2026. június 25., csütörtök

Meggyes pite cukorbetegeknek.

 


Nagyon szeretem a meggyes pitét, így a kedvenc receptemet átalakítottam hogy cukorbetegként én is megtudjam enni. (cukorral, és finom búzaliszttel készült pite receptje erre a linkre kattintva található) Annak ellenére hogy teljes kiőrlésű, és tönköly liszttel készült, a tészta könnyű, és finom lett. A meggy pedig már saját termés, így még a pite is finomabb vele.....



Hozzávalók 20x30 cm-es tepsihez: 

5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt (Nagyi titka)

10 dkg fehér tönkölyliszt (Nagyi titka) 

1/2 cs sütőpor

15 dkg vaj

3 db tojás

1 kk vaníliaaroma

15 dkg eritrit

1 citrom reszelt héja

magozott meggy ízlés szerint 

  


A puha vajhoz adjuk hozzá a vaníliaaromát, a citromhéjat, és 5 dkg eritritet, majd keverjük habosra.

Ezután állandó keverés mellett, egyesével adjuk hozzá a tojássárgákat, és keverjük tovább pár percig. (mindegyik tojássárgával külön-külön is keverjük össze)

A tojások fehérjét kezdjük el habbá verni, majd amikor már kezd kifehéredni, kanalanként adjuk hozzá a maradék 10 dkg eritritet, és addig verjük, hogy egy kemény habot kapjunk.

A kétféle lisztet keverjük össze a sütőporral, majd adjuk hozzá a tojássárgás keverékhez, és keverjük alaposan össze.

Ezután több részletben adjuk hozzá a keményre felvert tojáshabot, és keverjük, forgassuk össze úgy, hogy egy sima masszát kapjunk. 

A tepsit béleljük ki sütőpapírral, majd egyenletesen simítsuk bele a masszát.

Ezután ízlés szerint pakoljuk rá a kimagozott meggyszemeket. (Én bőségesen megpakoltam meggyel.)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 35-40 percig, tűpróbáig.(Én légkeverésnél 170 fokon, 35 percig sütöttem, de ez sütőfüggő)

A sütőből kivéve hagyjuk pár percig a tepsiben, majd sütőpapírral együtt emeljük át egy rácsra és hűtsük ki. 



Tálalás előtt a kihűlt süteményt ízlés szerint szórjuk meg por eritrittel, majd szeleteljük fel, és úgy kínáljuk. A tésztája finom, és könnyű, annak ellenére hogy teljes kiőrlésű tönköly liszttel készült.


2026. június 19., péntek

Spárgás-füstölt tarjás pite.

 


A napokban kedvezőbb áron sikerült szép, zsenge spárgát venni, majd a hűtőben eltöltött idő után, végre felhasználtam, és egy finom pitét sütöttem. A pite alapja leveles tészta, a töltelékbe pedig a spárga mellett került még főtt, füstölt tarja, és füstölt sajt is. Az elkészítése igen egyszerű, és mondhatom nem csak finom, de nagyon laktató is.



Hozzávalók 20x30 cm-es tepsihez:

1 cs leveles tészta

50 dkg zöld spárga

25 dkg főtt-füstölt tarja

1 nagy vöröshagyma

3 db tojás (nagy)

2 dl Milli főzőtejszín

só (ízlés szerint)

őrölt színes bors (ízlés szerint)

késhegynyi szerecsendió (el is hagyható) 

15 dkg füstölt sajt 

3 ek étolaj 



A spárgát hajlítsuk meg, és törjük le a fás részét, majd vágjuk fel kisebb darabokra.  

Ezután enyhén sós vízben főzzük pár percig, majd szűrjük le, és hűtsük ki. 

 A vöröshagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe, és vékonyan szeleteljük fel.

A főtt-füstölt tarját vékonyan szeleteljük fel, majd vágjuk fel kisebb kockákra.

Egy serpenyőbe öntsük bele az olajat, adjuk hozzá a felszeletelt vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.  

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt tarját, és süssük még pár percig, majd vegyük le a tűzről és szintén hűtsük ki.

Az egész tojásokat üssük bele egy tálba, majd villával kissé verjük fel.

Ezután ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a szerecsendióval, majd adjuk hozzá a főzőtejszínt, és a reszelt sajtot, és kézi habverővel keverjük alaposan össze. 

Ezután adjuk hozzá az elősütött, és kihűtött, hagymás-tarjás keveréket, és az előfőzött spárgát, majd egy keverőkanállal keverjük, forgassuk össze. (amennyiben szükséges ízesítsünk utána)

A leveles tésztát tekerjük ki, majd a sütőpapírral együtt helyezzük bele a tepsibe úgy, hogy a széleket is befedje.

Ezután egyenletesen öntsük bele a spárgás-tarjás keveréket.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 45 perc alatt szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 180 fokon, 40 percig sütöttem, de ez sütőfüggő!)

Az elkészült pitét vegyük ki a sütőből, pár percig hagyjuk a tepsiben, majd a sütőpapírral együtt emeljük át egy rácsra, és hűtsük tálalás előtt pár percig. 



Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel, majd tegyük tányérra, és úgy kínáljuk. A ropogós leveles tészta, és a szaftos töltelék nagyon jól összeillenek, és finom együtt.


2026. június 14., vasárnap

Rebarbarás-epres pohárkrém. (cukorbetegeknek)

 

 

A folyton termő eper bokrokon már leérett az első, nagyobb szemű termés, így a továbbiakban már kicsit apróbb, de finom, édes eperszemeket tudok leszedni. (szerencsére ez a fajta eper az első fagyokig terem, így még sok finom epret nassolhatok) Így aztán ehhez a pohárkrémhez az apróbb szemeket használtam fel, egy kevés rebarbarával összefőzve. Az eper édes, és a rebarbara kissé savanykás íze pedig remekül összeillenek. Cukorbetegként természetesen édesítőt használtam, és a pohár alján megbújó ropogós keksz is cukormentes.



Hozzávalók:

2-3 szál rebarbara

kb. 25 dkg eper

2 ek eritrit

1 kk vaníliaaroma

4 db szegfűszeg

1/2 kk őrölt fahéj

pici darabka csillagánizs

0,5 dl víz 

 

A rebarbara külső részét húzzuk le, majd vágjuk fel kisebb darabokra. Az epret folyó víz alatt mossuk meg, majd csepegtessük le. A nagyobb szemeket vágjuk félbe.

Egy serpenyőbe tegyük bele a faldarabolt rebarbarát, adjuk hozzá a vizet, az eritritet, a vaníliaaromát és a  fűszereket, majd tegyük fel főni.

Pár perc után, adjuk hozzá a feldarabolt epret, majd főzzük tovább pár percig, de arra figyeljünk hogy nehogy túlfőzzük és platy legyen.

Ezután hűtsük ki, és mielőtt a pohárba rétegeznénk, szedjük ki a fűszereket. 


  

Tejfölös mascarponekrém hozzávalói:

25 dkg mascarpone

3 ek tejföl (púpozott)

3-4 ek eritrit

1 kk vaníliaaroma

kell még 6-8 db cukormentes keksz

 

A mascarponéhoz adjuk hozzá az eritritet, a vaníliaaromát és a tejfölt, majd keverjük simára. (a tejfölt apránként adagoljuk hozzá, nehogy túl lágy, folyós legyen a krém) 

A poharak aljába morzsoljuk bele a cukormentes, omlós kekszet.

Ezután kanalazzuk rá a krém felét, majd a rebarbarás-eper felét.

Ezután a maradékkrémet, majd a maradék rebarbarás-epret is.



Az elkészült pohárkrémet minél előbb tálaljuk, mert különben az omlós keksz megszívja magát. Előre is dolgozhatunk és elkészíthetjük a krémet is, és a rebarbarás-epret is, és felhasználásig tegyük be a hűtőbe, majd közvetlen tálalás előtt, állítsuk össze a pohárkrémet.


2026. június 2., kedd