2020. február 27., csütörtök

Sajtos kacsamáj.




A kacsamájról elsőre egy szép, nagy darab hízott kacsamáj jelenik meg előttem, de persze ebben a receptben nem arról a kacsamájról lesz szó. Ez a máj egyszerűen csak a pecsenyekacsák mája, melyet a hentesnél, vagy pl. a Family Frost autókon is megtudunk vásárolni. Most éppen a hentesnél járva haza is jött velem egy félkilónyi, melyet először befűszereztem majd pár perc alatt elősütöttem. Ezután tepsibe pakoltam, egy sajtos besamelmártással nyakon öntöttem, reszelt sajttal megszórtam, majd irány a sütő.... A kacsamáj sütés után is finom, szaftos maradt, és jól illett hozzá a krumplipüré és a meggybefőtt.






Hozzávalók:

50 dkg kacsamáj
2 tk ételízesítő
só (ízlés szerint)
1 tk őrölt majoranna
 őrölt színes bors (ízlés szerint)
 4 ek étolaj


A kacsamájat vágjuk félbe, majd  távolítsuk el az inas részt, mossuk meg, majd töröljük szárazra papírtörlővel. 

Egy serpenyőbe öntsük bele az olajat, helyezzük bele a kacsamájat, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg a majorannával, majd mindkét oldalát süssük 2-2 percig. 

Ezután a zsiradék felét kanalazzuk át egy tepsibe, majd a máj darabokból rakjunk négy halmot, egymástól kicsit távolabb.






Besamelmártás hozzávalói:

a visszamaradt zsiradék
1 ek liszt (púpozott)
4 dl tej
10 dkg füstölt sajt
15 dkg trappista sajt
1 csipet só
őrölt színes bors (ízlés szerint)


A visszamaradt zsiradékot forrósítsuk fel, adjuk hozzá a lisztet, és kevergetve pirítsuk világos zsemle színűre, majd vegyük le a tűzről, öntsük hozzá a tejet, és keverjük csomómentesre.

Ezután tegyük vissza a tűzre, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és kevergetve főzzük, majd amikor kezd besűrűsödni, adjuk hozzá a kétféle reszelt sajt felét, és főzzük tovább pár pillanatig.

Ezután az elkészült sajtos besamelmártást öntsük rá a tepsiben lévő kacsamáj halmokra, majd szórjuk meg a maradék füstölt és trappista sajt keverékével.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten 35-40 perc alatt süssük készre. (Én légkeverésnél 170 fokon, 35 percig sütöttem.

Ameddig a máj sül készítsünk hozzá ízlés szerint köretet. Én krumplipürét készítettem, és azzal tálaltam. 

Tálaláskor helyezzünk a tányérra egy-egy kacsamájhalmot, majd kanalazzuk mellé a köretet, és úgy kínáljuk. Jól illik hozzá még a rizs, de egy szelet friss kenyérrel is tálalhatjuk.


2020. február 21., péntek

Marha steak.




A steak sütése egy külön tudomány, mellyel be kell hogy valljam, én bizony nem rendelkezem, de azért néha megkívánunk egy-egy szelet finom marhahúst.... Így aztán, ha a hentesnél egy szép szelet húson megakad a szemem, úgy gondolom az ízlésünknek megfelelőre el is tudom készíteni. A hússzeleteket egyszerűen csak sóval, őrölt színes borssal fűszereztem, majd sütéskor pár szál kakukkfüvet tettem mellé. Ezután először serpenyőbe, majd a sütőbe, jól átsütöttem, mert mi így szeretjük, (well done--teljesen átsülve) véresen, vagy éppen a médiumra sütött húst meg nem tudnám enni.....






 Hozzávalók:

2 db nagy, vastagabb szelet hús 
só (ízlés szerint)
őrölt színes bors (ízlés szerint)
2 ág kakukkfű
1 dl olaj
5 dkg vaj





A hússzeleteket ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd locsoljuk meg az étolajjal, és tegyük a hűtőbe legalább egy napra, hogy az ízek átjárják a húst.

A húst sütés előtt legalább egy órával vegyük ki a hűtőből, majd szobahőmérsékleten hagyjuk felmelegedni.

A serpenyőt forrósítsuk fel, (jó forrónak kell lenni a serpenyőnek) majd helyezzük bele a hússzeletet, tegyük mellé a vajat, majd locsolgatva süssük 4 percig.

Ezután fordítsuk át a húst, és szintén locsolgatva ezt a felét is süssük 4 percig.

(Sütés  közben a hússzeletet ne mozgasd, hogy szép kéreg süljön rá)

Az elősütött hússzeletet ezután tegyük át egy tepsire, majd helyezzük be a meleg sütőbe, és süssük kb. 15 percig. (Én légkeverésnél 160 fokon sütöttem 15 percig.)

Amikor a hús elkészült, vegyük ki a sütőből, és fóliával letakarva pihentessük 10-15 percig. (Pihentetés közben többször fordítsuk át a hússzeletet.)





Tálaláskor az ízlés szerint megsütött hússzeletet, pl. salátával kínáljuk. Én jól átsütöttem, mert így szeretjük, véresen vagy éppen médiumra sütött húst meg nem tudnám enni.


2020. február 14., péntek

Töltött sertéstarja.




A hentesnél megláttam egy szép, nagyobb darab tarját, és mivel már régen készülök töltött hús csinálni, így gondoltam megveszem, és a dagadó helyett ezt töltöm meg. Mivel szeretjük a szaftosabb húsokat, így éppen a kedvünkre való..... Mivel ez egy nagyobb darab hús volt, így éles késsel, óvatosan felvágtam, szétnyitottam, majd az előzőleg elkészített, és kihűtött tölteléket rákentem, feltekertem, és hústűvel több helyen átszúrtam, hogy sütés közben a töltelék ne folyjon majd ki. A sütőből kivéve hagytam teljesen kihűlni, így szépen feltudtam szeletelni. Én francai salátát készítettem és azzal tálaltam, de jól illik hozzá pl. a krumplisaláta, vagy ha éppen melegen szeretnénk tálalni, akkor a krumplipüré is.





 A töltelék elkészítésével kezdjük, mert annak ki kell hűlni mielőtt megtöltenénk vele a húst.


Töltelék hozzávalói:

1 db vöröshagyma
4-5 db csirkemáj
25 dkg gomba
2-3 db zsemle (szikkadt)
4 db tojás (nagy)
só (ízlés szerint)
1 tk ételízesítő
őrölt fekete bors (ízlés szerint)
1 kk őrölt majoránna
1 kisebb csokor petrezselyemzöld
2 ek étolaj


A vöröshagymát pucoljuk meg, majd vágjuk fel apróra. A gombát tisztítsuk meg, törjük ki a tönköt, majd vágjuk fel kisebb, vékony csíkokra. A petrezselyemzöldet vágjuk fel apróra. A csirkemájat vágjuk fel kisebb darabokra. A szikkadt zsemlét áztassuk be vízbe, majd alaposan nyomkodjuk ki.

Egy serpenyőbe hevítsük fel az olajat, adjuk hozzá az apróra vágott vöröshagymát, majd pároljuk üvegesre.

Amikor már üvegesre párolódott, adjuk hozzá a gombát, sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az ételízesítővel és a majoránnával, majd addig pároljuk, míg elpárolog a leve.

Ezután adjuk hozzá a feldarabolt csirkemájat, szórjuk meg az apróra vágott petrezselyemzölddel, és kevergetve süssük egy-két percig.

Ezután csipkedjük hozzá az előzőleg vízbe áztatott, és alaposan kinyomkodott zsemlét, keverjük alaposan össze, majd egyesével üssük bele a tojásokat, szintén alaposan keverjük össze, és süssük egy-két percig, hogy a töltelék összeálljon. (közben kóstoljuk, és ha szükséges ízesítsünk utána)

Amikor a töltelék elkészült, hagyjuk teljesen kihűlni, mielőtt megtöltenénk vele a húst.






 Hozzávalók a töltött húshoz:

1,5-2 kg-os sertés tarja (egész darab)
1 tk só
1 tk ételízesítő
őrölt majoránna (ízlés szerint)
kakukkfű (ízlés szerint)
az előzőleg elkészített, kihűtött töltelék
1,5 dl víz
5-6 ek sertészsír


Az egyben megvásárolt sertéstarját egy éles késsel vágjuk, nyissuk szét úgy, hogy egy szép, nagyobb darab húst kapjunk. (közben arra figyeljünk, nehogy vékony legyen a hús, és kiszakadjon, mert akkor kifolyik sütés közben a töltelék) 

Ezután a hús mindkét oldalát sózzuk, majd a kiterített húsra kenjük rá a tölteléket. 

Ezután tekerjük fel, majd hústűvel zárjuk le, hogy sütés közben ne nyíljon szét, és ne folyjon ki a töltelék. (ízlés szerint pl. spárgával is átköthetjük a megtöltött húst)

Egy nagyobb tepsit kenjünk ki vékonyan zsírral, öntsük bele a vizet, helyezzük bele a megtöltött húst, szórjuk meg az ételízesítővel és a fűszerekkel, majd fedjük le a tepsit alufóliával. 

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten, kb. két óra alatt pároljuk puhára a húst.

Ezután vegyük le a fóliát, öntsük le a párolóvizet, majd kanalazzuk a hús mellé a sertészsírt, tegyük vissza a sütőbe, és süssük szép pirosra. (sütés közben többször locsoljuk meg a zsírral)

Amikor a hús szép pirosra sült, egy kanállal merjük ki a tepsiből a zsírt, és a tepsiben hagyjuk teljesen kihűlni a húst. (Én előző nap megsütöttem, majd másnap szépen feltudtam szeletelni)





Tálaláskor a felszeletelt töltött húst ízlés szerint kínálhatjuk pl. franciasalátával, krumplisalátával..... vagy éppen ízlés szerinti körettel.


2020. február 11., kedd

Mandazi (afrikai ínyencség)




Minden országnak megvan a saját fánkja, és legyünk őszinték nem sok különbség van köztük.  Pl. ez az afrikai ínyencség is nagyon hasonló a mi csöröge fánkunkhoz..... ízesíthetjük kardamommal vagy annak hiányában őrölt fahéjjal, majd a tésztát vékonyra kell kinyújtani, és apró háromszögekre felvágni, végül pedig bő olajban kisütni. Sütés közben az olajat nem szívja magába, és finom, ropogósra sül. Tálaláskor lekvárral, gyümölcsmártással, vagy éppen csokoládékrémmel kínálhatjuk. Én most eper és meggylekvárral tálaltam, és mindkettő jól illett az aprócska fánkhoz.





Hozzávalók:

25 dkg liszt (Nagyi titka)
1/2 kk őrölt kardamom
3 dkg porcukor
csipet só
4 dkg szárított élesztő
1 db tojás (nagy)
0,25 dl étolaj
1 dl tej 


A langyos tejhez adjunk hozzá egy teáskanál cukrot és a szárított élesztőt, majd futtassuk fel. 

A lisztet keverjük össze egy csipet sóval és az őrölt kardamommal. (ízlés szerint őrölt fahéjjal)

A keverőtálba üssük bele a tojást, adjuk hozzá az olajat és a felfuttatott élesztőt, majd keverjük össze.

Ezután adjuk hozzá a lisztes keveréket, és robotgéppel addig dagasszuk a tésztát, míg elválik az edény falától. (Én először robotgéppel, majd pár percig kézzel is dagasztottam, hogy szép sima tésztát kapjak.)

A megdagasztott tésztát tegyük át egy lisztezett kelesztőtálba, majd langyos helyen, egy óra alatt kelesszük a duplájára.

Amikor a tészta megkelt, borítsuk ki lisztezett felületre, nyújtsuk ki kb. 3 mm vastagra, vágjuk fel kis háromszögekre, majd takarjuk le konyharuhával és hagyjuk kb. 20 percig újrakelni. (ez egy kicsi fánk, így mindenképpen kisebb háromszögekre vágjuk fel)

Egy serpenyőbe hevítsünk fel kb. 5 dl étolajat, majd helyezzük bele a kis fánkokat, de arra figyeljünk, hogy ne legyenek túlzsúfolva, mert sütés közben eléggé megfognak nőni. 

Sütés közben egyszer fordítsuk át, hogy mindkét oldala szép barnára süljön, majd szedjük ki papírtörlőre, hogy a felesleges zsiradékot felszívja.





Tálalás előtt szórjuk meg porcukorral, majd ízlés szerint lekvárral, gyümölcsmártással, vagy éppen csokoládékrémmel kínáljuk.


2020. február 6., csütörtök

Vaníliakrémmel töltött fánk.




A farsangi időszak nálunk a fánksütésről szól, így aztán hetente többször is fánk készül ebéd utáni desszertnek. (fánkreceptek a linkre kattintva találhatóak) Általában porcukorral megszórva, és lekvárral tálalom a frissen kisült, illatozó fánkokat, de most ezzel a hagyománnyal szakítva, finom vaníliakrémmel töltöttem meg. Sütés után hagytam a fánkot kihűlni, közben pedig elkészült a főzés nélküli vaníliakrém is, melyhez Aranka vanília ízű krémport használtam. A pillekönnyű fánk a vaníliakrémmel pedig nagyon, de nagyon finom volt.....






 Hozzávalók a tésztához:

30 dkg liszt
1,3 dkg élesztő
1 db tojássárga (nagy)
1,5 ek porcukor
1 cs vaníliás cukor
kb. 1 dl tej
1 citrom reszelt héja
1 ek rum
csipet só
3 dkg puha vaj



A tejet langyosítsuk meg, majd keverjünk hozzá 1 tk cukrot, morzsoljuk bele az élesztőt, és pár perc alatt futtassuk fel. 

A porcukrot keverjük össze a vaníliás cukorral és a reszelt citromhéjjal. A lisztet keverjük össze egy csipet sóval.

A keverőtálba tegyük bele a tojássárgát, adjuk hozzá a rumot és a felfuttatott élesztőt, és keverjük össze.

Ezután szitáljuk rá a lisztet, szórjuk rá a citromhéjjal összekevert cukrot, majd robotgéppel kezdjük el dagasztani a tésztát. (amennyiben szükséges egy kevés tejet még adhatunk hozzá, mert egy lágyabb tésztát kell hogy kapjunk)

Amikor a tészta már összeállt, apránként csipkedjük hozzá a puha vajat, és dagasszuk tovább még pár percig, hogy elváljon az edény falától. (Természetesen kézzel is megdagaszthatjuk a tésztát!)

Ezután tegyük át egy lisztezett kelesztőtálba, szórjuk meg liszttel, majd langyos helyen, egy óra alatt kelesszük a duplájára.

Amikor a tészta megkelt, borítsuk ki egy lisztezett felületre, majd nyújtsuk ki ujjnyi vastagra, és szaggassuk ki ízlés szerinti méretű fánkszaggatóval. A leeső részeket gyúrjuk össze, majd szintén nyújtsuk, és szaggassuk ki. (Én 4 cm-es szaggatóval szaggattam ki a tésztát.)

Ezután takarjuk le egy konyharuhával a kiszaggatott fánkokat, és kb. 30 perc alatt kelesszük újra.





 Egy serpenyőbe öntsünk kb. 5 dl étolajat, majd forrósítsuk fel.

Ezután helyezzünk bele pár darab fánkot úgy, hogy az eddig felül lévő fele kerüljön alulra, fedjük le a serpenyőt, és süssük szép barnára, majd fordítsuk meg a fánkokat, és FEDŐ NÉLKÜL süssük a másik felét is szép barnára. (Én üvegfedővel fedem le, így látom mikor sült meg az alja, és akkor átfordítom.)

Ezután szedjük ki törlőpapírra, hogy a felesleges zsiradékot felszívja.






 Vaníliás krém hozzávalói:

1 cs Aranka vanília ízű krémpor (főzés nélküli!!)
2 dl hideg tej


A hideg tejjel keverjük simára az Aranka krémport, majd robotgéppel először alacsony, majd magas sebességen keverjük pár perc alatt kemény habbá.

Ezután töltsük bele egy kinyomózsákba, majd a fánkot oldalról szúrjuk fel, és töltsük meg a vaníliakrémmel. 





Tálalás előtt ízlés szerint szórjuk meg porcukorral a megtöltött fánkokat, majd úgy kínáljuk.


2020. február 1., szombat

Citrusos amerikai fánk.




Ezen a hétvégén sem maradhatott el a fánksütés, méghozzá a bő olajban sütés helyett, most a sütőben sültek szép aranybarnára a fánkok. Így elkerültem azt is, hogy az egész lakásban olajszag terjengjen. Ennek az amerikai fánknak a receptjét kb. egy évvel ezelőtt mentettem el Garffyka blogjából, és eddig csak halogattam.... most végre elérkezett az idő, hogy meg is süssem. A recept remek, és éppen azt kaptam amit ígért..... így aztán csak most sajnálom igazán, hogy nem előbb sütöttem meg. A fánk tésztája pillekönnyű, a citrushéjtól pedig különösen finom. Ízlés szerint pedig a fánkokat bevonhatjuk csokoládémázzal, de porcukorral megszórva, és házi lekvárral tálalva is nagyon finom.






 Hozzávalók 14-16 db fánkhoz:

30 dkg liszt
6 dkg porcukor
4 dkg vaj
1,5 dl tej
1 ek rum
1 db tojássárga (nagy)
csipet só
1,8 dkg friss élesztő
1 kisebb citrom reszelt héja
1 kisebb narancs reszelt héja



A tejhez adjunk két teáskanál cukrot, langyosítsuk meg, majd morzsoljuk bele az élesztőt, és pár perc alatt futtassuk fel.

 A vajat olvasszuk fel, majd hűtsük vissza. A liszthez adjunk egy csipet sót, majd szitáljuk át. A citrom és narancs héját reszeljük le, majd keverjük össze a porcukorral.

A keverőtálba öntsük bele a visszahűtött, olvasztott vajat, majd adjuk hozzá a tojássárgát, a rumot, és a felfuttatott élesztőt.

Ezután kanalazzuk rá a lisztet, szórjuk rá a citrusos porcukrot, majd robotgéppel pár perc alatt dagasszuk meg a tésztát. (Természetesen kézzel is megdagaszthatjuk. Én először géppel dagasztom, majd kézzel is, hogy szép sima legyen a tészta.)

Ezután tegyük át a megdagasztott tésztát egy lisztezett kelesztőtálba, majd langyos helyen kb. egy óra alatt, kelesszük a duplájára.

Amikor a tészta megkelt, tegyük lisztezett felületre, majd nyújtsuk ki 1,5-2 cm vastagra. Ezután egy nagyobb szaggatóval szúrjuk ki, majd egy sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük egymástól kicsit távolabb a tésztát.

Ezután a tészta közepét szintén szúrjuk ki egy kisebb szaggatóval, majd a leeső részeket gyúrjuk össze, és az előzőhöz hasonlóan szintén szúrjuk ki. 

Ezután takarjuk le egy konyharuhával, majd kb. 30 perc alatt kelesszük újra a tésztát.

Helyezzük be előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük 17-20 perc alatt szép aranybarnára a fánkokat. (Én légkeverésnél 160 fokon, 17 percig sütöttem.)

A sütőből kivéve hűtsük ki, majd ízlés szerint vonjuk be olvasztott csokoládéval, vagy szórjuk meg porcukorral.






 Csokoládé máz hozzávalói:

10 dkg Milka csokoládé
1 kk étolaj
10 dkg fehér Milka csokoládé
többféle színű szórócukor


A csokoládét tördeljük külön-külön egy tálba, majd a tejcsokoládéhoz adjuk hozzá az étolajat, és gőzfürdő fölött olvasszuk fel mindegyiket.

Ezután ízlés szerint vonjuk be a felolvasztott csokoládékkal a fánkokat, majd szórjuk meg ízlés szerint színes szórócukorral, és hagyjuk hogy a csokoládé megdermedjen a tetején.





A fánk tésztája pillekönnyű, és még másnap is finom puha..... persze, ha marad belőle. Ízlés szerint porcukorral megszórva, és házi lekvárral is tálalhatjuk.