2020. július 24., péntek

Diókrémes meggyes lepény.




Jó ideje nem sütöttem már, és bevallom már nagyon megkívántunk egy finom süteményt... így meleg ide vagy oda, beizzítottam a sütőt. Nemrégiben a vidék íze magazinban találtam egy mandulakrémes lepény receptet, melyet kissé átalakítva, és a saját ízlésünkre formálva sütöttem meg. Mogyoró helyett pl. dióval, és meggyel bőségesen megszórva. Mivel lisztet nem tartalmaz, így gluténérzékenyek is bátran megsüthetik. Azt nem tudom megmondani hogy mogyoróval milyen lett volna ez a lepény, de az biztos, hogy dióval nagyon finom volt.






Tészta hozzávalói 22x32 cm-es tepsihez:

6 dkg darált dió
5 dkg kukoricakeményítő
4 db tojás (nagy)
2 ek olvasztott vaj
10 dkg porcukor
1 ek kristálycukor
csipet só


A tojások fehérjét kezdjük el habbá verni, és amikor már kezd kifehéredni, szórjuk hozzá a kristálycukrot, majd addig verjük, hogy kemény habot kapjunk. 

A darált diót keverjük össze az kukoricakeményítővel.

A tojások sárgáját keverjük habosra a porcukorral, és egy csipet sóval, majd állandó keverés mellett, adjuk hozzá az olvasztott vajat.

Ezután egy keverőkanállal, váltakozva keverjük hozzá a diós keveréket, és a keményre felvert tojáshabot.

A tepsit béleljük ki sütőpapírral (vagy zsírozzuk ki, és szórjuk meg kukoricaliszttel) majd egyenletesen kanalazzuk bele a masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, közepes hőmérsékleten süssük 10 percig, majd vegyük ki és kanalazzuk rá a diókrémet. (Én légkeverésnél 160 fokon, 10 percig sütöttem.)






Diókrém hozzávalói:

25 dkg darált dió
20 dkg vaj
20 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
2 cs vaníliás pudingpor (vagy 4 ek kukoricakeményítő)
1/2 rumaroma
4 db tojás (nagy)

Kell még hozzá 1 üveg magozott, lecsepegtetett meggybefőtt.



A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot, a rumaromát, és a puha vajat, majd keverjük habosra.

Ezután állandó keverés mellett, egyesével adjuk hozzá az egész tojásokat, és keverjük simára.

Végül kanalazzuk hozzá a darált diót, és a vaníliás pudingport (vagy  kukoricakeményítőt) majd szintén keverjük simára.

Az elősütött tésztára ezután egyenletesen kanalazzuk rá a diókrémet, majd szórjuk meg ízlés szerint a magozott meggyel.

Helyezzük vissza a sütőbe, és közepes hőmérsékleten addig süssük, míg a diókrém megszilárdul, vagyis tűpróbáig. (Én légkeverésnél 170 fokon, 50 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk a tepsiben hűlni, majd a sütőpapírral együtt, emeljük át egy rácsra, és hűtsük ki teljesen.




Tálalás előtt a lepényt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, majd szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.



2020. július 17., péntek

Sörös dobozon sült pecsenye kacsa vele sült krumplival.





A ropogósra sült pecsenye kacsának ki is tudna ellenállni, mert én bizony nem. Hosszú évekig a kacsát mindig a tepsibe fektetve sütöttem úgy, ahogy azt még gyerekként láttam, és akkor is szép pirosra sült. Egyszer aztán olvastam, hogy a pecsenyekacsát pl. egy nagyobb sörös dobozra ültetve, majd tepsibe állítva is szép pirosra, ropogósra lehet sütni. Mivel éppen akkor vettem kacsát, így rögtön ki is próbáltam, és azóta csakis így sütöm. Persze ez csakis a kb. 2,5 kg körüli pecsenye kacsára érvényes, nem pedig a házi, hízott kacsára. A körettel sem szerettem volna sokat bajlódni, így amikor a kacsa bőre már kezd pirosodni, a tepsibe kerül a vékonyra szeletel, és ízlés szerint fűszerezett krumpli, és együtt sülnek tovább. Közben pedig elkészül a párolt káposzta is, mert nálunk bizony nincs sült kacsa párolt káposzta nélkül. 







 Hozzávalók:

 1 db pecsenyekacsa (2,5 kg körüli)
1 ek só
1 kk majoránna
1 kk kakukkfű
1 kk ételízesítő
3 ek kacsazsír
1 kg krumpli ízlés szerint fűszerezve (pl. sárga)

Kell még egy nagyobb méretű sörös doboz jó félig töltve VÍZZEL!






A pecsenyekacsát alaposan nézzük át, és távolítsuk el az esetleges tokokat, pihéket, majd folyó víz alatt mossuk le, végül pedig papírtörlővel töröljük szárazra.

A nyakán lévő bőrt, és a faránál található zsírréteget vágjuk le, és daraboljuk fel apróra. A mellén lévő bőrt több helyen vágjuk be egy éles késsel.(Én a nyaka bőrét, és a zsírréteget mindig külön teszem a tepsibe, enyhén besózva, és így sütöm meg, de ez már ízlés dolga)

Az ételízesítőt keverjük össze a majoránnával és a kakukkfűvel, majd dörzsöljük be vele a kacsa belsejét.

Ezután a sóval alaposan dörzsöljük be a kacsa bőrét, majd hagyjuk pár órát, vagy egy egész éjszakát állni, hogy a só jól átjárja. (Én mindig előző este sózom be, majd sütésig a hűtőben várakozik.)

Egy nagyobb méretű tepsibe állítsuk bele a kb. félig vízzel töltött sörös dobozt, majd óvatosan, ültessük rá a besózott, fűszerezett kacsát. (sörös doboz hiányában, más hasonló dobozra is ráültethetjük a kacsát, a lényeg az, hogy stabilan megálljon és sütés közben ne dőljön fel)

Ezután helyezzük a tepsibe az apróra vágott, zsíros, bőrös részeket is.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd alsó-felső sütésnél kb. 200 fokon, légkeverésnél kb. 170 fokon süssük bő egy órán át.

Közben pucoljuk meg a krumplit, majd vékonyan szeleteljük fel, ízlés szerint sózzuk meg, és alaposan forgassuk össze.

Bő egy óra múlva, amikor a kacsa bőre már elkezd pirulni, vegyük ki a sütőből, pakoljuk köré a felszeletelt, besózott krumplit, ha szükséges akkor tegyünk rá pár evőkanál zsírt, amiben a krumpli szép pirosra sül majd.

Helyezzük vissza a sütőbe, és addig süssük, míg a kacsa is, és a krumpli is szép pirosra sül. (sütés közben egyszer óvatosan keverjük át a krumplit)

A szép pirosra, ropogósra sült kacsát óvatosan húzzuk le a sörös dobozról, ízlés szerint daraboljuk fel, majd a sült krumplival tálaljuk.

A sült kacsa mellé nálunk elmaradhatatlan a párolt káposzta. Nagy kedvenc pl. a "birsalmás párolt káposzta" az "almás párolt lilakáposzta" a "zsályás párolt káposzta", de a "fügés párolt káposzta" is jól illik a sült kacsához.



2020. július 10., péntek

Mandulás meggytorta. (Sütés nélküli)




A nagy melegre való tekintettel a sütőt semmiképpen nem szerettem volna bekapcsolni, viszont a hűtőben várakozott egy tálka meggy, melyet már fel kellett használni, így egy sütés nélküli torta készült. A torta alapja egy mandulás-csokoládés babapiskóta, melyre egy meggyes-habos krém, és pörkölt mandulaforgács került, majd iránya hűtő. Mivel Hulalával készült, így sem zselatint, sem pedig habfixet nem használtam, ezért egy kicsit aggódtam, hogy nem esik-e majd szét a torta amikor kiveszem a tortaformából, de szerencsére így is megdermedt, és szépen szeletelhető. Az íze pedig.... nagyon, de nagyon finom.... a ropogós alaphoz pedig nagyon jól illik a meggyes-habos krém.





Hozzávalók 23 cm-es tortaformához:

20 db babapiskóta
5 dkg szeletelt mandula
5 dkg étcsokoládé
10 dkg vaj 


A babapiskótát a csokoládéval és a szeletelt mandulával daráljuk össze. (Én több részletben egy késes aprítóval daráltam össze.)

A vajat olvasszuk fel, majd adjuk hozzá a babapiskótás morzsához, és keverjük össze.

A tortaformát béleljük ki sütőpapírral úgy, hogy a peremét is befedje, ezután öntsük bele a vajas morzsát, majd egyenletesen lapogassuk el a formában.

Ezután tegyük be a hűtőbe, hogy lehűljön és megdermedjen.





Meggyes-habos krém hozzávalói:

Kb. 50 dkg meggy (kimagozva)
2 cs tejszínízű pudingpor
5 dl tej
25 dkg mascarpone
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
3 dl Hulala (v. habtejszín +habfix)
5 dkg  pörkölt szeletelt mandula



A kimagozott meggyet szórjuk meg kb. két evőkanál cukorral, majd hagyjuk állni. Ezután tegyük egy szűrőbe, és alaposan csepegtessük le mielőtt a krémbe kevernénk. (akár előző nap is lecukrozhatjuk)

A szeletelt mandulát állandó kevergetés mellett, pár pillanat alatt pörköljük meg, majd öntsük ki egy tányérra, és hűtsük ki teljesen.

A mascarponéhoz adjuk hozzá a porcukrot, és a vaníliás cukrot, majd keverjük habosra.

A pudingport keverjük simára egy kevés tejjel, majd öntsük hozzá a maradék tejet, és állandó keverés mellett, főzzük sűrűre. Ezután vegyük le a tűzről, majd kevergetve hűtsük ki. 

A mascarponekrémhez apránként adjuk hozzá a kihűlt pudingot, és keverjük simára.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd két-három részletben, keverőkanállal hogy a hab ne törjön, keverjük össze a mascarponekrémmel.

Ezután felezzük el a krémet, majd az egyik felébe, óvatosan keverjük bele az alaposan lecsepegtetett meggyet.

A tortaformát vegyük ki a hűtőből, majd egyenletesen kanalazzuk bele a meggyes krémet, majd szintén egyenletesen kanalazzuk rá a maradék krémet.

Ezután szórjuk meg az előzőleg megpörkölt, és teljesen kihűtött szeletelt mandulával, ízlés szerint díszítsük meggyszemekkel, majd tegyük be a hűtőbe pár órára, hogy a krém teljesen megdermedjen és az ízek kellően összeérjenek.





Tálalás előtt vegyük ki a tortát a hűtőből, emeljük át egy tortatálra, ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk.



2020. július 6., hétfő

Túró nudli.




A hűtőben árválkodott egy csomag túró, és az első gondolatom az volt, hogy túrógombóc készül ebédre, de aztán újragondoltam, és végül túró nudli készült belőle. Az összegyúrt tésztát formázás után kifőztem, majd pirított zsemlemorzsába forgattam. Tálaláskor fahéjas porcukorral megszórva, és meggylekvárral megcsepegtetve ettük, és mondhatom hogy az egyszerűsége ellenére nagyon finom volt. Kínálhatjuk egy tányér leves mellé második fogásként, de pl. desszertként is megállja a helyét.






 Hozzávalók a nudlihoz:

25 dkg túró
10 dkg tea vaj
kb. 10 dkg liszt
1 ek porcukor
1 cs vaníliás cukor
1 citrom reszelt héja
1 db tojás
csipet só



A vajat olvasszuk fel, majd hűtsük vissza.

A túrót tegyük egy tálba, és villával alaposan törjük össze.

Ezután adjuk hozzá a lisztet, a porcukrot és a vaníliás cukrot, az egész tojást, az olvasztott és visszahűtött vajat, és a reszelt citromhéjat, majd gyúrjuk össze a tésztát. (amennyiben szükséges adjunk hozzá még annyi lisztet, hogy már ne ragadjon a kezünkhöz, és könnyen formázható legyen)

Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki kicsit vastagra a tésztát, majd vágjuk fel kb. 2 cm-es csíkokra.

Ezután a tésztacsíkokat szintén vágjuk fel kb. 1 cm-es darabokra, majd a két tenyerünk között formázzuk meg a nudlikat.

Az elkészült nudlikat ezután tegyük bele forrásban lévő vízbe, majd várjuk meg míg feljönnek a víz tetejére, és főzzük még pár percig. (közben vegyünk ki egyet és kóstoljuk meg, hogy megfőlt-e, nehogy túlfőzzük)

A készre főtt nudlit szűrőkanállal szedjük ki a vízből, alaposan csepegtessük le, majd forgassuk bele a pirított zsemlemorzsába.






 Pirított zsemlemorzsa hozzávalói:

10 dkg zsemlemorzsa
3-4 ek étolaj


Az olajat melegítsük fel, majd adjuk hozzá a zsemlemorzsát.

Ezután állandó kevergetés mellett, hogy meg ne égjen, pirítsuk aranybarnára, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk hűlni.

Amikor a zsemlemorzsa már kissé lehűlt, adjuk hozzá a frissen kifőzött, és lecsepegtetett nudlit, majd keverjük, forgassuk össze. 

Tálalásig tartsuk melegen.





Tálaláskor szedjük a nudlit tányérra, ízlés szerint szórjuk meg fahéjas porcukorral, majd úgy kínáljuk. Én a fahéjas porcukorral szórás mellett még meggylekvárt is kínáltam hozzá.



2020. július 3., péntek

Az én kis birodalmam.....





Elkészült az én kis birodalmam..... melyet az évek alatt olyan sokszor megterveztem, de mivel nem szeretem körülöttem a változásokat, változtatásokat, így mindig csak halogattam. Aztán az év elején egy hirtelen ötlettől vezérelve, úgy döntöttem, hogy bizony nekem új konyhabútor kell.... persze azért a tervezgetést nem siettem el, sőt annyira nem, hogy a végén belefutottam a vírusos időszak kezdetébe, na akkor meg azon aggódtam hogy elkészül-e időben. Persze egy remek mesterember tanácsait is megfogadva készültek a tervek, majd az Ő két keze munkájának köszönhetően készült el a számomra gyönyörű konyhabútor. Az aggodalmam persze azért nem volt alaptalan.... a régi konyhabútor már nem volt a helyén.... az új meg még nem volt. Így aztán felváltva aggódtam, izgultam, bosszankodtam, türelmesen várakoztam, és végül meg is lett az eredménye mindezeknek. Ma már örömmel töltök el minden percet az új konyhámban, és használom az új készülékeimet, melyek mind-mind BOSCH márkával ellátottak, és az új edényeimet.





Mivel a konyhám kb. harminc évvel ezelőtt lett kialakítva, és a régi konyhabútor teljesen más stílust képviselt (persze azért az is a modern konyha képét tükrözte) így az új bútornál kénytelen voltam kompromisszumot kötni, és az új sütő, a konyhabútortól elkülönülve más helyre került, de ezt így utólag már nem is bánom. Felette egy kétpolcos szekrény, alatta pedig két hatalmas fiók áll a rendelkezésemre.... persze már dugig megpakolva.





Fontos volt számomra a mosogató, melynél ragaszkodtam hogy kétmedencés, és gránit legyen, a hozzá illő csapteleppel. Szintén jó választás volt!!!





Bevallom a mosogatógép teljesen új fejezetet nyitott meg számomra, mert igaz régen készültem már azt is beszerezni, de eddig mindig lebeszéltem magamat róla. Most már tudom hogy nagy hiba volt, mert a mosogatással töltött, és most már felszabadult időmet hasznosabban is eltudom tölteni.





A kerámia lap..... melyen agyaltam a legtöbbet, mert a régi gázzal és villannyal  működő tűzhelyemmel nagyon elégedett voltam, és féltem a cserétől. Talán ez volt az amin a legtöbbet gondolkodtam, de ma már tudom hogy szintén jól döntöttem, hogy a kerámialapot választottam. A kezelése roppant egyszerű, sokkal takarékosabban lehet rajta főzni, és nem mellesleg olyan jól mutat beépítve a konyhapultba. A felette elhelyezkedő páraelszívó pedig megfizethetetlen.... mivel nincs ételszag a lakásban.





Míg a felső szekrénysor a régihez hasonlóan polcos és nyitható ajtóval rendelkezik, addig a lenti rész fiókos. Így pl. a kerámialap alatt is, és mellette is, nagy és mély fiókok helyezkednek el, melyekbe sokkal, de sokkal több minden fér el, mintha polcos és nyitható ajtajú lenne. Fér bele bőven edény, melyek könnyen ki, és bepakolhatóak.





A végén helyet kapott a kis fiókos szekrény, melyet ugyan a radiátor közelsége miatt nem lehet egészen kihúzni, de ez egyáltalán nem akadályoz, sőt ide olyan dolgok kerültek, melyeket úgysem használok minden nap.....




 
Végül pedig úgy döntöttem, hogy az új konyhabútorhoz, új edények illenek, így szintén jól átgondolva, ezerszer végiggondolva és nézve, a Delimano FiveStar Legend teljes edénykészletére esett a választásom.





Minden egyes darabbal elégedett vagyok. Az edények, serpenyők tapadás mentesek, a bevonatuk karcálló, nagyon jól vezetik a hőt, így a főzési idő is lerövidül. Szintén jó választásnak bizonyult, nagyon elégedett vagyok vele.






Új konyha, új edénykészlet, így nincs is más hátra mint hogy bevegyem magamat a kis birodalmamba, és máris folytatódhat a sütés-főzés.