2012. december 31., hétfő

B. U. É. K. 2013



 MINDEN KEDVES OLVASÓMNAK, BLOGGERTÁRSAMNAK, ISMERŐSÖMNEK, ROKONOMNAK, SIKEREKBEN GAZDAG, BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK!!!


Sajtkrémes-kolbászos csiga.



 Váratlan vendégeid futnak be, vagy éppen csak kevésnek találod a sós süteményeket, falatkákat melyeket az esti bulira készítettél. Akkor lehet éppen erre az egyszerűen elkészíthető kolbászos csigára lenne szükséged. Fagyasztott leveles tésztából, bő fél óra alatt már az asztalra is varázsolhatod. Kolbász helyett kerülhet bele éppen szalámi, vagy füstölt virsli. A reszelt sajt és tejföl keverékét pedig krémsajtra is cserélhetjük. Egy biztos, langyosan egy pohár jófajta bor társaságában nem lehet abbahagyni olyan finom.






Hozzávalók:

1 cs leveles tészta
5 dkg reszelt sajt
2 ek tejföl
5 dkg füstölt kolbász
őrölt köménymag


A leveles tésztát szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni.
A reszelt sajtot keverjük össze a tejföllel, ízlés szerint sóval, és őrölt köménymaggal.
A kolbászt vágjuk fel apró darabokra.


Az előnyújtott leveles tésztát kenjük meg a sajtkrémmel, majd szórjuk meg a feldarabolt kolbásszal. Ezután tekerjük fel, mint a bejglit, majd kb. 10 percre tegyük be a fagyasztóba, hogy könnyebben feltudjuk szeletelni. (amennyiben nem előnyújtott a leveles tészta, akkor lisztezett felületen nyújtsuk ki jó vékonyra)

A lehűtött tekercset ezután szeleteljük fel kb. 2 cm-es csigákra, majd tegyük sütőpapírral bélelt tepsire egymástól kicsit távolabb.
Ezután a kés lapjával óvatosan nyomjuk meg a csigák tetejét, hogy egy kicsit lelapuljanak.

Helyezzük be a tepsit előmelegített forró sütőbe, majd pár perc alatt süssük a csigákat szép pirosra. (én légkeverésnél 180 fokon sütöttem)

A kisült csigákat kínálhatjuk langyosan, vagy teljesen kihűtve.

2012. december 30., vasárnap

Lencsesaláta.



 Hamarosan itt a szilveszter, így már elkezdhetjük összeállítani hogy mi is kerül majd az ünnepi asztalra. A lencse gondolom mindenhol a fő helyet foglalja el, akár egy finom leves, esetleg főzelék, vagy éppen saláta készül belőle.(szilveszteri receptajánló itt megtalálható)  Különösen a salátáknak tesz jót, ha tálalás előtt néhány óráig állni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek.  Minden évben megpróbálom a lencsesalátát kissé változatosabbá tenni, és más hozzávalókból elkészíteni. Idén a lencse mellett  került a salátába még zeller, és klementin is. Az öntetbe pedig málnaecet, méz, olívaolaj és színes bors került. Tálaláskor a tetejére pörkölt mogyorót, vagy diót is szórhatunk, mert mindkettő nagyon jól illik ehhez a salátához.






Hozzávalók:

20 dkg lencse
1 db zeller (kisebb)
4-5 db klementin (v. narancs)

Öntet hozzávalói:

2 ek méz
1 ek málnaecet
2 ek víz
csipet só
3-4 ek olívaolaj
őrölt színes bors

Tálaláshoz pörkölt mogyoró, vagy dió.


A lencsét enyhén sós vízbe főzzük ízlés szerint puhára, majd hűtsük ki teljesen.(vigyázzunk nehogy túlfőjön és szétmálljanak a lencseszemek)

A zellert pucoljuk meg, majd vágjuk fel apró kockákra. Ezután szintén enyhén sós vízbe főzzük ízlés szerint puhára, majd hűtsük ki teljesen.

A klementint (v. narancsot) szedjük gerezdekre. (vigyázzunk hogy a fehér részéből ne maradjon a gyümölcshúsán)

Az öntet hozzávalóit tegyük egy tálba, majd kézi habverővel keverjük simára.

Egy tálba tegyük bele a teljesen kihűlt lencsét, zellert, majd adjuk hozzá a narancsgerezdeket és óvatosan keverjük össze.
Ezután öntsük rá a simára kikevert öntetet, majd szintén óvatosan keverjük össze. Végül tálalás előtt hagyjuk pár óráig állni a salátát, hogy az ízek jól összeérjenek. (közben többször óvatosan keverjük át)

Tálaláskor szedjük a salátát tányérokra, majd pörkölt mogyoróval, vagy dióval ízlés szerint szórjuk meg a tetejét.

2012. december 27., csütörtök

Mákos gubafelfújt.



 Karácsonykor a bőséges kínálatból nálunk nem hiányozhat a mákos guba sem. Hosszú évek óta 24.-én ebédre halászlé, újabban korhely harcsa halászlé készül és mákos guba. Nagyon szeretjük a mákos gubát, de idén úgy gondoltam, hogy megpróbálkozom egy új recepttel, és felfújtat készítek mivel az sokkal szaftosabb. A hozzávalók szinte ugyanazok mint a mákos gubánál, csak az elkészítésében van némi eltérés. Ez a kis eltérés viszont sokkal finomabbá, szaftosabbá teszi ezt az egyszerű édességet. A kifli helyett akár az ünnepre sütött, és megmaradt kalácsból is elkészíthetjük. Mivel hamarosan itt van a szilveszter, és hagyományokat követve sok helyen készítenek ilyenkor mákos gubát annak a reményében, hogy a sokszemű mák, sok szerencsét, és sok pénzt hozzon az új évben, így én bátran merem ajánlani ennek a felfújtnak az elkészítését is. Természetesen jó sok mákkal, hogy a 2013-as évben ne legyen hiányunk sem szerencsében, sem pedig sok-sok pénzben.






Hozzávalók:

6 db kifli
3 dl tejszín
3 dl tej
2 db tojássárgája
3 db tojásfehérje
porcukor
darált mák
2 cs vaníliás cukor
5-6 ek szilvalekvár
reszelt citromhéj
mazsola
vaj


A kiflit ízlés szerint karikázzuk fel. Egy sütőformát kenjünk ki vastagon vajjal.

A tejszínt és a tejet melegítsük össze, majd a kiflikarikák felét 1-2 percig áztassuk benne, hogy kicsit  megszívja magát. Ezután szűrőkanállal szedjük ki és egyenletesen terítsük el a kivajazott sütőformában. 

Ezután kanalazzuk rá a lekvárt, (én szilvalekvárt tettem rá, de ízlés szerint bármilyen lekvárt használhatunk)  majd egyenletesen simítsuk el. 

A darált mákot keverjük össze ízlés szerinti mennyiségű porcukorral, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, és a mazsolával. Ezután a mákos keverékkel szórjuk meg a lekvár tetejét. 

A maradék kiflikarikákat szintén áztassuk meg a tejszínes keverékbe, majd fedjük be vele a mákos réteget.

A tojások sárgáját keverjük habosra 1 ek cukorral, majd keverjük hozzá a maradék tejszínes-tejes keveréket. Ezután óvatosan öntsük rá a kifli tetejére, majd hagyjuk pár percig állni, hogy a kifli magába szívja.

A tojások fehérjét egy evőkanál kristálycukorral verjük kemény hab, majd felhasználásig tegyük be a hűtőbe.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten addig süssük még a kifli szép színt kap.
Ekkor vegyük ki a sütőből, majd simítsuk rá egyenletesen a keményre felvert tojáshabot. Ezután tegyük vissza a sütőbe, majd mérsékeljük a hőfokot és 15-20 perc alatt szárítsuk meg a habot a tetején.

Tálaláskor ízlés szerint  vágjuk fel, majd langyosan kínáljuk.

2012. december 23., vasárnap

Kellemes Karácsonyi Ünnepeket!



 MINDEN KEDVES OLVASÓMNAK, BLOGGERTÁRSAMNAK, ISMERŐSÖMNEK, ROKONOMNAK, MEGHITT,  BÉKÉS KARÁCSONYI ÜNNEPEKET KÍVÁNOK!!


2012. december 21., péntek

Dobostorta.



 Ezzel a tortával zárnám az idei évben a karácsonyi süteményajánlómat. Még nem késő hozzálátni a megsütéséhez, ha éppen a recept olvasása közben bárki kedvet kapna. Nekem ez az első dobostortám, de nagyon örülök hogy végül is megsütöttem. Dobostortát eddig csak cukrászdába ettem, mert valamiért túl macerásnak gondoltam az elkészítését, és nem mertem hozzáfogni a sütéshez. Aztán most a karácsonyi sütkérezések közepette, valahogy eszembe jutott és egyszerűen nem hagyott nyugodni a gondolat, hogy nekem bizony most igenis meg kell sütnöm ezt a tortát. Átlapoztam a süteményes könyvemet, majd több receptet is tanulmányoztam, és végül ez a finom, krémes torta sült ki belőle. Azt nem mondom, hogy nem volt kissé sziszifuszi munka, na meg a karamelles rétegtől is paráztam egy kicsit, de végül is szerintem elég jól sikerült összehoznom ezt a tortát. Lehet a szépségén még finomítanom kell, de ízre viszont valami isteni finom. Igazi ünnepi torta, mely a karácsonyi asztalon is megállja a helyét.







Hozzávalók 23 cm-es tortaformához:


5 db tojás
5 ek liszt (púpozott)
5 ek porcukor (púpozott)


Az egész tojásokat és a porcukrot robotgéppel keverjük ki jó habosra, majd szitáljuk hozzá a lisztet. Ezután fakanállal óvatosan keverjük össze.

6 db sütőpapírt készítsünk elő, majd mindegyikre rajzoljunk rá egy kb. 26 cm-es kört. Ezután osszuk el 6 egyenlő részre a masszát, és egyenletesen kenjük el a sütőpapírokon.(nagyon vékony tésztaréteget fogunk kapni!!!!)

Előmelegített, közepes hőmérsékletű sütőben süssük a lapokat 8-10 percig, majd a sütőből kivéve óvatosan húzzuk le a sütőpapírt. 

Ezután hűtsük ki teljesen a tortalapokat, majd egy kb. 23 cm-es formát ráhelyezve vágjuk körbe, hogy szép kerek tortaformát kapjunk.


Krém hozzávalói:


20 dkg cukor
2 cs vaníliás cukor
4 db tojás
20 dkg margarin
10 dkg csokoládé (60%-os)
2 ek kakaó


Egy fám tálba tegyük bele a cukrot, a vaníliás cukrot, és az egész tojásokat, majd kézi habverővel keverjük egy kicsit össze.
Ezután vízgőz fölött, állandó kevergetés mellett keverjük addig, hogy egy sűrűbb, habos masszát kapjunk. (én kb. 10 percig közepes lángon kevergettem)

A csokoládét szintén vízgőz fölött olvasszuk fel, majd keverjük hozzá a tojásos masszához. Végül kanalazzuk hozzá a kakaót, majd alaposan keverjük össze, és hűtsük ki teljesen. (egy sűrűbb masszát fogunk kapni)
A teljesen kihűlt masszához adjuk hozzá a margarint, majd robotgéppel keverjük jó habosra.


Karamell hozzávalói:

15 dkg porcukor
2 tk margarin
1 tk ecet
2-3 ek víz


A cukrot keverjük simára a vízzel, majd keverjük hozzá az ecetet és a margarint.
Ezután közepes lángon, állandó kevergetés mellett karamellizáljuk világos színűre.

Válasszunk ki egy tortalapot, majd a forró karamellt öntsük rá, és egyenletesen simítsuk el. Ezután a még meleg karamellen, késsel jelöljük be a tortacikkeket, majd hagyjuk teljesen kihűlni, megkeményedni.(a kést margarinnal vékonyan kenjük meg, akkor nem fog ráragadni a karamell)


Végül a tortalapokat egyenletesen kenjük meg a krémmel, végül pedig helyezzük rá a karamelles tortalapot.  Ízlés szerint a torta oldalán a krémet még megszórhatjuk darált dióval is.
Ezután tegyük hűvös helyre, hogy a krém kissé megdermedjen és könnyen tudjuk majd felszeletelni.

Tálalás előtt éles késsel a jelölések mentén szeleteljük fel a tortát.

2012. december 19., szerda

Mogyorós-csokoládés piskóta rolád.



 A piskóta rolád az egyik leggyorsabban elkészíthető sütemény. Egy finom lekvárral megkenve, akár fél óra alatt elkészül és már fogyaszthatjuk is. Most a karácsonyi ünnepekre kicsit gazdagabb krémmel is megtölthetjük, és így igazi ünnepi süteménnyé varázsolhatjuk. A piskótát a jól bevált recept alapján készítettem el, majd egy régi ízt felidézve mogyorós-csokoládés krémmel töltöttem meg. A mogyoróbokor termését a sütőben kiszárítottam, és megpörköltem, majd a mascarponés-csokoládés krémhez keverve, valóban a régi mogyorós csokoládé ízét kaptam. Keverhetünk a krémbe mogyoró hiányában, boltban vásárolható sózatlan pörkölt földimogyorót, vagy éppen pörkölt diót is.






Tészta hozzávalói:


12,5 dkg liszt
12,5 dkg porcukor
4 db tojás
2 ek forró víz
1 tk vaníliaaroma


Egy keverőtálba tegyük bele a porcukrot és az egész tojásokat, majd robotgéppel keverjük ki jó habosra. (legalább háromszoros mennyiséget kapjunk)
Amikor már jó habos, adjuk hozzá a vaníliaaromát, és a két evőkanál forró vizet, majd keverjük még 1-2 percig.
Végül szitáljuk bele a lisztet, majd fakanállal óvatosan keverjük össze a masszát. 
SÜTŐPOR NEM KELL BELE!!!!

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd öntsük rá a masszát, és egyenletesen simítsuk el. 

Előmelegített sütőbe, közepes hőmérsékleten süssük kb. 10-15 perc alatt szép világos színűre a piskótát. (én légkeverésnél 150 fokon, 10 percig sütöttem)

Egy sütőpapírt szórjunk meg porcukorral, majd a sütőből kivett tésztát rögtön fordítsuk rá. Ezután óvatosan húzzuk le róla a sütőpapírt, majd egy benedvesített konyharuhával takarjuk le a tésztát. (a konyharuhát jól ki kell csavarni, hogy éppen csak nyirkos legyen)
Letakarva hagyjuk teljesen kihűlni, majd tekerjük fel.



Krém hozzávalói:

10-15 dkg pörkölt mogyoró
25 dkg mascarpone
porcukor
2 cs vaníliás cukor
1 tábla csokoládé (60%-os)
2 dl Hulala (v. habtejszín)



A mogyorót daraboljuk fel apróra. (én saját termésű mogyorót pörköltem meg a sütőben és a botmixer aprítójával felaprítottam, de tehetünk a krémbe sózatlan pörkölt földimogyorót, vagy pörkölt diót is)

A mascarponét ízlés szerinti mennyiségű porcukorral és a vaníliás cukorral keverjük simára. Ezután keverjük hozzá az olvasztott, de teljesen kihűtött csokoládét, majd a felaprított mogyorót.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel habbá, majd apránként keverjük hozzá a mascarponés-csokoládés krémhez.

A piskótára kenjük rá egyenletesen a krém több mint felét, majd óvatosan tekerjük fel. Ezután a maradék krémet kenjük rá a roládra, majd szórjuk meg apró darabos mogyoróval. 

Tálalás előtt tegyük be egy kicsit a hűtőbe, hogy a krém megdermedjen és szépen feltudjuk szeletelni.

2012. december 18., kedd

Fahéjas almakrémleves.



A sok sütemény recept után, ma egy krémlevest szeretnék ajánlani karácsonyra. Pár szem almából, némi fűszerezéssel és egy kevés tejszínnel, igazán finom-krémes levest tudunk az ünnepi asztalra varázsolni. Az elkészítése nem tart fél óránál tovább, arról nem is beszélve, hogy semmi extra hozzávalót nem tartalmaz. Alma és fűszerek pedig gondolom mindig fellelhetőek a kamrában. Amennyiben a karácsonyi asztalra szánjuk ezt a krémlevest, akkor süthetünk mellé leveles tésztából kiszúrt, mákkal és mandulával megszórt, kis fenyőfákat. Ízlés szerint megkoronázhatjuk még a poharakba mert levest tálalás előtt tejszínhabbal is.







Hozzávalók:


4 db alma
1/2 citrom leve
reszelt citromhéj
cukor
1 cs vaníliás cukor
1/2 cs vaníliás pudingpor
2 dl főzőtejszín
őrölt fahéj
csipet őrölt gyömbér
3-4 db szegfűszeg
1 l víz



Az almákat hámozzuk meg, majd a magházukat eltávolítva vágjuk fel kisebb darabokra.
Tegyük bele egy edénybe, öntsük fel a vízzel, nyomjuk bele a citrom levét, reszeljük hozzá a citromhéját, majd ízlés szerint ízesítsük a cukorral, és a fűszerekkel.
Ezután főzzük addig még az alma megpuhul, majd a tűzről levéve botmixerrel pépesítsük.

A vaníliás pudingport keverjük simára a tejszínnel, majd állandó keverés mellett csorgassuk bele a levesbe. Ezután kevergetve forraljuk ki, és főzzük még 1-2 percig. 

Tálalás előtt hűtsük langyosra, majd merjük poharakba. A tetejét szórjuk meg egy csipet őrölt fahéjjal. Ízlés szerint tejszínhabot is kínálhatunk hozzá. 

Én leveles tésztából kis fenyőfákat szúrtam ki, majd lekentem tojással és megszórtam mákkal, és mandulaforgáccsal. Ezután pár perc alatt szép pirosra sütöttem.

A krémes-fűszeres levest poharakba merve, a ropogós leves tésztával tálaltam.


2012. december 17., hétfő

Engadini diótorta.



 Karácsonyra általában krémes tortákat sütök, de idén mindenképpen ez a torta is az ünnepi asztalra kerül. A receptet még a nyáron kaptam egy kedves ismerősömtől Erikától, akinek az elmondása szerint ez a torta annyira finom, hogy egyszerűen nem ehet abbahagyni még az utolsó tésztamorzsa is el nem fogy. A hozzávalókat tekintve első olvasásra kicsit töménynek, és túl édesnek gondolhatnánk, de ez közel sincs így. Azt persze nem mondanám, hogy nem egy kalóriabomba, de a citromos karamellnek köszönhetően egyáltalán nem édes, sőt.... Tehát eddig várakoztattam a receptet, és mivel karácsonyra ezt a tortát is szeretném megsütni, na és persze nem szerettem volna felsülni vele, így csináltam egy próbasütést.  Miután a torta sütés után pihent egy napot, hogy kellően kihűljön, megdermedjen a töltelék, és szeletelésnél ne folyjon szét, megtörtént a tesztelése. Jelenthetem igencsak jól vizsgázott, és én is csak annyit tudok elmondani, hogy egyszerűen nem lehet abbahagyni. Az omlós tészta a citromos-diós töltelékkel valami isteni finom. Karácsonyra én mindenképpen újra megsütöm, és mindenkinek bátran merem ajánlani. Ezzel a tortával beneveztem a Reader's Digest és a TV Paprika magazin közös karácsonyi receptversenyére, és a zsűri a legjobbak egyikének találta!!!!! (bővebben itt olvashatsz róla)






Tészta hozzávalói 24 cm-es tortaformához:


16 dkg vaj
13 dkg porcukor
csipet só
1 db tojás
30 dkg liszt


A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, majd adjuk hozzá a hideg vajat, és gyors mozdulatokkal morzsoljuk össze. 
 
Amikor már kellően morzsalékos, keverjük össze a porcukorral, majd közepébe csináljunk egy kis mélyedést, és öntsük bele a kissé felvert egész tojást.

Ezután gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. A tésztának ezután csípjük le az egyharmad részét, majd tegyük be a hűtőbe felhasználásig.

A tepsit kenjük ki alaposan vajjal, majd lisztezzük ki. Ezután tegyük bele a maradék tésztát, és a tenyerünkkel lapogassuk bele a formába úgy, hogy kb. 3 cm-es pereme legyen.



Citromízű karamell hozzávalói:

20 dkg kristálycukor
2 citrom leve


Egy edénybe tegyük bele a kristálycukrot, majd nyomjuk bele a két citrom levét. Ezután kevergetve melegítsük forráspontig. Amikor már forr, kevergetve 2-3 percig karamellizáljuk, majd vegyük le a tűzről és hűtsük ki.(teljesen folyós, híg állagú lesz)



Töltelék hozzávalói:


20 dkg porcukor
30 dkg durvára vágott dió
1,5 dl tejszín
2,5 dkg vaj
5 dkg méz


1 tojássárgája a tészta lekenéséhez


A tejszínt, a porcukrot, a mézet, és a vajat tegyük bele egy edénybe, majd állandó kevergetés mellett forraljuk össze.
 
Ezután keverjük hozzá a citromos karamellt, és a durvára vágott diót, majd hűtsük ki, hogy éppen csak langyos legyen.

A tortaformában lévő tészta tetejére öntsük rá a diós tölteléket, a kimaradó tésztarészt pedig hajtsuk rá a töltelékre.
 
Ezután a maradék tésztát nyújtsuk ki, és fedjük be vele teljesen a töltelék  tetejét, majd kenjük le a tojássárgájával. Végül villával néhány helyen böködjük meg a lekent tészta tetejét.

Helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 30 percig. A sütőből kivéve a tortaformában hagyjuk teljesen kihűlni. Legalább egy napot hagyjuk a formában, hogy teljesen kihűljön, és a töltelék megdermedjen, mert különben szeleteléskor szét fog folyni.

Tálalás előtt a torta tetejét ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, majd felszeletelve kínáljuk.