2020. november 29., vasárnap

Narancsos-mandulás kuglóf.



Advent első vasárnapjához érkeztünk, az adventi koszorú már pompájában díszeleg, és meggyújtottuk az első gyertyát is. Ezzel megkezdődött a várakozással teli, ünnep előtti időszak. A háziasszonyok hozzáfoghatnak a mézesek, puszedlik, és habkarikák sütéséhez, melyek majd az ünnepi asztalra kerülnek. Én pl. már tervezgetem az ünnepi menüt, hogy időben betudjam szerezni a hozzávalókat. Sajnos az idei ünnep teljesen más lesz mint ahogy azt megszoktuk, de bizakodjunk hogy jövőre újra helyre áll a megszokott rend.... Mivel nagyon régen sütöttem már kuglófot, így most ezt pótolva, egy finom narancsos-mandulás került a tányérunkra, amely pl. az ünnepi asztalon is megállja majd a helyét. 

 

Meghitt, várakozással teli Advent vasárnapot kívánok Mindenkinek!

 




Hozzávalók:

20 dkg liszt (Nagyi süteményliszt)
7 dkg mandulaforgács
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
2 db tojás (nagy)
10 dkg vaj
2 dl tejföl (20%-os)
csipet só
1 tk sütőpor (púpozott)
1 tk szódabikarbóna
1 dl frissen facsart narancslé
2 db narancs reszelt héja






A vajat olvasszuk fel, majd hagyjuk visszahűlni. A mandulaforgácsot törjük apró darabokra. 

A lisztet keverjük össze az apró darabokra tört mandulaforgáccsal, egy csipet sóval, a sütőporral és a szódabikarbónával, majd reszeljük hozzá a narancshéjat.

A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot és az egész tojásokat, majd keverjük habosra.

Először keverjük hozzá a tejfölt,  ezután a felolvasztott, visszahűtött vajat, majd a frissen facsart narancslevet is. 

Ezután öntsük hozzá a lisztes keveréket, majd addig keverjük, hogy egy sima masszát kapjunk. 

A kuglófformát zsírozzuk, és lisztezzük ki, majd egyenletesen öntsük bele a tésztát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 45-50 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 45 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk a formában pár percig hűlni, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen.





Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, szeleteljük fel, és úgy kínáljuk. A tésztája szaftos, és különösen finom a narancshéjjal, és a ropogós manduladarabkákkal.


2020. november 27., péntek

Sajtos csirkemell paradicsom chutney ágyon.

 


A csirkemellet volt olyan időszak amikor csak én ettem meg, mert mire a csirke megsült, a melle alaposan kiszáradt. Ennek az időszaknak szerencsére vége, mert a csirkemellfilét rövid ideig sütve egy finom, szaftos húst kapunk. Akadt még a hűtőben a nyár végén készített paradicsomos chutney-ból, a hűtőben éppen volt csirkemellfilé, pár darab fürjtojás is várakozott hogy sorra kerüljön, így aztán hozzá is láttam az ebéd készítéséhez. A végeredmény pedig friss kenyérrel tunkolva, finom és laktató volt..... és a csirkemell sem száradt ki.



Hozzávalók:

1 db csirkemell filé

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

1 nagyobb csipet majoranna

1 nagyobb csipet kakukkfű

reszelt sajt (ízlés szerint)

pár darab fürjtojás 

5 dkg vaj


A csirkemellet ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a fűszerekkel, majd hagyjuk állni, hogy az ízek jól átjárják.

A sütőformát kenjük ki a vajjal, majd kanalazzuk bele a paradicsomos chutney-t.

Én a nemrégiben készített paradicsomos chutney-t használtam fel, melyet eddig a hűtőben tároltam, de frissen is elkészíthetjük. (recept itt)





Paradicsomos chutney hozzávalói:

kb. 50 dkg paradicsom

1 db lila hagyma (nagyobb)

kisebb marék friss bazsalikom

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

1 kk pörkölt, őrölt koriander

1 ek mogyoróolaj (v. étolaj)


A koriandert tegyük egy serpenyőbe, majd állandó kevergetés mellett pár pillanat alatt pörköljük meg. Ezután öntsük egy mozsárba, és alaposan morzsoljuk össze.

 

A lila hagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe, majd vékonyan szeleteljük fel. A bazsalikomot vágjuk fel apróra, vagy turmixoljuk össze.

 

A paradicsomot ízlés szerint daraboljuk fel. (a paradicsomhéjat ízlés szerint le is húzhatjuk, de én nem tettem)

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, adjuk hozzá a vékonyra felszeletelt lila hagymát, majd addig pároljuk hogy jól összeessen, és szép színt kapjon.

 

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt paradicsomot, az apróra vágott bazsalikomot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk rá az előzőleg megpörkölt, összemorzsolt koriandert, és főzzük kb. 20 percig. (közben többször keverjük meg, és ha szükséges ízesítsünk utána)

 

Arra figyeljünk hogy ne főzzük túl, inkább kissé darabos maradjon, hagyjuk hűlni, végül pedig kanalazzuk bele az előzőleg vajjal kikent sütőformába, majd helyezzük rá a befűszerezett csirkemellet.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 25 percig. (Én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem.) 

Ezután vegyük ki a sütőből, ízlés szerint szórjuk meg reszelt sajttal, üssük mellé a fürjtojásokat, majd tegyük vissza a sütőbe, és süssük készre. (fürjtojás helyett tyúktojást is üthetünk mellé)



Tálalás előtt kanalazzuk a a tányérba a fürjtojással együtt a paradicsomos chutney-t, helyezzük rá a sajtos csirkemellet, majd egy szelet friss kenyérrel tálaljuk. Ízlés szerint készíthetünk mellé köretet is, de friss kenyérrel tunkolva is nagyon finom. 


2020. november 21., szombat

Farkassügér lecsóágyon.

 


Az utóbbi időben szinte rendszeressé vált, hogy a hétvégén halétel kerül a tányérunkra. Ez pedig nem másnak, mint kedves barátomnak Frane Palekának köszönhető, aki Horvátországban a Cromaris-nál dolgozik, mely a világ egyik legnagyobb vállalata, amely a legkiválóbb minőségű tengeri Farkassügért és tengeri Aranydurbincsot forgalmazza. Mivel volt még a kamrában a saját termésű paradicsomból, melyet nem tartogathattam már tovább, így gondoltam a halfilét lecsóágyon sütöm meg. A fűszeres halszelethez pedig nagyon jól illett a szintén fűszeres lecsó..... melyet frissen kisült kenyérrel tunkoltuk.....


Friss Cromaris hal megvásárolható a Budaörsi Halpiacon (ott kérésedre a halból egy finom ételt el is készítenek). Friss halat a Metro-ban is lehet vásárolni, ha abból készítenél egy finom halételt. Másrészt, ha már megtisztított, csomagolt halat szeretnél vásárolni, melyet csak elő kell készíteni a főzéshez, akkor a Sparban, és az Aldiban is megtudod vásárolni. 



Hozzávalók:

2 db farkassügér filé

1/4 citrom leve

só (ízlés szerint)

őrölt fehér bors (ízlés szerint)

1 tk halfűszerkeverék


A halfilére facsarjuk rá a citromlevet, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a fűszerkeverékkel, és tegyük félre ameddig elkészül a lecsó.



Lecsó hozzávalói:

kb. 50 dkg paradicsom (pl. piros, sárga vegyesen)

4-5 db tv paprika

1 db vöröshagyma (nagyobb)

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

1 kk pörkölt, őrölt koriander

1 tk pirospaprika

2 ek olaj

 

A paradicsomot vágjuk fel cikkekre. A paprikát szeleteljük fel. A vöröshagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe, és vékonyan szeleteljük fel. 

A koriandert tegyük egy serpenyőbe, majd állandó kevergetés mellett pár pillanat alatt pörköljük meg. Ezután öntsük egy mozsárba, és alaposan törjük össze.

 

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, adjuk hozzá a felszeletelt vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá a felszeletelt paprikát, szórjuk meg egy csipet sóval, és pároljuk pár percig.

Amikor a paprika már kissé összeesett, adjuk hozzá a cikkekre vágott paradicsomot, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az őrölt korianderrel és a pirospaprikával, majd addig pároljuk hogy roppanós maradjon.

Egy sütőformába öntsük bele az elkészült lecsót, és helyezzük rá a befűszerezett halfilét. (Én elfeleztem a hozzávalókat, és két külön formában sütöttem meg.)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd kb. 20 perc alatt, arra figyelve hogy a halfilé ki ne száradjon, süssük készre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 20 percig sütöttem.)

Tálaláskor egy szelet friss kenyérrel, vagy péksüteménnyel kínáljuk.


2020. november 17., kedd

Zöldséges-tojásos galette.

 


Egyszerű, húsmentes ebéd készült, de annak ellenére hogy csak zöldségek és tojás került a tésztára, igencsak laktató. Persze ez olyan "csajos" kaja, mert szerintem a férfiak nem tudják hús nélkül elképzelni az ebédet. 😀 A Tante Fanny kész tésztának köszönhetően pedig, csakis a zöldségek, és a tojás főzésére kellett némi időt fordítani, majd a tésztára pakolni, és irány a sütő.... Az omlósra sült tészta a zöldségekkel, a tojással, és a ráolvadt sajttal pedig nagyon finom volt.




Hozzávalók:

1 cs  Tante Fanny friss omlós quiche tészta 

 40 dkg finom zöldségmix (Family Frost)

3 db keményre főtt tojás

10 dkg reszelt sajt (edami)

3 ek tejföl

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

1 kicsi tojás a lekenéshez

1 ek szezámmag a szóráshoz



 

A tésztát felhasználás előtt egy fél órával vegyük ki a hűtőből, majd tekerjük ki a papírral együtt, és helyezzük egy tepsire.

A zöldségkeveréket öntsük fel annyi vízzel hogy ellepje, majd enyhén sós vízben főzzük roppanósra. Ezután szűrjük le, és hűtsük ki.

A tojásokat főzzük keményre, pucoljuk meg, majd negyedeljük. A sajtot reszeljük le.

A tejfölhöz adjuk hozzá a reszelt sajt több mint a felét, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

Ezután egyenletesen kanalazzuk rá a tésztára úgy, hogy a szélétől pár centire üres maradjon a tészta, melyet majd visszahajtunk.

Ezután pakoljuk rá a kihűtött zöldségkeveréket, és a cikkekre vágott tojást, ízlés szerint szórjuk meg sóval, majd az üresen hagyott tésztarészt hajtsuk fel, kenjük le felvert tojással, és szórjuk meg a szezámmaggal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 40-45 percig, majd vegyük ki a sütőből, szórjuk meg a maradék reszelt sajttal, és addig süssük tovább, míg a sajt szépen ráolvad. (Én légkeverésnél 160 fokon, 45 perc alatt sütöttem készre.)



A sütőből kivéve hagyjuk pár percig hűlni, majd ízlés szerint szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2020. november 12., csütörtök

Rozskovászos kenyér.

 


Nagyon ritkán sütök kenyeret, de amikor Hajni rozsos kenyerét megláttam, rögtön el is döntöttem, hogy megsütöm. Mivel nem vagyok nagy kenyérsütő, így számomra az ilyen egyszerűbb receptek könnyen megvalósíthatóak.... kovásszal pl. most sütöttem először, és ez annak is köszönhető, hogy a kovász elkészítése roppant egyszerű. A sütőből kivett kenyér finom illata lengte be az egész konyhát, és én alig vártam hogy kihűljön, és megtudjam kóstolni. Most sem, mint eddig még soha, nem kellett csalódnom Hajni receptjében mert a kenyér nagyon finom. Kívül jó ropogós (én éppen így szeretem 😉) a belseje pedig finom puha... A formájának köszönhetően pedig szendvics készítésére a legalkalmasabb.




Hozzávalók a rozsos kovászhoz:

10 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt (Nagyi titka)

10 dkg búza finomliszt (Nagyi titka)

3 gramm szárított élesztő

2 dl víz


Egy tálba keverjük össze a kétféle lisztet és a szárított élesztőt, majd adjuk hozzá a vizet, és szintén keverjük össze. (Én langyos vízzel kevertem össze.)

Ezután takarjuk le a tálat egy konyharuhával, és pihentessük a kovászt kb. 24 órát. (Én a sütést megelőző délután kevertem össze, majd másnap délelőtt használtam fel.)



 

Hozzávalók a kenyérhez:

az előző nap elkészített kovász

40 dkg búza finomliszt (Nagyi titka)

3 gramm szárított élesztő

1 ek búzasikér (el is hagyható)

3 kk só

4 ek étolaj

2 dl víz


A lisztet keverjük össze a sóval és a szárított élesztővel, majd adjuk hozzá a kovászhoz.

Ezután adjuk hozzá az étolajat és a vizet, keverjük, gyúrjuk alaposan össze, majd konyharuhával letakarva pihentessük 30 percig. (Én a sikért kihagytam, és langyos vízzel kevertem össze.)

Ezután lisztezett felületen mozgassuk át a tésztát..... kézzel lapogassuk téglalap formára, majd először hajtsuk egymásra jobbról-balról, majd alulról-felülről, és konyharuhával letakarva szintén pihentessük 30 percig.

A formázáshoz segítségképpen fázis fotók erre a linkre kattintva megtekinthetőek.


 

A pihentetett tésztát ezután formázzuk meg. (A formázás fázis fotói erre a linkre kattintva megtekinthetőek.)

Először lisztezett felületen lapogassuk a tésztát téglalap alakúra, majd a csücskét és a két oldalát kissé hajtsuk be, majd lazán tekerjük fel.

Ezután egy kb. 25x10x7 cm-es sütőpapírral kibélelt sütőformába helyezzük bele, majd konyharuhával letakarva pihentessük egy órát.

Ezután éles késsel vágjuk be a kenyér tetejét több helyen, majd spricceljük le hideg vízzel.

A sütő aljába tegyünk egy kisebb edénybe vizet, majd melegítsük elő a sütőt. (Légkeverésnél 170 fokra, alsó-felső sütésnél kb. 220 fokra.)

Helyezzük be a sütőformát az előmelegített sütőbe, majd kb. 50 perc alatt süssük készre a kenyeret. (Én gőzös sütőben, légkeverésnél 170 fokon, 50 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a forró kenyeret szintén spricceljük le hideg vízzel, hagyjuk pár percig a formában hűlni, majd a sütőpapírral együtt emeljük át egy rácsra és hűtsük ki teljesen.



A teljesen kihűlt kenyeret éles késsel szeleteljük fel. A kenyér kívül ropogósra sült a belseje pedig finom puha. Nem morzsálódik, és még másnap is finom, nem szárad ki. A formájának köszönhetően alkalmas pl. szendvics készítésére is.


2020. november 5., csütörtök

Szalámis-paradicsomos pizza.

 


A mai ebéd elkészítéshez a Tante Fanny tönkölyös pizzatésztát hívtam segítségül, így a tésztával nem volt más dolgom mint kivenni a hűtőből. A napokban a kertben begyűjtött paradicsom is ott várakozott a kamrában...... így aztán nem volt más dolgom mint egy tejfölös-sajtos kencével alaposan megkenni a tésztát, rápakolni a szalámit, virslit, és a paradicsomot, majd irány a sütő. A sütőben töltött idő alatt a tésztaszéle finom ropogósra sült, én pedig éppen így szeretem....




Hozzávalók:

1 cs Tante Fanny friss tönkölyös pizzatészta

kb. 5 dkg paprikás szalámi

4 db sajtos pulykavirsli

sárga és piros koktélparadicsom ízlés szerint

15 dkg reszelt sajt (pl. edami, trappista..) 

3-4 ek tejföl (púpozott)

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)




A tejfölhöz adjuk hozzá a reszelt sajt kb. felét, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és keverjük össze.

A pizzatésztát tekerjük ki a papírból, a széleit hajtsuk fel, majd a papírral együtt helyezzük rá a tepsire. (Én egy gáztepsire tettem.)

Ezután kenjük meg a sajtos-tejföllel, majd pakoljuk rá a szalámit, a felkarikázott virslit, és a paradicsomot.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd magasabb hőmérsékleten süsük kb. 20 percig, majd vegyük ki a sütőből, szórjuk meg a maradék reszelt sajttal, és addig süssük tovább, míg a sajt szépen ráolvad. (Én légkeverésnél 170 fokon sütöttem 25 percig.)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig hűlni, majd ízlés szerint szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.