kb. 30 percre, hogy kellően lehűljön.






 Töltelék hozzávalói:

kb. 15 db szilva 
25 dkg marcipán
2 cs vaníliás cukor
1 kk őrölt fahéj


A szilvát vágjuk félbe, távolítsuk el a magot, szórjuk meg a vaníliás cukorral és az őrölt fahéjjal, majd keverjük össze. 

A piteformát vegyük ki a hűtőből, majd egy nagyobb lyukú reszelőn, reszeljük a tésztára a marcipánt.

Ezután rakjuk ki a felezett, és ízesített szilvával, majd szórjuk meg az édes morzsával.






Édes morzsa hozzávalói:

10 dkg liszt
5 dkg zabpehely
5 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
10 dkg vaj (puha)


A lisztet keverjük össze a zabpehellyel, a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd adjuk hozzá a puha vajat, és gyors mozdulatokkal morzsoljuk össze úgy, hogy darabos maradjon.

Ezután az édes morzsát szórjuk a szilva tetejére.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 45-50 perc alatt süssük szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 170 fokon, 45 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a formában hagyjuk kihűlni. (Nekem kivehető aljú a piteforma, így pár perc után átteszem egy rácsra, és úgy hűtöm ki a pitét.)

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg a pitét porcukorral, majd szeleteljük fel, és úgy kínáljuk. A tészta finom omlós, a marcipános-szilvás töltelék kellően szaftos, a tetején az édes morzsa pedig jó ropogósra sül.


2019. szeptember 3., kedd

Paradicsomos-pesztós mini pite.




Egy csomag Tante Fanny leveles tészta várakozott a hűtőben, így már csak azt kellett eldönteni, hogy édes vagy éppen sós változatban készítsem el. Végül úgy döntöttem, hogy sós mini pitéket sütök.... a tésztára először diós-bazsalikomos pestót kanalaztam, majd arra került a paradicsom és végül a reszelt sajt, majd irány a sütő. Fél óra alatt a leveles tészta jó ropogósra sült, melyhez jól illett az egyszerű pesto a paradicsommal, és a füstölt sajttal.






Hozzávalók a diós-bazsalikomos pestóhoz:

10 dkg dió
1 nagy csokor friss bazsalikom
10 dkg füstölt sajt (v. parmezán)
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
3-4 ek olívaolaj


A bazsalikomhoz adjuk hozzá a diót, a reszelt füstölt sajtot (v. parmezánt), az olívaolajat, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd botmixerrel pépesítsük. (ha szükséges még adhatunk hozzá olívaolajat)






Hozzávalók a mini pitékhez:

3-4 db nagyobb, húsos paradicsom
5 dkg füstölt sajt
1db tojássárga (kicsi)
1 ek tej
diós-bazsalikomos pesto



A leveles tésztát tekerjük ki a papírral együtt, majd vágjuk fel ízlés szerint. 

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egymástól kicsit távolabb helyezzük rá a feldarabolt tésztát.

Ezután a szélektől kb. 1 cm-es csíkot elhagyva, kanalazzuk rá a diós pesztót, helyezzük rá a felkarikázott paradicsomot.

A tojássárgához adjuk hozzá a tejet, villával verjük fel, majd kenjük le vele a szabadon hagyott tésztaszéleket.

Ezután ízlés szerint szórjuk meg reszelt füstölt sajttal, mielőtt betennénk a sütőbe.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd magasabb hőfokon kb. 30 perc alatt süssük szép aranyszínűre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 25 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk langyosra hűlni.

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg friss bazsalikommal, majd langyosan kínáljuk.