2012. augusztus 28., kedd

Paradicsom-krémleves.



Egy paradicsomleves elkészítéséhez igazán nem kell nagy tudomány, és gondolom mindenkinek meg is van a saját jól bevált receptje. Emlékszem a menzás híg lére, melyben még a betűtészta is csak imitt-amott úszkált. Aztán az anyukám finom paradicsomlevesére, melybe Ő mindig rizst főzött bele, és nagyon-nagyon finom volt. Hosszú ideig én is a tőle ellesett módon készítettem, a későbbiekben pedig többféle receptet is kipróbáltam. Most megint egy új, egy kicsit más, recept szerint készült el a levesem. A paradicsomot először feldaraboltam, majd megszórtam sóval,  kristálycukorral, és a sütőben elősütöttem. Így a paradicsom már eleve kapott egy finom ízt, majd hagymával, fűszerekkel, és jó sok bazsalikommal, főztem belőle levest. A főzés végén pedig, hogy még finomabb, és selymesebb legyen, tejszínt csorgattam bele. Az elkészült krémlevest pedig ízlés szerint kínálhatjuk akár melegen, vagy éppen hidegen.








Hozzávalók:

1 kg paradicsom
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1-2 ek kristálycukor
őrölt fehérbors
bazsalikom
2 dl tejszín
1 l víz
olívaolaj


A paradicsomot daraboljuk fel, majd sózzuk, és szórjuk meg ízlés szerint kristálycukorral. Ezután tegyük be előmelegített sütőbe, és közepes hőmérsékleten kb. fél óráig süssük.


A vöröshagymát vágjuk fel apróra, és az olajon kezdjük el üvegesre párolni, majd pár perc után adjuk hozzá a szintén apróra felvágott fokhagymát. Keverjük alaposan össze, majd adjuk hozzá az elősütött paradicsomot.
Ezután öntsük fel a vízzel, sózzuk, borsozzuk, és ízlés szerint tegyünk bele friss bazsalikomlevelet.(szárított bazsalikommal is elkészíthetjük)
Forraljuk ki, majd lassú tűzön főzzük kb. 30 percig.

Amikor megfőtt, vegyük le a tűzről, majd botmixerrel pépesítsük. Ezután egy szitán passzírozzuk át, majd tegyük vissza a tűzre, és forraljuk ki.

A tejszínt keverjük simára egy kevés lével, majd állandó keverés mellett csorgassuk bele a levesbe. Ezután kevergetve forraljuk ki, de főzni már nem kell.

Tálalhatjuk ízlés szerint melegen, vagy éppen jól lehűtve.


2012. augusztus 26., vasárnap

Mézes-joghurtos sajttorta.



 Megint sajttorta, és megint egy kicsit másképpen. Most éppen cukor helyett mézzel készítve, és szép lassan, gőzfürdőben sütve. Saját készítésű fahéjjal ízesített pitypang mézet használtam, és ettől valami fantasztikusan finom lett a torta.(persze biztosan virágmézzel, vagy akác mézzel is nagyon finom) Mivel ovális formában sült a torta, így tálaláskor nem szeletelve tálaltam, hanem kanállal szedtem süteményes tányérokra. Az elősütött kekszes alap, és a mézzel ízesített mascarponés-joghurtos töltelék, majd a tetejére csorgatott méz, és pörkölt mandulaforgács valami fantasztikus ízvilágot alkotott. Lehet kicsit hosszadalmasnak tűnik a sütési idő, de az elkészült torta mindenképpen kárpótol bennünket. Nagy előnye még ennek a sajttortának, hogy pl. előző nap elkészíthetjük, majd a hűtőben akár egy-két napig is eltartható. Így pl. az ízek is jobban összeérnek, és a sütésre szánt időt, is jobban betudjuk osztani, majd ebédnél, vagy éppen vacsoránál, csak elő kell a hűtőből varázsolni ezt a finom tortát.






Hozzávalók:

10 dkg Győri Édes keksz
8 dkg vaj

8 dkg mandulapehely
50 dkg mascarpone
180 ml natúr joghurt
180 ml méz
2 db tojás (nagy)
reszelt citromhéj
reszelt narancshéj
2 cs vaníliás cukor


A kekszet morzsoljuk össze apróra, majd öntsük hozzá a felolvasztott vajat, és keverjük össze.
Ezután a masszát öntsük bele egy kb. 20 cm-es ovális sütőtálba (v.jénai tálba), majd egyenletesen nyomkodjuk bele.

Tegyük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. 10 perc alatt süssük ropogósra. Ezután vegyük ki a sütőből, és hűtsük langyosra.

A mascarponét és a joghurtot kézi habverővel keverjük össze, majd reszeljük bele a citrom, és narancshéjat, keverjük hozzá a vaníliás cukrot (v. vaníliaaromát), és egyesével az egész tojásokat is.
Végül csorgassuk bele a mézet, és szintén keverjük alaposan össze.

Öntsük az összekevert masszát a langyosra hűlt kekszes alapra, és simítsuk el a tetejét egyenletesen.
Ezután alufóliával fedjük le a sütőforma tetejét.

Egy nagyobb tepsibe öntsünk kb. 2-3 cm magasságig meleg vizet, majd helyezzük bele a sütőformát.
Ezután tegyük be a sütőbe, és alacsony hőfokon, süssük egy órán át. (én légkeverésnél 140 fokon sütöttem)

A sütési idő leteltével vegyük le a fóliát a sütőforma tetejéről, majd tegyük vissza a sütőbe, és süssük még 15-20 percig, hogy a torta teteje szépen megbarnuljon.
A sütőből kivéve, vegyük ki a meleg vizes tepsiből, majd a formában hagyjuk teljesen kihűlni.

A mandulaforgácsot állandó kevergetés mellett, pörköljük szép arany barnára, majd hagyjuk teljesen kihűlni.

Tálalás előtt a sajttorta tetejét csorgassuk meg mézzel, majd szórjuk meg a pörkölt mandulaforgáccsal.

Tálaláskor a tortát kanállal szedjük süteményes tányérokra, és úgy kínáljuk.

2012. augusztus 24., péntek

Diós almatorta. (avagy Magyarország cukormentes tortája újragondolva)




 Idén első ízben, és egy időben az ország tortájával, elkészült a cukormentes országtorta is. Ez a torta is felkeltette az érdeklődésemet, és mivel szinte a receptek megjelenésével egy időben az ország tortáját a "Szabolcsi almás máktortát" (recept itt megtalálható) megsütöttem, elhatároztam, hogy a cukormentes változatot is megfogom sütni. Mivel még nem sikerült beszereznem hozzá az ízesítéshez használt nyírfacukrot, így sajnos a diabetikus torta még várat magára. Viszont arra gondoltam, hogy miért ne lehetne megsütni ezt a tortát cukor hozzáadásával, és így legalább mindenki elkészítheti, és megkóstolhatja a saját ízlése szerint elkészítve.(lehet rajtam kívül mások is akadnak, akik ennek a tortának a cukorral készült változatát is szívesen megkóstolnák) Így aztán nem is várakoztam tovább, elkészítettem ezt az almatortát is. Szinte csak annyit változtattam a hozzávalókon, hogy én cukorral készítettem el. Mivel már az egres leért, így gondoltam majd egy savanykás lekvárral kenem meg a tésztalapokat. Aztán amikor a krém elkészült, és hozzáláttam a torta összeállításához, úgy döntöttem, hogy a lapok lekvárral való kenésétől én eltekintek, mivel szerintem úgy túl sok íz keveredett volna, és egy tömény, élvezhetetlen tortát kaptam volna. A diós-karamellizált almás-fehér csokoládés krém, már magában is egy különleges ízvilág, ehhez szerintem (persze ez csak a saját véleményem!!!!) nincs szükség még lekvárra is. A torta végül nálunk nagy sikert aratott, igaz a tésztája kicsit tömöttebb mint a mákos változaté, viszont a krém ennél a tortánál is nagyon finom. Szerintem egy próbát, mindenképpen megér.





 Tészta hozzávalói kb. 20 cm-es tortaformához:


2 db tojás
10 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
18 dkg liszt
5 dkg darált dió
30 dkg reszelt alma
2,5 dkg zabpehely
4 dkg olvasztott vaj
1 citrom leve
reszelt citromhéj
1 mk sütőpor
csipet só
őrölt fahéj


Az almákat héjastul reszeljük le, majd a citromlével, reszelt citromhéjjal, és a zabpehellyel keverjük össze.

A tojásokat keverjük habosra a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd keverjük hozzá az almás keveréket, és az olvasztott kihűtött vajat.

Végül szitáljuk hozzá a sütőporos lisztet, majd fakanállal alaposan keverjük össze.

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd öntsük rá a masszát, majd simítsuk el egyenletesen.

Ezután tegyük be előmelegített sütőbe, majd 200 fokon alsó-felső sütésnél, süssük kb. 18 percig.
A sütőből kivéve még melegen húzzuk le róla a sütőpapírt, majd hűtsük ki teljesen.

Amikor teljesen kihűlt a tészta, vágjunk ki belőle három egyforma méretű tésztalapot. ( vagy vágjuk fel három egyforma méretű lappá, és úgy töltsük majd meg)





Krém hozzávalói:


30 dkg alma
20 dkg barna cukor
1 citrom leve
reszelt citromhéj
5 dkg vaj
5 db  tojássárgája
8 dkg darált, pörkölt dió
2 cs vaníliás cukor
1 cs vaníliás pudingpor
5 dkg fehér csokoládé
20 g zselatin (por)
3 dl Hulala (v. habtejszín)


Az almát reszeljük le, majd keverjük hozzá a citrom levét, és a reszelt héját. 

Egy serpenyőbe karamellizáljuk világos színűre a barna cukrot, majd vegyük le a tűzről, és adjuk hozzá a vajat. Addig kevergessük, még a vaj elolvad.
Ezután tegyük vissza a tűzre, adjuk hozzá  a reszelt almát, majd pár perc alatt, pároljuk puhára.(közben többször keverjük meg)

A tojások sárgáját keverjük habosra egy kevés cukorral, majd keverjük hozzá a pudingport is. 
Ezután állandó keverés mellett, csorgassuk hozzá a megpárolódott almához, majd kevergetve addig főzzük, még besűrűsödik.
Végül vegyük le a tűzről, majd adjuk hozzá a porzselatint, és alaposan keverjük össze. Ezután hűtsük ki teljesen az almás masszát.

A darált diót öntsük egy teflon serpenyőbe, majd állandó kevergetés mellett, alacsony hőfokon pár perc alatt, pörköljük meg. (én kis lángon, lángelosztót alátéve állandó keverés mellett pörköltem meg)

A csokoládét gőzfürdő fölött olvasszuk fel, majd hagyjuk kihűlni.

A teljesen kihűlt almás masszához először keverjük hozzá az olvasztott csokoládét, majd a teljesen kihűlt, pörkölt darált diót.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd apránként, óvatosan keverjük hozzá az almás-csokoládés-diós masszához.

A tortalapokat rétegezve kenjük meg az elkészült krémmel, majd kenjük meg a torta tetejét, és az oldalát is.
Ezután ízlés szerint szórjuk meg darált dióval, és díszítsük fél diószemekkel.

Az elkészült tortát ezután 1-2 órára tegyük be a hűtőbe, hogy a krém teljesen megdermedjen, és az ízek összeérjenek.

Közvetlenül tálalás előtt vegyük ki a hűtőből, és egy éles késsel, ízlés szerint szeleteljük fel.


2012. augusztus 22., szerda

Csokoládé-kosárkák fehércsokis-mascarponekrémmel, és karamellizált őszibarackkal.



Csodaszép, illatos, és nagyon finom őszibarackok termettek idén is a kertünkben. Egyik kedvenc gyümölcsöm, és minden tavasszal izgulok, nehogy éppen virágzáskor köszöntsön be a fagy, mert sajnos akkor  elbúcsúzhatunk a terméstől. Idén szerencsére nem érte kár a virágokat, és igaz kevesebb a termés mint tavaly, viszont így a barackok szép nagyra megtudtak nőni. Bevallom, kilószám esszük, mert egyszerűen nem tudunk betelni vele. Persze azért készült már belőle leves, és sütemény is. Őszibarackos receptek itt megtalálhatóak. Ezekben a napokban megint rekkenő meleg van, így ma semmiképpen nem szerettem volna bekapcsolni a sütőt, tehát valami sütés nélküli desszertet agyaltam ki. Mostanában több helyen is láttam, hogy lufik segítségével, csokoládé kapszlikat készítenek a lányok. Mivel nekem nem volt itthon lufim, így arra gondoltam, hogy a szilikonos muffin formákban készítem el a csokoládé kosárkákat. Végül is nagyon jó ötletnek bizonyult, mert az olvasztott csokoládé szépen felvette a muffin formát, és egy mozdulattal ki is tudtam fordítani belőle. A krémből pedig nem hiányozhatott a mascarpone, na meg persze a fehér csokoládé sem. Mivel az őszibarack pedig adott volt, így hogy tetézzem az élvezeteket, a krém tetejét megpakoltam karamellizált őszibarackkal. A végeredmény pedig........ hát ezt igazán le sem tudom írni, mert annyira, de annyira finom volt, hogy ezt mindenkinek, saját magának kell megkóstolnia.







Hozzávalók 8 db szilikonos muffin formához:


1 tábla 60%-os csokoládé
25 dkg mascarpone
10 dkg fehér csokoládé
1 cs vaníliás cukor
porcukor
reszelt citromhéj
2 dl Hulala (v. habtejszín)


A csokoládét gőzfürdő fölött, kevergetve olvasszuk fel.

A szilikonos muffin formákat ecsettel kenjük ki egy réteg csokoládéval, majd pár percre helyezzük be a hűtőszekrénybe, hogy a csokoládé teljesen megdermedjen.

Ezután vegyük ki a hűtőből, majd kenjünk rá még egy réteg csokoládét, és ismét tegyük be a hűtőbe, hogy megdermedjen. 
Végül harmadszor is kenjük meg egy réteg csokoládéval, majd ismét a tegyük be a hűtőbe pár percre.

Amikor a csokoládé már szépen megdermedt, vegyük ki a hűtőből, majd óvatosan kicsit lazítsuk körbe a forma tetején a csokoládét, végül pedig egy óvatos mozdulattal fordítsuk ki a formából. 
Ezután a csokoládé kosárkákat felhasználásig tegyük vissza a formába, majd a hűtőszekrénybe.

A fehér csokoládét szintén gőzfürdő fölött olvasszuk fel, majd hagyjuk visszahűlni.

A mascarponét keverjük simára az ízlés szerinti mennyiségű porcukorral, a vaníliás cukorral, és a reszelt citromhéjjal, majd keverjük hozzá a kihűlt, de még folyós, olvasztott csokoládét.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd apránként, óvatosan keverjük hozzá a mascarponés-csokoládés krémhez.


Karamellizált őszibarack:

3-4 db őszibarack
2-3 ek kristálycukor
1 cs vaníliás cukor
őrölt fahéj
1 dl fehér bor


Az őszibarackokat hámozzuk meg, majd ízlés szerint daraboljuk fel, és csepegtessük meg citromlével.

Egy serpenyőbe tegyük bele a cukrot, majd karamellizáljuk világos barnára. Ezután vegyük le a tűzről, majd adjuk hozzá a feldarabolt barackot, szórjuk meg a vaníliás cukorral, és őrölt fahéjjal, majd óvatosan keverjük össze. Tegyük vissza a tűzre, és öntsük hozzá a bort, szintén keverjük össze, majd pár perc alatt karamellizáljuk meg az őszibarackot. (Ezalatt az idő alatt a leve szépen besűrűsödik)
Az elkészült barackdarabokat szedjük ki egy tányérra, majd teljesen hűtsük ki.


Közvetlenül tálalás előtt töltsük meg a csokoládé kosárkákat a mascarponés-csokoládés-habos krémmel, majd a tetejére kanalazzuk rá a karamellizált őszibarackot.


2012. augusztus 20., hétfő

Quiche lorraine frittata, lepénykenyérrel.




Mivel ma nem szerettem volna sok időt eltölteni a konyhában, így egy gyorsan elkészíthető recept után kutakodtam. A magazinjaim lapozgatása közben, rá is bukkantam erre az egyszerű, és gyorsan elkészíthető receptre, melyet már  az újság megvásárlásakor kinéztem magamnak. Persze aztán szépen meg is feledkeztem róla, most viszont éppen kapóra jött ez a remek recept. Gyorsan kevertem-kavartam, és már mehetett is be a sütőbe, hogy röpke fél óra múlva, egy finom, és laktató ebédet tudjak feltálalni. Mivel ehhez a frittatához azért kenyeret, vagy egy finom péksüteményt is ajánlatos kínálni,(nálam persze mindkettő igen ritkán fordul elő, mert csak nagyon ritkán eszem kenyeret) így gyorsan nekiláttam egy serpenyőben sütött lepénykenyér sütésének. Ezt a receptet még anno, Barbinál fedeztem fel, majd akkor kicsit átvariálva a kukoricalisztes változatát sütöttem meg. Most éppen kapóra jött ez a remek recept, és mire a frittata elkészült, a lepénykenyér is frissen illatozott. A frittata, és a lepénykenyér pedig nagyon jól illett egymáshoz, és igencsak laktatónak bizonyult. Langyosan egyszerűen nem lehetett ellenállni ennek a finom ebédnek. Persze frittatát kihűtve, hidegen is kínálhatjuk, akár ebédre, vagy éppen vacsorára, de egy piknikezés alkalmával, dobozba csomagolva is magunkkal vihetjük.






Hozzávalók 2 személy részére:

5-6 db tojás
8-10 szelet bacon(v. sonka)
1 dl tejszín
1 dl tej
őrölt bors
8-10 dk sajt (edami, cheddar..)
koktélparadicsom


A bacont (v. sonkát) vágjuk fel kisebb kockákra, majd egy serpenyőben süssük szép pirosra.

A tojásokat üssük bele egy tálba, majd adjuk hozzá a tejszínt, a tejet, ízlés szerint sót, és őrölt borsot, majd kézi habverővel keverjük simára. (csak tejjel is elkészíthető, de a tejszíntől sokkal selymesebb ízt kapunk)
Ezután reszeljük bele a sajtot, majd adjuk hozzá az elősütött bacont, és keverjük össze.

Egy kisebb tepsit (nálam 15 x 25 cm-es) béleljünk ki sütőpapírral, majd öntsük bele az összekevert masszát.
Tetejét pakoljuk meg koktélparadicsommal (ez el is hagyható) vagy szórjuk meg reszelt sajttal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőfokon, süssük 30-35 percig, hogy összesüljön, és a teteje szép piros legyen.



Serpenyőben sült lepénykenyér hozzávalói:


20 dkg liszt
1 dl tej
2 ek tejföl
1/2 tk szódabikarbóna
1/2 tk só


Egy tálba tegyük bele a sóval, szódabikarbónával összekevert lisztet, majd öntsük hozzá a tejes-tejfölös keveréket.
Ezután gyúrjuk össze, hogy egy lágyabb, sima tésztát kapjunk.(amennyiben túl lágy lenne a tészta, akkor még egy kevés lisztet gyúrjunk hozzá)

Az elkészült tésztát lisztezett felületen nyújtsuk ki 1 cm vastag, kör alakú formára.
Ezután derelyevágóval vágjuk fel négy egyenlő részre.

Egy teflon serpenyőt kenjünk ki vajjal, majd szórjuk meg egy kevés liszttel. Ezután tegyük fel a tűzre, és amikor már elkezd pezsegni a liszt, helyezzük bele a feldarabolt tésztát, majd alacsony hőfokon süssük kb. 15 percig.(én kis lángon sütöttem, és lángelosztót is tettem alá)
Sütés közben kétszer-háromszor, fordítsuk át a lepényeket, hogy mindkét oldaluk szépen megsüljön.

Az elkészült lepénykenyereket vegyük ki a serpenyőből, majd még forrón, kenjük meg egy kevés vajjal a tetejüket. Ettől szép fényesek lesznek, és az ízük is sokkal finomabb lesz.

Tálaláskor a langyosra hűlt frittatát ízlés szerint szeleteljük fel, majd a kihűlt lepénykenyérrel, és paradicsommal kínáljuk. Kínálhatunk mellé még ízlés szerint salátát is.


2012. augusztus 18., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Rakott zöldségek.



Hosszú hétvégének nézünk elébe, az idő ragyogó, hét ágra süt a nap.  Ilyenkor legjobb a szabadban, bográcsban, vagy tárcsán megsütve, elkészíteni az ebédet. Húskedvelő látogatóimnak épen ezért a bográcsban készült pörkölteket, lecsót..... tudnám ajánlani. Bográcsos receptek itt megtalálhatóak!!!! Azonban azokról sem szeretnék megfeledkezni akik nem fogyasztanak húst. Nekik most egy egyszerű, ám igen finom, cukkiniből, paradicsomból, és krumpliból készült rakottast hoztam. Egy előpárolt fűszeres-hagymás alapra rétegeztem rá a zöldségeket, majd a tetejére sajtot reszeltem, olívaolajjal meglocsoltam, és már mehetett is be a sütőbe. Bő fél óra alatt a hozzávalók készre párolódtak, majd kb. 20 perc alatt a sajt szép pirosra sült a zöldségek tetején. Nekem nagyon ízlett ez a húsmentes, és mégis igen laktató ebéd, így minden zöldségrajongónak bátran merem ajánlani.   





 Hozzávalók:

1 nagyobb cukkini
3-4 db paradicsom
3-4 krumpli
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
10 dkg sajt
őrölt bors
szerecsendió
kakukkfű
2-3 ek olívaolaj






A vöröshagymát vágjuk fel vékony csíkokra. A fokhagymát vágjuk nagyon apróra.
A zöldségeket kb. egyforma vastagságúra szeleteljük fel, és enyhén sózzuk be.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd kezdjük el párolni a vékonyra felszeletelt vöröshagymát. Amikor már kezd üveges lenni, adjuk hozzá az apróra vágott kakukkfüvet, és a fokhagymát, majd sózzuk, szórjuk meg őrölt borssal, és szerecsendióval. Pár perc alatt, kevergetve pároljuk félpuhára. (használhatunk szárított kakukkfüvet is, de frissel sokkal finomabb)

Egy jénaitálba (v. kisebb tepsibe) öntsük bele a megpárolt hagymát, és terítsük el egyenletesen.
Ezután a felszelelt zöldségeket szorosan rétegezzük egymásmellé. Ízlés szerint szórjuk meg sóval, és őrölt borssal, majd tegyünk a tetejére néhány szál kakukkfüvet. (v. szórjuk meg szárított kakukkfűvel)
Az előkészített zöldségek tetejére reszeljük rá a sajtot, és locsoljuk meg olívaolajjal, majd a fedjük le a jénaitál (v. tepsi) tetejét.

Tegyük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőfokon pároljuk 35-40 percig. Ezután vegyük le a jénai tetejét, és kb. 20 perc alatt süssük szép pirosra.

Tálalás előtt hagyjuk kicsit hűlni, majd fogyasszuk el jó étvággyal.


2012. augusztus 16., csütörtök

Szabolcsi almás máktorta. (avagy az ország tortája az én konyhámban)



Idén hatodszorra választották meg az ország tortáját, amely Pintér Zsolt veszprémi cukrászmester alkotása a "Szabolcsi almás máktorta" lett. A hírcsatornáknak köszönhetően nemcsak értesülhettünk róla, de a sajtótájékoztatóról készült riportban, meg is tekinthettük. Már első látásra is nagyon csábító volt a torta, szeletelés után pedig biztossá vált számomra, hogy én is elfogom készíteni. Nemsokkal később az internetnek köszönhetően már olvasható volt a recept is. Mivel a hozzávalók mennyisége bizony egy óriás tortához voltak megadva, így egy kisebb tortához való átszámítás után, hozzá is láttam a sütéshez. Csakis egy próbálkozásnak indult, így én csak három réteg tésztából, és két réteg töltelékből állítottam össze a tortát.(na meg persze nem is az volt a célom, hogy teljes egészében leutánozzam a mester művét) A tészta annak ellenére, hogy sem lisztet, sem pedig sütőport nem tartalmaz, nagyon szépen megsült. A reszelt alma, és az egész mákszemek, nagyon jól illenek egymáshoz. Az almás töltelék már párolás után olyan finom volt, hogy legszívesebben rögtön elkanalazgattam volna. A krémes részen viszont annyit változtattam, hogy étkezési keményítő helyett, én vaníliás pudingport tettem bele, és állítom ez a krém élvezeti értékét csakis növelte.(legalábbis szerintem) Egészében pedig egy nagyon finom tortát kaptam, melynek a tésztája igen könnyű,a habos krém, és az almás töltelék pedig egyszerűen ellenállhatatlanul finom. Lehet kicsit hosszadalmasnak tűnik a torta elkészítése, de ez senkit ne riasszon el attól, hogy nekilásson a megsütésének, mert a végeredmény biztosan állíthatom, mindenkit kárpótolni fog.






Tészta hozzávalói 20 cm-es tortaformához:


7 db tojásfehérje
20 dkg kristálycukor
1 cs vaníliás cukor
15 dkg mák(egész)
4 dkg édes morzsa (nálam babapiskóta)
8 dkg reszelt alma
1/2 citrom reszelt héja


Az almát alaposan mossuk meg, majd héjastul egy nagyobb lyukú reszelőn reszeljük le.
 A babapiskótát morzsoljuk jól össze.

A tojásfehérjéket robotgéppel kezdjük el habosra verni. Amikor már kezd kifehéredni, akkor kanalanként adjuk hozzá a cukrot, és verjük kemény habbá.

A mákot, (a mákot nem kell megdarálni!!!) az összemorzsolt babapiskótát, a reszelt citromhéjat, és a reszelt almát keverjük össze. Ezután apránként, óvatosan keverjük hozzá a keményre felvert cukros-tojásfehérjét.

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd kanalazzuk rá a masszát, és egyenletesen simítsuk el a tetejét.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd 200 fokon kb. 15 perc alatt süssük készre a tésztát. (én alsó-felső sütésnél 200 fokon, 15 percig sütöttem)

A sütőből kivéve, még melegen húzzuk le a megsült tésztáról a sütőpapírt, majd hagyjuk teljesen kihűlni.

Amikor már teljesen kihűlt a tészta, három egyforma kört vágjunk ki belőle, majd töltsük meg az elkészült krémmel, és almás töltelékkel.






Krém hozzávalói:

2,5 dl tej
10 dkg porcukor
2 cs vaníliás cukor
3 db tojássárgája
1 cs vaníliás pudingpor (v. 5 dkg étkezési keményítő)
2 dl Hulala (v. habtejszín)



A tojások sárgáját a fele mennyiségű cukorral, a vaníliás cukorral, a pudingporral, és egy kevés tejjel keverjük simára.

A maradék tejet a cukor másik felével melegítsük forráspontig, majd állandó keverés mellett csorgassuk bele a tojásos-pudingos-cukros keveréket.
Kevergetve pár perc alatt főzzük sűrű masszává, majd vegyük le a tűzről, és teljesen hűtsük ki.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd robotgéppel, állandó keverés mellett, apránként keverjük hozzá a teljesen kihűlt pudingos masszához.



Almatöltelék hozzávalói:


20 dkg alma héjastul lereszelve
3 dkg vaj
5 dkg kristálycukor
1 cs vaníliás cukor
1/2 citrom leve
őrölt fahéj
1 tk étkezési keményítő
1 ek víz


Egy serpenyőbe hevítsük fel a vajat, majd adjuk hozzá a cukrot, a fahajat, majd a citromlevet, és kevergetve pár perc alatt karamellizáljuk meg
Ezután adjuk hozzá a lereszelt almát, alaposan keverjük össze, majd pároljuk puhára.(párolás közben többször keverjük meg)

Amikor teljesen megpárolódott az alma, akkor öntsük hozzá a vízzel simára elkevert étkezési keményítőt, majd kevergetve kicsit sűrítsük be.
Végül az almás masszát szintén teljesen hűtsük ki.


Torta összeállítása:


Helyezzük az egyik tortalapot egy tálcára, majd kenjük rá az elkészült krém felét. 

Ezután helyezzük rá a második tortalapot, majd kenjük rá a teljesen kihűlt, almás tölteléket. (Én először rákentem a tésztára az almás tölteléket, majd úgy helyeztem rá a krém tetejére. Így könnyebb volt elkenni, és nem nyomódott szét alatta a krém.)

Ezután helyezzük rá az almás töltelékre a harmadik tortalapot, majd a maradék krémmel kenjük be a torta tetejét, és az oldalát.
Ízlés szerint díszítsük a tortát mákkal, és puhára főzött almagerezdekkel.

Az elkészült tortát, pár órára tegyük be a hűtőszekrénybe, hogy a töltelék és a krém teljesen megdermedjen, és az ízek jól összeérjenek.

Közvetlenül tálalás előtt vegyük ki a hűtőből, majd éles késsel, ízlés szerint felszeletelve kínáljuk.

Megjegyzés:
A tésztát akár tepsiben, akár pedig tortaformában, lehetőleg egyszerre kell kisütni, mert az alma levesességétől egy idő után összeesik.
Tepsiben való sütés után a tésztát három egyenlő részre is felvághatjuk, majd ugyanígy rétegezve megtölthetjük. Ebben az esetben az elkészült süteményt, ízlés szerint felszeletelve tálaljuk.



2012. augusztus 14., kedd

Szilvás cobbler.



 Már jó ideje készülök arra, hogy sütök egy finom gyümölcsös cobblert, de valahogy eddig nem akart összejönni a dolog. A sárgabarackos a kedvencünk (recept itt megtalálható), viszont idén egy árva szem sárgabarack nem volt a fán. Aztán mire észbe kaptam, már a zöldségesnél sem lehetett kapni. Ezután jött a kánikula, és a cobbler megint csak váratott magára. Most végre nincs nagy meleg, a szilva pedig érik a fán, sőt lassan már le is érik, így minden adott volt ahhoz, hogy hozzálássak a sütéshez. A régi jól bevált receptemet kerestem elő, és most sem kellett csalódni benne, mert a tészta nagyon finom, omlós lett, a szilvás töltelék pedig igazán ízletes, és jó szaftos. A fotókról igaz lemaradt, de készítettem egy finom vaníliás cukros-cukros-tejfölös öntetet, és mielőtt hozzáláttunk az elfogyasztásához, a cobbler tetejére csorgattam. Mondhatom az ízhatás magáért beszélt!!! Mindenkinek csakis ajánlani tudom, akár ízes tejföllel megcsorgatva, vagy éppen csak kevéske porcukorral meghintve.






Tészta hozzávalói 25x10 x7 cm-es sütőformához:

25 dkg liszt
5 dkg porcukor 
1 cs vaníliás cukor
1 cs sütőpor
10 dkg vaj
1 db tojás
1,5 dl tejszín
csipet só
1 kk őrölt fahéj



A lisztet, a csipet sót, és a vajat tegyük egy tálba és morzsoljuk össze. Ezután keverjük hozzá a porcukrot, a vaníliás cukrot, őrölt fahajat, és sütőport.

Végül keverjük hozzá az egész tojást, és a tejszínt, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (amennyiben túl lágy lenne a tészta, még egy kevés lisztet gyúrjunk hozzá)


Szilvás réteg hozzávalói:

50-60 dkg szilva
3 ek kristálycukor
1 cs vaníliás cukor
őrölt fahéj
1/2 cs vaníliás pudingpor (v. étkezési keményítő)

A tetejére való szóráshoz:

 2-3 ek kristálycukor
1 cs vaníliás cukor


A szilvát vágjuk félbe, magozzuk ki, majd keverjük össze a cukorral, vaníliás cukorral, ízlés szerint fahéjjal, és a pudingporral (v. étkezési keményítővel).

A sütőformát alaposan kenjük ki vajjal, majd öntsük bele a szilvás keveréket. Egyenletesen igazítsuk el, majd a tésztából formázzunk kb. egyforma golyókat, és helyezzük a szilva tetejére.(nem baj, ha maradnak kisebb hézagok, mert a tészta sütés közben kicsit megnő)

A kristálycukrot keverjük össze a vaníliás cukorral, majd szórjuk meg vele a tészta tetejét.

Helyezzük be a formát előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 35-40 perc alatt süssük szép pirosra. (Én légkeverésnél 160 fokon, 35 percig sütöttem)

Tálalás előtt hagyjuk kicsit hűlni. Én egy pohár tejfölt kikevertem porcukorral, és vaníliás cukorral, majd a kitálalt sütemény tetejére csorgattam. Nagyon jól illik a szilva, és az ízesített tejföl egymáshoz.

2012. augusztus 13., hétfő

Áfonyás sajttorta.



A sajttorta sütés nélküli, vagy éppen a sült változata, bármikor, és bármilyen mennyiségben mindig nagy sikert arat nálunk. Ez az áfonyás változat pedig most a sütőben készült, méghozzá vízfürdőben, szép lassan sütve. Igaz így elég sokáig, kb. 90 percig csücsül a torta a sütőben, majd néhány órára szükség van ahhoz, hogy a tortaformába teljesen kihűljön, és szépen szeletelhető legyen, de a végeredmény mindenképpen megéri a hosszú várakozást. Mivel több óra elteltével lehet csak a tortát szeletelni, és tálalni, ezért én már előző nap megsütöttem, majd tálalásig a hűtőben pihentettem. Így a torta kellően lehűlt, az ízek jól összeértek, és szépen feltudtam szeletelni. A torta alapjának most is Győri Édes kekszet használta, csak most az eredeti recept szerint, durvára tört dióval bolondítottam meg. A diótól lett csak igazán finom ez a kekszes alap, az áfonyás-mascarponés krém pedig a lassú sütésnek köszönhetően, nagyon finom, habkönnyű. Áfonya helyett persze ízlés szerint választhatunk hozzá, bármilyen bogyós gyümölcsöt, de egy próbát a hosszú sütési, és pihentetési idő ellenére is mindenképpen megér.




Hozzávalók 20 cm-es tortaformához:


10 dkg Győri Édes keksz
5 dkg dió
1 cs vaníliás cukor
5 dkg vaj


A kekszet daráljuk le, és a diót törjük durvára, majd adjuk hozzá a vaníliás cukrot, és keverjük össze.
A vajat hevítsük fel forráspontig, majd öntsük hozzá a kekszes keverékhez, és egy kanállal keverjük össze.

A tortaforma alját béleljük ki sütőpapírral, majd öntsük bele a kekszes-vajas morzsát, és kézzel egyenletesen lapogassuk bele a formába.
Ezután tegyük be a hűtőszekrénybe, még összeállítjuk a krémet.


Krém hozzávalói:

25 dkg mascarpone
10 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
3 dkg étkezési keményítő
120 ml tejföl
2 db egész tojás
 2 db tojássárgája
reszelt citromhéj

15 dkg áfonya a szóráshoz


A mascarponét keverjük ki a porcukorral, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, és a tejföllel. Ezután adjuk hozzá az egész tojásokat, és a tojássárgákat, majd  keverjük simára. Végül keverjük bele az étkezési keményítőt is.

Vegyük ki a hűtőből a tortaformát, majd csomagoljuk be dupla alufóliába. (erre azért van szükség, hogy a töltelék ne tudjon kifolyni, és sütés közben pedig a víz beszivárogni a formába)

Ezután szórjuk rá a kekszes alapra a jól megmosott, lecsepegtetett áfonyát, és öntsük rá az összekevert krémet.

Egy tepsibe öntsünk 2-3 cm magasságig vizet, majd helyezzük bele a megtöltött tortaformát.

Helyezzük be, előmelegített sütőbe, majd 120 fokon kb. 90 perc alatt süssük készre a gőzfürdőben. (én a sütési idő felénél sütőpapírral lefedtem a forma tetejét, hogy ne barnuljon nagyon meg a teteje, és légkeverésnél 120 fokon, 90 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a formában hagyjuk teljesen kihűlni a tortát, majd helyezzük be pár órára a hűtőbe.

Tálalás előtt vegyük ki a tortát a hűtőből, majd óvatosan csatoljuk le róla a formát. Ezután éles késsel, ízlés szerint felszeletelve kínáljuk.

2012. augusztus 11., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Fűszeres-ananászos hússzeletek.



Ezen a hétvégén nyugodtan bekapcsolhatjuk a sütőt, mert nemhogy kánikula nincs, de nagy melegről sem beszélhetünk. Mivel mi igen kedveljük a különböző gyümölcsökkel együtt sütött húsokat, a polcon pedig ott árválkodott egy doboz ananász konzerv, így adott volt, hogy azzal együtt sütöm meg a húst. A hússzeleteket először elősütöttem, majd az ananászt kicsit megkaramellizáltam, végül pedig egy finom, fűszeres páccal leöntve, puhára pároltam, és szép pirosra sütöttem. Az íze ettől a páctól, különösen finom, és szaftos lett, mivel sütés közben magába szívta a hús. Köretként én most párolt rizst kínáltam mellé, de krumplipürével is tálalhatjuk, mert az is jól illik ehhez a szaftos húshoz. Az ananászt akár le is cserélhetjük, és ízlés szerinti gyümölccsel készíthetjük el a sültet. (pl. szilvával, almával....)





Hozzávalók:

6 szelet karaj
1 doboz ananászkonzerv
3 ek méz
1 tk ketchup
1 ek szójaszósz
1/2 tk chili (krém, v őrölt))
1 mk curry
1 mk szerecsendió
őrölt bors
3 ek olívaolaj


Az ananászt öntsük egy szűrőbe, és alaposan csepegtessük le.

A hússzeleteket klopfoljuk ki, majd sózzuk, és szórjuk meg őrölt borssal.
Ezután egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, és pár perc alatt, süssük a hússzeletek mindkét oldalát pirosra, majd szedjük ki, és tegyük félre.

A visszamaradt zsiradékba öntsük bele a lecsepegtetett ananászt, majd pár perc alatt karamellizáljuk meg.

Keverjük össze a visszamarad ananász levet a mézzel, a ketchuppal, a szójaszósszal, a chilivel, a curryvel, és a szerecsendióval.

Helyezzük az elősütött hússzeleteket egy tepsibe, majd tegyük a tetejére a karamellizált ananászt. Ezután öntsük rá a fűszeres ananászlevet, majd fedjük le a tepsi tetejét.

Helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes hőfokon, pároljuk kb. 35-40 percig. Ezután vegyük le a fóliát, locsoljuk meg a hússzeleteket a szafttal, majd süssük szép pirosra.

Tálaláskor ízlés szerint kínálhatunk mellé rizst, vagy krumplipürét.


2012. augusztus 9., csütörtök

Zöldbabos-csicseriborsó saláta.



Napokkal ezelőtt elkészült az első adag, olajban eltett aszalt paradicsom,(recept itt megtalálható) és mostanra már igazán jól összeértek az ízek. Amikor felnyitottam a lezárt üveget, már az illata is nagyon biztató volt. Kóstolás után pedig megállapítottam, hogy az íze is fantasztikusan jó. Ezen aztán úgy fellelkesültem, hogy mindenképpen valami finomságot szerettem volna készíteni, melyben nagy szerephez jut ez a finom paradicsom is. Éppen volt itthon egy üveg csicseriborsó, a szomszéd nénitől pedig kaptam friss zsenge zöldbabot, így egy egyszerű salátát készítettem, és az öntetbe pedig bőségesen került a paradicsomból is. Került a salátába a zöldbab, és a csicseriborsó mellé még egy darabka felkockázott sajt is, majd a paradicsomos öntettel összekeverve, egy igazán laktató ebéd kerekedett belőle.






Hozzávalók:

25 dkg zöldbab
40 dkg csicseriborsó (konzerv)
1 gerezd fokhagyma
10-12 db olajban eltett aszalt paradicsom
15 dkg edami sajt  
2-3 ek málnaecet
édesítőszer (v. cukor)
őrölt fehérbors
friss bazslikomlevél
1 dl olívaolaj


A zöldbabot vágjuk fel nagyobb darabokra, majd enyhén sós vízbe főzzük kb. 10 percig, hogy roppanós maradjon. Ezután szűrjük le, és hideg vízzel öblítsük le, hogy minél előbb kihűljön.

A konzerv csicseriborsó levét öntsük le, majd öblítsük, és csepegtessük le.

Tegyük egy tálba az olajban eltett aszalt paradicsomot (az olajból is kerüljön bele 1-2 kanállal) majd nyomjuk hozzá a fokhagymagerezdet, kanalazzuk hozzá a málnaecetet, ízlés szerint édesítsük, sózzuk, borsozzuk, tegyünk hozzá néhány friss bazsalikomlevelet, és öntsük hozzá az olívaolajat.
Ezután botmixerrel pépesítsük. (ha szükséges, még ízesítsünk utána)

A sajtot vágjuk fel kisebb kockákra.

Egy tálba tegyük bele a roppanósra főzött zöldbabot, a lecsepegtetett csicseriborsót, a felkockázott sajtot, majd öntsük rá a paradicsomos öntetet. Ezután óvatosan keverjük össze, majd tálalás előtt egy kicsit hagyjuk állni, hogy az ízek jól összeérjenek.


2012. augusztus 8., szerda

Levendulás-fahajas cukkinilekvár.



Lehet kissé bizarr ötletnek tűnik cukkiniből lekvárt főzni, de állítom hogy aki egyszer elkészíti, és megkóstolja, az ezután biztosan minden évben cukkinilekvárt is fog főzni. A receptet először Hani "Ízemlékek" blogjában, majd Andrea " Sherpa konyája"-ban láttam meg. Akkor rögtön el is határoztam, hogy idén én is cukkini lekvárt főzök majd. A  tavaly főzött szilvás-rebarbarás dzsem is nagy sikert aratott, így gondoltam ezzel a lekvárral (dzsemmel) sem nyúlhatok nagyon mellé. Tegnap aztán végre sort is kerítettem egy kisebb adag elkészítésére, és csak most bánom igazán, hogy rögtön nem nagyobb adaggal kezdtem. Ízesítésnek én a citrom, és a levendula mellé, még belecsempésztem egy kevés őrölt fahajat, és egy csomag vaníliás cukrot. Az íze pedig valami fantasztikusan finom lett. A cukkini íze nem érződik külön ki, viszont nagyon finom citromos, némi levendula, és fahéj beütéssel. Mindenkinek nyugodt szívvel merem ajánlani, mert nemcsak sokkal olcsóbb (főként, ha a cukkini megterem a saját kertünkben) de bármelyik boltban vásárolt dzsemmel felveszi a versenyt, sőt..........






Hozzávalók 2 db 700ml-es üveghez:


1,5 kg cukkini
30-40 dkg cukor
1 cs vaníliás cukor
1-2 tk őrölt fahéj
3 tk szárított levendulavirág
3 db citrom
1 cs Knorr dzsemesítő


A cukkinit tisztítsuk meg, majd vágjuk félbe és kanállal távolítsuk el a magokat. Ezután egy nagyobb lyukú reszelőn reszeljük le. 

A citromokat hámozzuk meg, és a fehér részét teljesen távolítsuk el. (Én olyan citromokat használtam fel, melyeknek a héját pár nappal ezelőtt már lereszeltem. Így a kissé már megszáradt fehér részt, szépen letudtam egyben húzni a gyümölcshúsról)
Ezután vágjuk fel kisebb kockákra, és adjuk hozzá a már lereszelt cukkinihez.

Tegyük fel a tűzre főni, és közeben adjuk hozzá a cukrot, a vaníliás cukrot, az őrölt fahajat, és a levendulavirágot. 
Kevergetve főzzük, 10-15 percig, majd vegyük le a tűzről, és botmixerrel pépesítsük. 

Ezután tegyük vissza a tűzre, és jól forraljuk ki. Amikor már forr, szintén vegyük le a tűzről, majd állandó keverés mellett, szórjuk bele a Knorr dzsemesítőt, és egy kézi habverővel, pár perc alatt keverjük simára. 

Végül az elkészült, forró dzsemet merjük bele az üvegekbe, és légmentesen zárjuk le. Ezután pár percre állítsuk fejtetőre az üvegeket, majd fordítsuk vissza, és így hagyjuk teljesen kihűlni a lekvárt.(dunsztolni nem kel!!!!!)

Az elkészült lekvárt felhasználhatjuk sütemények, palacsinták ízesítésére, de reggelire is kitűnő pl. friss péksüteménnyel, vagy éppen kétszersülttel fogyasztva. (amennyiben marad ebből a mennyiségből, mert mi már lassan elkanalazgatjuk csak úgy magában, olyan finom)


2012. augusztus 6., hétfő

Áfonyás-sajttortás kehely.



 A meteorológusok szerint ma van az idei nyár legmelegebb napja. Misem bizonyítja ezt jobban, minthogy a kinti hőmérő éppen 38 fokot mutat. Kedvenc évszakom a nyár, imádom a meleget, de ez már nekem is soook. Ilyen melegben legjobb a vízparton, egy árnyat adó fa alatt üldögélni, és egy hideg fagylaltot, vagy annak híján, egy jól behűtött pohárkrémet elkanalazgatni. Nekem szerencsém van, mivel a Duna partján élek, így az ilyen meleg délutánokat általában a vízparton töltöm. Fagylalt helyett pedig egy pohárkrémet készítettem, és azt fogom kanalazgatni az árnyékos fa alatt. Persze vízpart, és árnyas fa nélkül is elkészíthető, és elkanalazgatható ez a finom desszert. A pohárkrém alapja most is Győri Édes keksz, annyi különbséggel, hogy csak simán belemorzsoltam a poharakba, majd rákanalaztam a habos-mascarpone krémet, és a végén megkoronáztam a mártásos áfonyával. Jól behűtve, pedig igazi finomság ez a pohárkrém ebben a nagy melegben.








Hozzávalók 4 személyre:


15-20 dkg áfonya
3 ek kristálycukor
1 cs vaníliás cukor

Tegyük az áfonyát, a kristálycukrot, és a vaníliás cukrot egy tányérba, majd tegyük be a mikroba, és a legmagasabb fokozaton  2-3 percig melegítsük fel. Ezután vegyük ki és óvatosan keverjük össze, majd hagyjuk teljesen kihűlni. (én közben kétszer átkevertem)


 15 dkg Győri Édes keksz
25 dkg mascarpone
2 dl Hulala (v. habtejszín)
1 cs vaníliás cukor
porcukor
1/2 citrom leve
reszelt citromhéj


Morzsoljuk össze a kekszet, majd osszuk el egyenlően a poharakba. 

A mascarponét kiverjük simára az ízlés szerinti mennyiségű porcukorral, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, és a citromlével.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd apránként kézi habverővel, keverjük hozzá a mascarpone krémhez.

A poharakban lévő keksz tetejére kanalazzuk rá a mascarponés-habos krémet, majd kanalazzuk rá a mártásos áfonyát. 
Ezután tegyük be a hűtőbe, hogy kellően lehűljön, és az ízek jól összeérjenek.

A pohárkrémet közvetlenül tálalás előtt vegyük ki a hűtőből, és jóízűen fogyasszuk el. (rövidebb útra, hűtőtáskában nyugodtan magunkkal vihetjük)


2012. augusztus 5., vasárnap

Peche Melba.



Napok óta rekkenő hőség van, így teljes mértékben kizárt, hogy a sütőt ma bekapcsolja. Viszont sütés nélkül is nagyon finom desszertet lehet készíteni, példa erre ez a habos-gyümölcsös krém. A receptet megint csak a GoodFood magazinból lestem el, és némi átalakítással el is készítettem. Az eredeti receptben mandulás puszedli, és narancslé szerepelt, én viszont Győri Édes kekszet, és citromos limonádét használtam. Persze ez semmit nem változtatott az élvezeti értékén, sőt a citromos íz, a vaníliakrémmel, a málnapürével, és az édes nektarinnal nagyon is harmonizált. Jól lehűtve, ebéd után, bizony jó volt elkanalazgatni ezt a finom desszertet. Nektarin helyet pedig mindenki ízlésének megfelelő gyümölcsből, málnapüré helyett pedig ribizlipürével, vagy éppen szederpürével is elkészítheti.





 Hozzávalók:

10 dkg Győri Édes keksz (v. amaretti, mandulás puszedli...)
1/2 citrom leve + 1 ek víz
1 cs vaníliás cukor
25 dkg málnapüré
1 cs Aranka vaníliás pudingpor + tej (főzés nélküli)
2 dl Hulala (v. habtejszín)
4-5 db nektarin





A citromlevet keverjük össze a vízzel, és a vaníliás cukorral.

 A nektarint ízlés szerint daraboljuk fel.(Én kisebb kockákra vágtam fel)

 A málnát ízlés szerinti mennyiségű cukorral, csipet fahéjjal,vaníliás cukorral, főzzük pár percig, majd egy szitán passzírozzuk át, hogy a magok ne kerüljenek bele a pürébe. Ezután hűtsük ki teljesen

Egy tálba tördeljük bele a kekszet, majd locsoljuk meg a citromos keverékkel.

Ezután keverjük hozzá a feldarabolt nektarint, majd öntsük rá a málnapürét. (egy keveset tegyünk félre a málnapüréből)

Az főzés nélküli Aranka pudingport verjük fel a tasakon lévő előírás szerint a tejjel.
Ezután az elkészült krémet egyenletesen kanalazzuk rá a málnapép tetejére.

A Hulalát (v. habtejszínt) verjük kemény habbá, majd halmozzuk rá a vaníliás krémre. 

Ezután díszítsük cikkekre vágott nektarinnal, és csorgassuk rá a félretett málnapürét.
1-2 órára tegyük be a hűtőbe, hogy az ízek összeérjenek, és kellően lehűljön.

Közvetlenül tálalás előtt vegyük ki a hűtőből, majd kis tálkákban, vagy poharakba kanalazva kínáljuk.


2012. augusztus 4., szombat

Hétvégi receptajánló!!! Mázas sertés-hasaalja.



Hétvégére most a sertésnek a legszaftosabb részéből, a hasaaljából készült sültet szeretném ajánlani. Nálunk igen kedvelt ez a hús, és már a blogbejegyzéseimben is többször szerepelt. Persze megpróbálom azért mindig más-más fűszerezéssel, és sütési technikával elkészíteni. Így ez a mostani recept is eltér az előzőektől. A húst tegnap először egy zöldséges alap lében puhára főztem, majd teljesen kihűtve, az éjszakát a hűtőben töltötte. (erre azért van szükség, hogy a húsrétegek szépen egyben maradjanak sütés közben) A mai napra már csak a balzsamecetes-mézes-szójaszószos pác elkészítése, majd a hús sütése maradt. Sütés után pedig egy vaj puha, szaftos, és nagyon ízletes sültet kaptam. Tálaláskor finom puha péksüteményt, (óriáskiflit) és paradicsomos-cukkini salátát (receptje itt megtalálható) kínáltam mellé.







60-70 dkg sertés hasaalja
2 db sárgarépa
1 db zöldség
1/2 zeller
2 gerezd fokhagyma
1 db vöröshagyma
egész bors


Pác hozzávalói:

2-3 ek olaj
2 ek balzsamecet
2 ek méz
2 ek szójaszósz
1/2 citrom leve


A hasaalját vágjuk fel nagyobb kockákra, majd tegyük egy edénybe, és adjuk hozzá a megtisztított, és feldarabolt zöldségeket.
Ezután öntsük fel annyi vízzel, hogy jól ellepje, majd főzzük puhára.(arra azért vigyázzunk, nehogy túlfőjön, és szétessen a hús)
A megfőtt húst szedjük ki egy tányérra, majd hűtsük ki teljesen. Ezután pár órára, vagy egy egész éjszakára tegyük be a hűtőbe mielőtt készre sütnénk.


A pác hozzávalóit tegyük bele egy tálkába, majd keverjük alaposan össze.

Egy serpenyőbe öntsünk egy-két ek olajat, majd a hűtőből kivett hús minden oldalát süssük szép aranybarnára. 
Amikor már minden oldala szép aranybarna, öntsük rá az összekevert pácot, és süssük még pár percig. Sütés közben többször forgassuk meg, és kanalazzuk a pácot a sülő húsra. Addig süssük, még kicsit besűrűsödik a máz, és teljesen bevonja a húst.

Tálaláskor ízlés szerint kínálhatunk hozzá salátát, friss kenyeret, péksüteményt, de jól illik hozzá pl. a krumplipüré is. 
Én most paradicsomos-cukkini salátával, és puha péksüteménnyel tálaltam.


2012. augusztus 2., csütörtök

Aszalt paradicsom fűszeres olajban.



Nemrégiben a Femina.hu oldalon Receptolimpiát hirdettek meg, melyre mindenki a saját maga által készített recepttel  nevezhetett be. (én is beneveztem néhány recepttel, és izgatottan várom a szavazás lezárását) Minden nap bekukkantok, hátha találok olyan receptet melyet én is szívesen elkészítenék, és persze hogy találok, sőt...... Természetesen a kedvemre valóra rögtön le is adom a szavazatomat.  A napokban pedig nézelődés közben akadtam rá Dorcus olajban eltett aszalt paradicsom receptjére. Rögtön megtetszett, és mivel rengeteg paradicsom termett idén, így neki is láttam az aszalásnak. A napsütésre sem lehetett panaszom, mert ezerrel sütött, így pár nap alatt szépen megaszalódott a paradicsom. Ma pedig már üvegbe is került, és érlelődhet tovább a fűszeres olajban. Pár napig a hűtőben pihentetem, hogy jól átjárja a fűszeres olaj íze, és már készülhetnek is majd belőle a különböző finomságok. Látványra, és illatra nagyon guszta, és biztosan ízre is finom lesz, így bátran merem ajánlani mindenkinek, egy próbát mindenképpen megér.








Hozzávalók:

1 kg paradicsom
2-3 dl olívaolaj
2-3 dl napraforgóolaj
2-3 gerezd fokhagyma
friss bazsalikom levél (v. szárított)
2-3 ek oregánó


A paradicsomot alaposan mossuk meg, majd vágjuk félbe, és kanállal vájjuk ki a magját. 
 
Ezután egy alufóliával bélelt tepsibe tegyük egymásmellé a félbevágott, kimagozott paradicsomokat. Jó alaposan sózzuk meg, majd tegyük jó napos helyre, hogy pár nap alatt összeaszalódjanak. (a tepsit takarjuk le légáteresztő anyaggal, hogy a paradicsomot érje a levegő, és a nap, de a legyek, bogarak, ne tudjanak rászállni)


Az összeaszalódott paradicsomokat ezután tegyük bele egy üvegbe, majd adjuk hozzá a vékonyra felvágott fokhagymát, az ízlés szerinti mennyiségű apróra vágott bazsalikomot, (v. a szárított bazsalikomot) az oregánót, majd öntsük fel a kétféle olajjal.
 
Ezután légmentesen zárjuk le, majd jó alaposan rázzuk össze az üveg tartalmát. (aki csípősen szereti, az tehet bele még erős paprikát is)

Az üveget tegyük be a hűtőbe egy-két napra, hogy a paradicsom, és a fűszerek íze jól összeérjen. 

Az elkészült fűszeres aszalt paradicsomot ízlés szerint felhasználhatjuk pl. tészták, saláták ízesítésére, sajttálak díszítésére.


2012. augusztus 1., szerda

Cukkinis-sonkás-ricottás lepény.



Megint  egy a GoodFood magazinban talált receptet szeretnék megosztani. Lehet már kissé unott, de mivel szeretek minden új, főként gyorsan elkészíthető, és számomra az első látásra kitűnőnek ítélt receptet kipróbálni, így bizony szívesen lapozgatom, és készítem el a magazinban található receptek nagy részét. Ez a lepény pedig nem csak egyszerű, de nagyon finom, és akár ebédre, vagy éppen vacsorára is elkészíthető. A cukkinit különösen szeretem, na meg persze a többi hozzávalót is, így biztos voltam benne, hogy ebédre kitűnő választás lesz ez a lepény. Megint nem csalódtam, mert a ricottás-mascarponés-sajtos szósszal összesütött cukkini-paradicsom és sonka, a ropogós leveles tésztával nagyon finom, és nem utolsó sorban igen laktató volt. Így aztán kevés idővel rendelkezőknek, na és cukkini kedvelőknek, bátran merem ajánlani az elkészítését.






 Hozzávalók 4 db lepényhez:

1 cs leveles tészta
1 zsenge cukkini
1 gerezd fokhagyma
5 dkg mascarpone
10 dkg ricotta
1 db tojás
5 dkg sajt (parmezán, edami...)
2-3 szelet sonka
paradicsom
2 ek olívaolaj
őrölt bors






A cukkinit vágjuk fel kisebb kockára, a fokhagymát vágjuk nagyon apróra.

Egy serpenyőbe forrósítsuk fel az olajat, majd adjuk hozzá a feldarabolt cukkinit. Szórjuk meg sóval, őrölt borssal, keverjük alaposan össze, majd pároljuk félpuhára. Ekkor tegyük hozzá az apróra vágott fokhagymát, majd pároljuk még pár percig, hogy a cukkini azért roppanós maradjon.

A mascarponét, a ricottát, a reszelt sajtot, és a tojást, ízlés szerint sózzuk, majd óvatosan keverjük hozzá a megpárolt cukkinit, és hagyjuk kihűlni.

Az előnyújtott leveles tésztát  szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni.
Ezután tekerjük ki a papírból, majd vágjuk félbe, és helyezzük egymás tetejére. Az így kapott tésztalapot, vágjuk négy egyforma darabra. Ezután a tészta szélétől kb. 1-1,5 cm-re éles késsel vágjuk kicsit be a tésztalapot. (vigyázzunk nehogy átvágjuk az egész tésztát, éppen csak egy kicsit vágjunk bele. így szép magasra feljön majd sütéskor a leveles tészta)

Az előzőleg elkészített cukkinis tölteléket kanalazzuk a tészta közepére, majd csipkedjük rá a sonkát, és tegyük rá a feldarabolt paradicsomot.
Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd helyezzük rá egymástól kicsit távolabb az elkészült lepényeket. (én a tepsivel együtt betettem a fagyasztóba 10 percre az előkészített tésztát, de ez el is hagyható)

Helyezzük a tepsit forró sütőbe, majd 10-15 perc alatt süssük a lepényeket szép pirosra, ropogósra. (én légkeverésnél 200 fokon, 10 percig sütöttem)

Tálalás előtt hagyjuk kicsit hűlni az elkészült lepényeket. Ízlés szerint salátát is kínálhatunk hozzá, de anélkül is nagyon finom, laktató.