2017. január 31., kedd

Mini croissant sajttal, baconnel.





A kedvenceim közé tartozik a készen megvásárolható leveles tészta, és lehet hogy házilag ennél finomabbat lehet készíteni, de az vessen meg aki még nem sütött bolti leveles tésztát. Én is gyártottam már itthon, elégedett is voltam vele éppen úgy mint a készen vásárolttal. A fagyasztóba mindig meglapul pár csomag leveles tészta, így ha éppen valami egyszerű finomságra vágyunk, akkor csak előveszem, majd szobahőmérsékleten hagyom felengedni, és már kezdődhet is a sütkérezés. Ez az egyszerű sajtos-baconös mini croissant igaz még az ünnepek előtt készült, és megjelent a " Küldd el a Recepted" Gizi-receptjei szilveszteri receptajánlóban, de pl. egy beszélgetős, borozgatós estén is megállja a helyét.




Hozzávalók 20-22 db-hoz:

1 cs előnyújtott leveles tészta
10 dkg szeletelt bacon
5 dkg sajt (parmezán, trappista..)
1 ek mák (egész)
1 kisebb tojás a lekenéshez





A bacon szeleteket vágjuk félbe, hogy beleférjenek majd a tésztába.

Az előnyújtott leveles tésztát tekerjük ki a papírból, majd vízszintesen vágjuk félbe. Ezután mindkét tésztacsíkot vágjuk fel cikkekre. (én 7 cm-es cikkekre vágtam fel)

Ezután szórjuk meg a reszelt sajttal, majd a mákkal. (a mákból hagyjunk a tetejére is)

A megszórt tésztacikkekre ezután helyezzünk rá egy-egy félbevágott baconszeletet, majd tekerjük fel.

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, és helyezzük rá egymástól kicsit távolabb a feltekert croissant. 

Ezután vékonyan kenjük le tojással, és szórjuk meg ízlés szerint mákkal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepesnél kicsit melegebb sütőbe süssük szép pirosra, ropogósra. (én légkeverésnél 160 fokon sütöttem)
A sütőből kivéve a tepsin hagyjuk langyosra hűlni.




Tálalás előtt helyezzük tálcára a langyosra hűlt croissant, majd úgy kínáljuk.


2017. január 29., vasárnap

Citromkrémes piskótatekercs.




A decemberi nagy sütkérezés óta, amikor is naponta készültek a krémes sütemények, szinte nem is sütöttem a fánkon és palacsintán kívül mást. Most viszont már annyira hiányozott egy finom, krémes sütemény, hogy a legegyszerűbb módját választottam, és piskótatekercs készült, méghozzá finom citromos krémmel megtöltve. Mivel több alkalommal is sikerült meyer citromot beszerezni, így teljesen rákattantunk a lemon curd-ra, vagyis a citromkrémre. (lemon curd recept itt megtalálható) Így aztán a mascarpone krémhez is kevertem pár kanállal, melytől nagyon finom citromos ízű lett a krém.




 Piskóta hozzávalói:

12,5 dkg porcukor 
1 cs vaníliás cukor
4 db tojás (nagy)
12,5 dkg liszt 
2 ek forró víz

A porcukrot és a vaníliás cukrot tegyük bele a keverőtálba, majd adjuk hozzá az egész tojásokat, és pár perc alatt, robotgéppel keverjük jó habosra.

Amikor már jó habos, állandó keverés mellett, csorgassuk hozzá a forró vizet, majd keverjük még 1-2 percig.

A lisztet szitáljuk hozzá a cukros-tojásos habhoz, majd fakanállal, óvatosan keverjük, forgassuk össze.

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egyenletesen kenjük rá a masszát. (kb. 37x33 cm-es gáztepsi)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb.15 perc alatt süssük készre. (én légkeverésnél 160 fokon, 15 percig sütöttem)

Egy nagyobb sütőpapírt enyhén szórjunk meg liszttel, majd a sütőből kivett tésztát, rögtön fordítsuk rá. Ezután óvatosan húzzuk le róla a sütőpapírt, majd egy nedves konyharuhával takarjuk le a tésztát. (a konyharuhát alaposan csavarjuk ki, hogy éppen csak nedves legyen)

 Amikor a tészta már éppen csak langyos, vegyük le a konyharuhát, és a sütőpapírral együtt tekerjük fel, majd úgy hagyjuk teljesen kihűlni. (én legalább kétszer ki és fel tekerem, majd hagyom teljesen kihűlni)




 Citromkrém hozzávalói:

25 dkg mascarpone
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
3-4 ek lemon curd (citromkrém recept itt)
2 dl Hulala (v. habtejszín +habfix)


A mascarponét keverjük simára a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd kanalanként keverjük hozzá az előzőleg elkészített citromkrémet. (keverés közben kóstoljuk, és ízlés szerint keverjünk hozzá citromkrémet, de arra figyeljünk, nehogy túl lágy legyen a krém)

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd apránként keverjük hozzá a citromos krémhez.




A teljesen kihűlt tésztát tekerjük ki, majd egyenletesen kenjük rá a citromos krém felét. Ezután óvatosan tekerjük fel, majd a maradék krémmel vonjuk be kívülről is.

Ezután a megtöltött piskótatekercset 1-2 órára tegyük be a hűtőbe, hogy a krém megdermedjen és az ízek kellően összeérjenek.

Tálalás előtt vegyük ki a hűtőből, majd ízlés szerint szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2017. január 27., péntek

Kifli sima és teljes kiőrlésű lisztből.




Nagyon szeretem a frissen kisült, és még langyos kiflit, így jó ideje csakis házi kiflit eszünk. Legtöbbször sima lisztből sütöm, de készült már teljes kiőrlésű lisztből is. (házi vajas kifli receptje itt található) A teljes kiőrlésű lisztből készült kifli azért jóval tömörebb, az íze is teljesen más, de én pl. azt is szeretem. Most viszont a kétféle liszt keverékéből sütöttem, és így a kifli bélezete könnyű, és foszlós, kívül pedig finom ropogós. Az íze is nagyon finom, és a teljes kiőrlésű liszt jellegzetes íze nem érződik ki. Mivel a kiflisütés az elejétől a végéig nem tart kb. egy óránál tovább, így az előttünk álló hétvégén lepjük meg a családot finom, friss, házi kiflivel pl. reggelire.






 Hozzávalók 8 db kiflihez:

25 dkg sima liszt (Nagyi titka)
10 dkg teljes kiőrlésű  liszt (Nagyi titka)
2,5 dl tej (+ 2 ek a lekenéshez)
2,5 dkg élesztő
2,5 dkg vaj (olvasztott)
1 tk cukor
1 tk só





A tejet langyosítsuk meg, majd a feléhez keverjük hozzá a cukrot, és morzsoljuk bele az élesztőt. Ezután takarjuk le, és pár perc alatt futtassuk fel.

 A maradék langyos tejet, keverjük össze az olvasztott vajjal, majd öntsük hozzá a felfuttatott élesztőt.

A kétféle lisztet keverjük össze, adjuk hozzá a sót, majd kanalazzuk hozzá az élesztős-tejhez. Ezután pár perc alatt dagasszuk meg a tésztát. (megdagaszthatjuk kézzel, vagy egyszerűbben a robotgép dagasztó karjával)

A megdagasztott tésztát ezután osszuk két egyenlő részre, majd pár pillanat alatt gyúrjuk mindegyiket gombóccá.

Az egyik tésztagombócot lisztezett felületen nyújtsuk ki egy kisebb kör alakúra, majd vágjuk 4 egyforma részre. Ezután egyesével nyújtsuk olyan vékonyra a tésztacikkeket, amilyenre csak tudjuk.

A vékonyra kinyújtott tésztát ezután a szélesebb felénél kezdve, tekerjük fel, majd formázzuk meg a kiflit. (mindegyik tésztával így járjunk el)

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egymástól kicsit távolabb, helyezzük rá a megformázott kifliket.

Ezután kenjük le alaposan tejjel. Ízlés szerint ekkor még megszórhatjuk nagyobb szemű sóval, esetleg köménymaggal, szezámmaggal, mákkal......

Ezután szobahőmérsékleten hagyjuk 30 percet kelni, közben pedig melegítsük be a sütőt. (alsó-felső sütésnél 200 fokra, légkeverésnél 160 fokra)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd 20-25 perc alatt süssük szép pirosra a kifliket. A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a tepsiben, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen.

A kifli kívül ropogós, belül finom puha, foszlós. (letakarva még másnap is nagyon finom, puha)


A kifli megformázása. (A képeken a házi vajas kifli látható, de a folyamat ugyanaz.)





2017. január 25., szerda

Narancsos-fűszeres sütőtöklekvár.




A napokban egy kedves ismerősöm a facebook-on megosztotta velem az éppen elkészült sütőtök lekvárjának a receptjét, melyet itt is szeretnék megköszönni. Mivel én eddig a lekvárfőzéshez csakis cukrot használtam, így gondoltam itt az idő, hogy édesítővel is kipróbáljam. Mivel szeretem a különleges ízeket, így hozzá is láttam a lekvárfőzéshez, melybe most xilit került cukor helyett. A két recept között pedig csakis annyi a különbség, hogy én tettem bele pl. őrölt fahéjat, pár szem szegfűszeget, és egy csomag vaníliás cukrot is. A vaníliás cukor helyett pl. pár csepp vaníliaaromával is ízesíthetjük a lekvárt, de ízlés szerint el is hagyhatjuk. Először csak egy kisebb mennyiség készült, de az elkészült lekvár olyan finom volt, hogy szinte észre sem vettük, és már ki is ürültek az üvegek. Így aztán már készülhet is a következő adag.....






 Hozzávalók 3 kisebb üveghez:

60 dkg felkockázott sütőtök
60 dkg filézett narancs
40 dkg xilit (v. cukor)
1 citrom leve
2 tk reszelt gyömbér
1 mk őrölt fahéj
4-5 szegfűszeg
1 cs vaníliás cukor (v. 1 mk vaníliaaroma)
1 csomag dzsemfix
2 dl víz





A felkockázott sütőtökhöz adjuk hozzá a kifilézett narancsot, a reszelt gyömbért, a szegfűszeget és az őrölt fahéjat, majd főzzük puhára. (a narancson ne maradjon fehér rész, úgy pucoljuk meg)

Amikor a sütőtök már teljesen puhára főtt, szedjük ki a szegfűszeget, majd botmixerrel pépesítsük.

Ezután adjuk hozzá a citromlevet, az xilitet (v. ízlés szerint cukrot) és a dzsemfixet, majd keverjük simára.

Ezután tegyük vissza a tűzre, majd állandó kevergetés mellett, melegítsük forráspontig, és főzzük még 1-2 percig.

Az elkészült lekvárt ezután töltsük üvegekbe, zárjuk le, majd tegyük száraz dunsztba, és úgy hagyjuk kihűlni.

A narancsos-fűszeres sütőtöklekvárt tehetjük süteményekbe, megtölthetjük vele a palacsintát, de kínálhatjuk reggelire pirítós mellé is.


2017. január 23., hétfő

Mustáros-kolbászos lencseleves.




Tél van, nagyon hideg van, és bizony ilyenkor jólesik egy-egy tartalmasabb levest elkanalazgatni. Lencselevest szilveszterkor szinte kötelező főzni, de azért az év bármely szakában az asztalunkra kerülhet. Készíthetjük pl. csak zöldségekkel és rántással berántva, kerülhet bele némi füstölt hús, vagy éppen kolbász...... Én most egy új receptet próbáltam ki, így zöldségek, és kétféle kolbász is került a levesbe. A rántás is elmaradt, viszont egy evőkanál magos mustárral ízesítettem, melytől egy finom, savanykás ízt kapott az elkészült lencseleves. Tálaláskor pedig ízlés szerint pl. egy szelet friss kenyeret is kínálhatunk hozzá, de így magában is igen laktató.






 Hozzávalók:

25 dkg lencse
2 db sárgarépa
1 db petrezselyemgyökér
1/4 zeller
1 db vöröshagyma
10 dkg füstölt kolbász
4-5 db debreceni
1 ek magos dijoni mustár
1 ek liszt
1 tk pirospaprika
2 db babérlevél
1 ek olaj 
2 l víz




A lencsét válogassuk át, majd öntsük fel hideg vízzel, és hagyjuk kb. egy órát állni. Ezután szűrjük le, és csepegtessük le.

A zöldségeket pucoljuk meg, majd ízlés szerint daraboljuk fel. (én vékonyan felkarikáztam)

A füstölt kolbászt és a debrecenit, vágjuk félbe, majd szeleteljük fel.

A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra.

Az olajat hevítsük fel, adjuk hozzá a vöröshagymát, és pároljuk üvegesre, majd adjuk hozzá a feldarabolt füstölt kolbászt és pirítsuk pár percig.

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket és pároljuk pár percig. Szórjuk meg a liszttel és a pirospaprikával, keverjük alaposan össze, majd öntsük fel a vízzel, sózzuk, adjuk hozzá a babérlevelet, és főzzük félpuhára a zöldségeket.

Amikor a zöldségek már félpuhára főttek, adjuk hozzá a lencsét, a magos mustárt, és a feldarabolt debrecenit, majd főzzük a levest készre. (ha szükséges ízesítsünk utána)

Tálaláskor szedjük a levest tányérba, majd úgy kínáljuk. Ízlés szerint egy szelet friss kenyeret is kínálhatunk hozzá.


2017. január 21., szombat

Pulykamelltekercs füstölt sajttal és áfonyával.




Én még a karácsonyi ünnepekre készítettem ezt a töltött pulykamell tekercset, de természetesen egy-egy hétvégi ebédként is feltálalhatjuk. A húst először befűszereztem, majd bacon szeletekre fektettem, és a tölteléket sem bonyolítottam túl. Egyszerűen csak megszórtam reszelt füstölt sajttal, és aszalt áfonyával, majd feltekertem, és már mehetett is a sütőbe. Köretnek krumplipürét és párolt lila káposztát kínáltam hozzá. Mivel a húst már előző este előkészíthetjük, így másnap csak a sütése, és a köret elkészítése marad hátra, és már tálalhatunk is.





 Hozzávalók:

8 nagy szelet pulykamellfilé
30 dkg szeletel bacon
20-30 dkg füstölt sajt
2 cs aszalt vörös áfonya
őrölt fehér bors
1-2 ek olívaolaj




A pulykamell szeleteket klopfoljuk ki, majd sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk legalább egy fél órát állni hogy az ízek átjárják. (én két darab folpack fólia között óvatosan, hogy a hús ne nagyon törjön, klopfoltam ki)

Egy nagyobb darab folpack fóliát vágjunk le, majd helyezzünk rá 4-5 szelet bacont úgy, hogy egy kicsit fedjék egymást.

Ezután helyezzük rá a hússzeletet, ízlés szerint szórjuk meg reszelt füstölt sajttal, és aszalt áfonyával, majd a fólia segítségével tekerjük fel. (én előző este elkészítettem a tekercseket, majd sütésig a hűtőben pihent)

Egy nagyobb tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd locsoljuk meg az olajjal. Ezután egymástól kicsit távolabb, helyezzük rá a hústekercseket. (én egy kicsit olajjal megspricceltem a hústekercseket is)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 30-35 perc alatt süssük szép pirosra. (én légkeverésnél 160 fokon, 30 percig sütöttem)




Ameddig a hús sül készítsünk hozzá ízlés szerinti köretet. Én krumplipürét, és párolt lila káposztát készítettem.

Tálaláskor helyezzük tányérra a töltött pulykamelltekercset, majd kanalazzuk mellé a köretet, és úgy kínáljuk.


2017. január 18., szerda

A legegyszerűbb krumplis pogácsa.




A legegyszerűbb, ám a legfinomabb krumplis pogácsa hozzávalói szerintem minden háztartásban megtalálhatóak, így bármikor hozzáláthatunk a sütéshez. Krumpli helyett pl. az előző napról megmaradt krumplipüré is belekerülhet a tésztába, sőt attól csak még finomabb lesz majd a pogácsa. Én házi sertészsírral gyúrtam össze a tésztát, de ízlés szerint vajat, esetleg kacsa vagy liba zsírt is használhatunk. A kisült, frissen illatozó pogácsát pedig kínálhatjuk pl. ebédre egy tányér leves mellé, vagy éppen vacsorára egy bögre finom gyümölcsteával. 





 Hozzávalók:

50 dkg liszt
12 dkg zsír (v. 15 dkg vaj)
3 dkg élesztő
1 dl tej
1 tk cukor
20 dkg főtt krumpli (v. maradék krumplipüré)
1 ek só
1 tojás a lekenéshez





A felkockázott krumplit enyhén sós vízbe főzzük puhára, szűrjük le, krumplinyomón nyomjuk át, majd hagyjuk kihűlni. (villával is összetörhetjük krumplinyomó hiányában)

A langyos, cukrozott tejbe morzsoljuk bele az élesztőt, majd letakarva futtassuk fel.

Egy nagyobb tálba szitáljuk bele a sóval összekevert lisztet, adjuk hozzá a zsírt (v. vajat) és kezdjük el összemorzsolni. (én házi zsírral gyúrtam össze, mert azzal sokkal finomabb)

Amikor már kezd morzsalékos lenni, keverjük hozzá a kihűlt krumplit, majd öntsük hozzá a felfuttatott élesztőt, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze, hogy egy könnyen nyújtható tésztát kapjunk. (ha esetleg ragadna akkor egy kis lisztet, ha pedig kissé száraz lenne akkor egy kis hideg tejet öntsünk hozzá)

Ezután tegyük át egy kilisztezett kelesztőtálba, majd langyos helyen kb. 1 óra alatt kelesszük a tésztát a duplájára.

A megkelt tésztát borítsuk ki egy lisztezett felületre, majd nyújtsuk ki 1,5-2 cm vastagra, és éles késsel, kockázzuk be a tetejét. (minél mélyebben vágjuk be a tésztát, annál ropogósabb lesz a pogácsa teteje)

Ezután szúrjuk ki a  kinyújtott tésztát egy közepes méretű pogácsaszaggatóval, majd egymástól kicsit távolabb, tegyük egy sütőpapírral bélelt tepsire.

Ezután takarjuk le egy konyharuhával, és szobahőmérsékleten hagyjuk 30 percet kelni, majd kenjük le felvert egész tojással. (csak a tetejét kenjük le a tojással!!!)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 30 perc alatt süssük szép pirosra. (én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk kihűlni, majd szedjük kenyereskosárba és úgy kínáljuk.A pogácsa rácsos teteje jó ropogósra sül, a belseje viszont finom puha marad.


2017. január 16., hétfő

Lemon curd és zabpelyhes amerikai palacsinta.




Nagyon szeretjük a lemon curd-ot, vagyis a citromkrémet, így a napokban a zabpelyhes palacsintát is ezzel a finom krémmel tálaltam. A lemon curd készülhet citrommal, de akinek sikerül meyer citromot beszerezni annak ajánlani tudom, hogy azzal is készítse el. Mindkettővel nagyon finom, de a meyer citrom ízű krém selymesebb, kevésbé savanykás. A zabpelyhes palacsintához pedig az írót saját magunk is elkészíthetjük, sőt akár előre is dolgozhatunk és már este bekeverhetjük a tésztát, majd másnap csak a sütéssel kell foglalatoskodnunk. Tálaláskor a citromkrémet kínáljuk a palacsinta mellé, mivel nagyon jól összeillenek.





Hozzávalók:

2 db citrom (meyer citrom)
1 citrom reszelt héja
20 dkg kristálycukor
3 db tojás (nagy)
1 cs vaníliás cukor
10 dkg olvasztott vaj


A kristálycukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, az egész tojásokat, majd keverjük alaposan össze.

Ezután először keverjük hozzá a citromlevet, majd az olvasztott vajat is.

Ezután gőzfürdő fölött, állandó keverés mellett, sűrítsük be, hogy puding állagú krémet kapjunk. (én kézi habverővel 15 percig kevertem, mire kellően besűrűsödött)




Zabpelyhes palacsinta hozzávalói:

10 dkg liszt
2,5 dkg porcukor
1/2 cs vaníliás cukor
1/4 cs sütőpor
1 db tojás (nagy)
2,5 dkg vaj
2 ek zabpehely
1,5 dl író (v. tej)
csipet só


Először az írót készítsük el, mert annak kb. 20 percet állnia kell.
Írót igen egyszerűen készíthetünk mi magunk is, csak tej és citromlé kell hozzá.

1,5 dl tejbe nyomjuk bele egy negyed citromnak a levét, és keverjük össze. Ezután hagyjuk kb. 20 percig szobahőmérsékleten állni. Az idő lejárta után egy sűrűbb, aludttejhez hasonló állagot fogunk kapni. Az így készült íróval a palacsinta sokkal krémesebb lesz mintha tejet öntöttünk volna hozzá.

Egy tálba üssük bele a tojást, adjuk hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, és egy csipet sót, majd keverjük simára.

Ezután keverjük hozzá az írót (v. tejet), majd szitáljuk hozzá a sütőporral összekevert lisztet, és szintén keverjük jó simára a masszát. Ezután tegyük be pár órára (v. egész éjszakára) a hűtőbe.

Mielőtt hozzálátunk a palacsinta sütéséhez vegyük ki a hűtőből az előzőleg bekevert masszát, majd keverjük hozzá a zabpelyhet, és az olvasztott vajat. (a zabpelyhet én aprítóval kicsit megdaráltam, de ezt megtehetjük pl. kávédarálóval is)

Egy olajjal kikent, forró teflon serpenyőbe kanalazzunk kisebb halmokat a masszából, majd szép lassan süssük a palacsinták mindkét oldalát pirosra.





Az elkészült palacsintát helyezzük tányérra, majd kanalazzunk rá ízlés szerint citromkrémet, és úgy kínáljuk.


2017. január 14., szombat

Lazac Wellington módra.




A lazac az egyik kedvenc halam, így év közben is többször a tányérunkra kerül, de karácsonykor elmaradhatatlan. Annyiféle képen készítettem már, hogy lassan kezdek kifogyni az ötletekből, és ezzel így voltam  karácsony előtt is. A lazac már ott várakozott a hűtőben, és volt itthon gomba és cukkini is, persze konkrét tervem azokkal sem volt. Aztán gondoltam egyet, miért is ne készülhetne a lazac pl. Wellington módra, és már hozzá is láttam a gomba és a cukkini előpárolásához. Mire elérkezett a vacsoraidő, el is készült a ropogós tésztában sült lazac. Egyszerű, és mégis ünnepi fogás kerekedett, melyet természetesen nem csak karácsonykor, vagy éppen ünnepi alkalmakkor, de pl. hétvégén is feltálalhatunk .






 Hozzávalók:

2 db lazacfilé (kb. 25 dkg-os)
1 db zsenge cukkini
 8 db nagyobb gomba
őrölt színes bors
1/2 citrom leve
2 cs leveles tészta
1 kisebb tojás a lekenéshez 
1 ek olívaolaj





Mindkét lazacfilét ízlés szerint csepegtessük meg citromlével, majd sózzuk, borsozzuk, és hagyjuk legalább egy fél órát állni hogy az ízek kellően átjárják.

A cukkinit és a gombát vékonyan szeleteljük fel.

Az olajat hevítsük fel, majd helyezzük bele a felszeletelt cukkinit, majd sózzuk, borsozzuk, és pár percig pároljuk. Közben többször fordítsuk át, majd szedjük ki egy tányérra, és hagyjuk kihűlni.

Ezután a visszamaradt zsiradékba tegyük bele a gombát, sózzuk, borsozzuk, és szintén pároljuk pár percig, majd alaposan csepegtessük le, szedjük ki egy tányérra, és hagyjuk kihűlni.

Az egyik előnyújtott leveles tésztát tekerjük ki a papírból, majd az alsó felére fektessünk rá pár szelet előpárolt cukkinit.

Ezután helyezzük rá az egyik befűszerezett lazacfilét, majd a tetejére pakoljuk rá az előzőleg megpárolt gombaszeletek felét.

Ezután felvert tojással kenjük körbe a tészta széleit, majd hajtsuk, és nyomkodjuk rá, a szabadon maradt tésztarészt. Végül villával nyomkodjuk le a széleket, nehogy sütés közben szétnyíljon, majd kenjük le felvert tojással. (a másik lazacfilével is így járjunk le)

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd helyezzük egymástól kicsit távolabb a megtöltött tésztákat.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 30-35 perc alatt süssük szép pirosra, ropogósra. (én légkeverésnél 160 fokon, 30 percig sütöttem)

Tálalás előtt hagyjuk pár percet hűlni, majd egy éles késsel szeleteljük fel, és úgy kínáljuk. Én mindkét tésztát félbe vágtam, és úgy tálaltam.


2017. január 12., csütörtök

Húsgombócos csicseriborsó leves.




A csicseriborsót szeretem, de valamiért mégis ritkán készül belőle ebéd, és akkor is leginkább egy finom leves. (csicseriborsóval készült receptek itt megtalálhatóak) Nem is emlékszem, hogy ennek a levesnek az alapötletével hol is találkoztam, de valahogy rögtön felkeltette az érdeklődésemet, és egy kicsit a magam ízlésére formálva készítettem el. A húsgombóc fűszerezése kissé eltér a megszokottól, és a levesbe is került többféle fűszer, de a végeredmény ennek köszönhetően különösen finom. Mivel konzerv csicseriborsót használtam, így szinte csakis annyi időt kell a főzésre szánni, még a húsgombócok puhára főnek. Ebben a hideg téli időben pedig jólesik elkanalazgatni ezt a laktató, és színeiben nyarat idéző levest. A recept megjelent a novemberi "Küldd el a Recepted" Gizi-receptjei rovatban.




Hozzávalók a húsgombóchoz:

50 dkg darált sertéscomb
2 gerezd fokhagyma
1/2 citrom leve
1 mk őrölt gyömbér
1 mk kurkuma
1 mk só
1 mk őrölt koriander
őrölt színes bors (ízlés szerint)
1 ek apróra vágott petrezselyemzöld


A darált húst tegyük bele egy tálba, majd facsarjuk rá a citromlevet, adjuk hozzá a fűszereket, a zúzott fokhagymát, és az apróra vágott petrezselyemzöldet, majd gyúrjuk össze a masszát.

Ezután nedves kézzel formázzunk diónyi gombócokat, majd tegyük félre felhasználásig. 





Leves hozzávalói:

1 ek olívaolaj
5 dkg vaj
1 db vöröshagyma
2 ek sűrített paradicsom
1 db paprika
1-2 szál zellerzöld
5-6 szál petrezselyemzöld
1 szál lestyán
1-2 db szárított csilipaprika apróra vágva
1 mk őrölt koriander
1 mk kurkuma
1 tk pirospaprika
2 tk ételízesítő
só (ízlés szerint)
őrölt bors (ízlés szerint)
1/2 citrom leve
1 konzerv csicseriborsó
1 l víz


Az olívaolajat és a vajat hevítsük fel, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és a vékonyra szeletelt paprikát, majd pároljuk pár perc alatt üvegesre. 

Ezután adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, szórjuk meg a fűszerekkel, majd keverjük alaposan össze, és öntsük fel a vízzel.

Ezután tegyük bele az előzőleg cérnával összekötött zöldfűszereket, sózzuk, borsozzuk, adjuk hozzá az ételízesítőt, és főzzük kb. 30 percig. (érdemes a zöldfűszereket összekötni, mert akkor egyben kitudjuk majd venni a levesből)

Vegyük le a tűzről, szedjük ki a zöldfűszereket, botmixerrel pépesítsük, majd tegyük bele az előzőleg elkészített húsgombócokat, és szép lassan addig főzzük, még megfőnek.

Ezután adjuk hozzá a lecsepegtetett csicseriborsót, facsarjuk hozzá a citromlevet, ha szükséges még ízesítsünk utána, majd főzzük még pár percig. (csakis pár percig főzzük, nehogy a csicseriborsó szétfőjön)




Tálalás előtt szedjük a levest tányérba, majd ízlés szerint szórjuk meg apróra vágott petrezselyemzölddel, és úgy kínáljuk.


2017. január 10., kedd

Szilveszteri puncs.




Szilveszterkor készítettem ezt a finom puncsot, melyet aztán az éjszaka folyamán szépen el is kortyolgattunk. Forrón, jó langyosan, és még hidegen is nagyon finom volt. Az utóbbi napok időjárásának köszönhetően megint szóba került a szilveszterre készült puncs, hogy bizony a délutáni sétából hazaérve, jól átfagyva, jó is lenne megint forrón elkortyolgatni......





Hozzávalók:

3 dl édes vörösbor
3 dl édes fehérbor
3 dl víz
 2 db Rooibos teafilter (African Dawn)
1 dl rum
25 dkg kristálycukor
3 db narancs
2 db citrom
1 tk forralt-bor fűszerkeverék


A kristálycukrot keverjük össze a rummal, két narancs és fél citrom levével, és egy narancs és egy fél citrom lereszelt héjával, majd hagyjuk 1-2 órát állni.

 A vizet forraljuk fel, majd öntsük rá a teafilterre és hagyjuk pár percig állni. 

A kétféle bort öntsük egy edénybe, adjuk hozzá a fűszerkeveréket, és forraljuk 2-3 percig, majd vegyük le a tűzről és hagyjuk pár percig állni.

Ezután a rumos-cukros-citrusos keverékhez öntsük hozzá a teát, és a forralt bort, majd keverjük össze, és szűrjük le. 

Ezután melegítsük forráspontig, majd vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a vékonyan felszeletelt narancsot és citromot, majd hagyjuk állni hogy az ízek jól összeérjenek.

Ízlés szerint az elkészült puncsot kínálhatjuk rögtön miután beletettük a felszeletelt gyümölcsöket, de érdemes állni hagyni, hogy az ízek jobban összeérjenek. Kínálhatjuk forrón, langyosan, de hidegen is nagyon itatja magát.....
 

2017. január 9., hétfő

Fűszeres puncs.




A nagy hidegbe azért csak kimerészkedtem és lesétáltam a Dunához, megnézni a jégzajlást. Csodálatos látvány, és egyben szinte félelmetes is, a jégtáblák rianása, ahogy úsznak a vízen. A -10 fok körüli hőmérsékletben azért jól átfáztam, így hazaérve gyorsan készítettem egy finom puncsot. A Rooibos teafiltertől napsütést idéző színű forró puncs már látványában melengető. Én bort is adtam hozzá, de ha netán gyerekek is szeretnék elkortyolgatni, akkor a készítsük több almalével, alkoholmentesen.




Hozzávalók:

5 dl víz
5 dl almalé
3 dl édes fehérbor
2db Rooibos teafilter (African Dawn)
2 tk forralt-bor fűszerkeverék
1/2 citrom reszelt héja
1 narancs reszelt héja
1 narancs felszeletelve
2-3 ek méz
édesítő ízlés szerint (v. cukor) 


A vízhez adjuk hozzá a fűszerkeveréket, forraljuk fel, majd vegyük le a tűzről, tegyük bele a teafiltert, adjuk hozzá a reszelt narancs és citromhéjat, majd lefedve hagyjuk pár percig állni.

Ezután szűrjük le, adjuk hozzá az almalét, majd ízesítsük mézzel és édesítőszerrel, tegyük bele a vékonyan felszeletelt narancsot, és hagyjuk állni hogy az ízek jól összeérjenek.

Az elkészült puncsot kínálhatjuk forrón, de elkortyolhatjuk jó langyosan is.


2017. január 7., szombat

Zöldséges-szaftos sertéscomb.




Nagyon hideg, zord reggelre ébredtünk, és a hétvége hátralévő részében is előreláthatólag erre számíthatunk. Ilyenkor jólesik elkanalazgatni egy forró levest, vagy éppen a sütőben elkészíteni a hétvégi ebédet, amely már a színeiben is feledteti velünk a telet. Nem kell hozzá más, mint egy szép darab sertéscomb, krumpli, sárgarépa, és persze a hagymáról se feledkezzünk meg. A zöldségeket és a húst ízlés szerint fűszerezzük be, majd irány a sütő, így kevés munkával, egy finom, és laktató ebédet tudunk majd feltálalni. A recept megjelent a novemberi "Küldd el a Recepted" Gizi-receptjei rovatban.




 Hozzávalók:

60 dkg sertéscomb
50 dkg krumpli
50 dkg sárgarépa
2 db vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
2-3 ek mustár
1 tk majoranna
1 tk kakukkfű
2 tk ételízesítő
őrölt fekete bors
1 ek liszt
0,5 dl étolaj (v. zsír)
2 dl víz




A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra.

A húst vágjuk fel nagyobb kockákra, majd sózzuk, szórjuk meg őrölt borssal, és a fűszerekkel.

Ezután a befűszerezett húst szórjuk meg a liszttel, forgassuk össze, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, a fokhagymát, és a mustárt, majd szintén forgassuk alaposan össze.

Ezután hagyjuk legalább egy fél órát állni, hogy az ízek jól átjárják.

A krumplit és a sárgarépát szintén pucoljuk meg, majd vágjuk fel nagyobb darabokra. Ezután enyhén sózzuk, és forgassuk alaposan össze.

A tepsibe öntsük bele az olajat, és a vizet, majd tegyük bele a sárgarépa és a krumpli keverékét.

Ezután rakjuk rá a mustáros-hagymás befűszerezett húskockákat, majd fedjük le a tepsit fóliával.

Helyezzük be közepes hőmérsékletű sütőbe, majd 1,5-2 óra alatt pároljuk puhára. (én légkeverésnél 160 fokon, majdnem 2 órán át pároltam)

Amikor a hús megpárolódott, vegyük le a fóliát, óvatosan forgassuk össze a húst a zöldségekkel,majd helyezzük vissza a sütőbe, és süssük kb. 20 percig hogy a hús szép színt kapjon, és a szaft kellően besűrűsödjön.




Tálaláskor vegyesen kanalazzuk a zöldségeket és a húst a tányérra, majd locsoljuk meg a szafttal, és ízlés szerinti salátával kínáljuk. Kínálhatunk mellé még egy szelet friss kenyeret is, mellyel a szaftot kitudjuk majd tunkolni.


2017. január 5., csütörtök

Tonhalkrém sós-sajtos keksszel.




Egyszerű tonhalkrémet készíthetünk reggelire, vagy éppen előételként is kínálhatjuk. Nálam az utóbbi történt, ugyanis szilveszterkor ropogós sós keksszel előételként tálaltam. A krémet érdemes tálalás előtt már pár órával elkészíteni, majd a hűtőben tárolni, így az ízek kellően összeérnek. Ízlés szerint kínálhatjuk pirított kiflikarikákkal, de a ropogós sós-sajtos keksszel is nagyon finom.





Hozzávalók:

1 tonhal konzerv (olajos)
10 dkg mascarpone
2 ek tejföl
1 tk magos dijoni mustár
2 db főtt tojás
őrölt színes bors
kisebb csokor petrezselyemzöld
 citromlé (ízlés szerint)

Tálaláshoz 1 csomag sós-sajtos TUC ropogós keksz.





A tonhalat tegyük bele egy szűrőbe és alaposan csepegtessük le.

A tojásokat főzzük keményre. A petrezselyemzöldet vágjuk fel apróra.

A mascarponéhoz adjuk hozzá a tejfölt, az apróra vágott petrezselyemzöldet, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, csepegtessük meg citromlével, majd keverjük simára.

Ezután adjuk hozzá a lecsepegtetett tonhalat, reszeljük hozzá egy kisebb lyukú reszelőn a főtt tojásokat, majd óvatosan forgassuk össze. (közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána)

Ezután fedjük le a tálat, majd tegyük be pár órára a hűtőbe, hogy az ízek kellően összeérjenek.

Tálaláskor a tonhalkrémet tegyük egy tálkába, majd sós-sajtos keksszel előételként kínáljuk.


2017. január 3., kedd

Füstölt lazacos-almás saláta másképpen.





Az előző évekhez hasonlóan idén is a karácsonyra és szilveszterre készült receptek posztolásával kezdődik nálam a január. Persze ezeket a recepteket nem csak karácsony táján készíthetjük el, mert pl. egy családi ünnep, születésnap..... alkalmával is megállják a helyüket. Az első recept pedig nem más, mint egy lazacsaláta melyet előételként tálaltam fel még szenteste. A simára kevert fűszeres mascarponekrémbe a füstölt lazac mellett került még apróra vágott alma is, mely a roppanósságával nagyon jól beleillett a salátába. Az elkészült salátát egy szelet füstölt lazacra kanalaztam, majd került rá még némi vörös kaviár is. Tálaláskor egyszerűen csak sajtos-sós kekszet kínáltam mellé, és együtt igen nagy sikere volt.





 Hozzávalók:

30 dkg füstölt lazac
20 dkg mascarpone
2-3 ek tejföl
1 nagyobb édes alma
citromlé (ízlés szerint)
őrölt fehér bors

sajtos-sós keksz és vörös kaviár a tálaláshoz




A szeletelt lazacból válasszunk ki egy szép szeletet, majd tegyük félre. A maradékot vágjuk fel kisebb kockákra.

Az almát pucoljuk meg, és a magházat eltávolítva, szintén vágjuk fel kisebb kockákra, majd csepegtessük meg citromlével.

A mascarponéhoz adjunk hozzá két evőkanál tejfölt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, csepegtessük meg citromlével, majd keverjük alaposan össze. (arra figyeljünk, nehogy túl lágy masszát kapjunk, ezért a tejfölt mindenképpen kisebb adagokba keverjük hozzá)

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt füstölt lazacot és az almát, majd keverjük, forgassuk össze. Pár órára tegyük be a hűtőbe, hogy az ízek kellően összeérjenek.





Tálaláskor helyezzük tányérra a félretett lazacszeletet, kanalazzuk rá az elkészült salátát, majd a kaviárt, és sajtos-sós keksszel kínáljuk.