2014. november 30., vasárnap

Adventi mézeskalács asztali dísz.




Advent első vasárnapjához érkeztünk, és ezzel megkezdődik a karácsonyig tartó, várakozással teli időszak. Ezen a napon a hagyományokhoz híven, nálam is az asztalra kerül az adventi koszorú. Idén az koszorú mellé saját készítésű mézeskalács asztali dísz is készült. Évek óta nézegetem a szebbnél, szebb  mézeskalácsból készült házikókat, de eddig soha nem mertem hozzáfogni. Idén viszont Meluska házi sütödéjében megosztott egy videót arról, hogy hogyan készíthetünk nagyon egyszerűen mézeskalács házikót. (a videó a linkre kattintva megtekinthető) A videót végignézve, pedig úgy döntöttem, hogy idén én is elkészítem a saját, egyszerű asztali díszemet. A végeredmény pedig annak ellenére hogy kétbalkezes vagyok, megelégedettséggel töltött el, (igaz nem egy remekmű, de az enyém!!!)  és így ma az adventi koszorú mellett szintén az asztalra került.


Mindenkinek kellemes Advent első vasárnapot kívánok!!







Tészta hozzávalói:

12,5 dkg margarin
12,5 dkg méz
20 dkg porcukor
0,5 dl tej
10 dkg étkezési keményítő
40 dkg liszt
1,8 dkg mézes fűszerkeverék
1 cs vaníliás cukor (8 g)


Egy edénybe tegyük bele a margarint, a mézet, a tejet, a porcukrot és a vaníliás cukrot, majd kevergetve addig melegítsük még teljesen felolvad.

Ezután adjuk hozzá a mézes fűszerkeveréket, és a fele mennyiségű lisztet és keményítőt, majd robotgéppel keverjük simára. 

Ezután adjuk hozzá a maradék lisztet, és keményítőt, és szintén keverjük simára, majd tegyük be egy órára a hűtőbe.

A hűtőből vegyük ki a tésztát, majd gyúrjuk át. Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki kb. 32 x 40 cm-esre.

Egy házikóhoz 3 db 8 x 10 cm-es tésztalapra van szükségünk, így annyiszor 3 lapot vágjunk ki a tésztából, amennyi házikót szeretnénk csinálni. 

A maradék tésztát ízlés szerinti formákkal szúrjuk ki.

Ezután a kivágott, és kiszúrt formákat helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire.

Helyezzük be a sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 10-12 percig, szép világos színűre. (én légkeverésnél 160 fokon, 10 percig sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk teljesen kihűlni, majd cukormázzal ragasszuk össze a házikót, a kiszúrt formákat pedig ízlés szerint díszítsük ki.







Cukormáz hozzávalói:

1 db tojásfehérje (nagy)
20 dkg porcukor


Robotgéppel keverjük a tojásfehérjét 2 evőkanál porcukorral habosra. Ezután adjuk hozzá a porcukor felét és szintén keverjük habosra. Végül adjuk hozzá a maradék porcukrot, majd addig keverjük, hogy egy sűrűbb, habos masszát kapjunk. 

Ezután kanalazzuk bele a masszát egy egyszer használatos habzsákba (v. neylon zacskóba), majd felhasználásig tegyük be a hűtőbe.

Mielőtt elkezdenénk összeállítani a házikót, vegyük ki a mázat a hűtőből, majd vágjunk egy pici rést a habzsákon. 

Ezután a két oldalának szánt tésztára rajzoljunk cserépmintát, majd hagyjuk megszáradni. Ezután az alaptészta mindkét szélére húzzunk vastagabb csíkot a mázzal, majd helyezzük rá a két oldalát, és szintén hagyjuk megszáradni. 
Végül a tető összeillesztésénél, és az oldalánál szintén nyomjuk ki a cukormázzal, és ízlés szerint díszítsük tovább, majd hagyjuk teljesen megszáradni.

A kiszúrt formákat szintén díszítsük ki, és hagyjuk megszáradni.

A CUKORMÁZAT MINDEN MŰVELET UTÁN TEGYÜK VISSZA A HŰTŐBE!!!!!

2014. november 29., szombat

Hétvégi receptajánló!!! BEJGLI. (diós-mákos töltelékkel)




A BEJGLI!!! Karácsonykor szerintem minden család ünnepi asztalán megtalálható a bejgli. Ez nálunk is így van, hozzátartozik az ünnephez, és elmaradhatatlan része. Igen Ő a nagybetűs bejgli, mert mindig is arra vágytam, hogy ilyen csodálatos bejglik kerüljenek ki a kezeim alól. Minden évben természetesen saját kezűleg készítem el, igaz bevallom sokszor kisebb, nagyobb sikerrel. Már számtalan receptet kipróbáltam, és ízre mindegyik nagyon finom volt, csak hát a külalakkal nem mindig voltam megelégedve. A nagymama olyan finom, és tökéletes bejgliket sütött, hogy még a lélegzetünk is elállt a látványtól. Sajnos emlékeimben csak a frissen kisült rudacskák, és finom illatuk maradt meg, a készítésében valami miatt soha nem vettem részt. Azóta is azt az igazi bejglit kerestem, és próbálkoztam, hátha egyszer nekem is siker megsütnöm. Most végre úgy érzem, hogy nekem is tökéletere sikerült!!! (legalábbis én úgy érzem) Mivel évek óta e szerint a recept szerint sütöm, a bejglik pedig mindig tökéletesre sikerülnek, így mindenkinek bátran merem ajánlani ezt a remek receptet. Igaz eléggé időigényes, de a végeredmény minden percért kárpótol.







Hozzávalók 4 rúd bejglihez:

52 dkg liszt
1 dl tej
2 tojássárgája
10 gramm élesztő
5 dkg cukor
2 csipet só
16 dkg vaj
10 dkg zsír (sertészsír)
2 cs vaníliás cukor
1 narancs reszelt héja
1 citrom reszelt héja


A lisztet, a margarint és a zsírt legalább egy fél órára a fagyasztóba tenni, hogy jól lehűljenek.(ez nagyon fontos!!!!)
A lehűtött lisztet a porcukorral beleszitálni egy tálba. Ezután hozzáadni a sót, a reszelt citrom, és narancs héjat és összekeverni. Ezután belecsipkedni a hideg vajat és zsírt, majd a kézzel alaposan összemorzsolni.
Egy kicsi tálba beletenni a tojássárgákat, kicsit elkeverni, majd hozzáadni a hideg tejet, a vaníliás cukrot, és belemorzsolni az élesztőt. Ezután simára keverni.
A morzsalékos liszt közepébe mélyedést csinálni, majd beleönteni az élesztős-tejes keveréket, és gyors mozdulatokkal összegyúrni. Ezután 4 egyforma részre osztani a tésztát, és gombócokat formálni belőlük.(én mérlegen lemértem, hogy pontosan egyformák legyenek a tésztagombócok)
Végül egy tálcára helyezni a tésztagombócokat, és legalább 30 percre a hűtőbe tenni pihentetni.(én több mint egy óráig a hűtőbe pihentettem)






Diós töltelék hozzávalói:

21 dkg darált dió
120 ml víz
12,5 dkg kristálycukor
1 citrom reszelt héja
1 narancs reszelt héja
2 cs vaníliás cukor
1 mk fahéj
1 marék mazsola
3 dkg darált babapiskóta (v. édes keksz)
rumaroma
2 ek savanykás lekvár


A darált diót és a darált babapiskótát (v. édes kekszet) egy tálba összekeverni.
A vizet egy edénybe önteni, majd hozzáadni a kristálycukrot, a reszelt narancs és citrom héját, a vaníliás cukrot és a mazsolát. Ezután felforralni, majd szép lassan pár percig főzni. 
Ezután a forró szirupot ráönteni a diós-morzsás keverékre és jó alaposan összekeverni. Ízlés szerint rumaromával ízesíteni, de ez el is hagyható. Végül teljesen kihűteni, majd két egyenlő részre elosztani a kihűlt tölteléket.




Mákos töltelék hozzávalói:

21 dkg darált mák
120 ml víz
12,5 dkg porcukor
1 narancs reszelt héja
1 citrom reszelt héja
2 cs vaníliás cukor
1 mk fahéj
1 marék mazsola
3 dkg darált babapiskóta (v. édes keksz)
rumaroma
2 ek savanykás lekvár


 A diós töltelékhez hasonlóan kell elkészíteni a mákos tölteléket is. (rumaroma el is hagyható!!!) Végül teljesen kihűteni, majd két egyenlő részre elosztani a kihűlt tölteléket.





Egy tésztagombócot kivenni a hűtőből, majd 20 x 25 cm-es téglalappá kinyújtani.(én sütőpapíron nyújtottam ki, így nem kellett alálisztezni, és nem is ragadt le a tészta)

Ezután elosztani rajta egy adag tölteléket, úgy hogy a tészta minden oldalán 1 cm tésztacsík szabadon maradjon.
Végül a tésztacsík három oldalát ráhajtani a töltelékre, majd jó szorosan feltekerni.
A feltekert bejglit kicsit megformázni, a két szélét a tenyerünkkel kicsit benyomkodni.

Két tésztagombóc megtöltésével így jártam el, így lett egy diós, és egy mákos bejglim. A másik két bejgli megtöltése annyiban különbözik, hogy a töltelék tetejére rákanalaztam a 2 ek lekvárt és egyenletesen elsimítottam, majd ezután tekertem fel.(nagyon finom lett a töltelék a kissé savanykás lekvártól)


Az első lekenéshez 1 egész tojást, és egy tojássárgáját villával jól felverni.

 
Sütőpapírral kibélelt tepsire, egymástól kicsit távolabb helyezni a bejgli rudakat, majd egy szélesebb ecsettel lekenni. Ezután hűvös, levegős helyen addig pihentetni, még a tojás teljesen rászárad. (én 30 percig hűvös helyen pihentettem, majd ventilátor segítségével, teljesen megszárítottam)


A második lekenéshez 1 tojásfehérjét villával felverni.


A teljesen megszáradt bejgliket, egy szélesebb ecsettel lekenni a tojásfehérjével, majd szintén teljesen megszárítani. (én lekentem és pár perc alatt a ventilátorral megszárítottam) Ezután a bejglik tetejét és oldalát villával több helyen megböködni, hogy a gőz sütés közben eltudjon távozni, és ne repedjen szét a tészta.
A sütőt előmelegíteni, behelyezni a tepsit, majd 200 fokon 25-30 perc alatt készre sütni a bejgliket.(én légkeverésnél 150 fokon, 20 percig sütöttem)
A sütőből kivéve a tepsin hagyni teljesen kihűlni a bejgliket, majd éles késsel ízlés szerint felszeletelni. Száraz, hűvös helyen hosszabb ideig ellehet tárolni!!!!


2014. november 28., péntek

Hétvégi receptajánló!!! Paprikás-kolbászos csirkecomb.




Mivel december elsejével megkezdődik nálam a karácsonyi őrület, és minden nap új süteményrecepttel jelentkezem majd, így ebben az évben ez lesz az utolsó hétvégi receptajánló. Megint csak egy olyan receptet hoztam, melyet rövid idő alatt összelehet állítani a többi pedig már a sütő dolga. A csirkecombokat és a kolbászkarikákat elősütöttem, majd a kissé megpárolt, majd borral felöntött paprikával került a tepsibe. Ameddig a hús a sütőben csücsült, addig elkészítettem krumplipürét, majd azzal tálaltam. Ízlés szerint más köretet is készíthetünk hozzá, vagy éppen friss kenyérrel kínálhatjuk, és tunkolhatjuk ki a sűrű szaftot.







 Hozzávalók:

3 db csirkecomb
3 db kaliforniai paprika (piros)
3 db debreceni
2 db vöröshagyma (nagy)
4 gerezd fokhagyma
1 ek sűrített paradicsom
4-5 db kakukkfűág
őrölt bors
1 dl fehérbor
1 ek olívaolaj







A kolbászt vékonyan karikázzuk fel. A paprikát és a vöröshagymát, vágjuk fel szélesebb csíkokra. A fokhagymát vékonyan szeleteljük fel.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd adjuk hozzá a felkarikázott kolbászt, és süssük szép pirosra. Ezután szedjük ki, és tegyük félre.

A visszamaradt zsiradékba tegyük bele a feldarabolt csirkecombot bőrével lefelé, majd mindkét oldalát süssük fehéredésig. Ezután szedjük ki, és tegyük félre.

Ezután tegyük bele a zsiradékba a csíkokra vágott vöröshagymát, a paprikát, és a felszeletelt fokhagymát, majd pároljuk pár percig.

Ezután adjuk hozzá a sűrített paradicsomot, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és tegyük bele a kakukkfűágat is. Keverjük óvatosan össze, majd öntsük fel a borral.

Egy tepsibe öntsük bele az előpárolt paprikás-hagymás keveréket, és helyezzük rá az elősütött combokat. Ezután tegyük a hús köré az elősütött kolbászkarikákat, majd fóliával fedjük le a tepsit.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten pároljuk 40-45 percig. Ezután vegyük le a fóliát, és süssük a combokat készre. (sütés közben a hús és a zöldségek megpuhulnak, a szaft pedig szépen besűrűsödik)

Ameddig a hús készül készítsünk hozzá ízlés szerint köretet. Én krumplipürét készítettem és azzal tálaltam.

Tálaláskor helyezzük tányérra a combot, és kanalazzuk mellé a szaftos kolbászos-paprikát, és a köretet. Köret helyet ízlés szerint kínálhatjuk még friss kenyérrel is.

2014. november 26., szerda

Hajtovány.




Ködös, nyirkos reggelre ébredtünk, és valahogy nem vágytam másra, csakis arra, hogy finom kelt tészta illata lengje be a lakást. Mivel nagyon ritkán sütök kelt tésztát, viszont ezt az egyszerű receptet már jó ideje szerettem volna kipróbálni, így el is határoztam hogy ma megsütöm. (Limara receptje alapján) A tészta gyönyörűen megkelt, majd a sütőbe többször bekukkantva, igazán elégedett voltam a látvánnyal is. A sütőből kivéve pedig az egész konyhát belengte a finom sült tészta illata. (már ekkor jó nagyokat nyeltem) Alig győztem kivárni, hogy langyosra hűljenek ezek a szépséges hatoványok, és végre megkóstolhassam. A légiesen könnyű tészta pedig langyosan olyan finom, hogy egyszerűen nem lehet abbahagyni.





 Hozzávalók a tésztához:

50 dkg liszt
3 dl tej
1 db tojássárga (nagy)
0,5 dl olaj
2 tk só (v.ízlés szerint)
1 mk cukor
2,5 dkg élesztő (friss)

lekenéshez 1 kicsi tojás


Az élesztő futtassuk fel 1 dl langyos-cukros tejben. Ezután a tojássárgát keverjük össze a maradék langyos tejjel, az olajjal, és a felfuttatott élesztővel.

A lisztet keverjük össze a sóval.

A kenyérsütőgép üstjébe öntsük bele a tejes-élesztős...... keveréket, majd kanalazzuk rá a lisztet. Ezután indítsuk el a dagasztó programot, és dagasszuk meg a tésztát. (természetesen kézzel is megdagaszthatjuk!!)

Amikor a gép végzett a dagasztással, tegyük át a tésztát egy lisztezett kelesztőtálba, és meleg helyen, kelesszük egy órán át.

Ezután borítsuk a megkelt tésztát lisztezett felületre, és nyújtsuk ki vékonyra, majd kenjük meg a sajtos töltelékkel.




Sajtos töltelék hozzávalói:

10 dkg sajt
10 dkg vaj
1 db tojás
1/2 tk só


A sajtot reszeljük le, majd adjuk hozzá a puha vajat, a sót, az egész tojást, majd keverjük alaposan össze.

A vékonyra kinyújtott tésztára kanalazzuk rá a sajtos keveréket, majd egyenletesen kenjük meg vele a tésztát.

Ezután tekerjük fel mint a bejglit, majd éles késsel vágjuk fel trapéz alakúra.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, és helyezzük egymástól távolabb a felvágott tésztát, majd konyharuhával takarjuk le, és szobahőmérsékleten kelesszük még 20 percig.  (sütés közben megfog nőni a tészta, ezért legyen közöttük elég távolság)

Ezután az újrakelesztett  tészta tetejét kenjük le felvert tojással, és ízlés szerint szórjuk meg reszelt sajttal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 25-30 perc alatt szép pirosra. (én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem)




Tálalás előtt hagyjuk langyosra hűlni, majd úgy kínáljuk. (langyosan a legfinomabb, de szerintem hidegen is elfogy majd mind az utolsó morzsáig)


2014. november 24., hétfő

Fűszeres-sörös csülök.




A csülköt eddig is kicsontozva, és bepácolva sütöttem meg, most viszont annyiban változtattam, hogy sörben párolódott, melytől finom omlós lett a hús. Mivel azt szerettem volna, hogy az ízek jól átjárják a csülköt, így előző este bepácoltam, majd éjszaka a hűtőben várakozott. Sütés előtt aztán a bőrös felével felfelé került a tepsibe, majd baconnel borítottam be. Ezután aláöntöttem a sört és a pácot, majd irány a sütő. Kb. 2 órára le is volt róla a gondom, majd azután a fóliát levéve, már csak szép pirosra kellett sütni. Köretnek krumplipürét készítettem hozzá, de ízlés szerint más körettel is tálalhatjuk.







 Hozzávalók:

1 db bőrös csülök
1 cs bacon
4 gerezd fokhagyma
4-5 db lila hagyma
őrölt bors
őrölt kömény
majoranna
rozmaring
1 dl olaj
2 dl sör






A csülköt csontozzuk ki, majd a bőrét irdaljuk be.

Az olajat keverjük össze ízlés szerint sóval, őrölt borssal, őrölt köménnyel, majorannával, rozmaringgal, és zúzott fokhagymával.

Tegyük egy tálba a csülköt, majd öntsük rá az olajjal összekevert fűszereket, és alaposan dörzsöljük be a húst. Ezután tegyük be éjszakára a hűtőbe, hogy jól átjárják az ízek.

Másnap a bepácolt csülköt tegyük bele egy tepsibe a bőrös felével felfelé, majd borítsuk be a baconszeletekkel. Ezután helyezzük köré a megpucolt és félbevágott lila hagymát, majd öntsük alá a visszamaradt pácot, és a sört. Ezután fóliával fedjük le a tepsit.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 2 óra alatt pároljuk puhára. Ezután vegyük le a fóliát, majd süssük szép pirosra. (pirítás közben többször locsoljuk meg a szafttal)

Ameddig a csülök a sütőben csücsül, készítsünk hozzá ízlés szerint köretet. Én krumplipürét készítettem.

Tálalás előtt ízlés szerint daraboljuk fel a csülköt, majd helyezzük tányérra a körettel és a vele sült lila hagymával együtt, és úgy kínáljuk.

2014. november 21., péntek

Sütőtökös-kakaós kalács.




Nagyon ritkán sütök kalácsot, most viszont egy kalácssütő receptverseny kedvéért rászántam magam. Ezzel a sütőtökös kaláccsal pedig már elég régen szemezek, most aztán itt volt a remek alkalom hogy megsüssem. A kalácsom pedig a versenyben a legtöbb szavazatot kapta, így igen hasznos, és szép konyhafelszerelési tárgyakat nyertem vele. Az eredeti receptet először Andreánál az Arany Tepsi blogban láttam meg, így köszönöm neki ezt a remek receptet. A kalács pedig nagyon, de nagyon finom volt. A tésztája pille könnyű és foszlós, nem is kívánhattam volna jobbat. A sütőtök íze egyáltalán nem érződik a tésztán úgy, hogy akiket esetleg ez tartana vissza a sütéstől, azok is bátran hozzáláthatnak. Mi pl. fügelekvárral és forró kakaóval fogyasztottuk el reggeli, de ez már ízlés dolga.







Hozzávalók a sütőtökös tésztához:

15 dkg liszt
2,5 dkg rétes liszt
0,7 dkg élesztő
0,5 dl tej
1 ek cukor
nagy csipet só
1,5 dkg margarin
1 tojássárgája (kicsi)
8 dkg sütőtök (előzőleg megsütve)



A tejet langyosítsuk meg, majd keverjünk hozzá egy teáskanál cukrot. Ezután morzsoljuk bele az élesztőt, és futtassuk fel.

A margarint olvasszuk fel, majd amikor már csak éppen langyos, keverjük hozzá a tojássárgáját, és a felfuttatott élesztőt.

Keverjük össze a kétféle lisztet, a csipet sót, és a maradék cukrot. Az előzőleg megsütött és teljesen kihűtött sütőtököt villával alaposan nyomkodjuk össze.

A kenyérsütőgép üstjébe öntsük bele a margarinos-élesztős keveréket, majd először kanalazzuk rá sütőtököt, ezután pedig a lisztes keveréket. 
Indítsuk el a dagasztó programot, majd dagasszuk meg a tésztát. (természetesen kézzel is megdagaszthatjuk)
Ezután tegyük át egy kilisztezett kelesztőtálba, majd meleg helyen bő egy óra alatt kelesszük duplájára a tésztát.







Hozzávalók a kakaós tésztához:

12,5 dkg liszt
2,5 dkg rétes liszt
0,7 dkg élesztő
0,5 dl tej
1 ek cukor
nagy csipet só
1,5 dkg margarin
1 tojássárgája (kicsi)
1 ek kakaó (cukrozatlan)


A tejet langyosítsuk meg, majd keverjünk hozzá egy teáskanál cukrot. Ezután morzsoljuk bele az élesztőt, és futtassuk fel.

A margarint olvasszuk fel, majd amikor már csak éppen langyos, keverjük hozzá a tojássárgáját, és a felfuttatott élesztőt.

Keverjük össze a kétféle lisztet, a csipet sót, a maradék cukrot, és a kakaót.

A kenyérsütőgép üstjébe öntsük bele a margarinos-élesztős keveréket, majd kanalazzuk rá a lisztes-kakaós keveréket. 
Indítsuk el a dagasztó programot, majd dagasszuk meg a tésztát. (természetesen kézzel is megdagaszthatjuk)
Ezután tegyük át egy kilisztezett kelesztőtálba, majd meleg helyen kb. 50 perc alatt kelesszük duplájára a tésztát.







Lekenéshez:

1,5 ek főzőtejszín
1 dkg margarin (olvasztott)
1-2 ek tej


Amikor mindkét tészta megkelt, nyújtsuk ki azonos méretűre. Ezután a sütőtökös tésztát kenjük le a főzőtejszínnel, és helyezzük rá a kakaós tésztát, majd tenyérrel kicsit nyomkodjuk le. Végül pedig szorosan tekerjük fel.

Egy sütőformát zsírozzunk ki, majd helyezzük bele a tésztát. Ezután letakarva, meleg helyen kelesszük 45 percig.
Amikor a tészta megkelt, kenjük le az olvasztott margarinnal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 40 percig. (én légkeverésnél 160 fokon, 30 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a forró tésztát kenjük le a tejjel, majd takarjuk le egy konyharuhával, és hagyjuk így kb. 10 percig. Ezután óvatosan borítsuk ki a formából, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki egészen.

Tálalás előtt, ízlés szerint szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2014. november 19., szerda

Francia barna sörös hagymaleves.




Esős, hideg reggelre ébredtünk, sajnos tudomásul kell venni, hogy véglegesen beköszöntött az ősz. Igaz ezen nagyon nem is csodálkozhatunk, hiszen november közepén járunk. A borús időnek köszönhetően igen lehangolt vagyok, és még főzni sem nagyon volt kedvem. Így aztán egy melengető hagymalevest dobtam össze kb. fél óra alatt. Eddigi konyhai ténykedéseim alatt csak nagyon ritkán készültek nálam sörrel az ételek, mert valahogy mindig az volt bennem, hogy majd kiérződik a sör kesernyés íze. Most ezt az aggályomat félretéve, készült ez a hagymaleves barna sörrel. Kíváncsian vártam, hogy végre elkészüljön és megkóstolhassam. Mondhatom, hogy a sör kesernyés ízének nyoma sincs ebben a finom levesben. Így aztán elégedetten kanalazgattam el a meleg levest, melyet sajtos-pirított kiflikarikákkal tálaltam.







 Hozzávalók 2 személyre:


3-4 db vöröshagyma (nagy)
5 dkg vaj
2 dl barna sör
5 dl víz
2 db szárnyas leveskocka
őrölt bors
1 tk friss kakukkfű
10 dkg ementáli sajt
2 db kifli







A hagymát pucoljuk meg, majd félbevágva vékonyan szeleteljük fel.

Egy edénybe hevítsük fel a vajat, majd adjuk hozzá a felszeletelt hagymát, és néha megkeverve, pirítsuk aranybarnára.

Ezután adjuk hozzá a friss, száráról lecsipkedett kakukkfüvet, keverjük alaposan össze, majd öntsük fel a barna sörrel. Lassú tűzön, addig forraljuk hogy sűrű, szaftos legyen.

Ezután öntsük fel a vízzel, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és adjuk hozzá a leveskockát. Forraljuk fel, majd kisebb lángon főzzük 10-15 percig.

A kiflit karikázzuk fel, majd helyezzük egy sütőpapírral bélelt tepsire. Ezután szórjuk meg reszelt sajttal, majd előmelegített sütőben, pár perc alatt süssük szép világos színűre.

Tálaláskor szedjük a levest tálkákba, majd helyezzünk rá pár darab sajtos kiflikarikát, és úgy kínáljuk.


Ajándékcsomag a Kiskegyedtől.




Az októberi hónapot bátran a szerencse hónapjának is nevezhetném. Több receptversenyen is elindultam és a szerencsének, na meg persze a T. zsűrinek köszönhetően, nyereményekben is bővelkedtem. A Kiskegyed és a Lidl által meghirdetett receptversenyre pl. francia és bajor ételek receptjeivel lehetett benevezni, melyek ízvilágát én nagyon szeretem. Így aztán többféle étel készült már  a konyhámban ezekkel az ízvilágokkal, mely receptekkel be is neveztem a versenyre. Az elmúlt héten pedig levélben megkerestek, hogy az öt szerencsés nyertes között az én nevem is szerepel. Nagyon boldog voltam, és izgatottan vártam az ajándékcsomagot, mely meg is érkezett. A csomag tartalma pedig nem más volt, mint egy Philips botmixer.

Ezúton is szeretném a T. zsűrinek megköszönni, hogy ezzel a szép, és hasznos ajándékkal jutalmazták meg a versenyre beküldött receptjeimet.



2014. november 18., kedd

Floriol ajándékcsomag.



Októberben a Floriol Testőr facebook oldalán fotópályázatot hirdetett meg a "Szív napja" címmel. Erre a pályázatra olyan fotókkal lehetett benevezi, melyeken a feltálalt ételekben, süteményekben, felfedezhető volt a szív forma. Mivel szeretek az ilyen, és ehhez hasonló versenyekben részt venni, így több általam készített fotóval is beneveztem. Telt-múlt az idő, majd elérkezett az eredményhirdetés, és nagy örömmel olvashattam a nevemet a nyertesek között. A napokban pedig meg is érkezett az ajándékcsomag, melynek tartalma 2 üveg Floriol olaj, egy bevásárló szatyor, és Hava Dóra "lila füge" című szakácskönyve tele jobbnál, jobb receptekkel melyre már régóta áhítoztam.

Ezúton is szeretném még egyszer megköszönni a Floriol csappatának ezeket a szép, és hasznos ajándékokat.



Most pedig következzen az omlós kekszről készült, szív alakú fotó, melyet a T. zsűri beválasztott a nyertes fotók közé.

A képhez tartozó recept a következő linkre kattintva elolvasható, "Omlós keksz" ha éppen valaki a képet elnézve kedvet kapna hozzá.







2014. november 16., vasárnap

Sütőtökös sajttorta.




Nagyon szeretjük a sajttortát, így amikor rábukkantam erre a receptre, rögtön tudtam hogy hamarosan megfogom sütni.  Mivel ezt a tortát vízfürdőben kell sütni, majd a tortaformában teljesen kihűteni, így tegnap el is készült. Az éjszakát a hűtőben töltötte, ma pedig a nagy várakozást követően végre elérkezett a kóstolás ideje. Mivel a recept angol nyelven volt írva, így azért kicsit aggódtam, hogy sikerül-e a recept lefordítása után azt kapnom a tortától amit várok. Most már bátran kijelenthetem hogy igen, azt kaptam. A torta már látványra is elnyerte a tetszésemet, és amikor megkóstoltam, az elégedettségem még fokozódott. A torta habkönnyű, és már magában is nagyon finom, melyet a tetejére kanalazott habos-krém még ízletesebbé tett.







Hozzávalók a sütőtökös részhez:

20 dkg sütőtök (előzőleg megsütve)
15 dkg barna cukor
1,3 dl mogyoróolaj
1 db tojás
1/2 tk vaníliaaroma
10 dkg liszt
1/2 tk szódabikarbóna
1 mk őrölt fahéj
késhegynyi szerecsendió
csipet só


A keverőtálba tegyük bele az előzőleg megsütött, majd teljesen kihűtött sütőtököt. Ezután adjuk hozzá a barna cukrot, a tojást, a vaníliaaromát, és az olajat, majd robotgéppel keverjük alaposan össze.

A lisztet keverjük össze a szódabikarbónával, az őrölt fahéjjal, a szerecsendióval, és egy csipet sóval, majd szitáljuk hozzá a tökös keverékhez. Ezután pár perc alatt keverjük simára a masszát, és tegyük félre.






Hozzávalók a krémsajtos részhez:

35 dkg mascarpone
10 dkg porcukor
4 dkg tejföl
1/2 tk vaníliaaroma
2 tk liszt
2 db tojás (kicsi)


A keverőtálba tegyük bele a porcukrot, a mascarponét, a tejfölt, a lisztet, és a vaníliaaromát, majd robotgéppel keverjük alaposan össze. Ezután állandó keverés mellett, egyesével adjuk hozzá a tojásokat, és szintén keverjük alaposan össze.

Egy 23 cm-es tortaformát zsírozzunk és lisztezzünk ki, majd csomagoljuk be, többrétegű alufóliába, hogy sütésközben a víz nehogy beszivárogjon. 

Az előkészített tortaformába ezután a sütőtökös masszának kicsivel több mint a felét kanalazzuk bele, majd egyenletesen simítsuk el.

Ezután kanalazzuk rá a krémsajtos keveréket, majd pötyögtessük a tetejére a maradék sütőtökös masszát. 

Egy magasabb falú tepsibe helyezzük bele a tortaformát, majd kb. a 2/3 részéig töltsük fel forró vízzel. 

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük a gőzfürdőben 60-65 percig. A sütési idő felénél fedjük le a tortaforma tetejét alufóliával, nehogy nagyon barnára süljön a teteje. (én légkeverésnél 150 fokon, 60 percig sütöttem)

Amikor lejárt a sütési idő, zárjuk el a sütőt, majd vegyük le a fóliát a torta tetejéről, toljuk vissza a sütőbe, és résnyire nyitott ajtónál hagyjuk langyosra hűlni. Ezután nyissuk ki teljesen a sütő ajtaját, vegyük ki a formát a vízből, majd hűtsük ki teljesen. 

A kihűlt tortát a formában hagyva, tegyük be pár órára a hűtőbe, hogy teljesen megdermedjen, és szépen tudjuk majd szeletelni.






Habos-krém hozzávalói:

15 dkg mascarpone
3 dkg vaj
10  dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
1/2 citrom leve
1-2 dl Hulala (v. habtejszín)



A mascarponét keverjük alaposan össze a porcukorral, a vaníliás cukorral, a vajjal, és a citromlével.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd fakanállal, apránként keverjük hozzá a mascarponekrémhez. (keverés közben kóstoljuk meg, és ízlés szerint keverjük hozzá a habot)


A tálalás előtt a torta tetejére kanalazzuk rá a krémet, majd szórjuk meg őrölt fahéjjal. Ezután éles késsel, ízlés szerint szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2014. november 15., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Baconbe tekert stefánia vagdalt.




A hétvégére egy egyszerű stefánia receptet hoztam, melyet most baconbe tekerve sütöttem meg. Szinte semmivel sem kell több időt ráfordítani a fasírt összeállítására és így nem csak szaftosabb, de ízletesebb is lesz. A stefánia közepébe most főtt tojás került, de többször készítettem már tojás helyett sajttal. Érdemes a sajtos változatot is kipróbálni, mert nagyon finom. Tálaláskor hagymás-tört krumplival kínáltam, mely jól illett a fűszeres fasírthoz, de ízlés szerint pl. krumplipürével is tálalhatjuk. (hagymás-krumpli recept itt megtalálható)







 Hozzávalók:

 20 dkg szeletelt bacon
80 dkg darált hús
2 db zsemle
1 db vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
2 db tojás
4 db főtt tojás
őrölt bors
2 dl tej
2 ek olaj







 A szikkadt zsemléket áztassuk be a tejbe, majd amikor már megszívták magukat, alaposan nyomkodjuk ki.

A vöröshagymát vágjuk fel apróra, majd egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, és pároljuk világos zsemleszínűre. Ezután hűtsük ki egészen.

Négy darab tojást főzzünk keményre, majd pucoljuk meg.

A húst tegyük bele egy tálba, majd adjuk hozzá az alaposan kinyomkodott zsemléket, a kihűlt vöröshagymát, nyomjuk bele a fokhagymát, üssük bele a két tojást, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd kézzel alaposan gyúrjuk össze.

Egy hosszúkás sütőformát béleljünk ki sütőpapírral, majd a baconszeletekkel úgy, hogy kicsit fedjék egymást, és bőven túllógjanak a forma mindkét oldalán.

A húsos massza felét tegyük a baconre, majd kissé lapogassuk el. Ezután helyezzük rá a főtt tojásokat, majd fedjük be a maradék húsos masszával. Végül hajtsuk rá a forma oldalán túllógó baconszeleteket.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. egy óra alatt süssük szép pirosa. Ezután vegyük ki a sütőből, és hagyjuk egy kicsit a formában hűlni, majd a papír segítségével emeljük ki a formából.

Tálalás előtt szeleteljük fel, majd ízlés szerinti körettel kínáljuk. Én hagymás-tört krumplival tálaltam, de jól illik hozzá a krumplipüré, vagy éppen egy finom saláta is.


2014. november 13., csütörtök

Debreceni yorkshire-puddingban sütve.




Ez az étel igen egyszerűen, és gyorsan elkészíthető, így akár ebédre, vacsorára, vagy éppen ráérős hétvégeken reggelire is kínálhatjuk. Mivel mi szeretjük a fűszeresebb kolbászokat, így én debrecenivel készítettem, de ízlés szerint másfajta  kolbásszal, esetleg jó minőségű virslivel is készülhet. A sütőből kivéve rögtön tálaljuk, mert csak melegen finom.







Hozzávalók:

3-4 db kolbász
7 dkg liszt
2 db tojás (közepes)
1,5 dl tej
1 tk dijoni mustár
1 ek olaj
őrölt fehér bors
5-6 db zsályalevél
2 szál rozmaring








A lisztet keverjük simára a tojással, a tejjel, a mustárral, ízlés szerint sóval és az őrölt borssal, majd pihentessük kb. 30 percig a tésztát.

Egy kisebb tepsibe öntsük bele az olajat, és a széleit is kenjük körbe. Ezután helyezzük el benne a kolbászdarabokat. (ízlés szerint másfajta kolbászt, vagy esetleg virslit is választhatunk a debreceni helyett)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük a kolbászt kb. 5 percig.  Ezután vegyük ki a tepsit a sütőből, majd óvatosan öntsük a kolbászok köré a tojásos tésztát, majd szórjuk rá a zsályaleveleket, és a száráról lecsipkedett rozmaringot. (gyorsan dolgozzunk, hogy ne hűljön le az olaj)

Helyezzük vissza a sütőbe, majd 25-30  perc alatt süssük készre. (sütés közben ne nyissuk ki a sütő ajtaját legalább 25 percig)
Akkor van készen, ha a tészta szépen megemelkedik, teljesen átsül, és kissé megpirul a teteje. (én légkeverésnél 160 fokon, 25 percig sütöttem)

A sütőből kivéve rögtön tálaljuk. Ízlés szerint savanyúságot is kínálhatunk hozzá.


2014. november 11., kedd

Márton napi libaleves.




A hétvégi elő Márton napi ebéd után természetesen ma is libás étel került az asztalunkra, méghozzá egy egyszerű libaleves. Még a libacombbal együtt vettem néhány szárnytövet és zúzát is, igaz akkor még nem tudtam mit is készítek majd belőle. Végül a nagyja húst leszedtem a csontról, és egy finom levest főztem, sok zöldséggel. Ezzel eleget is tettünk a hagyományoknak, és mivel Márton napján is libát ettünk, reménykedem benne hogy nem fogunk éhezni. (további Márton napi receptek itt megtalálhatóak)







 Hozzávalók:

50 dkg liba apró hús 
6-8 db libazúza
10 dkg császárszalonna
20 dkg gomba
2 db sárgarépa
1 db petrezselyemgyökér
1 kisebb darab zeller
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2-3 db krumpli
1 tk liszt
só (ízlés szerint)
5-6 db szemes bors
3 db borókabogyó (el is hagyható)
2 db babérlevél







A húst és a zúzát vágjuk fel kisebb kockára. A császárszalonnát vágjuk fel apróra. A zöldségeket tisztítsuk meg, majd ízlés szerint daraboljuk fel.

Egy edénybe tegyük bele az apróra vágott szalonnát, majd kezdjük el zsírjára sütni. Amikor már kezd szép színt kapni, adjuk hozzá a felkockázott húst és a zúzát, majd pároljuk fehéredésig. Ezután adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket, és pároljuk még pár percig, majd szórjuk meg a liszttel és keverjük alaposan össze. Végül öntsük fel annyi vízzel hogy bőven ellepje, majd tegyük bele a vöröshagymát, a fokhagymát, a babérlevelet, az egész borsot, a borókabogyót, és ízlés szerint sót.

Ezután forraljuk fel, majd kisebb lángon addig főzzük a levest, még a hús és a zöldségek már majdnem készre főttek.

Ekkor adjuk hozzá a megtisztított, kisebb gombafejeket, és a kockára vágott krumplit, majd főzzük készre a levest. (ha szükséges ekkor még önthetünk hozzá egy kevés vizet, és utána ízesíthetünk)

Tálaláskor az elkészült levest merjük tányérokba, és úgy kínáljuk.

 


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 253 kcal

Fehérje: 22 g

Zsír: 13 g

Szénhidrát: 13 g



2014. november 10., hétfő

Márton napi libacomb sütőtökös tócsnival és lilahagyma chutneyval.




A közelgő Márton napot kicsit előre hozva, és a hozzátartozó hagyományokat követve, a hétvégén libacombot sütöttem. Szép nagy, és nem túl zsíros combokat sikerült beszereznem, melyeket előző este jó fokhagymásan bepácoltam, majd vasárnap reggel már csak a sütés volt hátra. A combok a pácnak köszönhetően nem csak ízletesek voltak, hanem sütés után a bőre jó ropogós, a hús finom szaftos maradt. Köretnek sütőtökös tócsnit, és lilahagyma chutneyt készítettem, melyek nagyon jól illettek a sült libacombhoz.(további Márton napi receptek itt megtalálhatóak)







 Hozzávalók a sült libacombhoz:

2 db libacomb
2 dl libazsír
4-5 gerezd fokhagyma
só (ízlés szerint)
őrölt színesbors (ízlés szerint)
1 kk kakukkfű
1 kk rozmaring
1,5 dl fehérbor


A combokat alaposan nézzük át és távolítsuk el a tokokat, majd mossuk meg, és töröljük szárazra. Ezután alaposan sózzuk be, és hagyjuk kb. fél órát állni.

A libazsírt olvasszuk fel, majd keverjünk hozzá egy kevés sót, az őrölt borsot, a kakukkfüvet, a rozmaringot, és a vékonyra leszeletelt fokhagymát. Ezután forgassuk bele az előzőleg már besózott combokat, majd fedjük le a tálat, és tegyük be éjszakára a hűtőbe, hogy az ízek kellően átjárják. 

A bepácolt combokat tegyük bele egy tepsibe, majd öntsük alá a bort, és a húsra a pácot. Ezután fóliával fedjük le a tepsit.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. másfél óra alatt, pároljuk puhára. Ezután vegyük le a fóliát, és villával szedjük ki a zsírból a fokhagymaszeleteket, majd helyezzük vissza a sütőbe, és néha meglocsolva, süssük szép pirosra a combokat. (a fokhagymát érdemes kiszedni, mert sütés közben nagyon megsül, és keserű lesz!!!)






Sütőtökös tócsni hozzávalói:

20 dkg sütőtök
20 dkg krumpli
1 púpozott ek liszt
1 db tojás (nagy)
só (ízlés szerint)
őrölt fehérbors (ízlés szerint)
3-4 ek étolaj



A sütőtököt és a krumpli nagyobb lyukú reszelőn reszeljük le, majd enyhén sózzuk, és hagyjuk kb. 30 percig állni. 

Ezután alaposan nyomjuk ki a levét, és szórjuk meg ízlés szerint őrölt borssal, adjuk hozzá a lisztet, és a tojást, majd keverjük alaposan össze.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd tegyünk bele evőkanálnyi halmokat a masszából. Mindegyiket nyomjuk, lapítsuk le a kanállal, majd kisebb lángon, óvatosan többször átfordítva, süssük készre.

Ezután szedjük ki papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívja, és tálalásig tartsuk melegen.






Lilahagyma chutney hozzávalói:

4-5 db lilahagyma (nagy)
3-4 ek méz
2 ek kristálycukor
1 kk só
1 tk kakukkfű
1 kk őrölt színesbors
2 dl édes vörösbor
2 ek olívaolaj


A hagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe, majd vékonyan szeleteljük fel.

A mézet, és a cukrot tegyük bele egy serpenyőbe, és karamellizáljuk világos színűre. 
 
Ezután adjuk hozzá az olajat, majd a vékonyra felszeletelt hagymát. Keverjük alaposan össze, és közben sózzuk, és szórjuk meg a kakukkfűvel, és a színes borssal. 

Végül öntsük fel a borral, majd lefedve addig pároljuk, hogy a hagyma teljesen megpuhuljon, és a bor elpárologjon alatta. (ha szükséges akkor közben a bort pótoljuk, hogy a hagyma teljesen megpuhuljon)

Tálaláskor tegyük a tányérra a sült libacombot, majd ízlés szerint helyezzük mellé a sütőtökös tócsnit, a lilahagyma chutneyt, és úgy kínáljuk.


2014. november 8., szombat

Sütőtökös-diós torta.




Nagy kedvencem a sütőtök, így aztán szívesen használom fel különböző ételek, sütemények készítéséhez. (sütőtökös receptek itt megtalálhatóak) Az előzőleg megsütött sütőtök most éppen egy egyszerű kevert tésztába került bele, apró diódarabokkal együtt. A sütőtöktől, és az olívaolajtól a torta tésztája finom szaftos lett. Az elkészült tortát tálalás előtt egy finom mascarponekrémmel koronáztam meg, majd úgy kínáltam. A könnyű, szaftos tészta a roppanós diódarabkákkal, és a mascarponés-habos krémmel egyszerűen abbahagyhatatlan......







 Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:


25 dkg liszt
15 dkg sütőtök (előzőleg megsütve)
10 dkg dió
1 cs sütőpor
20 dkg barna cukor
2 cs vaníliás cukor
3 db tojás (nagy)
1 dl extra szűz olívaolaj
1 dl tejföl
1 tk őrölt fahéj



Egy tálba keverjük össze a lisztet a sütőporral, az őrölt fahéjjal, és az apró darabokra vágott dióval. 

Egy másik tálba keverjük habosra az egész tojásokat a barna cukorral, és a vaníliás cukorral, majd keverjük hozzá a tejfölt, és az olívaolajat is. (ízlés szerint étolajat is keverhetünk hozzá)
Végül keverjük hozzá az előzőleg megsütött, majd teljesen kihűtött sütőtököt is.

Ezután a lisztes keverékhez öntsük hozzá a sütőtökös keveréket, majd keverőkanállal, alaposan keverjük össze a tésztát.

Egy 24 cm-es tortaformát zsírozzunk és lisztezzünk ki, majd öntsük bele a masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 50-55 percig, tűpróbáig. (én légkeverésnél 160 fokon, 50 percig sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk a formában pár percig, majd helyezzük rácsra, és hűtsük ki egészen.







 Mascarponés-habos krém hozzávalói:


15 dkg mascarpone
10 dkg vaj
20 dkg barna cukor (por)
1 cs vaníliás cukor
1 dl habtejszín (v. Hulala)



Tegyük egy keverőtálba a mascarponét, a lágy vajat, a porrá őrölt barna cukrot, és a vaníliás cukrot, majd robotgéppel keverjük ki habosra.

A habtejszínt (v. Hulalát) verjük fel kemény habbá, majd óvatosan keverjük hozzá a mascarponekrémhez.





Tálalás előtt kanalazzuk a habos-mascarponekrémet a torta tetejére, szórjuk meg őrölt fahéjjal, majd ízlés szerint szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2014. november 6., csütörtök

Sárgaborsó krémleves pirított gombával.




Nagyon régen főztem már sárgaborsó levest pedig igencsak szeretem. A napokban egy beszélgetés alkalmával szóba került a sárgaborsó, és megállapítottuk, hogy igencsak feledésbe merült a szárazbab és a lencse mellett. Pedig igen gyorsan puhára fől, és az íze is különösen finom. Már a beszélgetés alatt eldöntöttem, hogy a héten sárgaborsó krémlevest fogok főzni. Tegnap aztán a zöldségesnél meg is vásároltam, majd ebédre el is készült ez az egyszerű fűszerezésű, ám annál finomabb leves. Mivel krémlevesről van szó, így a sűrűbb, krémesebb állaga miatt nincs szükség levesbetétre, nyugodtan elkanalazhatjuk magában is. Viszont én készítettem hozzá pirított gombát, és bizton állítom, hogy nem rontotta el, sőt........







Hozzávalók:

20 dkg sárgaborsó
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 dl húsleveskocka
őrölt fehér bors
1 mk kurkuma
2 dl főzőtejszín
6 dl víz
3 ek olívaolaj
20 dkg gomba



 A sárgaborsót alaposan mossuk meg, majd csepegtessük le.

A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra.

Egy edénybe hevítsünk fel két evőkanál olajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát és kezdjük el párolni. Amikor már üvegesre párolódott, adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, majd pár pillanat múlva a lecsepegtetett borsót is, és keverjük alaposan össze.

Ezután adjuk hozzá a leveskockát, ízlés szerint sózzuk, szórjuk meg őrölt borssal, és a kurkumával, majd öntsük fel a vízzel. Félig lefedve, főzzük puhára a borsót.

Amikor már teljesen megpuhult, akkor állandó keverés mellett csorgassuk hozzá a tejszínt. Ezután forraljuk ki, és főzzük még pár percig. (ízlés szerint botmixerrel pépesíthetjük)






A gombát ízlés szerint szeleteljük fel.

Egy serpenyőbe hevítsük fel a maradék olajat, majd adjuk hozzá a gombát. Ezután enyhén sózzuk, és szórjuk meg őrölt borssal, majd pároljuk, pirítsuk készre.


Tálaláskor merjük a levest tányérba, majd kanalazzuk rá a gombát, és úgy kínáljuk.