2019. január 30., szerda

Kagylósaláta.




Egyszerű kagylósaláta, melyet tálalhatunk pl. előételként is.... A konzerv kagylóval nincs is más dolgunk, mint lecsepegtetni, nehogy túl intenzív maradjon az íze a füstös repceolajtól. A vékonyra szeletelt lilahagymát pár órán át méz és citromlé keverékében marináltam, hogy még roppanós maradjon, de az íze sokkal élvezhetőbb legyen. Végül került a salátába még egy-két marék olajbogyó, és pár darab cikkekre vágott koktélparadicsom is. Tálaláskor ropogósra sütött szendvicskenyérrel kínáltam, mely jól illett a kagylósalátához.






Hozzávalók:

1 üveg füstölt kék kagyló repceolajban
1 db lilahagyma
magozott zöld olajbogyó (ízlés szerint)
5-6 db koktélparadicsom
1 citrom leve
1 ek méz (v. édesítőszer)
csipet só
csipet őrölt fehér bors
2-3 ek repceolaj 






A mézet és a citromlevet keverjük alaposan össze, majd a lilahagymát pucoljuk meg, vágjuk félbe,  vékonyan szeleteljük fel, és szintén keverjük a mézes-citromos keverékhez. Ezután hagyjuk pár órát állni, hogy az ízek jól átjárják a hagymát, majd tegyük egy szűrőbe és csepegtessük le.

A kagylót tegyük egy szűrőbe, és csepegtessük le a füstös-olajas levét. 

A visszamaradt olajból 2-3 evőkanálnyit tegyünk egy tálba, majd adjuk hozzá a lecsepegtetett lilahagymát, a felszeletelt paradicsomot, az olajbogyót, a lecsepegtetett kagylót, majd szórjuk meg egy csipet sóval, őrölt borssal, és óvatosan keverjük, forgassuk össze. 

Az elkészült salátát tegyük be 1-2 órára a hűtőbe, hogy az ízek kellően összeérjenek.

Közben ízlés szerint pirítsunk hozzá leszeletelt kiflikarikát, vagy éppen félbevágott zsemlét, szendvicskenyeret. (Én szendvicskenyeret pirítottam ropogósra a melegszendvicssütőbe.)

Tálaláskor a kagylósalátát ízlés szerint ropogósra sütött kiflikarikákkal, vagy éppen szendvicskenyérrel kínáljuk.
 
 
1 adag tápanyagtartalma:
 
Energia: 128 kcal
 
Fehérje: 10 g
 
Zsír: 7 g
 
Szénhidrát: 5 g
 



2019. január 26., szombat

Brokkoli tojással és virslivel csőben sütve.




Brokkolival vagy ízlés szerint karfiollal is elkészíthetjük ezt az egyszerű rakottast, mert mindkét változata egyszerű, és finom.  Én most a brokkolit választottam, melynek kissé jellegtelenebb az íze..... és került mellé még egy nagyobb, előzőleg roppanósra főzött sárgarépa is. A zöldségeket virslivel, és cikkekre vágott főtt tojással egy jénaiba pakoltam, majd fűszeres-fokhagymás tejföllel nyakon öntöttem, és irány a sütő. Mivel a hűtőben árválkodott egy darabka füstölt sajt, így a sütési idő vége felé a rakottas tetejére reszeltem, és állítom a finom, füstös íz nem rontotta el...





 Hozzávalók:

50 dkg brokkoli 
 
1 nagy sárgarépa 
 
3 pár virsli
 
7 db tojás
 
3 dl tejföl
 
2 gerezd fokhagyma
 
1 tk ételízesítő
 
só (ízlés szerint)
 
őrölt fehér bors (ízlés szerint)
 
5 dkg füstölt sajt 
 
 3 dkg vaj





 5 db tojást főzzünk keményre, majd pucoljuk meg, és vágjuk fel cikkekre.

A brokkolit enyhén sós vízbe főzzük roppanósra, majd szűrjük, és csepegtessük le. (Én tettem a főzővízbe 1/2 kávéskanál szódabikarbónát, hogy szép zöld maradjon a színe főzés után.)

A sárgarépát pucoljuk meg, karikázzuk fel, enyhén sós vízben főzzük roppanósra, majd szűrjük le. A virslit ízlés szerint karikázzuk fel.

Egy jénaitálat (v. tepsit) kenjük ki a vajjal, szórjuk bele az előzőleg megfőzött brokkolit, majd pakoljuk rá a roppanósra főzött sárgarépa és a virsli karikákat, valamint a cikkekre vágott főtt tojást.

A tejfölt keverjük össze a zúzott fokhagymával, ízlés szerint sóval, őrölt fehér borssal, a maradék két egész tojással, majd öntsük rá a rakottas tetejére.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, közepes hőmérsékleten süssük szép pirosra, majd szórjuk meg a reszelt füstölt sajttal, és addig süssük tovább, míg a sajt ráolvad.(ízlés szerint több sajtot is szórhatunk rá)





Tálalás előtt ízlés szerint kanalazzuk a rakottast a tányérra, majd úgy kínáljuk. Brokkoli helyett karfiollal is elkészíthetjük.

1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 280 kcal

Fehérje: 13 g

Zsír: 22 g

Szénhidrát: 7 g



2019. január 22., kedd

Lencseleves sült debrecenivel.




Egy finom lencselevest, és főzeléket a téli időszakban többször is főzök, persze az újév első napján a lencse elmaradhatatlan.... Mivel akkor több lencsét vettem, így gondoltam éppen itt az ideje, hogy megint leves készüljön belőle. A levesbe a lencse és a zöldségek mellett került még előzőleg kissé átsütött debreceni is, majd tejföl sem maradhatott ki. A tartalmas és laktató leves pedig bő egy óra alatt elkészült, és már tálalhattam is.






 Hozzávalók:

25 dkg lencse
3-4 db debreceni
2 db sárgarépa
1 db petrezselyemgyökér
1/2 zeller
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 tk ételízesítő
só (ízlés szerint)
őrölt fekete bors (ízlés szerint)
1 tk pirospaprika
2 tk liszt
2 dl tejföl
1 ek olaj




A lencsét válogassuk át, majd áztassuk be éjszakára annyi vízbe, hogy bőven ellepje.

A debrecenit vékonyan karikázzuk fel. A vöröshagymát és a fokhagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. A zöldségeket tisztítsuk meg, majd vágjuk fel ízlés szerint.

Egy edénybe hevítsük fel az olajat, majd adjuk hozzá a felkarikázott debrecenit, és süssük pirosra. Ezután szedjük ki a zsiradékból és tegyük félre.

A visszamaradt zsiradékhoz adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, pároljuk üvegesre, majd adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, pár pillanat múlva a feldarabolt zöldségeket, és pároljuk pár percig.

Ezután szórjuk meg a pirospaprikával, az ételízesítővel, ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, majd keverjük hozzá az alaposan lecsepegtetett lencsét is.

Ezután öntsük fel annyi vízzel hogy bőven ellepje, majd adjuk hozzá az előzőleg pirosra sütött debrecenit, és addig főzzük, míg a lencse puhára fő.

A tejfölt keverjük simára a liszttel, és egy kevés lével, csorgassuk a forrásban lévő leveshez, majd mérsékeljük a hőfokot, és főzzük még pár percig. (közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána)

Tálaláskor merjük a levest tányérba, majd úgy kínáljuk. Ízlés szerint kínálhatunk hozzá még tejfölt, ha esetleg valaki tejfölösebben szeretné...


2019. január 17., csütörtök

Gluténmentes sütőporos fánk.




Kezdetét vette a farsangi időszak, melyhez hozzátartozik a fánk sütés, legyen az éppen szalagos fánk, csörögefánk, vagy éppen a legegyszerűbb sütőporral készült fánk. A fánkot gondolom mindenki szereti, de sajnos vannak aki csakis a gluténmentes liszttel készült fánkot ehetik meg. Nekik szeretnék a segítségükre lenni, ezzel a fánkrecepttel, melyhez Schär Mix B liszt lisztet használtam. Mivel a tésztába sütőpor kerül, és nem kell keleszteni, így bő fél óra múlva már fogyaszthatjuk is a frissen illatozó fánkot. A gluténmentes liszttel persze a tészta egy kicsit tömörebb mintha fehér liszttel készült volna a fánk, de így is nagyon, de nagyon finom. Én tálalás előtt porcukorral megszórtam, és kissé savanykás meggylekvárral kínáltam.






 Hozzávalók kb. 20 db-hoz:

2 ek porcukor
1 db tojás (nagy)
2 dl tejföl
1/2 cs sütőpor (6 gramm)
késhegynyi szódabikarbóna
1 tk vaníliaaroma
1 ek rum
kb. 5 dl étolaj a sütéshez





A porcukorhoz adjuk hozzá az egész tojást, a tejfölt, a rumot, és a vaníliaaromát, majd keverjük alaposan össze.

A lisztet keverjük össze a sütőporral és a szódabikarbónával, majd szitáljuk hozzá a tejfölös-cukros keverékhez.

Ezután keverjük, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (ha túl lágy lenne, akkor még adjunk hozzá egy kevés lisztet)

Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki kb. 0,5 cm vastagra a tésztát, és egy 8 cm átmérőjű szaggatóval szaggassuk ki, majd szúrjuk ki a közepét. (a visszamaradt tésztát szintén gyúrjuk össze, és szaggassuk ki)

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd amikor már elég forró, helyezzünk bele pár darab fánkot, mérsékeljük a lángot, és kisebb hőfokon kezdjük el sütni.

Sütés közben többször fordítsuk át a fánkokat, hogy egyenletesen szép pirosra süljenek. Ezután szedjük ki, és tegyük papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívja. (a fánk sütés közben egyáltalában nem szívja magába az olajat)






Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral, majd lekvárral kínáljuk. A fánk tésztája finom, és könnyű, igaz a gluténmentes liszttel azért kicsit tömörebb, mintha fehér liszttel készült volna.... 


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 111 kcal

Fehérje: 2 g

Zsír: 7 g

Szénhidrát: 10 g



2019. január 15., kedd

Kolbásszal töltött lencsefelfújt.




A lencséből nemcsak levest, vagy éppen főzeléket főzhetünk, de pl. készülhet belőle fasírt (fasírt recept itt) vagy éppen egy egyszerű felfújt kolbásszal megbolondítva. Mivel az év első napján elmaradhatatlan a szerencsét hozó lencsés étel, így a lencseleves mellett még a felfújtra esett a választásom. A fűszeres lencsemasszát keményre felvert tojáshabbal lazítottam, majd a sütőformába kanalazás közben egy darabka füstölt kolbász került a közepére, és irány a sütő... Tálalás előtt hagytam langyosra hűlni, majd éles késsel szépen feltudtam szeletelni. Én majonézes tormát kínáltam mellé, de ez már ízlés dolga. (további lencséből készült ételek a linkre kattintva találhatók)






Hozzávalók:

20 dkg lencse
1 db vöröshagyma
4 db tojás (nagy)
4 dkg vaj
8 dkg liszt
kb. 20 cm hosszú füstölt kolbász
só (ízlés szerint)
2 tk ételízesítő
őrölt fekete bors (ízlés szerint)
1 db babérlevél





A lencsét öntsük fel annyi vízzel, hogy bőven ellepje, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, a babérlevelet, 1 tk ételízesítőt, és 1 tk sót, majd főzzük puhára. (Ízlés szerint előző este beáztathatjuk a lencsét, de én ezt nem tettem, így is rövid idő alatt puhára főt.)

A mikor a lencse puhára főt, szűrjük és alaposan csepegtessük le, majd hűtsük langyosra.

A tojásokat válasszuk szét, majd a fehérjét egy csipet sóval verjük fel kemény habbá, és tegyük félre.

A puha vajhoz adjuk hozzá a tojások sárgáját, 1 tk ételízesítőt, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és keverjük simára.

Ezután először keverjük hozzá a langyosra hűlt lencsét, majd szitáljuk hozzá a lisztet, és szintén  keverjük alaposan össze. (a lencsét kézzel kicsit szétnyomkodhatjuk)

Ezután óvatosan, apránként keverjük hozzá a keményre felvert tojáshabot. 

A sütőformát béleljük ki sütőpapírral, öntsük bele a lencsemassza felét, helyezzük a közepére a füstölt kolbászt, majd fedjük be a maradék lencsemasszával.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 30-35 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 30 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hagyjuk a formában hűlni, majd helyezzük rácsra és hűtsük langyosra, vagy ízlés szerint hűtsük ki teljesen.





Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel, majd úgy kínáljuk. Én majonézes tormával tálaltam, amely jól illett a langyosra hűlt felfújthoz.



2019. január 11., péntek

Zöldborsós-szalonnás kelkáposzta sült tarjával.




Ebédre egy egyszerű sült húst terveztem be, és ilyenkor általában a sertéstarját választom, mert sütés közben nem szárad ki, és jó szaftos marad. A hússzeleteket érdemes már előző este bepácolni, így a fűszeres íz jól átjárja, másnap pedig már csak a hússütéssel kell foglalatoskodnunk. A köretet sem bonyolítottam túl, mivel éppen volt itthon egy kisebb kelkáposzta, zöldborsó és császárszalonna pedig mindig van a fagyasztóba, így mire a hús megsült, a köret is elkészült. A hús és a köret pedig remekül összeillettek, és egy igencsak laktató ebédet tudtam feltálalni.






 Zöldborsós-szalonnás kelkáposzta hozzávalói:

20 dkg zöldborsó
 
10 dkg császárszalonna 
 
50 dkg kelkáposzta
 
só (ízlés szerint)
 
őrölt színes bors (ízlés szerint)
 
1 dl fehérbor (v. víz)
 
2 dl Hulala Főzőkrém (v. főzőtejszín)
 
1 ek étolaj



A zöldborsót enyhén sós vízben főzzük puhára, majd szűrjük le, és tegyük félre.

A császárszalonnát vékonyan csíkozzuk fel, tegyük a serpenyőbe, adjuk hozzá az étolajat, süssük szép pirosra, majd szedjük ki a zsiradékból, és tegyük félre.

A kelkáposztát vágjuk félbe, vágjuk ki a torzsáját, majd csíkozzuk fel.

A visszamaradt zsiradékba tegyük bele a felcsíkozott kelkáposztát, sózzuk, borsozzuk, és addig pároljuk hogy egy kicsit összeessen, majd öntsük fel a borral, és pároljuk félpuhára.  (A sózással vigyázzunk, mert a szalonna elég sós...)

Ekkor adjuk hozzá az előzőleg pirosra sütött császárszalonnát és az előfőzött zöldborsót, öntsük fel a főzőkrémmel, keverjük össze, majd főzzük még pár percig, hogy elfője a levét, és az ízek összefőljenek. (Közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána. )





 Hozzávalók a húshoz:

4 vastagabb szelet sertéstarja 
 
4-5 gerezd fokhagyma
 
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint) 
 
1 tk ételízesítő
 
majoranna (ízlés szerint)

kakukkfű (ízlés szerint)

2 ek zsír
 
2 dl fehérbor



A hússzeleteket sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint szórjuk meg a fűszerekkel, majd hagyjuk 1-2 órát állni, hogy az ízek kellően átjárják. (Én előző este befűszereztem, majd a hűtőbe tettem sütésig.)

A zsírt hevítsük fel egy serpenyőbe, helyezzük bele a befűszerezett hússzeleteket, majd mindkét oldalát süssük szép pirosra. (sütés közben, többször fordítsuk át a húst, hogy egyenletesen piruljon)

Amikor a hússzeletek már szép pirosra sültek, szórjuk közé az előzőleg vékonyan felszeletelt fokhagymát, és pár pillanatig süssük együtt.

Ezután öntsük fel a borral (v. vízzel), majd fedjük le a serpenyőt, és szép lassan, pároljuk puhára a húst.

Amikor a hússzeletek megpuhultak, vegyük le a fedőt, majd süssük zsírjára. (egy sűrűbb szaft maradjon alatta)






Tálaláskor helyezzük tányérra a hússzeletet, kanalazzuk mellé a zöldborsós-szalonnás kelkáposztát, majd úgy kínáljuk.

1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 684 kcal

Fehérje: 30 g

Zsír: 55 g

Szénhidrát: 14 g


2019. január 8., kedd

Füstölt lazacos-sajtkrémes falatkák.




Szintén az ünnepi asztalra készült ez az egyszerű, ám finom krémsajtos-lazacos falatka, melyet előételként kínáltam. A fűszeres sajtkrémhez jól illett a savanykás, roppanós alma, és a kapor is, de ízlés szerint készíthetjük pl. snidlinggel, apróra vágott lila hagymával, újhagymával.... Persze nem csak karácsonykor, de bármilyen ünnep alkalmával elkészíthetjük, és előételként feltálalhatjuk a család, és a vendégeink örömére. 






 Hozzávalók:

20 dkg füstölt lazac
25 dkg mascarpone
1 nagyobb alma (savanykás)
1/2 citrom leve
kisebb csokor kapor
só (ízlés szerint)
őrölt fehér bors (ízlés szerint)
6 db ropogós zsemlekarika vagy szendvicskenyér






A füstölt lazacszeleteket vágjuk fel kisebb darabokra. Az almát hámozzuk meg, vágjuk félbe, vájjuk ki a magházat, majd vágjuk fel kisebb kockákra.

Ezután a felkockázott almához adjuk hozzá a feldarabolt füstölt lazacot, majd facsarjuk rá a citromlevet, és tegyük félre.

A mascarponét keverjük simára egy csipet sóval, ízlés szerint őrölt borssal, és az előzőleg apróra vágott kaporral. (a sózással óvatosan bánjunk, és vegyük figyelembe hogy a lazac is sós)

Ezután adjuk hozzá a lazacos-almás keveréket, óvatosan keverjük, forgassuk össze, majd tegyük be a hűtőbe legalább egy órára, hogy az ízek kellően összeérjenek.

 Közben készítsük elő a zsemlét, vagy a szendvicskenyeret.

Én a zsemlét kétfelé vágtam, majd szendvicssütőben szép világos színűre, és ropogósra sütöttem mindkét oldalát. Ezután még forrón, kiszúrtam egy kisebb pogácsaszaggatóval, hogy szép formás legyen. (Amennyiben szendvicskenyeret használunk, vágjuk szép formásra, és ízlés szerint azt is megpiríthatjuk....)





A füstölt lazacos mascarponekrémet vegyük ki a hűtőből, majd kanalazzuk rá az előzőleg megpirított zsemlekarikákra, és tálalásig tegyük vissza a hűtőbe.

Tálalás előtt pár perccel vegyük ki a hűtőből, hogy ne legyen túl hideg, majd díszítsük friss kaporral, és úgy kínáljuk.


2019. január 4., péntek

Lazac paprikás-mártással és túrós csusza rétessel.




A karácsonyi menü fő fogása volt 24.-én este ez az egyszerű fűszerezésű lazacszelet, melyet finom, fűszeres mártással, és túrós csusza rétessel tálaltam. Az ízek harmóniája volt jelen a tányéron ezzel is emelve az ünnep fényét.... Természetesen más ünnepnapokra is elkészíthetjük, (vagy éppen a hétvégi menü része is lehet) nemcsak karácsonyra. Persze tudom a lazac nem éppen olcsó, és biztosan vannak akik nem is szeretik ezt a nemes halhúst, nekik ajánlani tudom hogy egy-egy szép szelet afrikai harcsával készítsék el. Lazaccal és harcsával egyaránt finom, nálunk mindkét változatnak nagy sikere volt.





Hozzávalók a lazachoz:

2 db lazacfilé (kb. 25 dkg-os)
1/2 citrom leve
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
5 dk vaj
2-3 ek olívaolaj


Mindkét lazacfilét ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, facsarjuk rá a citromlevet, majd hagyjuk legalább egy órát állni, hogy az ízek jól átjárják.

A vajat és az olívaolajat hevítsük fel egy serpenyőbe, és a bőrével lefelé helyezzük bele az előzőleg befűszerezett lazacszeleteket, majd a forró zsiradékkal locsolgatva, süssük kb. 10 percig.

Ezután helyezzük be előmelegített, közepes hőmérsékletű sütőbe, és süssük még 15 percig, majd vegyük ki a sütőből, és tálalásig tartsuk melegen. ( A serpenyő nyelét csomagoljuk be alufóliába mielőtt betennénk a sütőbe!!!!)




Paprikás-mártás hozzávalói:

20 dkg lazac (pl a vékony, hasaalja rész)
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db paprika
1 db paradicsom
2-3 dl tejföl
őrölt fehér bors
1 tk ételízesítő 
1 tk pirospaprika
1 tk Piros Arany (csípős)
csipetnyi őrölt szerecsendió
3-4 dl víz
2 ek olívaolaj


A lazacot vágjuk fel kisebb darabokra. A vöröshagymát, és a fokhagymát vágjuk fel apróra. A paradicsomot, és a paprikát vékonyan szeleteljük fel.

Az olívaolajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk üvegesre. 

Ezután adjuk hozzá az apróra vágott fokhagymát, pár pillanat múlva a felszeletelt paprikát és paradicsomot, és pároljuk tovább, majd szórjuk meg a pirospaprikával, adjuk hozzá a Piros Aranyat, keverjük alaposan össze, és öntsük fel a vízzel.

Ezután ízlés szerint sózzuk, szórjuk meg a fűszerekkel, főzzük kb. 15 percig, majd adjuk hozzá a feldarabolt lazacot és a tejfölt, és főzzük tovább kb. 15 percig.

A készre főtt paprikást ezután turmixoljuk le, vagy botmixerrel pépesítsük, majd egy szűrőn szűrjük át, hogy szép selymes legyen a szósz, és tálalásig tartsuk melegen.





Túrós csusza rétes hozzávalói 3 rúdhoz:

 1 cs réteslap
20 dkg kocka tészta
50 dkg túró
3-4 ek olaj


A tésztát enyhén sós vízbe főzzük ki, majd szűrjük és alaposan csepegtessük le, és egy kevés olajon futtassuk meg.  

Ezután adjuk hozzá a túrót, ízlés szerint sózzuk, és hagyjuk hűlni.

Egy nedves konyharuhára tegyünk rá egy réteslapot, kenjük le olajjal, majd helyezzük rá a következő réteslapot...... (Én 3 réteslapot helyeztem egymásra mielőtt rákanalaztam a túrós csuszát.)

Ezután körbe a széleknél hagyjunk el kb. 1,5 cm-es csíkot, és kanalazzuk rá a túrós csuszát, majd hajtsuk be a széleket, és a konyharuha segítségével tekerjük fel a rétest. 

Egy gáztepsit béleljünk ki sütőpapírral, locsoljuk meg olajjal, helyezzük rá egymástól kicsit távolabb a rétesrudakat, majd mindegyiket kenjük le vékonyan olajjal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepesnél kicsit magasabb hőfokon, süssük szép pirosra, ropogósra. (Én légkeverésnél 180 fokon sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk a rétest a tepsiben hűlni, majd egy éles késsel, ízlés szerint szeleteljük fel.

Tálaláskor helyezzük tányérra a lazacszeletet, ízlés szerint locsoljuk meg a paprikás-mártással, tegyünk mellé 1-2 szeletet a túrós csusza rétesből, és úgy kínáljuk.


2019. január 1., kedd

2019! B.Ú.É.K.






Nagy László: Adjon az Isten...


 Adjon az Isten
szerencsét,
szerelmet, forró
kemencét,
üres vékámba
gabonát,
árva kezembe
parolát,
lámpámba lángot,
ne kelljen
korán az ágyra
hevernem,
kérdésre választ
ő küldjön,
hogy hitem széjjel
ne düljön,
adjon az Isten
fényeket,
temetők helyett
életet-
nekem a kérés
nagy szégyen,
adjon úgyis, ha
nem kérem.



Boldog Új Évet Kívánok Mindenkinek!