2018. augusztus 30., csütörtök

Krémsajtos tojássaláta.




A nyári nagy melegben nemigen szoktam tojássalátát készíteni, így ez most egy kivételes alkalom volt. A MindigNő Portálon nézelődtem éppen amikor megláttam a recepteket, és mivel éppen nem volt ötletem, hogy mit is készítsek majd másnap reggelire, így kapóra jött a tojáskrém. (recept a linkre kattintva megtalálható) Mivel nem volt itthon vajkrém, így krémsajttal helyettesítettem. Újhagyma helyett pedig lila hagymát vágtam apróra, mely szintén jól illet a fűszeres tojássalátához. Tálaláskor pedig ropogósra sült zsemlét, és paradicsomot kínáltam hozzá.





Hozzávalók:

4 db főtt tojás
1 natúr philadelphia krémsajt
2 tk dijoni magos mustár
1 kisebb lila hagyma
1 kisebb csokor petrezselyemzöld
só (ízlés szerint)
2 csipet őrölt fehér bors





A lila hagymát és a petrezselyemzöldet vágjuk fel apróra. A főtt tojásokat vágjuk fel ízlés szerint. (Én nagyobb kockákra vágtam fel a tojást.)

A krémsajthoz adjuk hozzá a mustárt, az apróra vágott lila hagymát és a petrezselyemzöldet, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és keverjük alaposan össze.

Ezután adjuk hozzá a felkockázott főtt tojást, majd óvatosan keverjük, forgassuk össze, vigyázva hogy a tojás ne nagyon törjön.

Az elkészült tojássalátát ezután tegyük be tálalásig a hűtőbe, hogy az ízek kellően összeérjenek. 

Tálaláskor ízlés szerint kínálhatjuk friss kenyérrel, péksüteménnyel, vagy éppen ropogósra sült zsemlével, kiflikarikákkal.


2018. augusztus 28., kedd

Szilvás gombóc teljes kiőrlésű búzaliszttel.




Szilvaérés idején többször is készül ebédre szilvás gombóc, így történt ez a napokban is. A megszokott krumplis tésztán mindössze annyit változtattam, hogy Nagyi titka teljes kiőrlésű búzaliszttel készült. Mivel a teljes kiőrlésű liszttel készült tészták kissé szárazabbak, így ezt elkerülendő a krumplis tészta összegyúrása előtt, adtam hozzá némi olvasztott vajat is. A tészta így már nem lett száraz, sőt.... éppen megfelelő lett az állaga. Tálaláskor fahéjas porcukorral megszórva, és tejföllel alaposan meglocsolva kínáltam.






 Hozzávalók kb. 15 db gombóchoz:
 
20 dkg főtt krumpli
10 dkg vaj
1 kk só
1 db tojás (nagy)
kb. 30 dkg teljes kiőrlésű  búzaliszt ( v. amennyit felvesz)



A krumplit enyhén sós vízbe főzzük puhára, majd szűrjük le, még melegen krumplinyomón nyomjuk át (v. villával alaposan törjük össze) és hagyjuk teljesen kihűlni.

Ezután adjuk hozzá a felolvasztott vajat, a sót, az egész tojást, és kb. 20 dkg lisztet, majd kezdjük el összegyúrni.

Gyúrás közben apránként adjunk hozzá még annyi lisztet, hogy a tészta már ne ragadjon, és könnyen kitudjuk majd nyújtani.

Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki vékonyra a tésztát, vágjuk fel kockákra, helyezzünk minden tésztakockára egy-egy szilvaszemet, majd formázzuk meg a gombócokat.

Egy nagyobb edénybe tegyünk fel bőséges mennyiségű vizet forrni, majd amikor már forr, helyezzük bele a gombócokat.

Ezután várjuk meg míg feljönnek a víz tetejére, majd néha megkeverve főzzük 6-8 perc alatt készre.

Amikor a gombócok készre főttek, szedjük ki a vízből, alaposan csepegtessük le, majd forgassuk bele a pirított zsemlemorzsába, és tálalásig tartsuk melegen.





Pirított zsemlemorzsa hozzávalói:

1 nagy csomag zsemlemorzsa
kb. 1 dl étolaj



A zsemlemorzsa pirításával kezdjük, hogy a készre főtt gombócokat, a főzővízből kiszedve, rögtön beletudjuk forgatni.


Az olajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá a zsemlemorzsát, és állandó keverés mellett pirítsuk szép aranybarnára. (kisebb lángon pirítsuk, és kevergessük, mert a zsemlemorzsa könnyen megég) 


Tálaláskor a gombócokat szedjük tányérra, ha előzőleg nem magoztuk ki, akkor távolítsuk el a szilvamagokat, majd szórjuk meg fahéjas porcukorral. Ízlés szerint meglocsolhatjuk még tejföllel is. 


2018. augusztus 25., szombat

Gólyatojás, vakhal, rántott tejbegríz....




Nagyon régen készült már nálunk ez az egyszerű, ám annál finomabb gólyatojás, vakhal, vagy éppen rántott tejbegríz, mert bármilyen névvel is illetjük egy és ugyanazon finomságról beszélünk. Először Maris néninél (Akit nagymamánként szerettünk, és sajnos már nincs velünk. :( ) ettem, és Ő mint "gólyatojás" emlegette. Utána sokszor megsütöttem én is, ha éppen valami egyszerű édességre vágytunk. Aztán valahogy feledésbe merült, mígnem a Vidék íze Receptmagazin 2018. augusztusi számában szembetaláltam magamat a recepttel, csak éppen "gólyatojás" helyett a magazinban "Vakhal" névvel illeték. Így aztán előjöttek az emlékek, és gyorsan el is készítettem, majd még melegében házi meggylekvárral tálaltam. Imádtuk régen is, és most is!





Hozzávalók kb. 14 db-hoz:

6 púpozott ek búzadara (gríz)
4 dl tej
2 cs vaníliás cukor (v. 1 mk vaníliaaroma)
1 citrom reszelt héja
2 ek kristálycukor (v. 1 ek eritrit)

Hozzávalók a panírozáshoz:

1 db tojás (nagy)
1 cs zsemlemorzsa

kb. 5 dl olaj a sütéshez





A tejhez adjuk hozzá a kristálycukrot, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, majd keverjük össze. (Ízlés szerint eritrittel és vaníliaaromával is összekeverhetjük a tejet.)

Ezután keverjük hozzá a búzadarát, és állandó kevergetés mellett főzzük jó sűrűre, majd hűtsük ki, hogy éppen csak langyos legyen.

A sűrű tejbegrízt ezután két darab hideg vízbe mártott evőkanál segítségével formázzuk meg, majd hagyjuk teljesen kihűlni. (Én egyszerűbb módját választottam a formázásnak, nedves kézzel formáztam meg.)

A panírozáshoz a tojást villával enyhén verjük fel, egyesével forgassuk bele a megformázott tejbegrízt, majd forgassuk bele a zsemlemorzsába. 

Az olajat hevítsük fel, óvatosan helyezzük bele a bepanírozott galuskákat, és pár perc alatt süssük szép pirosra, majd szedjük ki papírtörlőre, hogy a felesleges zsiradékot felszívja. 

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, és lekvárral kínáljuk. Én házi meggylekvárral kínáltam, mely nagyon jól illett hozzá.


2018. augusztus 22., szerda

Hűsítő görögdinnye mascarponekrémmel.




Tombol a kánikula, így a sütő bekapcsolása szóba sem jöhetett, pedig valamilyen habos-krémes finomságra vágytunk ebéd után. Mivel éppen volt a hűtőben egy szép szelet  mézédes görögdinnye, így arra gondoltam, hogy mascarponekrémmel váltakozva kanalazom a fagylaltos kelyhekbe. A dinnyét kimagoztam, majd visszatettem a hűtőbe, hogy jól lehűljön, a mascarponekrémet kikevertem sőt, még mandulaforgácsot is pörköltem, mellyel végül megszórtam.... A dinnyét előre felkockázhatjuk, a mascarponekrémet is előkészíthetjük, de arra figyeljünk, hogy csakis tálalás előtt kanalazzuk a poharakba, mert a dinnye sok levet enged, és attól élvezhetetlen lesz a desszertünk.






Hozzávalók 4 pohárhoz:

50-60 dkg felkockázott görögdinnye (mag nélkül)
25 dkg mascarpone
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
1/2 citrom reszelt héja és leve
2 dl Hulala (v. habtejszín)
10 dkg mandulaforgács





A kimagozott, és felkockázott görögdinnyét tegyük be a hűtőbe hogy kellően lehűljön.

A porcukorhoz adjuk hozzá a mascarponét, a vaníliás cukrot, a reszelt citromhéjat, ízlés szerint citromlevet, majd keverjük simára.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel közepesen kemény habbá, majd apránként, óvatosan keverjük hozzá a mascarponekrémhez.

A mandulaforgácsot tegyük bele egy teflon serpenyőbe, majd rázogatva, pár pillanat alatt pörköljük világos zsemleszínűre. Ezután öntsük át egy tányérba, nehogy túlpörkölődjön a még meleg serpenyőben.

Tálalás előtt vegyük ki a hűtőből a felkockázott görögdinnyét, majd a mascarponekrémmel váltakozva kanalazzuk bele a poharakba.

Ezután szórjuk meg az előzőleg megpörkölt mandulaforgáccsal, és rögtön tálaljuk. 

A poharakba kanalazás után rögtön fogyasszuk el, mert különben a dinnye levet enged, és élvezhetetlen, vizes lesz a desszertünk.


2018. augusztus 18., szombat

Oreo kekszes túrótorta.




Az Oreo keksz már magában elropogtatva is nagyon finom, nekem pl. az egyik kedvencem, de a túrótortába belecsempészve is megállja a helyét. A tortának az alapja szintén kekszes alap, de ahhoz nyugodtan használhatunk bármilyen omlós kekszet. Én a Győri Édes kekszet választottam, mint általában mindig, ha kekszes alapú tortát készítek. A darabokra tördelt Oreo keksz a túrós töltelékbe került, mely nem áztatta el, és még sütés után is finom ropogós maradt. Az elkészült, és teljesen kihűlt tortát végül csokoládéval csorgattam meg, és állítom nem rontotta el, sőt.... nagyon jól illett a tortához.




 Kekszes alap hozzávaló 20-22 cm-es tortaformához:


15 dkg Győri Édes keksz
4 tk Nesqik kakaó
10 dkg vaj


A kekszet daráljuk le (v. morzsoljuk össze) majd keverjük hozzá a cukrozott kakaót.

A vajat olvasszuk fel, majd öntsük a kekszes keverékhez, és keverjük össze.

A tortaformát béleljük ki sütőpapírral, majd öntsük, és lapogassuk bele a vajas kekszet úgy, hogy egy kis pereme is legyen.





 Oreós-túrós töltelék hozzávalói:

35 dkg túró
8 db Oreo keksz
10 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
1 cs vaníliás pudingpor
2 dl tejföl
1 citrom reszelt héja


A túróhoz adjuk hozzá a tejfölt, a porcukrot és a vaníliás cukrot, a pudingport, reszeljük hozzá a citromhéjat, majd keverjük simára.

Az Oreo kekszet tördeljük apró darabokra, majd adjuk a túrós keverékhez, és keverőkanállal keverjük, forgassuk alaposan össze.

Ezután a tortaformában lévő kekszes alapra egyenletesen öntsük rá a túrós tölteléket.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 40 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 40 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a tortaformában hagyjuk teljesen kihűlni, majd tegyük be a hűtőbe tálalásig.

Tipp:
Érdemes előző nap megsütni, így van ideje a tortának teljesen kihűlni, és szépen tudjuk majd szeletelni.)





 Csokoládé ganache hozzávalói:

5 dkg étcsokoládé
2-3 ek habtejszín


A csokoládét tördeljük bele egy tálba, adjuk hozzá a tejszínt, majd gőzfürdő fölött, állandó kevergetés mellett, keverjük simára.

Ezután a teljesen kihűlt torta tetejére ízlés szerint csorgassuk rá a csokoládét, majd tegyük be a hűtőbe tálalásig.





Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel a tortát, majd úgy kínáljuk. A könnyű, túrós töltelék nagyon finom a ropogós kekszdarabkákkal.


2018. augusztus 15., szerda

Leveles húsgolyónyárs.




Többször is készítettem már húsgolyónyársat, és mindig nagy sikere volt, és nemcsak a felnőttek, de a gyerekek körében is. Valójában ebédre fasírtot készültem sütni, aztán a hűtőbe benyúlva megláttam a leveles tésztát, és akkor jött az ötlet, hogy miért is ne legyen leveles tésztával együtt sütve. Így a fűszeres húsból kisebb golyókat formáztam, és a tésztával váltakozva hurkapálcikára tűztem fel, majd irány a sütő.... Nagy előnye, hogy akár előre is összeállíthatjuk a nyársakat, majd sütésig a hűtőben tároljuk.






 Hozzávalók:

30 dkg darált hús 
1 kisebb vöröshagyma
1 tk köménymag
1 tk füstölt pirospaprika
2 ek worcestershire szósz
1 tk ételízesítő
őrölt színes bors
2 db tojás (közepes)
4-5 ek zsemlemorzsa
1 ek Vénusz étolaj





A köménymagot pár pillanat alatt pörköljük meg, majd öntsük egy mozsárba, és törjük alaposan össze. (rázogatva, csak addig pörköljük, míg el nem kezd pattogni)

A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. Az olajat forrósítsuk fel, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, pároljuk üvegesre, majd hűtsük ki teljesen.

A darált húshoz adjuk hozzá az előzőleg megpárolt vöröshagymát, a pörkölt köménymagot, a füstölt pirospaprikát, a worcestershire szószt, az ételízesítőt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd keverjük alaposan össze.

Ezután adjuk hozzá a kissé felvert tojásokat, és pár kanál zsemlemorzsát, majd gyúrjuk alaposan össze, hogy egy könnyen formázható masszát kapjunk. (egy kevéske felvert tojást tegyünk félre a tészta lekenéséhez!!!)

Ezután a masszából nedves kézzel, formázzunk a kisebb golyókat.

Az előnyújtott leveles tésztát csomagoljuk ki, majd függőlegesen csíkozzuk fel.

Ezután a tésztacsíkot, és a húsgolyókat váltakozva tűzzük fel egy hurkapálcikára, majd a tésztát kenjük le a félretett tojással.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd helyezzük rá a nyársakat egymástól kicsit távolabb.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 30-35 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 30 percig sütöttem.)

Tálalás előtt hagyjuk langyosra hűlni, majd ízlés szerint mustárral, ketchuppal kínáljuk.


2018. augusztus 11., szombat

Nektarinos-szilvás túrótorta.




Végre megérkezett a várva várt felfrissülés, szerencsére jó pár fokot hűlt a levegő, így reggel az első dolgom az volt hogy összeállítottam ezt az egyszerű túrótortát, majd irány a sütő. A hozzávalókat egyszerűen csak össze kell keverni, majd ízlés szerinti gyümölccsel a tortaformába rétegezni. Én pl. nektarint és szilvát daraboltam fel, majd vaníliás cukorral és őrölt fahéjjal összekeverve került a túrós réteg közé. Persze ízlés szerint másfajta gyümölcsöt is választhatunk, a torta garantálom akkor is finom lesz. A torta 60 perc alatt megsült, és csakis arra kellett várakozni hogy kihűljön, és máris kezdődhetett kóstolás....






Hozzávalók 24 cm-es tortaformához:

75 dkg túró
6 db tojás (nagy)
3 cs vaníliás pudingpor
3 cs vaníliás cukor
20 dkg porcukor
1/2 citrom leve
1 citrom reszelt héja
1 kk őrölt fahéj
1 nagyobb nektarin
6-8 db szilva





A nektarint és a szilvát vágjuk fel kisebb darabokra, szórjuk meg egy csomag vaníliás cukorral, és az őrölt fahéjjal, keverjük össze, majd tegyük félre ameddig elkészítjük a túrós keveréket.

A túrót tegyük bele egy tálba, majd villával törjük össze.

Ezután keverjük hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, a citrom reszelt héját és levét, majd egyesével az egész tojásokat. (Mindegyik tojással külön-külön keverjük össze.)

Ezután adjuk hozzá a vaníliás pudingport, majd keverjük alaposan össze. (Egy lágyabb keveréket fogunk kapni.)

A tortaformát béleljük ki sütőpapírral, öntsük bele a túrós keverék felét, kanalazzuk rá a gyümölcsös keveréket, majd öntsük rá a maradék túrós keveréket.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 60 percig. (Én légkeverésnél 160 fokon, 60 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a tortaformában hagyjuk teljesen kihűlni. (Amikor a sütőből kivesszük a torta még kissé lágynak tűnhet, de amikorra teljesen kihűl tökéletes lesz az állaga.)





Tálalás előtt helyezzük a tortát egy tortatálra, ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk.


2018. augusztus 7., kedd

Paradicsomos-sajtos tészta.




Egyszerű, és húsmentes tészta készült ebédre, sok-sok paradicsommal, friss bazsalikommal, sajttal, és bevallom ebben a nagy melegben nem is vágytam másra. Igaz a sütőt bekellet hozzá kapcsolni, de mivel ez még a kora reggeli órákban történt, így nem jelentett gondot. Mire a paradicsomos szósz elkészült a tészta is megfőtt, majd sütőformába rétegezve került a sütőbe. Kb. fél óra múlva pedig már el is készült, ebédidőre pedig éppen fogyaszthatóra hűlt. (igaz én akár hidegen is megeszem :) ) Én Barilla penne tésztát használtam, melyet az Itália ízei webáruházban bárki beszerezhet kedvező áron, így érdemes benézni.





 Hozzávalók:

 25 dkg durum penne tészta
1 kg paradicsom
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 marék friss bazsalikom
só (ízlés szerint)
őrölt fehér bors (ízlés szerint)
1 tk cukor
 20 dkg reszelt sajt (pl. edami, trappista...)
 2-3 ek olívaolaj





 A paradicsomból tegyünk félre pár darabot, a többit pedig daraboljuk fel. A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. A bazsalikomot nagyjából vágjuk össze.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá a szintén apróra vágott fokhagymát, majd pár pillanat múlva a feldarabolt paradicsomot. Sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a cukorral, majd keverjük hozzá a nagyjából összevágott bazsalikomot, és néha megkeverve, főzzük kb. 20 percig.

Amikor a paradicsom készre főtt, vegyük le a tűzről, majd turmixoljuk le, vagy botmixerrel pépesítsük.

Közben a tésztát főzzük ki enyhén sós vízben, majd szűrjük le, adjuk hozzá a pürésített paradicsomot, és keverjük alaposan össze.

Ezután egy sütőformába (v. tepsibe) tegyük bele a paradicsomos tészta felét, szórjuk meg reszelt sajttal, majd öntsük rá a maradék tésztát.

A félretett paradicsomokat vékonyan szeleteljük fel, majd helyezzük a tésztára, és szórjuk meg a maradék reszelt sajttal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 30 percig, hogy a sajt ráolvadjon, és a teteje szép színt kapjon.





Tálalás előtt a sütőből kivett tésztát hagyjuk kicsit hűlni, majd helyezzük tányérra, szórjuk meg friss bazsalikommal, majd úgy kínáljuk.


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 527 kcal

Fehérje: 24 g

Zsír: 22 g

Szénhidrát: 56 g


2018. augusztus 4., szombat

Nektarinos lepény.




A nagy hőség miatt már napok óta nem kapcsoltam be a sütőt, de ma korán reggel úgy gondoltam hogy gyorsan sütők egy finom, gyümölcsös lepényt. Mivel a tésztával nem volt kedvem bajlódni, így segítségül hívtam a Tante Fanny édes linzertésztát, mellyel nagyon elégedett vagyok, és rendszeresen felhasználom egy-egy süteményhez. A kész tésztát egyszerűen csak belehelyeztem a tepsibe, majd megszórtam az édes-morzsás dióval, kiraktam cikkekre vágott nektarinnal, ráöntöttem a tejfölös-cukros..... keveréket, majd irány a sütő. A nagy meleget elkerülve pedig bő fél óra múlva már meg is sült a lepény, és csakis arra kellett várakozni hogy kihűljön, és feltudjam szeletelni.





Tészta 22x32 cm-es tepsihez:



Sütőpapírral együtt helyezzük bele a tepsibe az édes linzertésztát úgy, hogy pereme is legyen. (Mivel a tészta mérete nagyobb mint a tepsi, így a belehelyezés könnyen megoldható.)




Hozzávalók a töltelékhez:

2-3 db nektarin
15 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
1 cs vaníliás pudingpor
2 db tojás (nagy)
2,5 dl tejföl
1 citrom leve és reszelt héja


Hozzávalók a szóráshoz:

10 dkg darált dió
4 db babapiskóta
1 kk őrölt fahéj




A porcukorhoz adjuk hozzá a vaníliás cukrot, a tejfölt, az egész tojásokat, a citrom levét és reszelt héját, majd keverjük simára.

Ezután adjuk hozzá a vaníliás pudingport, és szintén keverjük simára.

A babapiskótát morzsoljuk össze, majd keverjük hozzá a darált diót és az őrölt fahéjat.

A tepsiben lévő tésztát szórjuk meg a diós morzsával, rakjuk ki a cikkekre vágott nektarinnal, majd óvatosan öntsük rá a tejfölös-cukros.... keveréket.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 35-40 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 35 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk pár percig hűlni, majd a sütőpapírral együtt helyezzük át egy rácsra, és hűtsük ki teljesen.
Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel a lepényt, majd úgy kínáljuk.


2018. augusztus 1., szerda

Gombás-sonkás pecsenye.




Az elmúlt hétvégére készült ez a finom pecsenye, amely lehet a recept elolvasása után kissé időigényesnek tűnhet, viszont igencsak laktató, és nagyon finom. Az előzőleg bepácolt tarjaszeletek már magában megsütve is ízletesek, de ezt még fokozhatjuk, ha pár szelet füstölt tarjával (v. sonkával) gombával, és sajttal rétegezve készítjük el. A szép pirosra sült pecsenyénket pedig tálalhatjuk melegen, vagy éppen hidegen, ízlés szerinti körettel, vagy egy tál frissen készített salátával. 





 Hozzávalók:

6 szelet sertéstarja
5 szelet főtt, füstölt tarja (v. sonka)
20 dkg gomba
2 cs szeletelt sajt (v. 20 dkg reszelt sajt)
0,5 dl fehérbor


Húspác hozzávalói:

1,5 dl étolaj
1 tk dijoni magos mustár
2 tk szójaszósz
2 tk worcestershire szósz
1 tk ételízesítő
1 tk só
őrölt fehér bors (ízlés szerint)
kakukkfű (ízlés szerint)
majoranna (ízlés szerint)





A nyers és a főtt, füstölt tarját vágjuk fel vastagabb szeletekre. A gombát tisztítsuk meg, majd szintén vágjuk vastagabb szeletekre. Amennyiben nem szeletelt sajtot használunk, akkor a sajtot reszeljük le.

A húspác hozzávalóit egy tálba keverjük össze, alaposan forgassuk bele a nyers tarjaszeleteket, majd fedjük le a tálat, és hagyjuk a hússzeletek pár órát állni. (Érdemes előző este bepácolni a húst, majd felhasználásig a hűtőben tárolni.)

A méteres pecsenye összeállításához két darab hurkapálcikát használtam, arra fűztem fel a hozzávalókat, mert így könnyebb volt vele dolgozni, de ízlés szerint az összeállítás után, egy kis segítséggel, madzaggal is összekötözhetjük.

Egy szelet füstölt tarjával kezdjük a rétegezést, majd azt követi egy szelet előzőleg bepácolt nyers tarjaszelet. Ezután helyezzünk a húsra két szelet sajtot, majd pár szelet felszeletelt gombát, és újra két szelet sajt következik. Ezt a rétegezést addig folytassuk, míg el nem fogynak a hozzávalók. (Amennyiben reszelt sajtot használunk, akkor azt szórjuk a rétegek közé.)

Egy tepsibe öntsük bele a bort, majd emeljük át a rétegezett pecsenyét. Ezután a visszamaradt pácot csorgassuk a rétegek közé, majd fedjük le a tepsit alufóliával.

Helyezzük be előmelegített, közepes hőmérsékletű sütőbe, majd kb. 1,5 óra alatt, pároljuk puhára a húst.

Ezután vegyük le a fóliát, emeljük meg a hőfokot, majd süssük szép pirosra a pecsenyét. (Én légkeverésnél 160 fokon pároltam, majd 180 fokon sütöttem pirosra.)

Az elkészült pecsenyét tálalásig tartsuk melegen.





Ameddig a pecsenye sül, készítsünk mellé ízlés szerinti köretet. Én kukoricás rizst készítettem, de jól illik hozzá pl. a krumplipüré, vagy éppen egy tál ízlés szerint készített friss saláta is.

Tálalás előtt a pecsenyét ízlés szerint felszeletelhetjük ferdén, mint a méteres kalácsot, vagy egyszerűen csak összefogva a rétegeket helyezzük tányérra, és az elkészült körettel, salátával kínáljuk. (Én nem szeleteltem fel, mert nem szerettem volna, ha a rétegek szétcsúsznak, így gusztusosabbnak találtam a tálalást, de ez már ízlés dolga.)

1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 327 kcal

Fehérje: 20 g

Zsír: 26 g

Szénhidrát: 1 g