2009. december 31., csütörtök

Újévi Köszöntő!!


Minden Kedves Látogatómnak Sikerekben Gazdag Boldog, Békés Új Évet Kívánok!!!!!!
Virradjon rád szép nap,
köszöntsön rád jó év,
kedves hajlékodba
költözzön a jólét.
A lelkedbe boldogság,
a szívedbe béke,
ezt kívánom neked
a következő évre.


Lencseleves-mákos guba újévre


Elérkezett az év utolsó napja. Ezen a napon minden évben lencseleves, és mákos guba kerül az asztalra. Így történt ez most is, és mivel kicsit babonás vagyok, így annyit főztem, hogy holnapra is maradjon belőle. Így aztán már csak abban reménykedem, hogy mivel az év végén, és az év elején is ezek a finomságok kerültek a tányérunkra, nem lesz gondunk panaszra. Még nem késő hozzáfogni a leves főzéshez, és a guba elkészítéséhez, ha  éppen az én receptem olvasása közben dönt valaki úgy, hogy elkészíti ezeket az ételeket. Én csak jó étvágyat tudok kívánni hozzá.



Lencseleves:




Hozzávalók:

15 dkg lencse
2 db sárgarépa
1 db zöldség
1/2 zellergumó
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 szál zeller zöld
1 csokor pezrezselyemzöld
őrölt bors
ételízesítő
2 dl tejföl
1 ek mustár
1 ek liszt (kisebb ek)
3-4 pár füstölt virsli
2 l víz







A lencsét válogassuk át és mossuk meg, a zöldségeket pucoljuk meg, majd vágjuk fel kisebb kockákra. A vöröshagymát és a fokhagymát szintén pucoljuk meg, majd vágjuk fel nagyon apróra.
Egy edénybe tegyük bele a megmosott lencsét, a felkockázott zöldségeket, és az apróra vágott hagymát. Ezután öntsük fel a vízzel, majd sózzuk, borsozzuk, és ízlés szerint adjunk hozzá egy-két teáskanál ételízesítőt. Ezután tegyük bele a petrezselyemzöldet, a zeller zöldet, és főzzük majdnem teljesen puhára.  (én cérnával összekötöttem a zöldség zöldeket, így egyben kitudtam szedni)
Amikor a lencse és a zöldségek már majdnem teljesen megpuhultak,  akkor tegyük bele a virslit és főzzük pár percig. Ezután vegyük ki a levesből a zöldség és zeller zöldet.
A tejfölt keverjük simára a mustárral, a liszttel, és egy kevéske levessel, majd csorgassuk a levesbe. Forraljuk fel újra, majd főzzük még pár percig. Ízlés szerint ekkor megszórhatjuk a forrásban lévő levest egy kevés pirospaprikával.
Tálaláskor merjük a levest tányérokba és úgy kínáljuk.



Mákos guba:







Hozzávalók:

6 db kifli
darált mák
méz
cukor
2 cs vaníliás cukor
mazsola
reszelt citromhéj
reszelt narancshéj
tej
margarin


A kifliket vágjuk fel kb. 1 cm-es darabokra. A mákot kevés cukorral keverve daráljuk le, majd keverjük hozzá a mazsolát, a vaníliás cukrot, a reszelt citrom és narancs héjat.

A tejet megmelegítsük meg, és öntsük le vele a fele mennyiségű kiflit. Amikor már jól magába szívta a tejet, egy margarinnal jól kikent jénai tálba tegyük bele. Ezután szórjuk meg a mákos keverékkel, és mézzel ízlés szerint csorgassuk meg.

A kifli másik felét szintén öntsük le a meleg tejjel, és hagyjuk hogy jól magába szívja, tegyük a mákréteg tetejére. Végül szórjuk meg a maradék mákkal, és csorgassuk meg a mézzel.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten és kicsit süssük össze.

Tálaláskor szedjük tányérra az összesült mákos gubát, majd ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, és reszelt narancshéjjal.

2009. december 30., szerda

Franciasaláta.



Franciasalátát szerintem már minden háziasszony készített, így természetesen nálunk is az asztalra kerül minden ünnep alkalmával. Én pl. hideg sültek, vagy éppen sonkatekercsek mellé szoktam tálalni, így lesz ez holnap is. Ma készítettem el, majd a hűtőben pihen, és így jobban összeérnek az ízek a tálalásig. A franciasaláta alapot megvásárolhatjuk fagyasztott állapotban is, de én szeretem magam összeválogatni a hozzávalókat. A zöldborsó, a sárgarépa, a főtt tojás és az alma mellett van hogy apróra vágott csemegeuborkát is teszek bele, de nem mindig. Jó tocsogósan szeretjük, így bőven kerül rá tartármártás is, de ez már ízlés dolga.



Hozzávalók:

 50 dkg zöldborsó (fagyasztott)
3-4 db sárgarépa (mérettől függ)
3-4 db csemege uborka (el is hagyható)
5 db kemény tojás
1 db édes alma
2-3 dl tejföl (20%-os)
kb. 1,5 dl majonéz
 1 tk mustár
késhegynyi őrölt fekete bors
1 tk cukor (ízlés szerint)
csipetnyi só

 
 

 
A sárgarépát pucoljuk meg, vágjuk fel ízlés szerint, majd enyhén sós vízben főzzük roppanósra. Ezután szűrjük le, és hűtsük ki teljesen.
 
A zöldborsót pár perc alatt szintén főzzük enyhén sós vízben, majd szűrjük le, és hűtsük ki teljesen.
 
A tojásokat főzzük keményre, majd pucoljuk meg, és vágjuk fel kisebb kockákra.
 
Az almát, és az uborkát szintén vágjuk fel apróra.
 
A tejfölhöz adjuk hozzá a majonézt, a mustárt, egy csipet sót, ízlés szerint őrölt fekete borsot és  cukrot, majd keverjük alaposan össze. (közben kóstoljuk, és ízlés szerint ízesítsünk utána, ha még szükséges)
 
Egy tálba tegyük bele a teljesen kihűlt sárgarépát és zöldborsót, adjuk hozzá a feldarabolt almát, tojást, és uborkát, majd öntsük rá a tartármártást, és óvatosan keverjük össze.
 
Ezután tegyük be a hűtőbe legalább pár órára hogy az ízek kellően összeérjenek, és közben néha óvatosan keverjük át. 
 
Tálaláskor a franciasalátát ízlés szerint hideg sült húsok, töltött sonkatekercsek..... mellé kínáljuk.


2009. december 29., kedd

Tükröm-tükröm

Még az ünnepek előtt kaptam ezt a kérdést Anditól, de sajnos egyéb elfoglaltságaim, és a karácsonyi készülődés miatt, csak most válaszolok rá. Melyek azok a képeim amelyek nem sikerültek a legjobban, és mutatok-e haladást a fényképezés terén. Én remélem hogy sikerült kicsit fejlődnöm, de közel sem olyan jók a mostanában készülő képeim, mint amilyennek én szeretném látni őket. Kitartásom töretlen, és egyszer majd csak elégedett leszek magammal.

Mivel már elég hosszú idő eltelt, és szerintem már körbejárt ez a kérdés, így én most nem emelnék ki senkit akinek tovább adnám. Viszont aki kedvet érez ahhoz hogy megmutassa a saját képeit, én szívesen látnám.

Akkor jöjjön egy csokor azokból a képekből, melyeket még a blogom indításakor készítettem. Akkor nem is találtam bennük kifogást, na de most...........




Hogy fejlődőképes vagyok, azt is szeretném ezzel a kis szösszenettel bemutatni. Bizakodom, ha egy hosszabb idő eltelte után újra felteszi nekem valaki ezt a kérdést, már kicsit elégedettebb leszek magammal.




2009. december 28., hétfő

Farfalle spenótos raguval



Vége van a karácsonyi ünnepeknek, és ezzel lezárult a végtelen evések ideje. Jó volt finomakat enni, de ugye a jóból is megárt sok. Valóban sok volt, nem csak a főétkezések, de még mellette a sütemények áradata is. Így ma egy könnyű tésztás ételre vágyta, és mivel a kertben szépen zöldellik a spenót, nem is volt kérdéses hogy abból készül az ebéd. Annak is egy egyszerű, könnyű tésztás változatát készítettem el. Igen jólesett most egy kis változatosság. Bacon nélkül, még vegetáriánus étrendbe is belehet illeszteni.


Hozzávalók:


20 dkg Farfalle (masni tészta)
20 dkg bébi spenót
1 cs bacon
5 dkg mascarpone
1,5 dl tejszín
5 dkg reszelt sajt
1 db húsleves kocka
őrölt bors
fokhagyma

A bacont vékony csíkokra vágni, és egy serpenyőben elkezdeni szép pirosra sütni. Ha már megfelelően megsült, kiszedni a zsírból, és félre tenni.

A fennmaradó zsírba beletenni a megmosott, és jól lecsepegtetett spenótot és elkezdeni párolni. Közben ízlés szerint fűszerezni, és belenyomni a fokhagymát. Párolás közben többször átkeverni.
Ezután hozzáadni a mascarponét és a tejszínt, majd jól összeforralni. Végül beletenni a kisütött bacont, és így összeforralni.

Közben enyhén sós vízbe kifőzni a tésztát, leöblíteni és jól lecsepegtetni. Majd a spenótos raguval összekeverni.

Forrón  tálalni, és ízlés szerint reszelt sajttal megszórni.

2009. december 27., vasárnap

Lazac tejszínes mártásban


Még 24.-én készítettem lazacot, és mivel mindig egészben veszem, így van rajta egy vékonyabb rész is. Azt általában külön készítem el. Most egy tejszínes változatára került sor. Rozmaringgal és fokhagymával tettem még ízletesebbé. Nekünk nagyon ízlett, így bátran merem ajánlani az elkészítését.

4 szelet lazacfilé
1,5 dl tejszín

színes bors
rozmaring(én őröltet használtam)
citromlé
2-3 gerezd fokhagyma
olíva olaj

A lazacszeleteket sózni, borsozni és citromlével megcsepegtetni, majd fóliával lefedni és pár órára a hűtőbe tenni pihenni.
Mivel rövid idő alatt elkészül, így közvetlen tálalás előtt kell megsütni.
Egy serpenyőbe pici olívaolajat tenni és elkezdeni felmelegíteni. Bőrös felével lefelé belehelyezni a lazacot, és lassú tűzön elkezdeni sütni. Közben megszórni rozmaringgal, és a felszeletel fokhagymával. 1-2 perc után átfordítani és így sütni szintén pár percig. Ezután visszafordítani, hogy a bőrös fele legyen alul, közben kiszedni a fokhagyma darabokat nehogy megégjen és keserű legyen. Végül felönteni a tejszínnel és összerázogatni, majd jól kiforralni és rögtön tálalni.
Én krumplipürével tálaltam, mert szerintem az illik hozzá.

2009. december 26., szombat

Karácsonyi menükártya, vagyis ezt mind megettük!!


Most így az ünnepi túlevések vége felé szeretnék egy kis ízelítőt mutatni abból, hogy nálunk mi volt a menü. Lehet még valaki kedvet kap hozzá, és szilveszterre elkészíti. Én már lassan rá gondolni sem tudok az evésre, és kizárólag csak gyümölcsre vágyom.

24.-én természetesen a hal volt a középpontba. Hagyományos halászlét már évek óta nem főzök, inkább a rántott és sült változatot készítem. Az ebéd természetesen rántott ponty volt, hagymás tört krumplival. Vacsorára előételként kaviárt szolgáltam fel, kis kenyérfalatkákon, és egyértelműen finom édes pezsgőt ittunk hozzá. Ezt minden évben borleves követi habgaluskával. Ezután pedig a fűszeres sült lazac következett krumplipürével és párolt karfiollal, végül pedig rozmaringos lazac volt tejszínes szószban, szintén krumplipürével. Vacsora után pedig a beszélgetés közben finom puncsot iszogattunk.

Borleves habgaluskával:



25.-én finom húslevest főztem, tele főtt hússal, zöldségekkel és tormával tálaltam.
Szerettem volna idén egész pulykát sütni, de sajnos akkora példányokat árultak, hogy akár az üdvhadsereget is meghívhattam volna ebédre, így maradtak a combok, amik szintén méretes darabok voltak, így kétféleképpen sütöttem meg. Az egyiket finoman befűszereztem, fokhagymával megtűzdeltem, és fehérbort aláöntve pároltam, majd sütöttem szép pirosra. A másikat aszalt gyümölcsökkel együtt, rozé borban pároltam, majd mézzel meglocsolva sütöttem szép pirosra. Mindkettőt krumplipürével tálaltam, és készítettem még párolt káposztát is hozzá.



Végül egy kis ízelítő a finom süteményekből is. Volt mézes puszedli, kinyomós keksz, zserbógolyó, fatörzs, bejgli, kókusz szelet, kókuszos habcsók, és az elmaradhatatlan csokoládétorta.
Most már csak azon kell elgondolkodnom, hogyan fogom a felszedett kilóimat letornázni. Viszont minden olyan finom volt hogy nem tudtam ellen állni egyiknek sem.






2009. december 24., csütörtök

Karácsonyi Üdvözlet!!



Minden Kedves Látogatómnak Békés, Boldog, Meghitt Karácsonyi Ünnepeket Kívánok!!!!


Angol karácsonyi puncs.






Karácsony szentestére mindig készítek egy finom puncsot, melyet a vacsora után, a fenyőillatos, meleg szobában, meghitt beszélgetés közben kortyolgatunk el. A kedvencünk ez az angol puncs, tele gyümölcsökkel, és a puncs fűszerkeveréknek köszönhetően finom, fűszeres ízzel és illattal. Az eredeti receptben ugyan nincs puncs fűszerkeverék, csakis a többi hozzávaló, így az el is hagyható..... de szerintem kár lenne érte. 





Hozzávalók:

2,5 dl édes vörösbor
2,5 dl édes fehérbor
2,5 dl víz
1,5 dl rum
1 cs puncs fűszerkeverék (el is hagyható)
25 dkg kristálycukor
1 db citrom
2 db narancs




A gyümölcsöket alaposan mossuk meg, majd vékonyan vágjuk le a haját úgy, hogy a fehér részéből ne maradjon rajta.

A vizet öntsük egy edénybe, adjuk hozzá a gyümölcshéjat és a puncs fűszerkeveréket, majd forraljuk fel, és főzzük pár percig. 

Ezután adjuk hozzá a cukrot, öntsük bele az alkoholt, és addig keverjük míg a cukor teljesen feloldódik, és éppen csak el kezd forrni.

Ezután facsarjuk bele két narancs és egy citrom levét, majd vegyük le a tűzről, és hagyjuk kicsit állni, hogy az ízek összeérjenek. (közben kóstoljuk meg, és ha szükséges adjunk hozzá még cukrot)

Pár perc után szűrjük át a puncsot egy kancsóba, ízlés szerint tegyünk bele vékonyra karikázott narancsot és citromot, majd merjük poharakba és forrón kínáljuk. 


2009. december 23., szerda

Kolozsvári töltött káposzta.






Nincs karácsony töltött káposzta nélkül!! És hogy ennek eleget tegyek, ma meg is főztem egy jó nagy adagot. Természetesen az előkóstolás megvolt, és mondhatom nagyon finom. Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a recepteket áttanulmányozva azt olvastam, hogy az igazi Kolozsvári káposztához hozzá tartozik a natúr sertés szelet, meg a kakastaréjra sütött szalonna is, de én ezektől most eltekintettem, persze így is finom, és főként igencsak laktató lett az én káposztám is. Mivel időt szerettem volna nyerni, így már tegnap este előkészítettem, mára pedig csak a főzés maradt hátra. Mivel nagyobb adag, így már csak melegíteni, és enni kell majd ha megkívánjuk, és ez ugye nem gond, mivel a káposzta úgy jó ha melegítve van.(legalább is mifelénk így tartják :))






Hozzávalók:

1 kg sertéscomb
1,5 kg savanyú káposzta
savanyított káposzta levél
2 db vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
50 dkg Kolozsvári füstölt szalonna
30 dkg füstölt kolbász (v. debreceni)
10 dkg rizs
3 tk pirospaprika

őrölt fekete bors
majoránna
őrölt köménymag
2 egész tojás
2 ek liszt
3 ek étolaj
annyi víz hogy bőven ellepje
ízlés szerint tejföl a tálaláshoz





A sertéscombot daráljuk le. A savanyú káposztának nyomjuk ki a nagyja levét, majd vágjuk kisesebbre, ha túl hosszúnak találjuk a káposztaszálakat. (Én mindig kisebbre vágom, úgy könnyebb enni.) A savanyított káposztalevelekből vágjuk ki a vastagabb, eres részt. A vöröshagymát vágjuk fel apróra, a szalonnát vékonyan csíkozzuk fel, a kolbászt karikázzuk fel. A rizst pedig enyhén sós vízbe főzzük félpuhára.

Egy evőkanál olajat és a felcsíkozott szalonna felét tegyük egy edénybe, süssük szép pirosra, majd szedjük ki és hagyjuk hűlni.

A visszamaradt zsiradékba tegyük bele az apróra vágott vöröshagymát, majd pároljuk üvegesre. Ezután vegyük ki a megpárolt hagyma felét, és tegyük félre.

A maradék hagymát szórjuk meg egy teáskanál pirospaprikával, keverjük össze, öntsük fel egy kevés vízzel, nehogy a hagyma megégjen, majd adjuk hozzá a savanyú káposzta felét, keverjük alaposan össze, és szintén tegyük félre.

A darált húshoz adjuk hozzá a pirosra sütött szalonnacsíkokat és a párolt vöröshagymát, az előfőzött rizst, a préselt fokhagymát, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg őrölt köménnyel és majoránnával, majd alaposan keverjük össze.

Ezután adjuk hozzá az egész tojást, majd alaposan gyúrjuk össze a húsmasszát. Közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána.

Egyesével töltsük meg a savanyított káposztaleveleket a húsmasszával. (Én a levél közepére teszem a húsgombócot, majd a két szélét ráhajtom, és feltekerem. Így biztosan nem nyílik szét.)

Ezután az edényben lévő káposztára szórjuk rá a megmaradt, felcsíkozott szalonnát és a felkarikázott kolbászt, majd helyezzük rá a becsomagolt húsgombócokat, és fedjük be a maradék savanyú káposztával.

Ezután öntsük fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje, majd főzzük kb. 2 óra alatt készre. (Főzés közben többször rázogassuk meg, de ne keverjük.)

A maradék olajat hevítsük fel, adjuk hozzá a lisztet, és pirítsuk világos zsemleszínűre, majd vegyük le a tűzről, adjunk hozzá 2 tk pirospaprikát, majd hagyjuk hűlni.

Amikor a rántás langyosra hűlt, öntsünk hozzá egy kevés vizet, keverjük simára, majd csorgassuk a káposztára úgy, hogy szépen közé folyjon.

Ezután fakanállal óvatosan mozgassuk meg, majd rázogassuk meg, és főzzük még kb. 10 percig. (Közben többször rázogassuk meg.)

Tálaláskor friss kenyeret, és ízlés szerint tejfölt kínáljunk hozzá. Én füstölt kolbász helyett debrecenivel készítettem, de ez már ízlés dolga.


Rusztikus kókuszcsókok




Ezt a receptet Trinity-nél láttam meg, igaz nála szép formásak lettek ezek a csókok, nem úgy mint nálam. Ebből eredően kapták a rusztikus nevet. Maradt ki tojásfehérje és így gyorsan én is megsütöttem. Az aljául szolgáló kerek ostyalapot én egy egész tortalapból vágtam ki, mivel nem volt itthon kerek formájú, és még időm sem arra hogy az üzletben keresgéljek. Egy recés késsel kb. egyforma méretűre vágtam fel az ostyalapot. Még annyit változtattam rajta, hogy nem formáztam meg golyónak, inkább kis halmokba tettem az ostya tetejére. Ízre viszont biztosan pont olyan lett mint az eredeti receptben szerepel.






Hozzávalók:

6 db tojásfehérje
25 dkg porcukor
1 tk citromlé
40 dkg kókuszreszelék
2 citrom reszelt héja
2 ek étkezési keményítő
kb. 4 cm-es ostyalapok
tortabevonó csokoládé


A tojások fehérjét elkezdeni habbá verni, majd fokozatosan hozzáadni a cukrot.
Amikor már elég kemény a hab, hozzákeverni óvatosan a citromlevet, a 2 citrom reszelt héját, a kókuszreszeléket, és az étkezési keményítőt.
Egy tepsit kibélelni sütőpapírral és ráhelyezni az ostyalapokat. Vizes kézzel kis halmokat helyezni rá a masszából.
Előmelegített sütőben 125 fokon, légkeverésnél 80 fokon, 25 percig sütni (szárítani).
Amikor már teljesen kihűlt csokoládéval díszíteni.

A tortabevonó csokoládét 1 ek. olajjal gőz felett felolvasztani, majd a habcsókok tetejére csorgatni.

Száradás után jól záródó dobozban tárolni.(nálunk azt hiszem nem lesz szükség dobozra)

2009. december 22., kedd

Fatörzs





Nálunk a karácsony nem múlhat el fatörzs nélkül. Ezt a receptet még a nagymamámtól tanultam. Igaz nekem soha nem sikerül olyan finomra, vagy csak az ő általa készítettet az idő múlása teszi még finomabbá, nem tudom. Persze Ő pudingpor helyett lisztet használt a főzött krémhez, én pedig már pudingport. Az viszont biztos, hogy az én általam sütött fatörzs is nagyon finom. Ezt persze nem én mondom, hanem azok aki letesztelik évről-évre. A krém elkészítése kicsit macerásnak tűnik, de valójában nem az mivel pl. a grillázst már napokkal előtte ellehet készíteni. A többi hozzávalót pedig robotgéppel rövid idő alatt ki lehet keverni. A piskóta alap pedig egy pillekönnyű tészta, melybe nálam szintén kerül pudingpor is. Még nem késő nekifogni a sütésnek, ha valaki éppen itt, és most kapott kedvet hozzá. Az ünnepi asztalon biztosan nagy sikere lesz.




Piskóta tészta hozzávalói:

4 db tojás (nagy)
5 dkg porcukor
1/2 ek kristálycukor
5 dkg liszt
1 cs vaníliás cukor
1 cs vaníliás pudingpor
1 ek forró víz
1/2 cs sütőpor


A tojások fehérjét verjük fel kemény habbá a kristálycukorral, majd tegyük félre.

A tojások sárgáját a porcukorral, a vaníliás cukorral, és egy evőkanál forró vízzel keverjük habosra.

Amikor már jó habos, akkor adjuk hozzá a keményre felvert habot, majd szitáljuk rá a sütőporos lisztet, és a pudingport.

Ezután fakanállal óvatosan keverjük össze, majd egy sütőpapírral bélelt gáztepsibe egyenletesen elsimítsuk el a masszát.

Helyezzük be előmelegített sütőben, majd közepes lángon, kb. 15 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 15 percig sütöttem)

Egy sütőpapírt szórjunk meg porcukorral, majd a megsült piskótát borítsuk rá, óvatosan húzzuk le róla a sütőpapírt, majd tekerjük fel, és így hagyjuk teljesen kihűlni.


 
Krém hozzávalói:

6 db tojássárgája
25 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
25 dkg vaj
1 cs vaníliás pudingpor
2 dl tej
2 ek kakaó
grillázs (ízlés szerint)


A tojássárgáját a porcukorral, gőzfürdő fölött állandó keverés mellett főzzük sűrűre, majd hagyjuk teljesen kihűlni.

A tejet a pudingporral keverjük simára és szintén főzzük sűrűre, majd teljesen hűtsük ki.
Amikor a cukros-tojás már kihűlt, adjuk hozzá a vajat, és keverjük habosra.

Ezután adjuk hozzá a szintén kihűlt pudingot, és így is jól keverjük ki.

Az elkészült krémet osszuk el kétfelé, majd az egyik feléhez adjuk hozzá a kakaót, keverjük simára, majd tegyük félre.

A maradék krémbe ízlés szerinti szerint tegyünk pár kanál grillázst, és szintén keverjük össze.

A grillázs készítését itt már leírtam részletesen!!!

Végül a piskótát tekerjük ki a sütőpapírból és a grillázs krémmel egyenletesen kenjük meg, majd óvatosan tekerjük fel.
Ezután kívülről vonjuk be a kakaós krémmel. Nem kell elsimítani, így a fa törzsére emlékeztet a krém.

Ezután tegyük pár órára, vagy egész éjszakára, hűvös helyre, így jól összeérnek az ízek, és a szeletelni is könnyebb lesz.

Tálalás előtt, éles késsel ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk.  Hűvös helyen pár napig tárolhatjuk, így pl. az ünnepek előtt már 2-3 nappal megsüthetjük.


2009. december 20., vasárnap

Diós-mákos bejgli



A bejgli még soha nem hiányzott a karácsonyi asztalról, ez nálunk hozzátartozik az ünnephez. Nem utolsó szempont az sem, hogy mindenki szereti. Így elérkezettnek láttam az időt ma, hogy nekiálljak megsütni. Nem szeretem az utolsó napokra hagyni, mert nekem ehhez előre felkel készülni. Minden évben tiszta aggódással fogok hozzá. Sikerül-nem sikerül, ízlik majd vajon mindenkinek?? És ehhez hasonló gondolatok keveregnek a fejemben. Persze évek óta ezt a jól bevált receptet sütöm, és még soha nem volt rá panasz, de jobb túlenni rajta és lemeózni.(így szükség esetén még lehet újat varázsolni) Mindent előírásszerűen betartok, pihentetem melegbe-hidegbe nehogy kirepedjen, de a bejglinek sajnos saját akarata van és az enyémmel ellentétben(mert én azt szeretném hogy ne repedjen meg) Ő minden évben megreped. Most is így történt!! Jót nevettem, mert egyformán készült, de csak 2 rúd gondolta hogy szembe szál velem. Az íze viszont nagyon jó lett, a tészta omlós, a töltelék is tökéletes, így ezzel a kis szépség hibával nem is foglalkozunk.






Hozzávalók 4 nagy rúdhoz:

1 kg liszt
50 dkg margarin
6 tojássárgája
4 dkg élesztő
2 dl tej
4 dkg porcukor
reszelt citromhéj
csipet só


Az élesztőt langyos tejben pici cukorral felfuttatni.
A lisztet gyors mozdulatokkal elmorzsolni a hűtőből kivett margarinnal. Majd hozzáadni porcukrot, a tojássárgáját, a sót, a reszelt citromhéjat és a felfuttatott élesztőt. Jól összegyúrni, és négy cipót formálni belőle. 30 percre hűtőbe tenni pihenni.

Közben ellehet készíteni a tölteléket. Én nem szoktam mérni a mennyiségeket, de úgy szeretjük ha jó sok van benne. Ezért csak azt írom le hogyan keverem össze, a mennyiséget mindenki ízlése szerint keverheti.

Diós töltelék: a darált diót összekeverni a porcukorral, vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal, mazsolával, rumaromával és annyi meleg tejjel hogy egy közepes állagú masszát kapjunk.

Mákos töltelék: a darált mákot összekeverni a porcukorral, vaníliás cukorral, reszelt citromhéjjal, mazsolával és annyi meleg tejjel hogy közepes állagú masszát kapjunk.

A hűtőből kivenni egy cipót és vékonyra nyújtani. A kihűlt tölteléket rákenni, majd a tészta mindkét oldalát kicsit behajtani, majd a végétől kezdve szépen feltekerni.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tenni.
amikor már minden rúd a tepsiben van, tetejét felvert egész tojással megkenni. 30 percet szobahőmérsékleten pihentetni.
Ezután egy tojásfehérjét kicsit villával felverni, és ezzel is lekenni a bejgliket. 30 percet hűvös helyen ismét pihentetni.(nem hűtőbe) Oldalát több helyen megböködni.
Végül addig hagyni szobahőmérsékleten míg a sütő bemelegszik.
Előmelegített sütőben, 160 fokon 50-60 perc alatt készre sütni.( én a sütési idő felénél sütőpapírral letakarom hogy ne barnuljon nagyon meg a teteje.






Grillázs készítése házilag, krémek ízesítésére.




Nagyon szeretem a grillázzsal ízesített krémeket, így elég sokszor készítek házilag. Többen is érdeklődtek, hogyan is készítem, így most szeretném megosztani mindazokkal, akik szintén szeretnék elkészíteni. Én pl. fatörzsbe (recept itt található) mindig grillázs krémet teszek, ezt még a nagymamától tanultam. A krém így sokkal finomabb lesz. Viszont nem csak a fatörzs krémbe kerül grillázs, hanem különböző tortákhoz, és krémes süteményekhez is felszoktam használni. A karamell és a megpörkölődött dió, remek ízt ad a krémeknek. Természetesen először az alapkrémet kell elkészíteni kevesebb cukor hozzáadásával, majd amikor már simára kikevertük, akkor kell apránként hozzáadni az ízlés szerinti mennyiségű darált grillázst. Nálunk pl. nagy kedvenc még a Mascarponés grillázs golyó is. (receptje itt található)


Hozzávalók:

10 dkg kristálycukor
10-15 dkg dió


Egy serpenyőbe tegyük a cukrot és a diót, majd kezdjük el felmelegíteni. Amikor a cukor már kezd olvadni, mérsékeljük a hőfokot, és kezdjük el folyamatosan kevergetni, nehogy megégjen a cukros-dió.

Addig keverjük, karamellizáljuk, míg a felolvadt cukor teljesen bevonja a diót, és  szép világos barna színt kap

Ezután vegyük le a tűzről, majd egy olajjal vékonyan megkent fém tálcára, vagy egy nagy vágódeszkára öntsük rá a forró diós-karamellt, kissé terítsük el, és hűtsük ki egészen. (Akinek van kéznél márványlap az arra öntse rá, és hűtse ki)

Amikorra teljesen kihűl megkeményedik a grillázs. Ekkor tördeljük kisebb darabokra, majd a diódarálón daráljuk le.

A ledarált grillázst száraz helyen 2-3 napig tárolhatjuk, ha rögtön nem használjuk fel. (pár nap után kissé megereszkedik, és kezd összeállni, így már ne tegyük bele a krémbe, mert csomós lesz.)

A ledarált grillázst felhasználhatjuk krémek ízesítésére, valamit beleforgathatjuk a kekszgolyót, gesztenyegolyót, csokoládé trüffelt..... vagyis a felhasználásának csakis a képzeletünk szabhat határt.

2009. december 19., szombat

Mogyoróshabcsók mascarponéval és klementinnel


Szeretem nézni a Vacsoracsatát az RTL-en, mert mindig van benne valami érdekes. Nem utolsó szempont az sem, hogy ezen a csatornán szerintem kulturált emberek főznek, nem mint a konkurens csatorna szedet-vedet társasága. A napokban ezt a finomságot Anikó készítette a vendégeinek, annyi különbséggel hogy ő más gyümölccsel díszítette. Én nem kaptam epret, így a választásom a klementire esett. Ez a citrusféle elég édes, nincs benne mag, és így remekül illet a mogyorós-mascarponés alaphoz.

3 tojás fehérje
10-15 dk porcukor
1 cs vaníliás cukor
5 dk darált mogyoró
5 dk nagyobb darabokra tört mogyoró

A tojások fehérjét kemény habbá verni a fokozatosan hozzáadott cukorral. Ezután óvatosan hozzákeverni a darált mogyorót, majd a darabokra törtet is.
Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, és a mogyorós habból tetszés szerinti halmokat kanalazni rá. Tetejét kicsit ellapogatni, majd előmelegített sütőben, alacsony lángon kiszárítani mint a habcsókot.

25 dk mascarpone
porcukor
1 cs vaníliás cukor

díszítéshez ízlés szerinti gyümölcs

A mascarponet az ízlés szerinti mennyiségű cukorral jól kikeverni.

A szépen kiszáradt, és kihűlt habcsókokat tálcára tenni, majd megkenni a mascarponeval. Tetejére ízlés szerinti gyümölcsöt helyezni.
Én most klementint tettem rá, és nagyon finom lett!!
Végül cukrozott pörkölt mogyoróval megszórni.

Igazán különlegesen finom lesz a habcsók a mogyorótól, ami természetesen saját termés, és én magam pörköltem.

Kocsonya.


 
 
Nagyon szeretjük a kocsonyát, így a disznóvágás után alig várom hogy elkészüljön. Ilyenkor a friss húsból sokkal finomabb.... Annak idején az anyu kicsit megfüstölte a kocsonyahúst, és attól még egy különlegesen finom ízt is kapott. Én a köröm, a bőr, és a friss csülök mellé, van hogy egy darab füstölt húst teszek bele az íze kedvéért, de olyan mint a gyerekkoromban készült kocsonya azért soha nem lesz. Mivel mi kicsit pikánsan szeretjük, így csípősre főzöm, ezért kerül bele 1-2 kanál Erős Pista (paprikakrém) is, de ezt természetesen ki is hagyhatjuk. A füstölt hústól, és a paprikától az elkészült kocsonya  nem lesz olyan szép átlátszó, de íze ezért kárpótol. Persze az én kocsonyám sem különleges módom készül, gondolom mindenki hasonlóképpen főzi, így most csakis kedvcsinálónak osztom meg a receptjét.
 
 
 

 
 
Hozzávalók kb. 8 tányér kocsonyához:

1 db sertéscsülök (nagyobb)
sertésbőr (ízlés szerint)
2 db sertésköröm
egy darab füstölt hús vagy csülök (el is hagyható)
1 db vöröshagyma
2 db sárgarépa
1db zöldség
3 fej fokhagyma
 2 db babérlevél
fekete 10-15 db egész szemes bors
1-2 ek só
2-3 tk erős paprika (Erős Pista)

 
 
A húsokat alaposan mossuk meg, majd daraboljuk fel, és hagyjuk legalább egy órát hideg vízben ázni, mielőtt feltennénk főni. (Én pl. kézi perzselővel átperzselem, ha van rajta esetleg szőr, az ne maradjon a húson, és a bőrön.)

Ezután tegyük bele egy nagyobb fazékba, öntsük fel bőséges mennyiségű vízzel, hogy jól ellepje, majd forraljuk fel, és szedjük le a habot.

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket, a vöröshagymát, és a bőséges mennyiségű fokhagymát. 
 
Szórjuk meg sóval, adjuk hozzá a babérlevelet és az egész borsot, ízlés szerint erős paprikát vagy paprikakrémet, majd forraljuk fel. (apránként sózzuk, és arra figyeljünk, nehogy elsózzuk, inkább kicsit sótlanabb legyen, mert különben nehezen dermed majd meg)

Amikor felforrt, vegyük egészen kicsire a lángot, majd szép lassan, pár óra alatt (3-4 óra) főzzük puhára a húsokat.

Ezután egy szűrőn szűrjük le a levet, és öntsünk hozzá egy kb. 1,5 dl hideg vizet, majd tegyük félre. (Mielőtt a húsra kanalaznánk a tetejéről óvatosan szedjük le majd a zsírt.)

A húsokat ízlés szerint osszuk szét mélyebb tányérokba, majd merjük rá a leszűrt levet.

Ezután pár órára tegyük hideg helyre, hogy a kocsonya szépen megdermedjen. (lehetőleg ne a hűtőbe tegyük, mert ott nehezebben fog megdermedni)

 
 

 
 
Tálalás előtt ízlés szerint csepegtessük meg citromlével, esetleg ecettel, és egy szelet friss kenyérrel, péksüteménnyel kínáljuk.


2009. december 18., péntek

Kinyomós keksz.




A napok találtam rá erre a receptre Jade-nél. Akkor rögtön megtetszett, mivel keksz kinyomóm nekem is van, de sajnos a recept amit hozzá kaptam már kitudja hol van. Ma aztán gyorsan neki is fogtam a sütésnek. Nagyon finom lett, omlós de mégis kicsit ropogós kekszeket kaptam. Remek lesz az ünnepek alatt a sok krémes sütemény mellett. Egy adagot sütöttem, de holnap rástartolok a kakaós változatára is.


Hozzávalók:

35 dkg margarin
18 dkg kristálycukor
35 dkg liszt
1 egész tojás
3 ek tej
1 cs vaníliás cukor
1/2 cs sütőpor
reszelt citromhéj

 



A margarint a cukorral habosra keverni, majd hozzáadni a tojást, a tejet és így is jól kikeverni.
A lisztet összeszitálni a sütőporral, majd állandó keverés mellett apránként a margarinos masszához adni. Egy lágyabb tészta lesz belőle.
Ezt a masszát beletölteni a keksz kinyomóba, majd egy tepsibe egymástól kicsit távolabb nyomni a kekszeket. (sütéskor kicsit elterülnek)
Előmelegített sütőben, 180 fokon szép világos színűre sütni.

Sütés után rácsra helyezni és kihűteni. Porcukorral megszórva tálalni.

2009. december 17., csütörtök

Képzeletbeli vendéglőm étlapja!

A napokban Vikitől, és Anitól kaptam a felkérést, hogy készítsek étlapot az általam már elkészített ételekből. Sajnos eddig még nem volt rá időm, a hátráltató tényező pedig egy 230 kg-os sertés személyében volt. Melyet természetesen kisebb-nagyobb erőfeszítések árán már a hűtőbe tudhatok. Így most eleget teszek a kérésnek és közzé teszem az én étlapomat.

A játék szabálya:

"Álmodd meg a saját étlapodat, a Te általad már elkészített/közzétett ételekből. A felsorolásba az ételeket linkkel szúrd be, hogy a hozzád betérő Látogatók meg is tudják nézni, mit is ennének.

Készíts egy virtuális étlapot, 8-20 féle étellel, amit bátran és jó szívvel ajánlanál. Ha ezzel megvagy, küld tovább maximum 3 Barátodnak/Kollégádnak/Bloggertársadnak, így lesz ideje a játéknak szépen végig menni a gasztroblogokon. "

ÉTLAP

Leves:

Magyaros gombócleves
Húsgombócleves
Kukorica krémleves
Kókuszos sütőtökleves
Szeder krémleves

Főétel:

Sertéshúsból készült ételek:

Aszalt gyümölccsel töltött szűzpecsenye
Fűszeres vörösboros hús
Tárkonyos hússzelet
Őszibarackos hússzelet
Tejszínben párolt göngyölthús

Szárnyas ételek:

Csirkecomb baconnal tejfölös szószban
Tejszínes csirke gombával
Ananászos sültcsirke
Tejszínes krumpli csirkecombbal
Sült kacsa

Tészta:

Sajtos tészta sütőben sütve
Krumplis tészta
Mákos nudli
Epres túrógombóc

Desszert:

Sült töltött őszibarack dióhabbal
Tejszínes mézes-krémes
Málnás kocka
Almás krémes
Aszalt szilvás almás pite

Torta:

Bécsi túrótorta
Málnás-rizses túrótorta
Csokoládé torta
Túró Rudi torta
Málnás semifreddó

Én ezzel az összeállítással várnám a kedves vendégeket. Nagyon izgatott lennék, hogy talál-e mindenki kedvére való ételt. Különben ha lehetőségem lenne rá szívesen kipróbálnám magamat-e téren.

Tovább adom én is, és izgatottan várom a jelöltjeim ínycsiklandozó ételeinek felsorolását. Ők pedig nem mások mint:



Körtés muffin.




Napok óta nem volt időm sütni, sőt még főzni sem. Lassan elvonási tüneteim vannak, így gyorsan összedobtam egy finom muffint. Körtét tettem bele, és ettől a közepe finom puha, krémes lett. Az ünnepi hangulatra tekintettel, pedig mézes fűszerkeveréket is adtam hozzá. Ettől finom illat terjeng most a lakásban. Igaz a sok körtétől amit bele tettem, nem lett most olyan szép a formája, de ez cseppet sem zavart, a gyors elfogyasztásában.


 Hozzávalók 12 db muffinhoz:

1-2 db körte
20 dkg liszt
10 dkg cukor
1 ek kakaó
1/2 cs sütőpor
1 mk. szódabikarbóna
2 tk mézes fűszerkeverék
5 dkg darált mandula
1 cs vaníliás cukor
1 db tojás
10 dkg margarin
1 dl tejszín
1 ek méz


A körtét meghámozni és kisebb kockákra feldarabolni.

A száraz hozzávalókat egy tálba tenni, majd összekeverni.

A margarint felolvasztani, majd hozzáadni a tojást, a tejszínt, és a szintén felolvasztott mézet, majd jól kikeverni.

Ezután összekeverni a száraz hozzávalókhoz hozzáönteni a folyékony keveréket, és alaposan összekeverni.
 Végül óvatosan hozzákeverni a feldarabolt körtét is.

Muffin formát kibélelni papírral, majd belekanalazni a körtés masszát.

 Előmelegített sütőben tenni, majd közepes hőmérsékleten 20-25 perc alatt készre sütni.

 A sütőből kivéve rácsra szedni és kihűteni.

A közepe sütés után kicsit lágyabb lesz a körtétől, de nekem nagyon ízlett.

2009. december 14., hétfő

Túrós pogácsa.



A sok édesség után valami sósra vágytam, így ma pogácsát sütöttem. Igaz a végén nem kis kerekre formáztam őket, hanem kis kockákra vágtam, de ez a pogácsa tésztán mit sem változtatott. Nagyon finom omlós lett a tésztája, a tetejét pedig a pirosra sült sajt koronázta meg. Mivel a tésztát néhány perc alatt összelehet állítani, majd éjszakára hűtőben pihentetni a másnapi sütésig, így bármikor frissen kisüthető. Az ünnepek alatt is bármikor rövid idő alatt friss, meleg pogácsát szolgálhatunk fel a családnak. Megsütve is napokig friss marad!!


Hozzávalók:

25 dkg margarin
25 dkg túró
30 dkg liszt
1 ek tejföl
1 cs szárított élesztő
1 tk só
1 egész tojás
tetejére reszelt sajt






A lisztet elkeverni az élesztővel és a sóval. Ezután hozzáadni a margarint és elmorzsolni a liszttel, majd a túrót is hozzámorzsolni. Végül hozzáadni az egész tojást, a tejfölt, és jól összegyúrni. Addig kell gyúrni, amíg teljesen elválik az edény falától és már a kezünkre sem ragad rá.

Ekkor egy tálban, fóliával feledve hűtőbe tenni. Legalább 3-4 órára, de legjobb ha egy egész éjszakát pihentetjük.

Sütés előtt ujjnyi vastagra kinyújtani, és kisebb méretű pogácsa szaggatóval kiszaggatni, vagy kb. egyforma méretű kockákra vágni.

Egy sütőpapírral bélelt tepsibe egymástól kicsit távolabb helyezni , majd a tetejét felvert tojással megkenni és reszelt sajttal megszórni.

Előmelegített sütőben, közepes lángon 20-25 perc alatt szép pirosra sütni.

2009. december 13., vasárnap

Mascarponés-túrós körte leveles tésztában





A mai napra is egy körtés finomságot készítettem. Nemrégiben láttam egy receptet, melyben a körte ízesített túróval volt megtöltve, és az adta az alapötletet. Aztán addig alakítgattam, hogy ez már egy teljesen más recept lett. A mascarpone és a túró a körtével már magában is finom, de én még megkoronáztam ezt a leveles tésztában való sütéssel. A végeredmény pedig egy ropogós tészta, a méztől különlegesen finom körte, és a selymes ízű töltelék remek kombinációja. Az elkészítése gyors és egyszerű, ám a végeredmény ellenállhatatlanul finom.


Hozzávalók:


3 db körte
5 dkg mascarpone
10 dkg túró
reszelt citromhéj
porcukor
1 cs vaníliás cukor
1 ek méz
1 cs leveles tészta



A körtéket meghámozni, majd a magházukat kivágni, és kiskanállal mélyedést vájni a közepükbe. Citrommal kicsit megcsepegtetni, hogy ne barnuljanak meg.
A mascarponét, a túrót, a reszelt citromhéjat és az ízlés szerinti mennyiségű cukrot jól kikeverni.

A leveles tésztát vékonyra kinyújtani, majd 6 db egyforma méretű téglalappá felvágni, és sütőpapírral bélelt tepsibe egymásmellé helyezni.
Ezután a körtéket megtölteni a mascarponés-túrós keverékkel, és a tésztára fordítani úgy, hogy a töltelékes rész kerüljön alulra.
A mézet felolvasztani és a körtéket megkenni vele, majd megszórni porcukorral.
Előmelegített sütőben helyezni, és közepes lángon szép pirosra sütni.
Tálalás előtt langyosra hűteni, majd ízlés szerint  porcukorral megszórni.

2009. december 12., szombat

Körte mascarponéval és karamellkrémmel




Még volt a saját készítésű karamell krém, így ma mindenképpen olyan desszertet szerettem volna készíteni amihez feltudom használni. Kis gondolkodás után erre a mascarponés körtés finomságra esett a választásom. Ez a két ízvilág nagyon jól kiegészítette egymást. Sajnos nem lehet abbahagyni, olyan finom. Tehát diétázóknak semmiképpen nem tudom ajánlani. Annál inkább a mascarpone és karamell rajongóknak.


Hozzávalók:

2 db körte
20 dkg mascarpone
karamellkrém
porcukor
1 cs vaníliás cukor
cukrozott pörkölt mogyoró

A körtéket meghámozni, és nagyon vékonyan leszeletelni.
A mascarponét ízlés szerinti mennyiségű cukorral kikeverni.

Egy megfelelő méretű formát (én szilikonos muffin formát használtam) kibélelni a körteszeletekkel úgy, hogy kilógjon a formából. Ezután bele tenni egy kanállal az ízesített mascarponéból. A krém tetejére ízlés szerinti mennyiségű karamellkrémet csorgatni, majd szintén mascarponet kanalazni rá.
Végül a kiálló körtét visszahajtani a tetejére, és egy gyors mozdulattal tányérra borítani. Tetejét cukrozott pörkölt mogyoróval megszórni.

Akinek nincs ennyi pepecseléshez türelme, annak ajánlanám egy pohárba rétegezni. Akkor a körtéket apróbb darabokra vágni, majd úgy rétegezni.
Körte-mascarpone-karamell krém-mascarpone-körte.

Nagyon finom desszert, akár egy ünnepi ebéd lezárásaként is feltálalhatjuk.

2009. december 11., péntek

Fehér csokoládés muffin




Ez nem egy karácsonyi sütemény, de olyan régen sütöttem már muffint, hogy ma a délutáni nassolni valónk ez volt. Ezt a receptet Rachel Allen egyik műsorában láttam meg, és jegyeztem le. Többször kézbe vettem a cetlit amire leírtam, de valami miatt mindig elmaradt az elkészítése. Ma viszont már tudatosan ezt vettem kézbe, és most bánom csak igazán, hogy eddig halogattam a sütést. Nagyon jól kiemeli az ízét a fehér csokoládé, és egy igazán könnyű tésztát kaptam. Tetejét szintén fehér csokoládéval kellett volna megkenni sütés után, de én ettől eltérve, cukrozott pörkölt mogyoróval szórtam meg, amely aztán finom ropogósra sült a tetején.


Hozzávalók 12 db muffinhoz:

10 dkg fehér csokoládé (én Milka-t vettem)
10 dkg margarin
10 dkg kristálycukor
1 cs vaníliás cukor
1 egész tojás
1 dl tejszín
20 dkg liszt
1/2 cs sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna
pörkölt cukrozott mogyoró



A csokoládét összetörni és egy edénybe tenni a cukorral és a margarinnal együtt. Gőzfürdő fölött felolvasztani, majd kicsit hűlni hagyni majd hozzákeverni a tejszínt, és az egész tojást is.

A lisztet összekeverni a sütőporral és a szódabikarbónával, majd a csokoládés keverékhez önteni.

Muffin formát papírral kibélelni, majd belekanalazni a masszát. Ezután a tetejét pörkölt cukrozott mogyoróval megszórni.

Előmelegített sütőben helyezni, majd közepes lángon 20-25 perc alatt készre sütni.

A sütőből kivéve rácsra szedni és teljesen kihűteni.

A mogyoró el is hagyható a tetejéről. Helyette sütés után meglehet még kenni olvasztott csokoládéval, vagy tálalás előtt tejszínhabbal díszíteni.

Bolognai spagetti.






Ma olyan ebédet szerettem volna főzni, melyet rövid idő alatt csak összeállítok, majd irány a sütő, és a tálalásig már szinte nincs is több gondom vele. Így jött aztán az ötlet, hogy legyen bolognai spagetti. Mivel időm kevés volt, így a szószt most nem saját magam készítettem, (nyáron friss paradicsomból készült szósz a legfinomabb) hanem készen vásárolt Knorr "Bolognai spagetti" alapból hoztam össze. A darált hús mellett került még bele gomba is, majd az elkészített alappal együtt kevertem össze a kifőtt tésztával. Ezután tepsibe öntöttem, majd irány a sütő. Sütési idő felénél még megszórtam reszelt sajttal, majd készre sütöttem.







 Hozzávalók:

50 dkg darált hús
30 dkg gomba
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 mk pirospaprika
2 dl víz
2 ek olaj
1 cs spagetti tészta
10 dkg reszelt sajt
 


A gombát vágjuk fel ízlés szerint. (én vékonyan felcsíkoztam) A vöröshagymát és a fokhagymát vágjuk fel apróra.

Az olajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá az apróra vágott hagymát, és pároljuk üvegesre. Ezután adjuk hozzá a fokhagymát, a darált húst, és pároljuk fehéredésig, majd keverjük hozzá a felszeletelt gombát is.
Amikor már a gomba kicsit összeesett, és levet engedett, ízlés szerint sózzuk, szórjuk meg a pirospaprikával, majd öntsük fel a vízzel, és addig főzzük, még teljesen elfő alóla a lé.







 Hozzávalók a szószhoz:

1 cs Knorr "Bolognai spagetti" alap
2 dl ketchup
3 dl víz
csipet cukor
1 mk oregánó
1 mk bazsalikom


A spagetti alapot keverjük simára a langyos vízzel, a ketchup-al, csipet cukorral, és ízlés szerint oregánóval, és bazsalikommal.

Ezután forraljuk fel, majd vegyük kisebbre a lángot, és állandó kevergetés mellett főzzük pár percig, hogy besűrűsödjön.

Ezután öntsük hozzá az előzőleg készre főzött gombás húshoz, és keverjük alaposan össze, majd főzzük még pár percig.






A tésztát főzzük ki enyhén sós vízben, majd szűrjük le. Ezután keverjük össze a húsos szósszal, majd öntsük bele egy tepsibe. 

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 20 percig. Ezután szórjuk meg a tetejét reszelt sajttal, majd süssük még pár percig, hogy a sajt ráolvadjon.

Tálaláskor ízlés szerint még ketchupot kínálhatunk hozzá.

2009. december 10., csütörtök

Zserbógombócok leveles tésztában



A gombóckák nagyon finomra sikerültek, és ezen felbuzdulva egy kicsit kísérletezni kezdtem. Volt még a hűtőben leveles tészta, így azt gondoltam ki, hogy azzal kombinálom össze a zserbógolyókat. Remek ötletnek bizonyult. A finom ropogós leveles tészta, és a magában is remek ízhatású csokoládéval bevont gombóc, nagyon finom lett. Hamar elkészíthető, mivel a gombócokat előre lelehet gyártani, és csak a tésztába való becsomagolás, és a sütés vesz némi időt igénybe. Frissen, langyosan tálaltam, és  nem lehetett neki ellenállni.


Hozzávalók:


15 dkg aszalt sárgabarack
15 dkg darált dió
2 ek barack lekvár
1 ek víz
2 ek rum
1 ek rumaroma
porcukor
1 cs vaníliás cukor


Az aszalt sárgabarackot apró darabokra vágni, és hozzáadni a vizet,és a rumot. 1-2 órán át állni hagyni hogy magába szívja a rumos vizet.
Pihentetés után hozzáadni a diót, a lekvárt, a vaníliás cukrot, és ízlés szerinti mennyiségű cukrot. Jól összekeverni, majd dió nagyságú gombócokat formálni belőle.
1 órára hűtőbe tenni.


20 dkg tortabevonó csokoládé
2 ek olaj


A csokoládét apró kockákra tördelni, hozzáadni az olajat és állandó kevergetés mellett vízgőz fölött felolvasztani.

A gombócokat kivenni a hűtőből és beleforgatni csokoládéba. Villával óvatosan kiemelni, majd egy sütőpapírral bélelt tálcára tenni. Hagyni hogy teljesen megdermedjen rajta a csokoládé.


1/2 cs leveles tészta


A tésztát kb. 2-3 mm. vastagságúra kinyújtani, majd akkora kockákra vágni, hogy a gombócokat beletudjuk csomagolni.
Mindegyik tésztakockára ráhelyezni egy csokoládéval bevont gombócot, majd kis batyukat formálni belőle.

Egy sütőpapírral bélelt tepsire tenni, és előmelegített sütőben 180 fokon, szép pirosra sütni.

Tálaláskor porcukorral megszórni. Még langyosan elfogyasztani.