2011. július 31., vasárnap

Sárgabarackos-mákos pite.





Beérett az utolsó pár szem sárgabarack a fa legtetején, így kisebb tornagyakorlat elvégzése közben a kosaramban tudhattam mindet. Mindenképpen süteményt szerettem volna sütni belőle, de elképzelésem akkor még nem volt. Aztán elővettem a régi, még kézzel írott receptes füzetemet, és lapozgatás után rátaláltam erre a receptre, és pár perc múlva már hozzá is fogtam a sütéshez. A végeredmény pedig egy nagyon finom könnyű tészta, roppanós mákszemekkel, és szaftos sárgabarackkal a tetején. Mindenkinek bátran merem ajánlani sárgabarackkal, de szilvával, ringlóval, vagy éppen őszibarackkal is finom.




Hozzávalók 22x32 cm-es tepsihez:

30 dkg liszt (Nagyi titka süteményliszt)
2 dl citromos Danone joghurt
20 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
3 db tojás (nagy)
1 cs sütőpor
csipet só
10 dkg vaj
1 citrom reszelt citromhéja
2-3 ek mák (egész)
sárgabarack





A mákot állandó kevergetés mellett, pár pillanat alatt, pörköljük meg, majd öntsük ki egy tányérba, és hűtsük ki teljesen.

Egy keverőtálba tegyük bele a porcukrot, a vaníliás cukrot, a joghurtot, az egész tojásokat, és a reszelt citromhéjat, majd keverjük simára.

Ezután adjuk hozzá a puha, felkockázott vajat, majd keverjük alaposan össze.

A lisztet keverjük össze a sütőporral, és egy csipet sóval, majd szitáljuk hozzá a keverékhez.

Ezután adjuk hozzá a teljesen kihűlt mákot, majd fakanállal óvatosan keverjük össze.

A tepsit béleljük ki sütőpapírral, majd egyenletesen kanalazzuk bele a masszát, és rakjuk ki a tetejét felezett sárgabarackkal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 50-55 perc alatt süssük készre. (én légkeverésnél 160 fokon, 50 percig sütöttem.




A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk kicsit hűlni, majd a sütőpapírral együtt emeljük át egy rácsra, és hűtsük ki teljesen.

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk.


2011. július 30., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Afrikai harcsa-sajtos panírban cukkini salátával.



Erre a hétvégére három alap hozzávalóból, halból, sajtból, és cukkiniből készítettem el az ebédet, melyet mindenkinek bátran merek ajánlani. A hal, most afrikai harcsa volt, (ízlés szerint felcserélhető) melyet reszelt sajttal összekevert zsemlemorzsába paníroztam be, és a sütőbe sütöttem készre. A saláta cukkiniből és vöröshagymából készült, egy finom málnaecetes-mézes öntettel. Köretként pedig krumplipürét készítettem, mert szerintem ez illik hozzá a legjobban. Persze ez csak egy ötlet, így mindenki saját ízlésének megfelelő salátát, és köretet kínálhat a hal mellé.







párszelet afrikai harcsa (v. ízlés szerinti fajtájú hal)
tojás
zsemlemorzsa
reszelt sajt

halfűszerkeverék
olívaolaj

A halszeletek mindkét oldalát besózni és megszórni halfűszerkeverékkel, majd rövid ideig állni hagyni.

Ezután lisztbe, felvert tojásba és reszelt sajttal összekevert zsemlemorzsába bepanírozni.

Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, majd meglocsolni olívaolajjal. Ezután egymásmellé helyezni a bepanírozott halszeleteket. Tetejüket szintén meglocsolni egy kevés olívaolajjal.

Előmelegített sütőbe, közepes lángon 30-35 perc alatt készre sütni.





Cukkini saláta:

2 db zsenge cukkini
1 vöröshagyma (nagy)
olívaolaj
pici víz

őrölt fehérbors


Öntet:

olívaolaj
méz
magos mustár
málnaecet (v. ízlés szerinti ecet)



A vöröshagymát megpucolni, majd vékonyan felszeletelni. A cukkinit kisebb kockákra feldarabolni.

Egy serpenyőbe olívaolajat önteni és felhevíteni. Ezután beletenni a vöröshagymát és elkezdeni párolni. Párperc után hozzáadni a felkockázott cukkinit, majd sózni, borsozni és jól összeforgatni. Egy pici vizet aláöntve roppanósra párolni. (mire kellően megpuhul, a víz is teljesen elpárolog alatta)
Végül egy tálba lecsepegtetve kiszedni és teljesen kihűteni.

Az öntethez a magos mustárt, az olívaolajat, a málnaecetet és a mézet (ízlés szerint cukrot, v. édesítőszert) jó alaposan összekeverni.
Ezután a kihűlt hagymás-cukkinire önteni és óvatosan összeforgatni. 1-2 órát állni hagyni, hogy az ízek jól összeérjenek. (közben többször, óvatosan átkeverni)

Tálaláskor a hal mellé köretként krumplipürét, salátaként pedig a cukkini salátát kínálni.

További cukkini saláta recept itt és itt található!!!!!!! Mindkét változat nagyon finom, mindenképpen megér egy próbát.

2011. július 29., péntek

Kókuszos tejberizs málnával.




Tegnap a kirándulásból hazaérkezvén, igen hűvös, nyirkos idő fogadott bennünket. Mindenképpen valami édességre volt nagyon gyorsan szükségem, a sütéshez viszont semmi kedvem. (pedig a sütő melegét szívesen elviseltem volna:)) Tehát a lustaságomnak köszönhetően a sütés kilőve. Aztán eszembe jutott, hogy tejberizst már nagyon régen készítettem. Húrrá, az gyorsan elkészül, és nem utolsó sorban egyik kedvencünk. Kicsit végiggondolva arra az elhatározásra jutottam, hogy megbolondítom egy kis kókuszos beütéssel. Volt itthon kókusztejpor, így azzal ízesítettem. Mondhatom nem bántam meg, mert nagyon finom lett tőle. Mivel málna is volt érett, így gyorsan leszedtem és rétegezve tálaltam fel, méghozzá befőttesüvegekbe töltve. Na persze nem kötelező így tálalni, de szerintem igen jópofa dolog az üvegből kikanalazni. Másik előnye, ha netán valaki előre elkészíti, így üvegben könnyen bárhova, pl. munkahelyre, kirándulásra viheti magával.





15 dk rizs
5 dl tej
2 dl víz
5-7 dk cukor
2 cs vaníliás cukor
2 dk vaj
1 cs kókusztejpor
málna

A rizst a vízzel együtt feltenni főni, majd addig főzni, még a vizet teljesen magába szívja.

Ezután hozzáadni a kókusztejporral elkevert tejet, a vajat és a vaníliás cukrot.
Felforralni, (közben többször átkeverni) majd nagyon alacsony hőfokon félpuhára főzni. (én a legkisebb lángon, gázelosztót tettem alá és úgy főztem tovább, de sütőbe téve is főzhető)

A félpuhára főtt tejberizshez hozzáadni a cukrot, majd jól elkeverve puhára főzni. (ízlés szerint több cukrot is tehetünk bele, és főzés közben többször óvatosan átkeverni)

A puhára főtt tejberizst párpercig még lefedve hagyni kicsit párolódni, majd tálalni.

Tálalhatjuk akár melegen, akár hidegen. Ízlés szerint gyümölccsel rétegezve, vagy kakaóval és porcukorral meghintve.

2011. július 28., csütörtök

Kirándulás a békési duzzasztónál és Szarvason.




Az úgy kezdődött, hogy ezt a hetet a csodálatosan szép Ausztriában szerettük volna tölteni. Pihenni, kirándulni, beszippantani a kristálytiszta hegyi levegőt. Az elképzelés szép is volt, viszont az időjárás megint keresztülhúzta a számításainkat, így ebben az ősziesbe forduló nyárban, már útnak sem mertünk indulni. Elterveztük, majd itthon teszünk egy-két szép helyre kirándulást. A hét elején ez nem sikerült, de mi nem adtuk fel. Végül aztán mégiscsak kisütött a napocska és mi már indultunk is a Körös partjára. Igaz az örömünk nem tartott sokáig, mert a rossz idő megint csak fölénybe került velünk szembe. Viszont ez a kevéske idő is elég volt ahhoz, hogy egy jót kiránduljunk a békési duzzasztóhoz, belefért még egy jókora séta Szarvason, és Kecskemétet is feltérképeztük. Nagy sajnálatomra a "Fűszerház" éppen szabadság miatt zárva volt. Pedig nagyon szerettem volna személyesen is megköszönni a tőlük kapott ajándék csomagot, na meg persze kicsit vásárolgatni. (na de majd legközelebb reméljük nagyobb szerencsém lesz)


Most pedig íme néhány kép erről a nyúlfarknyi kis kiruccanásról.






Szarvasi Vízi Színház




2011. július 26., kedd

Zöldbabsaláta.




Nagyon szeretem a salátákat, így minél többféle változatot kipróbálok. Ezt a receptet még Jamie Oliver készítette több salátás recepttel együtt a Tv-paprikán. Rögtön megtetszett, és már másnap el is készítettem. Azóta igen sokszor került már a tányérunkra, főleg tárcsán sütött húsok társaságában. (a tárcsán sütésről sajnos mindig lekések a fényképezéssel:)) Ma egy könnyű nyári ebédet készítettem, (ha már az időjárás nem nyárias, legalább az ebédünk legyen az) amely sült csirkemell és ez a finom zöldbabsaláta volt. A salátát már tegnap este összeállítottam, így volt ideje az ízeknek jól összeérni. Az öntetbe most málnaecetet tettem, került bele még Francia magos mustár, és édesítésre mézet használtam. Ezektől a hozzávalóktól egy nagyon finom öntetet kaptam. Persze cukorral, vagy édesítőszerrel is elkészíthető, de a méztől egy különösen finom aromát kap, így bátran merem ajánlani mindenkinek.






Hozzávalók:

zöldbab
ecet(pl. málna, v. balzsam)
méz
magos mustár

őrölt fehérbors
olívaolaj

A zöldbabot nagyod darabokra felvágni, majd enyhén sós vízbe, párperc alatt roppanósra főzni. Ezután leszűrni, és teljesen kihűteni.

Egy tálba beletenni az ízlés szerinti mennyiségű mézet, málnaecetet, magos mustárt, csipet sót, őrölt fehérborsot és az olívaolajt, majd jól kikeverni.

Ezután az öntethez keverni a roppanósra főzött, kihűtött zöldbabot. Jól összekeverni, majd párórát pihentetni, hogy az ízek jól összeérjenek. (Én mindig előző este állítom össze a salátát és másnapig a hűtőbe pihentetem. Közben többször átkeverem)

Tálaláskor a zöldbabsalátát sült csirkemell mellé kínáltam.


Sokszor készül az ebédünk a szabadba, tárcsán megsütve és a zöldbabsalátával tálalva. Sajnos ilyenkor a fényképezés mindig akkor jut eszembe amikor már nincs mit lefényképezni. (ez ebben az esetben is így történt, ez a kép elkészült és utána..........) Viszont a pác amivel a húst bepácolom annyira finom, hogy mindenképpen szeretném megosztani, hátha valaki kedvet kap hozzá. Eredetileg Krisztina konyhájában találtam rá, és nagyon megtetszett, így gyorsan ki is próbáltam. Mondhatom nagyon finom, zaftos és ízes lesz tőle a hús, így azóta nálunk mindig ezzel a páccal készül. Akár csirke, (a képen éppen csirkemell sül) akár sertés húshoz bátran merem ajánlani mindenkinek.



mustár
méz
fokhagyma(préselt)
vöröshagyma(apróra felvágva)

őrölt bors
rozmaring
kakukkfű
tárkony
bazsalikom
olaj

Ezeket a hozzávalókat ízlés szerinti mennyiségben jól összekeverni, majd az előzőleg enyhén besózott húst, jó alaposan beleforgatni. Páróráig állni hagyni, közben pedig többször átforgatni, hogy a pác mindenhol jól átjárja a húst. (én este szoktam bepácolni, és éjszakára a hűtőbe teszem pihentetni)

A hús finom omlós lesz, az íze pedig nagyon finom!!!! Egy próbát mindenképpen megér, és lehet ez lesz a család kedvence, mint nálunk.

2011. július 25., hétfő

1000. bejegyzés!!!!!! Márványos-sárgabarackos muffin.




1000. bejegyzésem!!!!! Nem is gondoltam volna, amikor belefogtam a blogírásba, hogy egyszer majd elérkezik ez a nap, amikor ilyen szép kerek számú bejegyzésem lesz. Nagyon boldog vagyok, és ezt csakis nektek, KEDVES LÁTOGATÓIMNAK köszönhetem, mert ha TI nem látogattok meg naponta, és nem inspiráltok arra, hogy nap, mint nap új recepteket próbálja ki és osszam meg veletek, akkor bizonyára már régen kedveszegetten, elment volna a kedvem a blogolástól. Ez viszont szerencsére nem így történt, így most ezzel a muffinnal szeretném kicsit ünnepélyesebbé tenni ezt a napot. Ma megint esős, nyirkos nap köszöntött ránk, és szinte őszies az idő, így bizony nagyon jólesett bekapcsolni a sütőt. Nemcsak egy finom nassolni való készült, de a konyhát is belengte a finom meleg, és a sütemény illata. A muffin tésztát megfelezve, a darabolt sárgabarack mellett még kakaó is került bele, ettől aztán a formába töltés után, szép márványosak lettek a muffinok. Tálalás előtt pedig mindegyiket habkoronával tettem kicsit ünnepélyesebbé, na meg persze finomabbá.








12 db muffin hozzávalói:

20 dkg liszt
12 dkg cukor
2 db tojás
1 dl olaj
2 dl tejszín
1 cs sütőpor
2 cs vaníliás cukor
őrölt fahéj
1 ek kakaó
sárgabarack



A sárgabarackot kimagozni, majd kisebb darabokra felvágni.(mindenki ízlésének megfelelő mennyiséget tehet bele, én jól megpakoltam)

Egy tálba beletenni a lisztet, a cukrot, a vaníliás cukrot, a sütőport és ízlés szerint fahajat, majd jól összekeverni.

Egy másik tálba beleütni a tojásokat és kicsit felverni, ezután hozzáadni az olajat és a tejszínt, majd jól összekeverni.

A száraz hozzávalókhoz önteni a tojásos-tejszínes keveréket és fakanállal összekeverni.

Ezután kétfelé osztani a masszát, és az egyik fele tésztába belekeverni a kakaót.

Mindkét masszába ízlés szerinti mennyiségű darabolt sárgabarackot tenni, és óvatosan összeforgatni.

A muffin formába felváltva belekanalazni a fehér és a barna masszát.

Előmelegített sütőbe, közepes lángon 20-25 perc alatt készre sütni. A sütőből kivéve, pár percig a formában hagyni hűlni, majd rácsra szedni és teljesen kihűteni.





A főzés nélküli Aranka vaníliás-pudingport a tasakon lévő leírás szerint elkészíteni!!!!

Tálalás előtt a felvert, habos-pudingkrémet a muffinok tetejére kanalazni, majd így kínálni.


2011. július 24., vasárnap

Sárgabarackos tiramisu, avagy a tiramisu újragondolva.




Sokat gondolkodtam, hogy adhatom-e ezt a nevet ennek a desszertnek, mert igazából az összeállításán kívül, teljesen eltér az igazi, eredeti tiramisutól. Végül aztán mivel jobb ötletem nem volt a névválasztással kapcsolatban, így maradt a tiramisu titulus. Tegnap Biankánál találtam szembe magamat az általa készített "Meggyes tiramisu"-val, és nagyon megtetszett ez a gyümölcsös finomság. Mivel imádom az eredeti tiramisut, és már készítettem magam is málnával, eperrel, sőt kávés változatban is, viszont meggyet már nem lehet kapni, így gondoltam most a sárgabarackszezon idején megpróbálkozom ezzel a változattal. Mondhatom nagyon, de nagyon finom lett. A sárgabarackból zselét főztem, a babapiskótát enyhén citromos szirupba mártottam, a krém pedig a jól bevált mascarponés-tejszínhabos. Az elkészítése igen egyszerű, és csakis addig kell türelemmel várni, még teljesen megdermed a barackzselé, és jól összeérnek az ízek. Azután pedig állítom, hogy percek múlva már csak az üres tányérok árulkodnak arról, hogy ebéd utánra desszertet is készítettünk.





Hozzávalók a barackzseléhez:

40 dk sárgabarack
cukor
2 cs vaníliás cukor
reszelt narancshéj
őrölt fahéj
10 g zselatin
0,5 dl víz

A sárgabarackot kimagozni, majd egy edénybe tenni. Hozzáadni az ízlés szerinti mennyiségű cukrot, a vaníliás cukrot, reszelt narancshéjat és az őrölt fahajat. Ezután lassú tűzön, állandó kevergetés mellett, kb. 5 percig főzni.
Ezután botmixerrel pépesíteni és még 5 percig főzni. A tűzről levéve teljesen kihűteni. (én hideg vízbe állítottam az edényt, közben többször átkevertem, így gyorsan kihűlt)

A 0,5 dl vizet felforralni, majd a tűzről levenni, és hozzáadni a zselatint. Addig kevergetni, hogy teljesen feloldódjon és langyosra hűljön.
Ezután hozzákeverni a kihűlt, pépesített sárgabarackhoz.

Egy kb. 20 x 30 nagyságú jénait (v. tepsit) kibélelni folpack fóliával, majd beleönteni a sárgabarackpépet. Ezután a hűtőszekrénybe tenni, hogy teljesen megdermedjen.




Krém hozzávalói:

25 dk mascarpone
2 dl Hulala(v. habtejszín)
2 cs vaníliás cukor
porcukor

A mascarponét simára keverni ízlés szerinti mennyiségű porcukorral és a vaníliás cukorral.

A Hulalát habbá verni, de ne legyen túl kemény a hab.(habtejszínből készül akkor habfixáló is kell bele)

Ezután a közepesen keményre vert habot, óvatosan a mascarponés krémhez keverni.


Szirup hozzávalói:

3 dl víz
cukor
citromlé

A vizet feltenni forrni, ízlés szerinti mennyiségű cukorral és citromlével. Párpercig szép lassan forralni, majd langyosra hűteni.

Végül a hűtőből kivenni a teljesen megdermedt sárgabarackzselét, majd óvatosan a tetejére kanalazni, és egyenletesen elsimítani a krém felét.

Ezután a babapiskótát belemártani a szirupba és egymásmellé helyezni a krém tetején.(vigyázni hogy a piskóta nehogy túlságosan elázzon)

A piskóta tetejére rákanalazni a maradék krémet és szintén egyenletesen elsimítani.

Végül a tetejét szintén kirakni a szirupba mártott babapiskótával, úgy hogy a felső részük kemény maradjon. (ezeket a piskótákat, csak éppen hogy belekel mártani a szirupba, úgy hogy az egyik fele kemény maradjon)

Ezután visszatenni a hűtőszekrénybe legalább 30 percre, hogy a krém kicsit megdermedjen és az ízek összeérjenek.

A hűtőből kivéve, egy tálcára átfordítani, majd a fóliát óvatosan eltávolítani a tetejéről.

Tálalás előtt, hideg vízbe mártott késsel, ízlés szerint felszeletelni. (türelmetlenebbek kanállal is nekieshetnek:)))

2011. július 23., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Hal-fasírt zöldséges-bulgurral.




Már jó ideje készülök hal-fasírtot sütni, de eddig csak az elhatározásig jutottam el. Kérdés volt még számomra az is, hogy milyen halból készüljön. Aztán a napokban sikerült nagyobb mennyiségű afrikai harcsát vásárolni, így rögtön el is döntöttem, hogy nem csak harcsapaprikást,(mely az egyik nagy kedvencünk) hanem fasírozottat is készítek belőle. Fűszeresen, fokhagymásan, sütőben sütve készült el, és zöldséges bulgurt kínáltam mellé köretnek. Nagyon finom volt, és jól összeillet ez a párosítás. Én sütőben, kevés olívaolajjal meglocsolva sütöttem,(így is finom lett, nem száradt ki) de nyugodtan megsüthető egy serpenyőben, bő olajban is. Mindenkinek bátran merem ajánlani.






Fasírt hozzávalói:

40 dk afrikai harcsa
2-3 gerezd fokhagyma
4 ek zsemlemorzsa
1 db tojás(nagy)
petrezselyemzöld

halfűszerkeverék
őrölt bors
olívaolaj

A halhúst aprítógépben tenni és pépesíteni. (v. ledarálni) Ezután egy tálba tenni, majd belenyomni a fokhagymagerezdeket, ízlés szerint sózni, borsozni, megszórni a fűszerkeverékkel, belekanalazni a zsemlemorzsát és hozzáadni az apróra vágott petrezselyemzöldet. Elkezdeni jól összedolgozni, majd hozzáadni a tojást is. (ha lágy lenne a massza, akkor még zsemlemorzsát kell adni hozzá) Végül ízlés szerinti nagyságú pogácsákat formázni a masszából, és zsemlemorzsába meghempergetni.

Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, meglocsolni egy kevés olívaolajjal, majd egymásmellé helyezni a halpogácsákat és a tetejüket is meglocsolni olívaolajjal.
Végül előmelegített sütőbe, közepes lángon, szép aranybarnára sütni.






Zöldséges-bulgur:

bulgur
mexikói zöldségkeverék

őrölt fehérbors
olívaolaj

A bulgurt enyhén sós, forrásba lévő vízbe önteni és puhára főzni. Ezután leszűrni.

A mexikói zöldségkeveréket egy jénaiba tenni, sózni, majd a mikróba puhára párolni.

A puhára párolt zöldséget összekeverni a puhára főtt bulgurral, majd meglocsolni olívaolajjal, ízlés szerint sózni, borsozni és kicsit összemelegíteni.




Tálaláskor a hal-fasírt mellé köretként kínálni a zöldséges-bulgurt. Természetesen mindenki a saját ízlésének megfelelő körettel tálalhatja.

2011. július 22., péntek

Sárgabarackos pite újragondolva.




Végre ma sikerült annyi sárgabarackot leszednem a fáról, hogy elég volt egy pitébe. Persze kérdezhetné bárki, miért csak most, amikor már lassan leérik ez a finom gyümölcs. Ennek csakis az az oka, hogy egy két lábon járó szarka sajnos minden nap lelopkodta az érett barackokat. Most viszont már csak a fa tetején található párszem gyümölcs, így ha kicsit ügyeskedünk akkor az már mind a mienk lesz.:))) (mivel az a köcsög oda már nem tudd felmászni) Első gondolatom az volt hogy pitét sütök, de mivel a barackhoz sem a megszokott, egyszerűen leszedem, úton jutottam hozzá, így gondoltam a pitesütését is kicsit újragondolom. Végül azt ötlöttem ki, hogy befőttesüvegbe sütöm meg. Lehet kicsit furának tűnik ez az ötlet, de nekünk így még jobban is ízlett a pite. A tésztája ugyanolyan omlós mintha tepsiben sült volna, a töltelék pedig még sokkal zaftosabb. Végül elégedetten kanalaztuk ki az üvegből, mert hát azért mégis csak sikerült a saját baracktermésünkből összehozni legalább egy pitét.





Tészta hozzávalói:

15 dkg liszt
2 ek cukor
7,5 dkg margarin
1 tojás
1 mk vaníliaaroma


A lisztet a margarinnal elmorzsolni, majd hozzáadni a cukrot és így is összemorzsolni. Ezután hozzáadni a vaníliaaromát és a tojást, majd gyors mozdulatokkal sima tésztává gyúrni.
Folpack fóliába csomagolni, majd 30 percre a hűtőszekrénybe tenni, pihentetni.

A hűtőből kivéve vékonyra kinyújtani, majd kibélelni vele a 2 db félliteres befőttesüveget.

Először az üveg méreténél egy kicsit nagyobb kört kell kivágni a tésztából, majd óvatosan belefektetni az aljába. Ezután a maradék tésztából, szélesebb csíkokat vágni és darabonként az üveg oldalára helyezni, úgy hogy kicsit kilógjon. (én 3 db tésztával takartam be az üveg oldalát)







Töltelék hozzávalói:

60 dkg sárgabarack
3-4 ek barna cukor
2 cs vaníliás cukor
őrölt fahéj
reszelt narancshéj (el is hagyható)
1 ek vaníliás pudingpor


A barackot ízlés szerinti méretűre feldarabolni, majd hozzáadni a barna cukrot, a vaníliás cukrot, az őrölt fahéjat, reszelt narancshéjat, a vaníliás pudingport és óvatosan összekeverni.

Ezután a tésztával kibélelt üvegekbe tölteni. Az üveg szélén kilógó tésztát az üveg szájához visszanyomkodni, majd a maradék tésztával berácsozni a tetejét.
Végül felvert egész tojással lekenni a tésztát.

Egy tepsibe alufóliát tenni, majd ráhelyezni a megtöltött üvegeket. Ezután előmelegített sütőbe tenni és közepes lángon, kb. 45 perc alatt szép aranybarnára sütni. (a sütési idő felénél a tetejére sütőpapírt helyezni, nehogy a tészta megégjen)




A sütőből kivéve, teljesen kihűteni az üvegeket, de a közepén a töltelék még így is langyos lesz.

Ízlés szerint kiskanállal, vagy villával fogyasztható. Tetejére még porcukrot is szórhatunk, de én ezt sajnos lefelejtettem róla.

Cukkini sajtos panírban, paradicsomsalátával.




Tegnapi vacsoránk volt ez az egyszerű, gyorsan elkészíthető cukkini a paradicsomsalátával. A cukkinit sajtos panírban, és sütőben sütöttem meg, így nem szívta magába az olajat, egyszerre kisült és már tálalhattam is. A saláta is gyorsan összedobható, igaz nem árt, ha kicsit előbb elkészítjük, mert akkor jobban összeérnek az ízek. Cukkinirajongóknak bátran merem ajánlani, na meg persze azoknak is akik eddig nem voltak a cukkinivel barátságban. Csalódni nem fog senki, és néha nem is árt, ha a húst kicsit elfeledve, vegetáriánussá válunk.





cukkini
sajt
zsemlemorzsa
liszt
tojás

őrölt bors
olívaolaj

A cukkinit vékonyra felszeletelni, majd besózni és egy kicsit állni hagyni. Ezután papírtörlőre tenni és leitatni róla a nedvességet.

A zsemlemorzsát összekeverni a reszelt sajttal, a tojást sózni, megszórni őrölt borssal és felverni.

Ezután a cukkinit először lisztbe, majd a tojásba, végül pedig a sajttal összekevert zsemlemorzsába forgatni.

Egy tepsit kibélelni sütőpapírral, majd meglocsolni olívaolajjal és ráhelyezni egymásmellé a bepanírozott cukkinit. Ezután a tetejét szintén meglocsolni egy kevés olívaolajjal.

Előmelegített sütőbe, közepes lángon, szép aranybarnára sütni.





Paradicsomsaláta:

paradicsom
olívaolaj
méz
balzsamecet
csipet só
mustár
1-2 ek víz
vöröshagyma
petrezselyemzöld

A balzsamecetet, a mézet, a mustárt, a vizet, az olívaolajat csipet sóval jól összekeverni.
A hagymát és a petrezselyemzöldet apróra felvágni, majd a öntethez keverni.

Végül a paradicsomot cikkekre vágni, majd óvatosan beleforgatni az öntetbe. Legalább egy félórát állni hagyni, hogy az ízek jól összeérjenek. (közben többször óvatosan átkeverni)

Tálaláskor a rántott cukkini mellé a paradicsomsalátát kínálni.

2011. július 21., csütörtök

Málnás ricottás kocka.



Néhány napja még tombolt a kánikula, most pedig már két napja esik az eső, és bizony eléggé lehűlt a levegő. Mivel a rekkenő hőségben sem tudtam megállni, hogy ne süssek, így mise természetesebb, minthogy ma is beüzemeltem a sütőt. Bevallom, igen jólesett ebben az esős időben ez a kis meleg. A melegnél jobban, már csak a sütemény aratott nagyobb sikert. A receptet még Citromhabnál fedeztem fel nem is olyan régen. Igaz Ő ribizlivel, és tortaformában sütötte meg "Ricotta torta ribizlivel" címszó alatt a recept nála megtekinthető. Mivel nekem nincs ribizlim, viszont málnában bővelkedem, így természetesen az került a töltelékbe. A tortához való hozzávalók mennyiségét, túl soknak találtam, így megfeleztem és egy 20 x 30 cm-es tepsiben sütöttem meg.
Persze ez a kis változtatás csakis a formáját változtatta meg a süteménynek, az íze nagyon finom lett a málnával összekevert ricottás töltelékkel is. A tészta finom omlós, a töltelék pedig kellően szaftos lett. Tálalás előtt a tetejét porcukorral megszórtam, majd felkockáztam. Mindenkinek bátran merem ajánlani, akár ribizlivel, akár málnával, tortaformában vagy éppen tepsiben való megsütését.




20 x 30 cm-es tepsihez:

12,5 dk liszt
1 db tojás(kicsi)
3 dk porcukor
6,5 dk vaj
csipet sütőpor

A lisztet összekeverni a sütőporral, majd hozzáadni a vajat és elkezdeni összemorzsolni. Ha már kellően morzsalékos, akkor hozzáadni a cukrot is. Végül beleütni az egész tojást és gyors mozdulatokkal összegyúrni a tésztát.
Ezután 30 percre a hűtőszekrénybe tenni pihentetni, közben pedig ellehet készíteni a tölteléket.

A tepsit kibélelni sütőpapírral, majd a kinyújtott tésztát beleteríteni az aljába.
Végül sütés előtt ráönteni a töltelékek.





Töltelék:

50 dk ricotta
6,5 dk vaj
12,5 dk porcukor
2 cs vaníliás cukor
reszelt citromhéj
6 dk búzadara
2 db tojás
csipet só
20 dk málna

A vajat a porcukorral, és a vaníliás cukorral elkezdeni simára keverni. Ezután hozzáadni a ricottát, a tojások sárgáját, és belereszelni a citromhéjat, majd így keverni tovább. Keverés közben kanalanként hozzáadni még a búzadarát is.

A tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verni, majd fakanállal óvatosan a rikottás masszához keverni. Végül szintén óvatosan belekeverni a málnát is.

A tepsiben lévő tészta tetejére önteni a masszát, majd a tetejét egyenletesen elsimítani.

Előmelegített sütőbe, közepes lángon kb. 55-60 perc alatt készre sütni.
A sütőből kivéve langyosra hűteni.

Tálalás előtt a tetejét porcukorral megszórni, majd ízlés szerinti méretűre felvágni

2011. július 20., szerda

Cukkini-krémleves tojásmetélttel.



Végre a cukkinibokrok úgy döntöttek, hogy mégiscsak megajándékoznak idén is néhány terméssel. Eddig bizony nem nagyon kényeztettek, szinte csak a virágokat ontották. Már kezdtem azt hinni, hogy le kell mondanom a cukkinis ételek elkészítéséről. Tavaly rengeteg termet, és számtalan receptet elkészítettem. Cukkinis receptek itt találhatóak!!! Na, de végre elkezdhetem a főzőcskézést, cukkini már van hozzá bőven. Már jó ideje szerettem volna levesbetétnek elkészíteni a tojásmetéltet, de valamiért mindig elmaradt. Lehet ennek az is lehetett az oka, hogy kicsit tartottam attól, hogy nem tudom a tojást, szép vékonyra megsütni. Most már tudom, kár volt aggódnom, mert pont olyanra sikerült, mint ahogy elképzeltem. A cukkini-krémleveshez pedig nagyon jól illett levesbetétnek.





Leves hozzávalói:

1 db cukkini
1 db főzőhagyma(v. vöröshagyma)
2-3 gerezd fokhagyma
petrezselyemzöld

2 db zöldségleveskocka
őrölt bors
2 dl tejszín
olívaolaj
víz

A cukkinit felkockázni, a hagymát és a petrezselyemzöldet apróra felvágni.

Egy edénybe kevés olívaolajat önteni, majd elkezdeni párolni az apróra vágott hagymát. Ha már kezd üveges lenni, akkor vékonyan beleszeletelni a fokhagymát. 1-2 percig együtt párolni, majd hozzáadni a felkockázott cukkinit, és az apróra vágott petrezselyemzöldet. Jól összeforgatni, majd megszórni ízlés szerint sóval és őrölt borssal. Párpercig kevergetve párolni, majd felönteni annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje.
Ezután beletenni a zöldségleveskockát, majd kiforralni. Végül a hőfokot mérsékelve, puhára főzni.

Ezután a levest leturmixolni, majd visszatenni a tűzre. Újra felforralni, majd állandó keverés mellett belecsorgatni a tejszínt. Párpercig még tovább főzni.





Tojásmetélt hozzávalói:

2 db tojás

őrölt bors
olívaolaj

A tojásokat egyesével kell kisütni egy teflon serpenyőbe, hogy szép vékony legyen a metélt.

Egy tojást beleütni a tányérba, majd sózni, megszórni pici őrölt borssal és jól felverni.

A serpenyőbe pici olívaolajat önteni, majd jól felhevíteni. Ezután Beleönteni a felvert tojást és mindkét oldalát megsütni. Úgy kell sütni mint a palacsintát.

Ha már mindkét oldala szép színt kapott, egy tányérra csúsztatni, majd langyosra hűteni. Végül felcsavarni, és metélttészta méretűre felvágni.

Tálaláskor a cukkini-krémlevest tányérba szedni, majd a közepére halmozni a tojásmetéltet.

2011. július 19., kedd

Fehérborban párolt paszternák, sült csirkemellel.




Paszternák az egyik nagy kedvencem. Nagyon szeretem a levesekbe belefőzni, de készítettem már belőle pürét is. Most egy új recepttel próbálkoztam, melyet nemrégiben láttam a Tv-Paprikán. Mivel idén is vetettem a kertbe paszternákot, és szépen ki is kelt, viszont van ahol kissé sűrű, így nekiláttam a kiritkításának. Éppen kapóra jött ez a recept, és mondhatom nagyon-nagyon finom lett, így a borban megpárolva. Natúr csirkemellet sütöttem, és a puhára párolt paszternákot köretként tálaltam. Akinek szintén van a kertjében paszternák, vagy a piacon betudja szerezni, mindenképpen próbálja ki. Állítom, hogy nem fog csalódni.







 Hozzávalók:

paszternák (kisebb méretű)
fehérbor
barna cukor
vaj

őrölt fehér bors


A paszternákot megtisztítani, jól megmosni, és egy edénybe tenni.

Annyi fehérbort önteni alá, hogy éppen csak a zöldség feléig érjen.(ha szükséges akkor párolás közben pótoljuk a bort)

Megszórni ízlés szerinti mennyiségű barna cukorral, sóval és őrölt fehér borssal, majd egy darabka vajat is adni hozzá.

Jól kiforralni, majd a hőfokot mérsékelve, lefedve puhára párolni. Mire a paszternák megpuhul az alatta lévő bor majdnem teljesen elpárolog.

Tálaláskor grillhúsok mellé köretként kínálni. Én csirkemellet sütöttem mellé. Nagyon finom még hús nélkül is, salátaként fogyasztva.

2011. július 18., hétfő

Málnazselés-mascarponéhabos torta, és a legújabb szenvedélyem.



Ennek a tortának az elkészítésére az késztetett, hogy a napokban egy cukrászatot mutattak be a televízióba, ahol bizony elképedve láttam, hogy képesek egy szelet tortát már szinte aranyárban adni. (hát azért ehhez bizony szerintem pofa kell, és sajnos a jelek szerint van is nekik hozzá) A képeken egy málnazselés torta volt éppen látható, melyre a család másik fele felkapta a fejét, és halkan megjegyezte, hogy ilyet te is tudnál bármikor készíteni. Válaszom pedig az volt, hogy ebben biztos lehetsz, és szerénység nélkül még hozzátettem, hogy szerintem finomabbat is.:))) Azt a tortát nem kóstoltam,(lehet semmit nem vesztettem vele) viszont a hétvégén elkészítettem a saját változatomat, mely a tortát kóstolók szerint, nagyon finom volt.(bevallom szerintem is jól sikerült) Az alpja a jólbevált babapiskótás alap, egy kevés pirított kókuszreszelékkel megbolondítva. Erre került rá a málnazselé, majd a mascarponés-hab. A végeredmény pedig egy nem túl édes, málnás-habos torta, melynek nem lehetett ellenállni.






20 cm-es tortaformához:

16 db babapiskóta
10 dkg margarin
pici tej
2-3 ek kókuszreszelék

A kókuszreszeléket egy teflon serpenyőben, állandó kevergetés mellett 1-2 perc alatt szép aranybarnára pirítani, majd kihűteni.

A babapiskótát kézzel összemorzsolni, majd hozzákeverni a kókuszreszeléket.
A margarint forráspontig hevíteni, majd a kókuszos-piskótára önteni. Kanállal jól összekeverni, és ha szükséges egy pici tejet is keverni hozzá. (vigyázni nehogy elázzon a piskóta, inkább kissé morzsalékos maradjon)

A tortaforma alját kibélelni sütőpapírral, majd beleönteni, és egyenletesen ellapogatni a morzsát.
30 percre hűtőbe tenni.




Málnazselé:

50 dkg málna
2-3 ek barna cukor
1 tk vanília aroma
reszelt narancshéj
20 g zselatin
1 dl víz


A málnát a cukorral, a vanília aromával és a reszelt narancshéjjal feltenni főni. (kb. 5 percig főztem) Közben többször megkeverni, és ha szükséges még cukorral ízesíteni. (a narancshéj el is hagyható)
Ezután kicsit hűlni hagyni, majd leturmixolni és egy szitán átszűrni.

A vizet felforralni, majd a tűzről levéve, állandó keverés mellett hozzáadni a zselatint. Simára keverni, majd kihűteni.

Végül a kihűlt zselatint a málnapéphez keverni, majd a tortaformában lévő alapra önteni.
Ezután visszatenni a hűtőszekrénybe, és legalább 2 órán át pihentetni, hogy a zselé teljesen megdermedjen.


Habos-krém:

15 dkg mascarpone
3 dl Hulala(v. habtejszín)
1 cs vaníliás cukor
porcukor


A mascarponét simára keverni ízlés szerinti mennyiségű porcukorral és a vaníliás cukorral.
A Hulalát kemény habbá verni.(ha habtejszínt használunk, akkor zselatinfixet is kell tenni hozzá, mert különben összeesik a krém)

A mascarponés krémhez, apránként hozzákeverni a keményre felvert tejszínhabot, majd óvatosan a málnazselé tetejére simítani.
Legalább egy órára visszatenni a hűtőszekrénybe, hogy a habos-krém egy kicsit megdermedjen.

Tálalás előtt a torta tetejét málnaszemekkel kirakni, majd hideg vízbe mártott késsel ízlés szerint felszeletelni.


Most pedig szeretnék megosztani veletek néhány képet az új szenvedélyemről. Vasárnap délutáni hajókázás a Dunán. (bővebb képes beszámoló itt)