2018. április 27., péntek

Zöldséges-sonkás lepény.




A Tante Fanny leveles tésztának köszönhetően, melyet én előszeretettel használok, egyszerűen elkészíthetjük ezt a sós pitét, melyet tálalhatunk melegen, vagy éppen hidegen, mert mindkét változatban nagyon finom. Én fagyasztott zöldségkeveréket, és felkockázott főtt sonkát kevertem a basamellhez, de ízlés szerint pl. a sonkát ki is hagyhatjuk, mert a pite úgyis nagyon finom.





Hozzávalók:

50 dkg fagyasztott zöldségkeverék
3 ek liszt
8 dkg vaj
3-4 dl tej
2 gerezd fokhagyma
10 dkg reszelt sajt (parmezán, gouda...)
20 dkg főtt sonka
4 db tojás (nagy)
1 kis csokor petrezselyemzöld
1 tk bazsalikom (v. 1 marék friss bazsalikom)
őrölt színes bors





Az előnyújtott leveles tésztát tekerjük ki, majd a papírral együtt helyezzük bele egy tepsibe úgy, hogy pereme is legyen. Ezután tegyük be a hűtőbe, míg elkészül a zöldség és a besamell.

A zöldségkeveréket öntsük fel enyhén sós vízzel, majd főzzük roppanósra. Ezután szűrjük le, és hűtsük ki.

A vajat hevítsük fel, majd adjuk hozzá a lisztet, és kevergetve készítsünk egy fehér rántást. (Figyeljünk nehogy megégjen, és barna legyen a színe!)

Ezután öntsük fel a meleg tejjel, keverjük simára, majd ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, keverjünk hozzá a 5 dkg reszelt sajtot, az apróra vágott petrezselyemzöldet, a zúzott fokhagymát, és a bazsalikomot, és hagyjuk kicsit hűlni.

Amikor már kicsit hűlt, egyesével adjuk hozzá az egész tojásokat, és mindegyikkel külön-külön keverjük simára.

Végül az elkészült mártáshoz adjuk hozzá a kihűlt zöldségeket, az apróbb kockákra vágott főtt sonkát, és óvatosan keverjük, forgassuk össze.

Vegyük ki a hűtőből a tésztát, majd öntsük bele egyenletesen a zöldséges masszát, és szórjuk meg a maradék reszelt sajttal.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 35-40 perc alatt készre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 35 percig sütöttem)
A sütőből kivéve a tepsiben hagyjuk kicsit hűlni. 

Tálalás előtt ízlés szerint szeleteljük fel a zöldséges pitét, majd úgy kínáljuk. Melegen, éppen csak langyosan, de még hidegen is nagyon finom.


2018. április 22., vasárnap

Gluténmentes és cukormentes linzer.




Linzer az örök kedvenc amely nélkül nálunk nincs ünnep, de a délutáni kávé vagy éppen tea mellé is szívesen elnassolunk egy-két darabot. Mivel az utóbbi időben mellőzni kényszerülök a búzaliszt, és a cukor használatát, így ez a linzer most rizsliszttel, és xilittel készült. A tésztával kicsit nehezebb volt dolgozni, de sütés után szintén nagyon finom omlós. Mivel a lekvártól rövid idő után felpuhul a tészta, és elveszti az omlósságát, így érdemes csakis közvetlenül tálalás előtt összeragasztani.....






Hozzávalók:

25 dkg rizsliszt
5 dkg xilit
12 dkg Vénusz margarin 
1 db tojás (nagy)
1 tk sütőpor
1/2 tk szódabikarbóna
1 citrom reszelt héja
1 tk vaníliaaroma
1-2 ek hideg tej
csipet só




A rizslisztet keverjük össze a sóval, a sütőporral, a szódabikarbónával, és a reszelt citromhéjjal, majd adjuk hozzá a margarint, és kezdjük el összemorzsolni.

Amikor már kellően morzsalékos keverjük hozzá a xilitet, adjuk hozzá a vaníliaaromát és az egész tojást, majd gyors mozdulatokkal gyúrjuk össze a tésztát. Gyúrás közben, ha szükséges adjunk hozzá egy-két evőkanál hideg tejet, hogy egy könnyen nyújtható tésztát kapjunk. (Én egy evőkanál tejet adtam hozzá.)

Ezután csomagoljuk be a tésztát folpack fóliába, majd tegyük be a hűtőbe 30 percre.

A lehűlt tésztát vegyük ki a hűtőből, majd rizsliszttel megszórt szilikonlapon (v. sütőpapíron) nyújtsuk ki kb. fél centi vastagra, és szúrjuk ki a formával. (A leeső tésztát gyúrjuk össze, majd szintén nyújtsuk ki, és szúrjuk ki a formával)

A tepsit béleljük ki sütőpapírral, majd egymástól kicsit távolabb, helyezzük rá a kiszúrt tésztát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 15-20 perc alatt süssük szép világos színűre. (Én légkeverésnél 160 fokon, 15 percig sütöttem)

A sütőből kivéve a tepsin hagyjuk teljesen kihűlni a linzert, mielőtt cukormentes lekvárral összeragasztanánk.

Az omlós linzert csakis közvetlenül tálalás előtt ragasszuk össze a lekvárral, mert különben felpuhul a tészta, és elveszti az omlósságát.




Tálalás előtt a lekvárral összeragasztott linzert, ízlés szerint szórjuk meg őrölt xilittel, majd úgy kínáljuk.
 
 
1 adag tápanyagtartalma:
 
Energia: 85 kcal
 
Fehérje: 15 g
 
Zsír: 3 g
 
Szénhidrát: 33 g 
 


2018. április 18., szerda

Currys csicseriborsó bulgurral.




A kamrapolcon már jó ideje várakozott egy üveg csicseriborsó, hogy valami finomság készüljön majd belőle, így a mai ebéd egy egyszerű, gyorsan elkészíthető, currys csicseriborsó volt. Mivel a csicseriborsó már meg volt főzve, így semmi más dolgom nem volt vele, minthogy alaposan lecsepegtessem, majd a főzés végén egyszerűen csak hozzákevertem a raguhoz. A tejszínes-fűszeres ragu már magában is ízletes, de azért én tettem bele pár karika debrecenit is... Tálaláskor bulgurt kínáltam hozzá, de ízlés szerint pl. rizzsel, tésztával... is kínálhatjuk.





Hozzávalók:

1 üveg csicseriborsó
2 db debreceni
1 db vöröshagyma
1 kk curry
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
3 dl Meggle főzőtejszín (20%-os)
2 ek olívaolaj


A puhára főzött csicseriborsót öntsük egy szűrőbe, alaposan csepegtessük le, és tegyük félre.

A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. A debrecenit vékonyan karikázzuk fel.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olívaolajat, majd adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, és pároljuk üvegesre.

Ezután adjuk hozzá a felkarikázott debrecenit, majd egy-két perc után sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a curryvel, öntsük fel a tejszínnel, keverjük alaposan össze, és kevergetve főzzük pár percig.

Ezután keverjük hozzá az alaposan lecsepegtetett csicseriborsót, és rottyantsuk kicsit össze, majd tálalásig tartsuk melegen. (mivel a csicseriborsó már puha, így nem kell tovább főzni)





Bulgur hozzávalói:

2 dl bulgur
4 dl víz
1 ek olívaolaj


A bulgurt öntsük fel a vízzel, adjuk hozzá az olívaolajat, ízlés szerint sózzuk, majd lefedve, szép lassan addig főzzük, míg az összes vizet felszívja, és megpuhul. (Én mindig teszek hozzá egy kanálnyi olajat, de el is hagyható!)

Tipp:
A bulgurt ízlés szerint enyhén sós, bő vízben is puhára főzhetjük, majd szűrjük, csepegtessük le, és egy kanál olajon kicsit futtassuk meg. Közben pedig ízlés szerint sózzuk meg.

Tálaláskor szedjünk pár kanál bulgurt a tányérba, majd kanalazzuk rá a currys csicseriborsót, ízlés szerint szórjuk meg friss korianderrel, majd úgy kínáljuk.
 
 
1 adag tápanyagtartalma:
 
Energia: 480 kcal
 
Fehérje: 19 g
 
Zsír: 22 g
 
Szénhidrát: 54 g
 
 

2018. április 15., vasárnap

Marcipános keksztekercs.




 Keksztekercset eddig is sokszor készítettem, mert egyszerű, és még a sütőt sem kell bekapcsolni hozzá. Vaníliás krémmel megkenve, pedig szinte abbahagyhatatlan.... A napokban viszont a Citromhab blogban egy marcipános keksztekercs recept keltette fel az érdeklődésemet. Mivel minden hozzávaló a rendelkezésemre állt, így pikk-pakk el is készült a marcipános keksztekercs nálam is. Az eredeti recepten csakis annyit változtattam, hogy én a darált kekszhez lefőzött, hideg feketekávét is adtam mielőtt összegyúrtam, és a marcipánt is készen vásároltam. Persze akinek van otthon mandula, az saját maga is elkészítheti a marcipánt. A marcipán hozzávalói, és készítése erre a linkre "Marcipános keksztekercs" kattintva olvasható.





 Hozzávalók egy tekercshez:

25 dkg háztartási keksz
10 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
1 ek holland kakaó
5 dkg vaj
3 ek rum
1 dl lefőzött feketekávé
tej (amennyit majd felvesz)
40 dkg marcipán (2 csomag)





A darált kekszet keverjük össze a porcukorral, a vaníliás cukorral, és a kakaóval, majd adjuk hozzá a puha vajat, a rumot, a lefőzött, hideg feketekávét, majd kezdjük el összegyúrni.

Gyúrás közben, apránként adjunk hozzá annyi hideg tejet, hogy egy könnyen nyújtható masszát kapjunk. (a tejet csakis apránként adjuk hozzá, nehogy túl lágy legyen a massza)

Ezután enyhén lisztezett sütőpapíron nyújtsuk ki kb. fél centi vastagra.

A marcipánt gyúrjuk össze, majd szintén enyhén lisztezett sütőpapíron nyújtsuk ki akkorára, mint a kekszes lap.

Ezután a marcipánt helyezzük rá a kekszes lapra, majd a papír segítségével tekerjük fel. (Én egyszerűen ráfordítottam a marcipánt, majd óvatosan lehúztam róla a papírt.)

Ezután helyezzük tálcára a tekercset, majd tegyük be pár órára a hűtőbe, hogy kellően megdermedjen, és az ízek jól összeérjenek.

Tálalás előtt vegyük ki a hűtőből a keksztekercset, majd éles késsel szeleteljük fel, és úgy kínáljuk.


2018. április 12., csütörtök

Mazsolás-mogyoróvajas zabkeksz.




A kekszes dobozt általában a téli időszakban szoktam feltölteni, de szerencsére a télnek már nyoma sincs, így a kekszből is csak egy kisebb adagot sütöttem. Mivel a mogyoróvaj, és a mazsola is elégé édes, így sem cukor, sem pedig édesítő nem került bele, a keksz mégis elég édes. Legalábbis én nem tettem bele, de a massza kóstolása után, ízlés szerint mehet bele egy kevés cukor is. A kisült, és teljesen kihűlt keksz kívül ropogós, belül pedig kissé puha.





Hozzávalók 14 db kekszhez:

10 dkg mazsola
10 dkg mogyoróvaj
10 dkg zabpehely
1 ek holland kakaó
2 ek darált mogyoró
4 ek hideg víz
1 mk vaníliaaroma
csipet só





A zabpelyhet aprítógéppel (v. kávédarálóval) őröljük lisztté, majd keverjük össze a darált mogyoróval, és tegyük félre.

A vizet, a mazsolát, a mogyoróvajat, a kakaót, a vaníliaaromát, egy csipet sót, és a mazsolát tegyük bele az aprítógépbe, és addig keverjük, míg egy sima állagú masszát kapunk. 

Ezután öntsük át egy tálba, adjuk hozzá a zabpelyhes-mogyorós keveréket, majd alaposan keverjük össze.

Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd nedves kézzel formázzunk golyókat a masszából, és helyezzük egymástól kicsit távolabb. 

Ezután tenyérrel lapítsuk le, vagy keksznyomdával formázzuk meg a kekszeket.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 20 percig. (én légkeverésnél 160 fokon, 17 percig sütöttem)

A sütőből kivéve helyezzük rácsra, és hűtsük ki teljesen. A kihűlt keksz kívül ropogós, belül pedig kissé puha, de nagyon finom.


2018. április 7., szombat

Tejfölös-sajtos csirkecomb barna rizses rizibizivel.




Egyszerű hétvégi ebéd, melyhez a csirkecombot már előző este befűszerezhetjük, így az ízek jól átjárják a húst, másnap pedig csak a sütéssel kell majd foglalatoskodnunk. A puhára párolódott húsra kanalazzuk rá a tejfölös-sajtos-kukoricalisztes keveréket, majd süssük szép pirosra. Ameddig a combok szép pirosra sülnek, elkészül a rizibizi is. Mivel barna rizst használtam, így a főzési idő is jóval tovább tartott..... Tálaláskor pedig ízlés szerint kínálhatunk mellé pl. salátát, csemegeuborkát...





Hozzávalók a csirkecombhoz:

4 db csirkecomb
2 gerezd fokhagyma
1 tk ételízesítő
 őrölt fehér bors
majoránna
2 dl tejföl
10 dkg reszelt sajt
2 tk kukoricaliszt (v. búzaliszt)
1 kk füstölt pirospaprika
1 dl víz
3-4 ek sertészsír


A csirkecombot dörzsöljük be a zúzott fokhagymával, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel, és a majoránnával, majd hagyjuk állni, hogy az ízek kellően átjárják. (én este befűszereztem, majd a hűtőben pihent sütésig)

A tepsit kenjük ki a zsírral, öntsük bele a vizet, helyezzük egymás mellé a befűszerezett combokat, majd fedjük le fóliával mielőtt betennénk a sütőbe.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten kb. egy óra alatt pároljuk puhára a húst. 

A tejfölt ízlés szerint sózzuk, adjuk hozzá a kukoricalisztet és a füstölt pirospaprikát, a reszelt sajtot, majd keverjük alaposan össze.

Ezután vegyük ki a sütőből a puhára párolódott combokat, kanalazzuk rá a tejfölös-sajtos keveréket, majd helyezzük vissza a sütőbe, és süssük szép pirosra.





Barna rizses rizibizi hozzávalói:

1 cs előfőzött barna rizs
20 dkg zöldborsó
2 ek étolaj


A rizst kezdjük el a tasakon található leírás szerint főzni, majd a főzési idő lejárta előtt kb. 5-6 perccel, adjuk hozzá a zöldborsót, és így főzzük készre.

Amikor a rizs puhára főtt, emeljük ki a vízből, alaposan csepegtessük le, majd keverjük össze az előzőleg felmelegített étolajjal. 

A zöldborsót öntsük egy szűrőbe, szintén alaposan csepegtessük le, majd adjuk hozzá a rizshez. Ízlés szerint sózzuk, és tálalásig tartsuk melegen.

Tálaláskor kanalazzuk a rizibizit a tányérra, helyezzünk mellé egy pirosra sült csirkecombot, majd úgy kínáljuk.


2018. április 3., kedd

Almás kiflipuding vanília szósszal.




A maradék, kissé szikkadt kifliből, vagy így ünnepek után a maradék húsvéti kalácsból készíthetünk egy egyszerű desszertet. A kifli vagy éppen kalácsrétegek közé én pl. előzőleg roppanósra párolt almaszeleteket tettem, melyet rumba áztatott mazsolával szórtam meg, majd egy tojásos-édesítőszeres-tejszínes keverékkel öntöttem le. Végül pedig szép pirosra sütöttem. Én most porcukor helyett eritrittel ízesítettem, de természetesen cukorral is készíthetjük. Ízlés szerint pedig tálalhatjuk porcukorral megszórva, vagy éppen vanília szósszal. Én vanília szószt készítettem hozzá, és együtt nagyon finom desszertet tudtam feltálalni.





Hozzávalók az almás kiflipudinghoz:

4 db kifli
 
4 db édes alma
 
4 db tojás
 
3 ek méz
 
4 tk eritrit (v. cukor)

3 dl Hulala (v. habtejszín)
 
2 dl tej
 
2 tk vaníliaaroma 
 
1 kk őrölt fahéj
 
5 dkg mazsola
 
0,5 dl rum
 
5 dkg vaj






A mazsolát áztassuk be a rumba, tegyük félre, és hagyjuk állni, hogy magába szívja.

Az almát hámozzuk meg, negyedeljük, vágjuk ki a magházat, majd szeleteljük fel. 

Egy serpenyőbe melegítsük fel a mézet, adjuk hozzá a felszeletelt almát, szórjuk meg az őrölt fahéjjal, egy teáskanál vaníliaaromával, keverjük alaposan össze, majd pároljuk roppanósra. Ezután hűtsük ki.

A tojásokat keverjük simára az eritrittel (v. cukorral), a tejjel, és a Hulalával (v. habtejszínnel). A kiflit vékonyan karikázzuk fel.

A vaj felével kenjünk ki egy közepes méretű jénaitálat, majd rakjuk ki a fele mennyiségű kiflikarikával.

Ezután kanalazzuk rá az előzőleg megpárolt almaszeleteket, szórjuk meg az előzőleg rumba áztatott mazsolával, majd fedjük be a maradék kiflikarikákkal.

Ezután a tojásos keverékkel locsoljuk meg a kiflit hogy kissé megázzon, majd a maradékot egyszerűen öntsük rá, hogy leszivárogjon a kifli és az alma közt az alsó kiflirétegre.

Ezután takarjuk le, és hagyjuk 1 órát állni, hogy a kifli jól magába szívja a tojásos keveréket, majd vegyük le a fóliát, és csipkedjük rá a maradék vajat mielőtt betennénk a sütőbe.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük szép aranybarnára. (Én légkeverésnél 170 fokon, 30 percig sütöttem)

A sütőből kivéve hagyjuk langyosra hűlni mielőtt tálalnánk.




Vanília szósz hozzávalói:

1 cs tejszín ízű pudingpor (v. vaníliás pudingpor)
 
1 tk vaníliaaroma
 
2 ek eritrit (v. cukor)

 5 dl tej


A pudingport keverjük simára egy kevés tejjel és a vaníliaaromával, majd keverjük hozzá az eritritet (v. cukrot) is.

A maradék tejet melegítsük meg, öntsük hozzá a pudingos keveréket, és állandó keverés mellett, főzzük pár percig, hogy kissé besűrűsödjön, majd hagyjuk langyosra hűlni. (közben többször keverjük át, hogy ne bőrösödjön be a teteje)

Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral az almás kiflipudingot, majd a vanília szósszal kínáljuk.
 
 
1 adag tápanyagtartalma:
 
Energia: 361 kcal
 
Fehérje: 10 g
 
Zsír: 22 g
 
Szénhidrát: 31 g