2019. február 27., szerda

Gluténmentes sajtos csiga.





Egyre többször készülnek a kis konyhámban gluténmentes sós és édes sütemények, és szerencsére még mindegyiket nagy megelégedéssel fogyasztottuk el. A Schär lisztekhez egy receptes füzetet is kaptam ajándékba, de pl. a https://www.schaer.com/hu-hu oldalon, még sok-sok recept közül válogathatunk kedvünkre. Én most a sajtos csigát sütöttem meg, mely a recept olvasásakor rögtön megtetszett. Csakis annyit változtattam, hogy joghurt helyett tejföllel gyúrtam össze a tésztát, és került bele egy kevés sütőpor is. Most sem csalódtam, mert a kisült csigák nagyon finomak....





Hozzávalók:

12 dkg vaj
12 dkg tejföl (20%-os)
1 kk só
1 tk sütőpor


A lisztet keverjük össze a sóval és a sütőporral, majd adjuk hozzá a felkockázott hideg vajat, és gyors mozdulatokkal morzsoljuk össze.

Amikor már kellően morzsalékos, adjuk hozzá a tejfölt, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (egy könnyen nyújtható tésztát kell hogy kapjunk, így ha szükséges egy kevés tejfölt még adhatunk hozzá)

Egy sütőpapírt szórjunk meg liszttel, és nyújtsuk ki vékonyra a tésztát.




Hozzávalók a szóráshoz:

15 dkg reszelt sajt
5 dkg vaj



A vajat olvasszuk fel, majd hagyjuk visszahűlni.

A vékonyra nyújtott tésztát ezután kenjük le az olvasztott vajjal, és szórjuk meg a reszelt sajt 2/3 részével.

Ezután a sütőpapír segítségével tekerjük fel szorosan a tésztát, majd éles késsel vágjuk fel kb. 1 cm-es darabokra.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd egymástól kicsit távolabb, helyezzük rá lapjával a felszeletelt tésztát, és szórjuk meg a maradék reszelt sajttal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 20-25 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 20 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve a tepsin hagyjuk a csigákat teljesen kihűlni.




A tésztája nagyon finom omlós, és igencsak eteti magát. Mivel kukoricaliszttel készült, így a csigák színe szép sárgás-barna sütés után.
 
 
 1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 149 kcal

Fehérje: 4 g

Zsír: 10 g

Szénhidrát: 10 g

 


2019. február 24., vasárnap

Csokoládés-vaníliás profiterol.




A farsangi időszak nálam fánksütéssel vette a kezdetét, és úgy gondoltam azzal is fejeződik be. Így aztán erre a hétvégére egy égetett tésztás fánkot, profiterolt sütöttem, melyet vaníliakrémmel töltöttem meg, majd jénaiba sorakoztatva, csokoládékrémmel öntöttem le. A kétféle krém és a ropogós fánktészta nagyon jól összeillettek, és olyan finom, hogy szinte nem lehet abbahagyni.....
(további fánkreceptek a linkre kattintva találhatók)






 Hozzávalók az égetett tésztához:

6 dkg liszt
6 dkg vaj
2 db tojás (nagy)
0,5 dl víz
csipet só
csipet cukor


A vízhez adjuk hozzá a vajat, a csipet sót és cukrot, majd melegítsük forráspontig.

Ezután állandó keverés mellett, adjuk hozzá a lisztet, és pár percig kevergetve addig pirítsuk a tésztát míg elválik az edény falától. (nyugodtan pirítsuk pár percig a tésztát, nem fog leégni)

Ezután vegyük le a tűzről, tegyük át egy tálba, hagyjuk hűlni, majd egyesével keverjük hozzá az egész tojásokat, hogy egy sima tésztát kapjunk. 

A tésztát ezután kanalazzuk nyomózsákba, majd sütőpapírral bélelt tepsire, egymástól kicsit távolabb, nyomjunk nagyobb diónyit a masszából.

Ezután alaposan spricceljük le vízzel a tésztát, mielőtt betennénk a sütőbe.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepesnél kicsit magasabb hőfokon 20-25 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 20 percig sütöttem.)

Amikor a tészta megsült, nyissuk ki a sütőajtót résnyire, hagyjuk pár percig a meleg sütőben, majd vegyük ki és hűtsük ki teljesen mielőtt megtöltenénk.






Vaníliakrém hozzávalói:

5 dl tej
3 cs vaníliás cukor
4 dkg étkezési keményítő
5 dkg kristálycukor
10 dkg porcukor
4 db tojássárga (nagy)


Az étkezési keményítőt keverjük össze a vaníliás cukorral, és 5 dkg kristálycukorral, majd öntsük fel a hideg tejjel, és közben keverjük simára.

A tojássárgához adjuk hozzá a porcukrot, robotgéppel keverjük jó habosra, majd öntsük hozzá egy keveset a tejes keverékből, és keverjük simára. 

Ezután a tejes-keményítős-cukros keveréket melegítsük forráspontig, majd állandó keverés mellett csorgassuk hozzá a tojásos keveréket, és addig főzzük míg besűrűsödik. 

Ekkor vegyük le a tűzről, öntsük át egy tálba, folpack fóliával fedjük le, majd így hagyjuk kihűlni.

Amikor a vaníliakrém kihűlt, kanalazzuk nyomózsákba, és töltsük meg vele a kis fánkocskákat.

Ezután helyezzük egy jénai tálba egymás mellé a megtöltött fánkokat, majd készítsük el a csokoládékrémet, és kanalazzuk a fánkok tetejére.





Csokoládékrém hozzávalói:

1 cs csokoládés pudingpor
3 ek kristálycukor
5 dl tej
2 dl Hulala


A pudingport keverjük simára egy kevés tejjel, majd öntsük hozzá a maradék tejet, adjuk hozzá a kristálycukrot, és állandó keverés mellett, főzzük sűrűre.

Ezután vegyük le a tűzről, és kevergetve hűtsük ki, hogy éppen csak langyos legyen.

A Hulalát verjük fel kemény habbá, majd apránként keverjük hozzá a közben teljesen kihűlt pudinghoz.

A jénai tálba sorakoztatott, megtöltött fánkokra ezután kanalazzuk rá az elkészült csokoládékrémet.

Az elkészült csokoládés-vaníliás profiterolt kínálhatjuk rögtön, akkor az égetett tészta még jó ropogós, de ízlés szerint betehetjük tálalásig a hűtőbe, akkor viszont a fánk tésztája a tölteléktől felpuhul.


2019. február 21., csütörtök

Csirkeraguleves.




Ragulevest gondolom már mindenki főzött, nálunk igen kedvelt, akár csirkeaprólékkal vagy éppen sertéshússal készül. A csirkemell csont a hús lefejtése után a fagyasztóba kerül, ilyenkor csak előveszem, és a nyakkal, zúzával, májjal, na meg persze zöldségekkel egy finom leves készül belőle. Levesbetétnek általában galuskát szaggatok a már készre főt levesbe, mert annak pár perc főzési idő elég, de ez már ízlés dolga.....







 Hozzávalók:

50 dkg csirkezúza
5 db csirkemáj szívvel
2-3 db csirkemellcsont 
4-5 db csirkenyak
2 db sárgarépa
1 db petrezselyemgyökér
1/2 zellergumó (kisebb)
25 dkg zöldborsó
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db babérlevél
5-6 szem fekete bors
2 tk ételízesítő
só (ízlés szerint)
1 kisebb csokor petrezselyemzöld
1-1 szál zellerzöld és lestyán
1 ek étolaj
1,5 l víz



A csirkemájról válasszuk le a szívet, és a májat tegyük félre. A zúzát, a mellcsontot, és a csirkenyakat ízlés szerint daraboljuk fel. A zöldségeket pucoljuk meg, majd szintén ízlés szerint daraboljuk fel.

Egy edénybe melegítsük fel az olajat, adjuk hozzá a feldarabolt zöldségeket, a zöldborsót, és pároljuk pár percig.

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt zúzát, mellcsontot és a nyakat, szórjuk meg az ételízesítővel, keverjük alaposan össze, és addig pároljuk míg a hús kifehéredik.

Ezután szórjuk meg a liszttel, kevergetve futtassuk meg, öntsük fel a vízzel, ízlés szerint sózzuk, tegyük bele az egész borsot, a fokhagymát és a vöröshagymát, az összekötött zöldségzöldeket, a babérlevelet, majd addig főzzük a levest, míg a hús és a zöldségek majdnem készre főnek. (közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána)

Ekkor tegyük a levesbe az előzőleg félretett csirkemájat, majd így főzzük készre a levest.





Galuska hozzávalói:

kb. 4 ek liszt
1 tojás (nagy)
csipet só
 pár ek víz


A lisztet keverjük össze egy csipet sóval, adjuk hozzá az egész tojást, majd kezdjük el összekeverni. Keverés közben, apránként adjunk hozzá annyi vizet, hogy egy könnyen szaggatható, de nem túl lágy, galuskatésztát kapjunk.

Ezután egy kiskanállal szaggassuk bele a forrásba lévő levesbe a galuskát, várjuk meg míg feljön a tetejére, és főzzük még 1-2 percig, majd zárjuk el a gázt, és fedjük le az edényt.

Tálalás előtt szedjük a levest tányérba úgy, hogy bőven kerüljön bele hús, zöldség, és galuska egyaránt, majd úgy kínáljuk.


2019. február 18., hétfő

Gluténmentes savanyú káposztás pogácsa.




Napok óta készültem pogácsát sütni, és mivel volt egy nagyobb marék savanyú káposzta, így gondoltam apróra vágva belegyúrom a tésztába. Sima búzaliszt helyett én gluténmentes lisztet használtam, (Schär Mix B liszt) de sima liszttel is megsüthetjük. A pogácsa tésztája finom puha, és jól érződik rajta a savanyú káposzta íze is.






 Hozzávalók 20 db pogácsához:

1,5 dkg friss élesztő
1 dl tej
1 tk cukor
1 db tojás (nagy)
10 dkg savanyú káposzta
1 tk só
2 csipet őrölt fehér bors
3 dkg olvasztott vaj 
1 db kisebb tojás a lekenéshez





A savanyú káposzta levét nyomjuk ki, majd vágjuk fel apróra. A vajat olvasszuk fel, majd hűtsük vissza.

A langyos, cukros tejbe morzsoljuk bele az élesztőt, majd pár perc alatt futtassuk fel.

A lisztet keverjük össze a sóval és az őrölt borssal, az apróra vágott savanyú káposztával, majd csináljunk a közepébe egy mélyedést.

Ezután öntsük a mélyedésbe a felfuttatott élesztőt, adjuk hozzá az olvasztott és visszahűtött vajat, végül az egész tojást, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. (Szükség esetén egy kevés tejet, vagy egy kevés lisztet adhatunk még hozzá, hogy egy könnyen nyújtható, sima tésztát kapjunk.)

Az összegyúrt tésztát tegyük egy kilisztezett kelesztőtálba, majd langyos helyen, egy óra alatt kelesszük a duplájára.

Amikor a tészta megkelt, borítsuk ki lisztezett felületre, nyújtsuk ki kb. ujjnyi vastagra, szúrjuk ki egy kb. 6 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval, majd sodorjuk meg a két tenyerünk között. (A leeső tésztát szintén gyúrjuk össze, nyújtsuk ki, és szúrjuk ki a pogácsaszaggatóval.)

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, helyezzük rá egymástól kicsit távolabb a pogácsákat, majd takarjuk le egy konyharuhával, és szobahőmérsékleten kelesszük újra 30 percig.

Újrakelesztés után kenjük le a pogácsa tetejét felvert egész tojással mielőtt betennénk a sütőbe. (arra figyeljünk, hogy a pogácsa oldalát ne kenjük le tojással, mert akkor nem fog megemelkedni)

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepesnél magasabb hőfokon süssük 20-25 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 180 fokon, 20 percig sütöttem.)





A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk kihűlni.  A pogácsa tésztája könnyű, puha, és a savanyú káposzta jól érződik benne.

Tálaláskor kínálhatjuk egy tányér leves mellé, vagy éppen egy beszélgetős estén egy pohár finom bor, vagy sör társaságában.


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 77 kcal

Fehérje: 3 g

Zsír: 2 g

Szénhidrát: 12 g



2019. február 15., péntek

10. Blogszületésnap!






10 éve vagyis éppen a mai napon egy évtizede (még kimondani is sok) döntöttem úgy, hogy útjára indítom a blogot. Az első döntés megszületése után, már csak a névválasztás volt hátra, és kitudja hogy jól döntöttem-e hogy a Gizi-receptjei-t választottam, mert a hosszú évek során azért adódtak belőle problémáim…. mivel a keresztnevem Éva, viszont a Gizi-hez is kötődöm, így a két név közül végül is a Gizit választottam.

Először is szeretném megköszönni minden kedves rendszeres olvasónak, látogatónak, és mindazoknak akik csak alkalmanként néznek be a blogba, hogy megtiszteltetek az elmúlt 10 évben a látogatásaikkal. Nélkületek ma nem ünnepelhetném a blog születésnapját ilyen nagy örömmel, mint most teszem.... Még egyszer nagyon köszönöm Mindenkinek!

Tehát elindult a blog, és 10 év távlatából visszanézve bizony elég kezdetlegesnek tűnnek az első receptleírások, és fotók, de mind-mind egytől egyig az enyém, és büszkén vállalom. Persze akkor még úgy gondoltam, és az volt fontos számomra, hogy egy helyen legyenek a receptjeim, és sejtelmem sem volt arról, hogy a hirtelen ötletből kitartó, és munkával teli évek lesznek. Igen, munkával teli, mert a blogírás azért nem egy egyszerű feladat. Akkor még elképzelni sem tudtam, hogy hosszú évekig tart majd a lelkesedésem, és nagyon örülök hogy az évek alatt nem adtam fel, nem szegte semmi a kedvem, és továbbra is öröm számomra a blogírás, a sütés-főzés mellett a receptjeim, tapasztalataim megosztása másokkal. Nem volt egyszerű feladat mindenkinek, és minden kihívásnak megfelelni, de szép lassan beletanultam a blogolásba, és mára már minden egyes perc örömet jelent számomra.
A hosszú évek során sok-sok kedves embert ismerhettem meg, tudhatok a mai napig barátomnak, még ha csak  virtuálisan is, és ezt külön-külön is köszönöm Mindegyiküknek. Volt szerencsém többekkel személyesen is találkozni, és ezek a találkozások, beszélgetések felejthetetlen élményt jelentettek számomra.

Statisztikai adatokkal senkit nem szeretnék untatni, mert azok csakis az Én számomra fontos visszajelzések, arról hogy van igény arra amit csinálok, a követőim szeretik a receptjeimet, és ezek számomra igen sokat jelentenek. Nagyon boldog vagyok amikor egy-egy köszönő levelet kapok, vagy éppen beszámolót arról hogy mennyire ízlett a családnak a blogból elkészített étel, sütemény.

10 év igen hosszú idő, és bizony sokszor érzem úgy, hogy belefáradtam, de lehet ez csakis az öregedés jele. :) Nagyon sok receptet szeretnék még kipróbálni, és itt a blogban posztolni, megosztani, de azért már nem napi szinten mint eddig tettem.

Továbbra is szeretettel várok Mindenkit, süssünk-főzzünk együtt az elkövetkezendő években is. 



2019. február 13., szerda

Citromos-gombás penne.




A hagyományos krumplis, túrós, grízes tészta sokszor már unalmassá válik, olyankor némi ötletelés után mint pl. most, összeáll a fejemben egy egyszerű, bő fél óra alatt elkészíthető tészta. Mivel éppen volt itthon gomba, és a boltban vásárolt tészta is megtalálható a polcon arra az esetre, ha éppen nincs időm, vagy éppen kedvem tésztát gyúrni, így adott volt hogy gombás tészta készül ebédre. A gombát citrommal, fűszerekkel, és tejföllel pároltam készre, közben pedig a tészta is megfőtt.... és bő fél óra múlva már tálalhattam is. Tálaláskor reszelt füstölt sajttal és friss petrezselyemzölddel megszórva tálaltam, de ettől akár el is tekinthetünk.






Hozzávalók:

20 dkg penne (Barilla)
30 dkg szeletelt gomba
1 db vöröshagyma
1/2 citrom leve
1/2 citrom reszelt héja
1 tk ételízesítő
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 csipet kakukkfű
1 kisebb csokor petrezselyemzöld
3 dl tejföl (20%-os)
1 ek olívaolaj
2 dkg vaj






A vöröshagymát pucoljuk meg, és vágjuk fel apróra. A petrezselyemzöldet szintén vágjuk fel apróra. A gombát vékonyan szeleteljük fel. 

Egy serpenyőbe hevítsük fel a vajat és az olívaolajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá a felszeletelt gombát, reszeljük rá a citromhéjat, facsarjuk rá a citromlevet, szórjuk meg az ételízesítővel, a kakukkfűvel, és az apróra vágott petrezselyemzölddel, majd ízlés szerint sózzuk, és borsozzuk. 

Ezután pároljuk kb. 10 percig, majd keverjük hozzá a tejfölt, és pároljuk még pár percig, hogy a szaft kissé besűrűsödjön. (ha a gomba nem enged elegendő levet a pároláshoz, akkor öntsünk hozzá egy pici vizet)

A tésztát főzzük ki enyhén sós vízbe, alaposan csepegtessük le, adjuk hozzá a készre párolódott gombához, majd keverjük, forgassuk össze.

Tálaláskor szedjük a gombás-tésztát tányérra, ízlés szerint reszeljünk rá pl. füstölt sajtot, szórjuk meg apróra vágott petrezselyemzölddel, majd úgy kínáljuk.


2019. február 9., szombat

Égetett tésztás kanalas fánk.




Lassan közeledik a farsangi időszak vége, ezzel együtt fánkot is egyre ritkábban sütünk majd. Ezért aztán a hétvégén gondolom sok családnál fánk lesz az ebéd utáni desszert, természetesen nálunk is. A hagyományos szalagos fánkot ez alatt az idő alatt többször is megsütöttem, de készült pl. joghurtos fánk, almás-diós töltelékkel megtöltve is, de a kinyomós fánknak is nagy sikere volt. Az égetett tésztával készült fánkhoz pl. egy speciális kinyomóra van szükség ahhoz, hogy formás csíkokat tudjunk a forró olajba nyomni, mely szerintem kissé macerás, és kinyomó sem áll mindenki rendelkezésére.... Ezért egy kicsit leegyszerűsítettem a sütési folyamatot, és az elkészült égetett tésztát egyszerűen kiskanállal szaggattam bele a forró olajba és sütöttem szép aranybarnára. A fánk ízen ez mit sem változtatott, nagyon könnyű és légies lett sütés után. Vaníliás cukorral összekevert porcukorba belehempergetve pedig szinte abbahagyhatatlan..... (további fánk receptek a linkre kattintva találhatóak)






 Hozzávalók:

15 dkg liszt
2 dl víz
8 dkg vaj
3 db tojás
csipet só
kb. 5 dl olaja sütéshez





A vizet a vajjal és egy csipet sóval melegítsük forráspontig.


Amikor  már forr, állandó keverés mellett adjuk hozzá a lisztet, majd mérsékeljük a hőfokot, és pár percig kevergetve addig pirítsuk míg elválik az edény falától. (ezalatt az idő alatt teljesen elválik az edény falától, de nem ég meg a tészta)


Ezután vegyük le a tűzről, hagyjuk pár percig hűlni, majd egyesével adjuk hozzá a tojásokat, és mindegyikkel keverjük simára a tésztát. Egy csomómentes, sima masszát kell hogy kapjunk.


Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, majd egy kiskanál segítségével szaggassunk bele kisebb halmokat a tésztából. Sütés közben a tészta kb. a kétszeresére nő, így csak pár darabot szaggassunk bele. (a kanalat mártsuk bele a meleg olajba, akkor nem ragad majd rá a tészta)


Sütés közben többször fordítsuk át a tésztát, hogy egyenletesen süljön. (az első adagot nagyobb lángon süssük, majd mérsékeljük a hőfokot, és a maradék tésztát már úgy süssük ki, nehogy hirtelen süljön, és a közepe nyers maradjon)


Amikor a fánkocskák már szépen megnőttek, és aranybarnára sültek, szedjük ki az olajból és tegyük papírtörlőre, hogy a felesleges olajat felszívja, majd alaposan hempergessük meg vaníliás cukor és porcukor keverékébe.


Tálaláskor kínálhatunk hozzá ízlés szerinti lekvárt, csorgathatunk rá csokoládét, de csak a porcukorba belehempergetve is nagyon finom.


2019. február 6., szerda

Gluténmentes Obwarzanki (Lengyel pereckülönlegesség)




A napokban a gluténmentes recepteket tartalmazó receptkönyvet lapozgattam amikor megláttam ezt a pereckülönlegességet, és úgy döntöttem, hogy megsütöm. Természetesen a receptleírásban található Schär Mix B lisztet használtam, és igen könnyű volt vele dolgozni, a tészta remekül összeállt. Mivel olyan kelt tésztát még nem sütöttem melyet kelesztés és formázás után 1-2 percig gyöngyöző vízben kell főzni, így kicsit izgultam, hogy vajon milyen is lesz majd a tészta, de szerencsére semmi gond nem volt vele. Sütés előtt a pereceket szezámmaggal és mákkal szórtam meg, de ízlés szerint bármilyen magot (köménymagot, tökmagot, napraforgómagot...) választhatunk.







Hozzávalók kb. 10 db-hoz:

4 dkg olvasztott vaj
3 dl tej
3 dkg porcukor
1 kk só
2 db tojás
2 dkg friss élesztő

Kell még kb. 1 l víz és 1 evőkanál cukor. A szóráshoz ízlés szerint mák és szezámmag.







Az élesztőt morzsoljuk bele a langyos, cukros tejbe, majd futtassuk fel.

A lisztet keverjük össze a sóval,  majd csináljunk a közepébe egy mélyedést és öntsük bele az olvasztott vajat, adjuk hozzá az egész tojásokat, majd öntsük hozzá a felfuttatott élesztőt, és gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. 

Ezután tegyük egy lisztezett kelesztő tálba, majd langyos helyen, egy óra alatt kelesszük duplájára a tésztát.

Amikor a tészta megkelt osszuk el 20 egyenlő részre, majd formázzunk belőlük kis golyókat.

Ezután a golyókat sodorjuk vékony rudakká, majd kettesével csavarjuk össze, és formázzuk gyűrűvé. (Én 28 cm hosszú rudakat sodortam a golyókból.)

Az elkészült tésztagyűrűket ezután takarjuk le konyharuhával, majd szobahőmérsékleten hagyjuk 30 percig újrakelni.

Egy edénybe öntsünk kb. egy liter vizet, adjunk hozzá 1 evőkanál cukrot, és forraljuk fel.

Amikor a víz elkezd forrni, óvatosan helyezzük bele a tésztagyűrűket, majd főzzük 1-2 percig.

Ezután óvatosan emeljük ki a tésztát a vízből, csepegtessük le, majd egymástól kicsit távolabb, helyezzük rá egy sütőpapírral kibélelt tepsire.

A tepsiben lévő tésztát ízlés szerint szórjuk meg mákkal, szezámmaggal, vagy éppen köménymaggal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 25-30 perc alatt szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 170 fokon, 25 percig sütöttem)

A sütőből kivéve helyezzük a pereceket egy rácsra, és hűtsük ki teljesen.






Az elkészült perecet kínálhatjuk reggelire vagy éppen vacsorára, pl. vajjal megkenve, egy-egy szelet szalámival, vagy éppen egy bögre finom kakaóval.


1 adag tápanyagtartalma:

Energia: 250 kcal

Fehérje: 9 g

Zsír: 6 g

Szénhidrát: 40 g



2019. február 3., vasárnap

Mákos guba habos vaníliakrémmel.




Pár darab szikkadt kifli várakozott a sorára, és mi más is készülhetett volna belőle mint mákos guba. A mákos guba pl. egy kis mézzel megcsorgatva, vagy éppen lekvárral is finom, de állítom hogy a habos vaníliakrém is remekül illik hozzá. Sőt, nálunk olyan nagy sikere volt, hogy rövid idő múlva már csak az üres tányérok néztek vissza ránk.....






 Hozzávalók a mákos gubához:

3 db szikkadt kifli
2-3 dl tej
10 dkg darált mák
2-3 ek porcukor
1 cs vaníliás cukor



A kiflit karikázzuk fel, majd a langyos tejjel öntsük le, óvatosan forgassuk össze, és hagyjuk hogy teljesen felszívja a tejet.

A darált mákhoz adjuk hozzá a porcukrot és a vaníliás cukrot, keverjük össze, majd kanalazzuk rá a tejben megáztatott kiflire, és óvatosan keverjük, forgassuk össze. (ízlés szerint több cukrot is keverhetünk hozzá)






Habos vaníliakrém hozzávalói:

1 cs vaníliás pudingpor
2 cs vaníliás cukor
3 ek kristálycukor
5 dl tej
2 dl Hulala (v. habtejszín)



A Hulalát (v. habtejszínt) verjük fel kemény habbá, majd tegyük félre.

A vaníliás pudingport keverjük simára egy kevés hideg tejjel, majd adjuk hozzá a maradék tejet is.

Ezután keverjük hozzá a kristálycukrot, és a vaníliás cukrot, majd állandó keverés mellett, főzzük sűrűre.

Ezután kevergetve hűtsük ki hogy éppen csak langyos (majdhogy nem hideg) legyen, majd egy kézi habverővel, apránként keverjük hozzá a keményre felvert tejszínhabot.

Tálaláskor kanalazzuk a habos vaníliakrémet tányérba, majd pakoljuk rá a mákos gubát, és úgy kínáljuk. A maradék vaníliakrémet külön kis tálkában kínáljuk mellé.......