2016. január 31., vasárnap

Gyümölcstorta vaníliakrémmel és kiwivel.





Egy régi kedvenc gyümölcstorta receptem került a kezembe, így gondoltam gyorsan meg is sütöm. Emlékszem régebben milyen sokszor sütöttem, majd egy finom krémmel, vagy éppen csak egy egyszerű pudinggal megkenve, idény gyümölccsel megpakolva, de finom is volt. A tészta most is a jól bevált recept szerint készült, viszont egy finom, vaníliás főzött krémmel töltöttem meg, majd vékonyra szeletelt kiwi került rá. A tetejét még bevontam színtelen gyümölcszselével, majd 1-2 óra pihenés után jóízűen fogyasztottuk. Kiwi helyet persze mindenki ízlés szerint választhat gyümölcsöt. Én mostanában teljesen rákattantam a kiwire, mivel így a téli időszakban egy vitaminbomba, és nagyon szeretem.





 Tészta hozzávalói:

15 dkg porcukor
15 dkg liszt
1/2 cs sütőpor
3 db tojás
3 ek forró víz



A porcukorhoz adjuk hozzá az egész tojásokat, majd pár perc alatt keverjük jó habosra. 

Amikor már jó habos, állandó keverés mellett csorgassuk hozzá a forró vizet, és keverjük még 1-2 percig.

A lisztet keverjük össze a sütőporral, majd szitáljuk hozzá a tojásos-cukros keverékhez, és óvatosan keverjük, forgassuk össze. 

A gyümölcstortaformát zsírozzuk, és lisztezzük ki, majd egyenletesen simítsuk bele a masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 20-25 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 20 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a formában hűlni, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen.






 Vaníliakrém hozzávalói:

10 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
1 cs vaníliás pudingpor
2 db tojássárga
2,5 dl tej
1 dl Hulala (v. habtejszín)

Tetejére:

5-6 db kiwi
1 cs színtelen tortazselé


A tojássárgákat keverjük simára a porcukorral, a vaníliás cukorral, és egy kevés tejjel, majd keverjük hozzá a pudingport is.

Ezután keverjük hozzá a maradék tejet, majd gőzfürdő fölött, állandó keverés mellett, főzzük sűrűre.

Amikor már kellően besűrűsödött vegyük le a gőzfürdőről, majd állandó kevergetés mellett hűtsük ki a krémet.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd keverjük hozzá a teljesen kihűlt krémhez.

A teljesen kihűlt tésztára kanalazzuk rá a krémet, majd ízlés szerint rakjuk ki az előzőleg felszeletel kiwivel.

A színtelen tortazselét a tasakon lévő utasítás szerint készítsük el, majd öntsük rá a gyümölcs tetejére. Ezután tegyük hideg helyre hogy kellően megdermedjen.





Tálalás előtt a gyümölcstortát ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk. A tésztája jó szaftos, a főzött vaníliakrém pedig nagyon finom, krémes, és igazán jól illik a kiwihez.


2016. január 30., szombat

Lazac bazsalikomos-diós pestóval céklasalátával.




Sajnos elég ritkán eszünk halat, viszont két szép darab lazacfilé várakozott arra, hogy a tányérunkra kerüljön. Valami egyszerű, ám finom receptet keresgélve jutott a választásom erre a fogásra. A lazacot igen egyszerű fűszerezéssel, és olívaolajjal meglocsolva sütöttem készre. A nyers céklasalátában sem csalódtam, mivel már többször készítettem hasonlót, és igencsak szeretjük. A bazsalikomos-diós pesto is ismert volt számomra, viszont tejföllel összekeverve, majd a lazaccal és a céklasalátával tálalva, igencsak kíváncsivá tett, hogy milyen is lesz az összhatás. Izgatottan ültem le ebédelni, de az első falatok után már semmi kétségem nem volt, mert az ízek remekül illettek egymáshoz.






 Hozzávalók a lazachoz:

2 db lazacfilé
1/2 citrom leve
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 ek olívaolaj


A lazacfilére facsarjuk rá a citromlevet, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk legalább egy fél órát állni, hogy az ízek kellően átjárják.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd locsoljuk meg egy evőkanál olívaolajjal, és helyezzük rá a befűszerezett lazacfilét. Ezután a maradék olajjal locsoljuk meg.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 15-20 perc alatt süssük készre.





 Bazsalikomos-diós pesto hozzávalói:

2 marék dió
1 marék bazsalikom
1 mk só
őrölt fehér bors (ízlés szerint)
1-1,5 dl olívaolaj

2-3 ek tejföl


A fele mennyiségű olajhoz adjuk hozzá a diót, a bazsalikomot, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és kezdjük el pépesíteni. Közben apránként adagoljunk hozzá annyi olajat, hogy egy krémes masszát kapjunk. 

Ezután keverjük össze a tejföllel, de arra figyeljünk nehogy túl híg legyen. Közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána.






Céklasaláta hozzávalói:

2-3 db cékla
2 db sárgarépa
1-2 db alma
1 marék pörkölt darabolt dió

Öntet hozzávalói:

2 ek méz
1/2 citrom leve
csipet só
2 ek olívaolaj


A diót pár perc alatt pörköljük meg a sütőben, majd hűtsük ki, és tördeljük apróbb darabokra.

Egy nagyobb lyukú reszelőn reszeljük le a céklát, az almát, és a sárgarépát, majd keverjük össze.

Az öntet hozzávalóit keverjük simára, öntsük rá a céklás keverékre, majd forgassuk alaposan össze. (tálalás előtt érdemes egy fél órát állni hagyni, és közben többször összeforgatni)

Tálalás előtt helyezzük tányérra a lazacszeletet, kanalazzuk rá a pestót, majd ízlés szerint rakjunk mellé a dióval megszórt céklasalátából és úgy kínáljuk.

 


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 866 kcal

Fehérje: 38 g

Zsír: 68 g

Szénhidrát: 25 g



2016. január 28., csütörtök

Brokkolis-sajtos muffin





Az édes muffin mellett nagy kedvencem a sós, zöldséges változat is, melyet fogyaszthatunk pl. egy tányér leves után második fogásként ebédre, vagy éppen a bögre teával vacsorára. Mivel a zöldségesnél igen szép, és kedvező áron hozzájutottam a brokkolihoz, így gondoltam sütök egy finom muffint. Persze a brokkoli mellett azért helyet kapott még némi pirosra sütött bacon, és egy adag füstölt sajt is. Az elkészült muffin pedig még langyosan, finoman illatozva, egyszerűen abbahagyhatatlan. (további sós muffin receptek a linkre kattintva megtalálhatóak)






 Hozzávalók 12 db muffinhoz:


20 dkg brokkoli
10 dkg reszelt füstölt sajt
5 dkg bacon
20 dkg liszt
1 db tojás (nagy)
1 dl olaj
1,5 dl főzőtejszín (10%-os)
1 cs sütőpor
1 kk szódabikarbóna
só (ízlés szerint)
őrölt fehér bors (ízlés szerint)






A brokkolit enyhén sós vízben, pár perc alatt főzzük roppanósra, majd szűrjük le, és csepegtessük le alaposan. (a főzővízbe tegyünk egy késhegynyi szódabikarbónát, akkor szép zöld marad a brokkoli)

A bacont vágjuk fel apróra, majd kevergetve süssük világos színűre. Ezután szedjük ki a zsiradékból, és hűtsük ki. (figyeljünk hogy ne süssük túl pirosra, ropogósra)

A tojást az olajjal kissé verjük fel, majd keverjük hozzá a tejszínt is.

A lisztet keverjük össze a sütőporral, a szódabikarbónával, ízlés szerint sóval, őrölt borssal, a reszelt füstölt sajt több mint a felével, és a kihűtött, elősütött baconnel.

Ezután a lisztes keverékhez öntsük hozzá a tejszínes keveréket, majd fakanállal keverjük össze. Végül adjuk hozzá az alaposan lecsepegtetett brokkolit, majd óvatosan forgassuk össze. (figyeljünk arra nehogy a brokkoli nagyon összetörjön)





A muffin sütőt béleljük ki papír vagy szilikon kapszlival, majd kanalazzuk bele a brokkolis masszát. Ezután a maradék reszelt sajttal szórjuk meg ízlés szerint.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 30 perc alatt süssük készre. (én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a formában, majd helyezzük rácsra és hűtsük ki egészen.

Kínálhatjuk pl. ebédre egy tányér leves mellé második fogásként, vagy éppen vacsorára egy bögre finom gyümölcsteával.


2016. január 26., kedd

Tonhalas-paradicsomos tészta.





Nyírkos, ködös, lehangoló napra ébredtem amikor is bátran kijelenthetem, nem volt kedvem semmihez. Persze azért az egész napot nem lehet ellazsálni, na meg valami egyszerű ebédet is össze kellett dobni. Így aztán úgy döntöttem, hogy olyan tésztás ételt készítek, amivel egy kis nyarat csempészhetek legalább a tányéromra. A polcon találtam tonhalkonzervet, sűrített paradicsomot, egy kevés pennét, így rövid gondolkodás után, hozzá is láttam a fűszeres-paradicsomos szósz elkészítéséhez. Közben enyhén sós vízben kifőztem a pennét, alaposan lecsepegtettem a tonhalat, majd a végén óvatosan összeforgatva már tálalhattam is. Az egész nem tartott bő fél óránál tovább, és falatozás közben a színek és ízek együttesétől még a hangulatom is jobb lett.






 Hozzávalók:

15 dkg penne tészta
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1,5 dl sűrített paradicsom 
1 dl víz
csipet cukor
1 mk szárított bazsalikom
6-8 levél friss bazsalikom
őrölt színes bors
2 ek olívaolaj
2 db tonhalkonzerv (sós lében)






A vöröshagymát és a friss bazsalikomlevelet vágjuk fel apróra. A sűrített paradicsomot keverjük simára a vízzel.

Egy edénybe hevítsük fel az olajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.

Amikor már kellően üveges, nyomjuk hozzá az egyik fokhagymagerezdet, keverjük össze, majd öntsük fel a paradicsomlével.

Ezután szórjuk meg egy csipet cukorral, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá a szárított és az apróra vágott friss bazsalikomot, az egészben hagyott fokhagymagerezdet, majd néha megkeverve főzzük kb. 20 percig.

Közben a tésztát főzzük ki enyhén sós vízben, majd szűrjük le, és alaposan csepegtessük le.

A közben elkészült paradicsomos szószból vegyük ki az egész fokhagymagerezdet, majd botmixerrel pépesítsük.

Ezután öntsük rá a tésztára, majd alaposan forgassuk össze.

Végül adjuk hozzá az alaposan lecsepegtetett tonhalat, majd óvatosan, hogy a halhús kevésbé törjön, forgassuk össze.

Tálaláskor szedjük tányérra az elkészült tésztát, majd friss bazsalikommal megszórva kínáljuk.


2016. január 24., vasárnap

Gránátalmás-mogyorós mini csiga.





A boltban megvásárolható leveles tészta egy áldás a háziasszonyok számára, mivel egyszerűen, és gyorsan igazi finomságokat tudunk sütni belőle. Persze, tudom hogy saját magunk is készíthetünk leveles tésztát, és lehet hogy finomabb is mint a boltban vásárolt, de én a készítéssel járó macerát nem szívesen vállalom be. Tehát én továbbra is megmaradok a bolti leveles tésztánál. Vasárnap lévén, így aztán elővettem a leveles tésztát, majd gránátalmával, mogyoróval, lekvárral..... megpakolva bő fél óra alatt elkészültek ezek a mini csigák. A tésztája ropogós, a töltelék jó szaftos, így aztán nem csoda hogy rövid idő alatt el is fogyott az utolsó morzsáig.






 Hozzávalók kb. 20 db-hoz:

2 cs leveles tészta
1/2 gránátalma
5 dkg mogyoró (v. dió)
2 ek lekvár (ízlés szerint)
2 ek barna cukor
1 mk őrölt fahéj
1 tojás a lekenéshez (kicsi)







Az előnyújtott leveles tésztát tekerjük ki, majd vágjuk fel kb. 4 cm-es csíkokra. (ha nem előnyújtott a leveles tészta, akkor nyújtsuk ki vékonyra, majd úgy vágjuk fel csíkokra)

A mogyorót daráljuk durvára, a barna cukrot keverjük össze az őrölt fahéjjal.

A tésztacsíkokat először kenjük meg vékonyan lekvárral, majd szórjuk meg a fahéjas cukorral. Ezután szórjuk rá a durvára őrölt mogyorót, majd a gránátalma magot, és tenyérrel óvatosan nyomkodjuk le egy kicsit.

Ezután csavarjuk fel a tésztát, majd a csigákat helyezzük bele az előzőleg papírkapszlival, vagy szilikonos formával kibélelt muffin sütőbe.

A tojást villával verjük fel, majd kenjük le a formában lévő tészta tetejét.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepesnél kicsit magasabb hőfokon süssük 20-25 perc alatt szép pirosra, ropogósra. (én légkeverésnél 160 fokon, 20 percig sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a formában, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen.

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, és úgy kínáljuk.


2016. január 23., szombat

Pikáns sertésszelet sütőben sült krumplival.




Itt a hétvége, és megint törhetjük a fejünket, hogy mit is főzzünk. A Vidék íze magazint lapozgatva bukkantam rá erre a receptre, és rögtön felkeltette az érdeklődésemet. Így én ezt a nagyon finom hússzeletet készítettem el, melyet bátran merek ajánlani mindenkinek. Lehet a receptet átolvasva, és a hozzávalókat látva kissé pikánsnak tűnhet, de ez egyáltalában nincs így. A különböző fűszerek, a gomba, a hagyma, és a gyümölcsök nagyon jól összeillenek, és egy igazán harmonikus ízvilág tárul fel előttünk az étel elfogyasztása során. Ameddig a hússzelet készül, addig a sütőben szép pirosra sül a krumpli, így aztán bő egy óra múlva már tálalhatjuk is ezt a finom fogást.





 Hozzávalók:

8 szelet sertéskaraj
50 dkg gomba
1 kisebb póréhagyma
1 nagy alma
5 dkg mazsola
5 dkg friss gyömbér
3-4 szem borókabogyó
1 mk őrölt fehér bors
1 mk őrölt köménymag
1 mk tárkony
1 dl fehérbor
2-3 ek kókuszzsír


A hússzeleteket klopfoljuk ki, majd sózzuk, szórjuk meg őrölt borssal, és az őrölt köménnyel, majd hagyjuk legalább egy fél órát állni, hogy az ízek kellően átjárják.

A kókuszzsírt hevítsük fel egy serpenyőbe, óvatosan helyezzük bele a hússzeleteket, majd mindkét oldalán süssük szép pirosra. 

Ezután öntsük fel a borral, adjuk hozzá a vékonyan felszeletelt gyömbért, a borókabogyót, majd lefedve pároljuk félpuhára a húst. (ha szükséges akkor egy pici vizet még önthetünk alá, de én nem öntöttem)

Ezután adjuk hozzá az ízlés szerint felszeletelt gombát, majd pároljuk tovább, addig még a gomba kissé összeesik és levet enged. Ekkor adjuk hozzá a mazsolát, a szintén felszeletelt póréhagymát, szórjuk meg a tárkonnyal, és pároljuk tovább. 

Amikor a hús már majdnem tejesen megpuhult, adjuk hozzá a vékonyra felszeletelt almát, és pároljuk készre. (figyeljünk, nehogy az alma túlpárolódjon, és szétmálljon)





Sült krumpli hozzávalói:

1 kg sütnivaló krumpli (sárga krumpli)
1-2 tk só
1 mk pirospaprika
3-4 ek olívaolaj (v. ízlés szerinti olaj)


A krumplit pucoljuk meg, majd ízlés szerint vágjuk fel, mossuk meg, majd töröljük szárazra. 

Ezután szórjuk meg ízlés szerint sóval, és a pirospaprikával, öntsük rá az olajat, majd forgassuk alaposan össze.

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egyenletesen terítsük el rajta a fűszeres-olajos krumplit.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük szép pirosra. (én légkeverésnél 160 fokon, 45 percig sütöttem)

Tálaláskor helyezzük tányérra a hússzeleteket, kanalazzuk rá a gombát-mazsolát-almát és a szaftot, majd a sült krumplival kínáljuk.


2016. január 21., csütörtök

Pórés brokkolikrémleves bacon chips-el.




Szikrázó napsütés, és metsző hideg szél, jellemezte a mai napot, és ilyen időben nincs is finomabb mint egy melengető krémleves. Főleg, ha az a leves még bő fél óra alatt el is készül, és már kanalazhatjuk is. Ez a brokkolikrémleves pedig éppen ilyen, egyszerűen és gyorsan elkészült. A brokkoli mellett került a levesbe még póréhagyma, krumpli, fűszerek, és hogy még selymesebb legyen némi főzőtejszín. Aztán csakis az íze kedvéért, na meg mert nagyon szeretem, ropogósra sütött bacon is. 





Hozzávalók:

30 dkg brokkoli
1 kisebb póréhagyma
1 db krumpli
2 gerezd fokhagyma
10 dkg bacon
őrölt bors
1,5 dl főzőtejszín
5 dl víz
1 ek olaj





A brokkolit szedjük rózsáira, a zsenge szárrészt vékonyan pucoljuk meg, majd vágjuk fel kisebb kockákra. 

A póréhagymát vékonyan szeleteljük fel, a fokhagymát vágjuk fel apróra. A krumplit pucoljuk meg, majd vágjuk fel kisebb kockákra.

A bacont vágjuk fel apróra, majd tegyük egy serpenyőbe, adjuk hozzá az olajat, majd kevergetve süssük szép pirosra, ropogósra. Ezután szedjük ki a zsiradékból, és tegyük félre a tálaláshoz.

A visszamaradt zsiradékot hevítsük fel, majd adjuk hozzá a felkarikázott póréhagymát, és pároljuk üvegesre. Ezután adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, majd pár pillanat múlva a brokkolit, és a krumplit is. Keverjük alaposan össze, majd öntsük fel a vízzel, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és főzzük puhára.

Amikor a zöldségek puhára főttek, vegyük le a tűzről, majd botmixerrel pépesítsük. Ezután öntsük hozzá a tejszínt, keverjük simára, majd tegyük vissza a tűzre és kevergetve melegítsük forráspontig. (főzni már nem kell)

Tálaláskor merjük a krémlevest tányérba, majd ízlés szerint szórjuk meg a ropogósra sült bacon chips-el, és úgy kínáljuk.


2016. január 19., kedd

Zabpelyhes zsemle.




Egy egyszerű zabpehellyel készült zsemlét szerettem volna sütni, és hova máshova fordulhattam volna receptért, mint Hajnihoz. Hajni receptjeiben még soha nem csalódtam, és a részletes fotókkal is illusztrált receptjei bizony megkönnyítik a dolgomat. Rövid keresés után rá is bukkantam a "zabpelyhes zsemle" receptre, és rögtön hozzá is láttam az összeállításához. Nem volt nehéz dolgom, mivel a hozzávalókat csak egyszerűen össze kellett keverni, majd hagyni hogy szépen megkeljen a tészta. Kelesztés után is roppant egyszerű volt a teendőm, mivel a megkelt tésztát egyszerűen csak rákanalaztam a sütőpapírra, majd irány a sütő. 25 perc múlva pedig már ott illatoztak a rácson a szép pirosra sült, ropogós zsemlék. 






 Hozzávalók kb. 12 db zsemléhez:


35 dkg liszt (BL-55)
10 dkg zabpehely
1 tk cukor
2-3 tk só
1 cs szárított élesztő
3,5-4 dl víz (langyos)
1 ek olaj

szóráshoz pl. mák, napraforgómag, szezámmag.......







A lisztet keverjük össze a zabpehellyel, a cukorral, a sóval, és a szárított élesztővel, majd csináljunk a közepébe egy mélyedést és öntsük bele az olajat, és a víz 2/3 részét. 

Ezután egy fakanállal keverjük alaposan össze, hogy egy sűrűbb, nokedliszerű tésztát kapjunk.(a maradék vizet apránként adagoljuk hozzá, nehogy túl lágy legyen a tészta!!!)

Ezután egy fóliával takarjuk le a tálat, majd langyos helyen kelesszük meg egy-másfél óra alatt a tésztát.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egy púpozott evőkanállal, egymástól távolabb, helyezzünk rá halmokat a tésztából. Ízlés szerint szórjuk meg a tetejét pl. mákkal, szezámmaggal, napraforgómaggal....

Ezután spricceljük meg gyengén hideg vízzel a zsemléket, és a sütőpapírt is mielőtt a sütőbe tennénk.

Helyezzük be előmelegített sütőbe és közepesnél kicsit melegebb sütőben süssük 25-30 perc alatt készre. A sütőből kivéve helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen. ( én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem)






A frissen kisült zsemlék kívül ropogósak, belsejük pedig finom puha. Én neylon zacskóba csomagolva 2 napig tároltam mire elfogyott. Közben a ropogós héja kissé megpuhult, de ettől még nagyon finom, élvezhető maradt a zsemle.


2016. január 18., hétfő

Baconbe tekert debreceni aszalt szilvával.





A sós és az édes ízek együttesét nagyon kedveljük, így sokszor készül pl. aszalt gyümölccsel töltött hústekercs ebédre. A gyümölcs most is fő alkotórésze volt ennek a fogásnak, viszont mivel kb. egy óra alatt kellett ebédet varázsolni a tányérunkra, a húst felváltotta a finom, fűszeres debreceni. Az aszalt szilvát már előző este felöntöttem vörösborral, és ez csakis jót tett neki, majd alaposan lecsepegtetve került a baconre. Végül pedig a szilvára helyeztem a kis kolbászkákat, majd a baconcsíkokkal körbetekerve helyeztem a tepsire, majd irány a sütő. Kb. fél óra alatt szép pirosra sült, és már tálalhattam is. Ameddig a kolbász sült, addig elkészült a krumplipüré is, majd azzal kínáltam.






Hozzávalók:

6 db debreceni
1 cs szeletelt bacon
1 cs aszalt szilva
1,5 dl édes vörösbor
1-2 ek dijoni mustár
olívaolaj


Az aszalt szilvát öntsük fel a meglangyosított vörösborral, majd hagyjuk pár órát állni. Ezután tegyük egy szűrőbe, és alaposan csepegtessük le. (én este áztattam be)

Két szelet bacont tegyünk egymásmellé úgy, hogy kissé fedjék egymást. 

Ezután vékonyan kenjük meg egy kevés mustárral, és az egyik végére helyezzünk rá pár szem aszalt szilvát, majd pedig egy debrecenit, és tekerjük fel. (mindegyik kolbásszal így járjunk el)

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd spricceljük le vékonyan olívaolajjal. Ezután helyezzük rá a kolbászos tekercseket, és szintén spricceljük meg olívaolajjal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 30 perc alatt, süssük szép pirosra.

Közben készítsünk hozzá ízlés szerinti köretet. Pl. a krumplipüré nagyon jól illik hozzá.

Tálaláskor helyezzük tányérra a pirosra sült tekercseket, majd ízlés szerinti körettel kínáljuk.


2016. január 16., szombat

Gesztenyés rumos-meggyes pohárkrém.





Nincs kedved a hétvégi sütkérezéshez, és esetleg azt tervezted hogy ebéd után gesztenyepüré lesz a desszert, viszont még nem készítetted el, akkor lehet ez a pohárkrém elnyeri majd a tetszésedet. A gesztenyemasszán és a tejszínhabon kívül ugyan kell még hozzá némi meggybefőtt (lehetőleg rumban eltett meggy) egy finom vaníliakrém, és csokoládé is. Időben is pár perccel többet kell rá szánni, viszont a végeredmény garantáltan kárpótol majd kanalazgatás közben.






 Hozzávalók 6 pohárhoz:

25 dkg gesztenyemassza
1 kisebb üveg rumos-meggybefőtt (v. rum nélküli)


A gesztenyemasszát nyomjuk át a krumplinyomón. (v. közvetlenül a hűtőből kivéve ameddig még elég hideg, reszeljük le egy kisebb lyukú reszelőn)

A meggybefőttet tegyük bele egy szűrőbe, és alaposan csepegtessük le.

Ezután az előkészített poharakba osszuk el a lecsepegtetett meggyet, majd kanalazzuk rá a gesztenyemasszát.






 Vaníliakrém hozzávalói:

1 cs tejszín ízű pudingpor
2,5 dl tej
2 cs vaníliás cukor
2-3 ek kristálycukor
2 dl Hulala (v. habtejszín)


A pudingport keverjük simára egy kevés tejjel, majd adjuk hozzá a vaníliás cukrot, a kristálycukrot, és a maradék tejet. 

Ezután állandó kevergetés mellett, kisebb lángon, főzzük sűrűre, majd vegyük le a tűzről, és hűtsük ki teljesen. (én állandó keverés mellett hűtöttem ki, így szép sima krémet kaptam)

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd tegyük félre. (ha habtejszínt használunk, akkor habfixáló is kell hozzá, mert különben összeesik a hab)

Amikor a puding teljesen kihűlt, apránként keverjük hozzá az előzőleg kemény habbá vert Hulalát. (v. habtejszínt)

Az elkészült krémet ezután kanalazzuk rá a poharakban lévő gesztenye tetejére.






Tejszínes-csokoládékrém hozzávalói:

6 dkg jó minőségű csokoládé (70%-os)
1 dl habtejszín


A csokoládét tördeljük bele egy fém tálba, majd adjuk hozzá a tejszínt. Ezután gőzfürdő fölött, állandó kevergetés mellett, olvasszuk össze, majd vegyük le a gőzről, és hűtsük ki.

Ezután kanalazzuk rá a poharakban lévő krém tetejére, szórjuk meg gesztenyével, és helyezzünk rá ízlés szerint egy-két szem meggyet, majd úgy kínáljuk.


2016. január 15., péntek

Egészben sütött bébi pulyka.




Hosszú-hosszú évek óta nem sütöttem egészben pulykát, így aztán a karácsonyi ünnepek előtt, úgy döntöttem, hogy beszerzek egy példányt. A hentesnél időben megrendeltem a madárkát, és elkezdtem tervezgetni, hogy milyen fűszerezéssel készüljön majd el. Végül úgy döntöttem, hogy fűszervajjal kenem meg a bőr alatti részeket, kívülről pedig jó alaposan besózom, a belsejébe pedig almát és aszalt szilvát pakolok majd. A terv megvolt, sőt közben a megrendelt pulyka is megérkezett. Igaz a hentesnél azért ért egy kisebb meglepetés amikor is kiderült, hogy a megbeszélt árnál jóval többe kerül a madárka, de karácsony csak egyszer van egy évben, így nagyot nyeltem, majd leperkáltam az összeget, és hazaballagtam kosaramban a majdani ünnepi menü fő fogásával. Mivel kettőnk kapcsolata már a hentesnél megpecsételődött, így csakis abban bíztam, hogy a végeredményt ez nem befolyásolja majd. Végül is a fűszeres vajtól finom ízletes lett a hús, párolás közben kellően megpuhult, majd szép pirosra sült, mi pedig jó étvággyal elfogyasztottuk.






A hozzávalók, és a sütési idő egy 5 kg-os pulykához vannak megadva.
 

Fűszervaj hozzávalói:

10 dkg vaj
1 ek só
3-4 gerezd fokhagyma
1 tk majoranna
1 tk bazsalikom
1 tk kakukkfű
1 mk szerecsendió
1 mk őrölt bors


A puha vajhoz adjuk hozzá a sót, a fűszereket, és az összepréselt fokhagymát, majd keverjük alaposan össze.

Ezután lazítsuk fel a pulyka bőrét, majd a fűszervajat kenjük rá a húsra. (kézzel óvatosan a bőr alá nyúlva, kenjük el a húson a vajat) 

Ezután kívülről jó alaposan dörzsöljük be a bőrt sóval, majd éjszakára tegyük hideg helyre, hogy a só és a fűszerek jól átjárják a húst.

Sütés előtt a pulyka belsejébe tegyünk bele egy cikkekre vágott almát, és aszalt szilvát, majd a lábait kössük össze.

Egy nagyobb tepsibe helyezzünk bele egy rácsot, öntsünk bele 1,5-2 dl fehérbort (v. vizet) majd helyezzük rá a pulykát. Ezután alufóliával fedjük le úgy, hogy az ne érjen hozzá a pulyka bőréhez. 

Ezután helyezzük be közepes hőmérsékletű sütőbe, majd 2,5-3 óra alatt pároljuk puhára a húst.

Ezután vegyük le a fóliát, majd helyezzük vissza a sütőbe, és kezdjük el szép pirosra sütni. A sütési idő vége felé kenjük le a pulyka bőrét olvasztott vaj és méz keverékével, majd süssük szép pirosra. (kb. 5 dkg vaj és 1 ek méz keverékével kenjük le)

Amikor a pulyka szép pirosra sült, vegyük ki a sütőből, majd takarjuk le fóliával, és feldarabolás előtt hagyjuk legalább egy fél órát állni. 

Tálalás előtt daraboljuk fel, majd ízlés szerinti körettel kínáljuk. (pl. krumplipürével, hercegnő burgonyával, párolt káposztával......)


2016. január 13., szerda

Zöldséges tészta csőben sütve.





Mostanában elég ritkán főzök tésztát, pedig igencsak szeretjük pl. a túrós tésztát, krumplis tésztát, vagy éppen a grízes tésztát finom házi baracklekvárral. Most viszont úgy döntöttem, hogy egy kicsit változatosabban készítem el az ebédet. Így aztán a kifőtt tésztát zöldségekkel és besamel mártással kevertem össze, majd sajttal megszórva szép pirosra sütöttem a sütőben. Az egész nem tartott bő egy óránál tovább, és már tálalhattam is.






Hozzávalók:

15 dkg fodros kockatészta
15 dkg mexikói zöldségkeverék
5 dkg vaj
4 dkg liszt
3,5-4 dl tej
őrölt bors
csipet szerecsendió
kisebb csokor petrezselyemzöld
15 dkg reszelt sajt







A tésztát főzzük ki enyhén sós vízben, majd szedjük ki és tegyük hideg vízbe.

A tésztafőző vízbe ezután tegyük bele a mexikói zöldségkeveréket, és pár perc alatt főzzük roppanósra, majd szűrjük és csepegtessük le.

Ezután szűrjük és csepegtessük le a tésztát is, majd keverjük össze a zöldséggel, és a közben elkészített besamel mártással.


Besamel mártás készítése.

A vajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá a lisztet, és kevergetve pirítsuk világos zsemleszínűre. (vigyázzunk hogy ne piruljon meg a liszt, csak éppen hogy világos zsemleszínű legyen)

Ekkor vegyük le a tűzről, majd állandó keverés mellett öntsük hozzá a tejet, és addig keverjük hogy csomómentes legyen. Keverés közben ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és szórjuk meg szerecsendióval, és adjuk hozzá a reszelt sajt felét. Ezután tegyük vissza a tűzre, és kevergetve addig főzzük még besűrűsödik a mártás.

Ezután  adjuk hozzá a tésztás-zöldséges keverékhez az apróra vágott petrezselyemzölddel együtt, majd óvatosan forgassuk össze.

Egy sütőformát kenjünk ki vékonyan vajjal, majd öntsük bele a tésztás-zöldséges keveréket, és szórjuk meg a maradék reszelt sajttal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük szép pirosra. 

Tálalás előtt hagyjuk kicsit hűlni, majd úgy kínáljuk.


2016. január 11., hétfő

Kolbászos lencseleves kapros krumpligombóccal.





Az újévi lencseleveshez már időben megvettem a lencsét, virslit, és a zöldségeket, sőt a régi jól bevált receptem is megvolt hozzá, amikor is a "Vidék íze" magazinban szembe jött velem ez a remek recept. Igen, már első látásra tudtam, hogy ez a lencseleves a kapros krumpligombóccal, csakis finom lehet. Így aztán a régi receptet felváltotta az új, és nem is csalódtam benne, mert a leveshez nagyon jól illett a gombóc. Mivel lencselevest az év bármely szakában főzhetünk, télen meg különösen jólesik ez a melengető, és laktató leves, így rendszeresen el is fogom készíteni.






 Kolbászos lencseleves hozzávalói:

20 dkg lencse
10 dkg füstölt kolbász
3 db debreceni
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 db krumpli (közepes)
1 ek liszt
1 db babérlevél
1 ek olaj
1 l víz


A lencsét válogassuk át, majd alaposan mossuk meg. A füstölt kolbászt és a debrecenit karikázzuk fel. A krumplit pucoljuk meg, majd vágjuk fel kisebb kockára. A vöröshagymát és a fokhagymát szintén pucoljuk meg, majd a vöröshagymát vágjuk fel apróra. 


A lencsét tegyük egy edénybe, öntsük fel a vízzel, adjuk hozzá a babérlevelet, és szórjuk meg egy kevés sóval. Ezután forraljuk fel, majd vegyük kisebbre a lángot és szép lassan főzzük.

Az olajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és pároljuk üvegesre. Ezután adjuk hozzá a felkarikázott kolbászt, és pár perc alatt süssük szép pirosra, majd szedjük ki a zsiradékból.

A visszamaradt zsiradékot szórjuk meg a liszttel, és pirítsuk pár pillanatig, majd vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a összezúzott fokhagymát, és keverjük alaposan össze. Ezután hagyjuk pár percig hűlni, majd öntsük fel egy pohár hideg vízzel, és keverjük csomómentesre. 

A vízzel felengedett rántást öntsük a lencséhez, tegyük bele az előzőleg elősütött kolbászkarikákat, és tegyük bele az apróra vágott krumplit is. Ezután addig főzzük a levest, még a lencse és a krumpli is megpuhul. (arra figyeljünk nehogy túlfőzzük a lencsét!!)

Ameddig a leves fől, készítsük el a kapros krumpligombócot.






Kapros krumpligombóc hozzávalói:

2 db krumpli (közepes)
1 db tojás
1 kisebb csokor kapor
3-4 ek liszt


A krumplit pucoljuk meg, majd vágjuk fel apró kockákra, és enyhén sós vízben főzzük puhára. Amikor megfőtt, szűrjük le, és még melegen nyomjuk át a krumplinyomón. Ezután hűtsük ki teljesen. (krumplinyomó hiányába, villával alaposan törjük össze)

Amikor a krumpli kihűlt, szórjuk meg egy pici sóval, majd adjuk hozzá a több mint fele lisztet, az apróra vágott kaprot, az egész tojást, majd gyúrjuk össze. Gyúrás közben, apránként adjunk még hozzá annyi lisztet, hogy egy könnyen formázható masszát kapjunk. (ne legyen se túl lágy, se pedig túl kemény)

Ezután nedves kézzel, formázzunk kisebb gombócokat, majd enyhén sós vízben, főzzük pár perc alatt készre. Amikor feljönnek a gombócok a víz tetejére, főzzük még 3-4 percig, majd szedjük ki a vízből, csepegtessük le, és tálalásig tartsuk melegen.

Tálaláskor szedjük a levest tányérba, majd helyezzünk bele pár darab gombócot, és úgy kínáljuk.


2016. január 10., vasárnap

Fahéjas-mogyorós csillag.





Fahéjas-mogyorós csillag sütését azóta tervezgettem, hogy megláttam a Moha Konyha blogban, és ez nem éppen most volt. Az ünnepek közeledtével megint csak előkerült az elmentett recept, tehát most már nem halogattam tovább.  Mivel az eredeti receptben darált mandula szerepel, de az sajnos nekem éppen nem volt itthon, így gondoltam megsütöm mogyoróval, mert mit is veszíthetek..... Valóban nem vesztettem semmit, sőt mogyoróval is nagyon finomra sikerültek a csillagok. A sütőből kivéve, és kihűtve, igen csak ropogós volt, viszont pár nap elteltével egyre finomabb, puhább lett. A hab a tetején nekem nem lett szép fehér, (lehet nem légkeveréses sütőben kellett volna sütni) de ez az ízén semmit nem változtatott, és az ünnepek alatt pikk-pakk elfogyott. Persze nem kell ahhoz karácsonynak lenni, hogy megsüssük, és éppen feltöltsük vele az üresen tátongó kekszes dobozt.





 Hozzávalók:

25 dkg darált mogyoró
10 dkg porcukor
1 tk méz
1/2 tk őrölt fahéj
1/2 citrom reszelt héja
1 tojásfehérje (nagy)


Az összes hozzávalót tegyük bele a keverőtálba, majd a robotgép dagasztó karjával dolgozzuk pár perc alatt össze. 

Ezután vegyük ki a tálból, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk gombóccá.

Vágjunk le két szélesebb, és nagyobb folpack fóliadarabot, majd az egyiket szórjuk meg porcukorral. Ezután tegyük rá az összegyúrt gombócot, majd takarjuk le a másik fóliával. 

Ezután nyújtsuk ki kb. 0,5 cm vastagra, majd vegyük le a felső fóliát, és csillag kiszúróval szúrjuk ki. (a maradék masszát szintén gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze, majd nyújtsuk és szúrjuk ki.....kb. 40 db lesz belőle)

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd helyezzük rá a kiszúrt csillagokat, majd nyomjuk rá a mázat.






Máz hozzávalói:

10 dkg porcukor
1 tojásfehérje (nagy)


A porcukorhoz adjuk hozzá a tojásfehérjét, majd addig keverjük, még egy sűrűbb mázat kapunk.

Ezután töltsük bele egy neylon zacskóba, majd az egyik végén vágjunk rá egy pici lyukat, és óvatosan nyomjuk rá a mázat a tepsiben lévő csillagok tetejére.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepesnél kicsit alacsonyabb hőmérsékleten szárítsuk 10-12 percig. (én légkeverésnél 100 fokon, 8 percig szárítottam)

A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk pár percig hűlni, majd helyezzük rácsra és hűtsük ki teljesen.

Nagyon finom, és száraz hűvös helyen hosszabb ideig eltartható aprósütemény.


2016. január 8., péntek

Lazacszelet sült krumplival és tejszínes-kapormártással.




A hétvégéhez érkezvén egy olyan receptet hoztam melyet én még az ünnepekre készítettem el, de a hétvégi asztalon is feltálalhatjuk. A karácsonyi szokásokhoz híven a rántott ponty elmaradhatatlan az ünnepekkor, de azért mellette minden évben helyet kap a lazac is. Nagyon szeretjük a lazacot akár sütve, levesbe, vagy éppen egy-egy finom krémbe belecsempészve, de azért ünnepekre mindig megpróbálok egy új recepttel előrukkolni. Így történt ez karácsonykor is. A befűszerezett lazacot bőrével lefelé először serpenyőben ropogósra sütöttem, majd pár percre még bekerült a sütőbe is. Tálaláskor a lazac sütésénél visszamaradt zsiradékban pirosra sütött krumplival, és a közben elkészített tejszínes-kapormártással kínáltam.





 Hozzávalók:

2 db lazacszelet (20-25 dkg-os)
őrölt színes bors
1/2 citrom leve
2 dkg vaj
2 ek olívaolaj


A lazacszeleteket sütés előtt legalább egy fél órával ízlés szerint sózzuk, őröljünk rá színes borsot, és csepegtessük meg a citromlével, majd hagyjuk állni, hogy az ízek jól átjárják.

Egy teflon serpenyőbe melegítsük össze a vajat, és az olívaolajat, majd amikor már kellően felhevült tegyük bele a lazacszeleteket a bőrös felükkel lefelé. Ezután kisebb lángon addig süssük, még a bőre kezd ropogósra sülni, és a hal húsa legalább a feléig kezd kifehéredni. (ez pár perc, és közben locsolgassuk meg a forró zsiradékkal) 

Ekkor helyezzük be a serpenyőt közepes hőmérsékletű sütőbe, majd süssük a lazacot még 10-15 percig, hogy a halhús kellően átsüljön, és a bőre jó ropogós legyen. (a serpenyő nyelét tekerjük be többrétegű alufóliával mielőtt betennénk a meleg sütőbe!!!!)

Ezután vegyük ki a sütőből, majd óvatosan helyezzük át a megsült lazacszeleteket egy tányérra, és tálalásig tartsuk melegen.


Sült krumpli hozzávalói:

3-4 db sárga burgonya
a lazac sütésénél visszamaradt zsiradék


 A krumpli pucoljuk meg, majd karalábévájóval vájjunk ki belőle golyókat. (ízlés szerint kockára is vághatjuk)

Ezután enyhén sós vízben főzzük félpuhára, majd szűrjük le, és hűtsük ki.

A lazac sütésénél visszamaradt zsiradékba tegyük bele a félpuhára főtt, kihűtött krumplit, majd süssük szép pirosra. (sütés közben többször rázogassuk meg a serpenyőt, vagy óvatosan forgassuk át a krumplit hogy egyenletesen süljön)






Tejszínes-kapormártás hozzávalói:

1 csokor kapor
1-2 ek liszt
2 dl főzőtejszín
őrölt fehér bors
cukor
citromlé (ízlés szerint)
5 dkg vaj


A kaprot vágjuk fel apróra.

A vajat hevítsük fel, adjuk hozzá a lisztet, és kevergetve pirítsuk világos zsemleszínűre, majd adjuk hozzá az apróra vágott kaprot, és pár pillanatig pirítsuk együtt.

Ezután vegyük le a tűzről, majd állandó keverés mellett, adjuk hozzá a tejszínt, és keverjük simára. Közben szórjuk meg egy csipet sóval, ízlés szerint borsozzuk, adjunk hozzá cukrot, (v. édesítőszert) és csepegtessük meg ízlés szerint citromlével. 

Ezután tegyük vissza a tűzre, majd állandó kevergetés mellett, kisebb lángon főzzük, sűrítsük be a mártást. (ha túl sűrű lenne, öntsünk hozzá még egy kevés tejszínt)

Tálaláskor helyezzük tányérra a ropogósra sült bőrével felfelé a lazacszeletet, majd tegyünk mellé a sült krumpliból, a kapormártásból, és úgy kínáljuk.


2016. január 6., szerda

Receptjeim megjelentek a Receptsarok 3. kiadványában.




A tavalyi év vége felé a diabetes.hu   facebook oldalán "Kedvenc receptem" címmel játékfelhívást tettek közé, melyre egészséges receptekkel lehetett benevezni. Természetesen én is beküldtem pár receptet, majd izgatottan vártam az eredményhirdetést. Nemsokára meg is érkezett a levél, melyben arról értesítettek, hogy több receptem is megjelenik nyomtatásban a Receptsarok 3. kiadványában, és a T. Zsűri tagjai a receptekhez tartozó fotóimat külön díjjal jutalmazták. Nagyon boldog voltam, és ezúton is szeretném megköszönni a különdíjjal járó ajándékot.


"Ajánljuk kiadványunkat a diabéteszeseknek, a fogyni vágyóknak, illetve mindenkinek, aki egyszerűen csak egészségesen szeretne táplálkozni"


Íme a Receptsarok 3. kiadványában megjelent receptjeim linkjei, és a róluk készült fotók: